Tenkrát v Číně 2

• Hongkong Huang Fei Hong II: Nan er dang zi qiang (viac)

V pokračovaní Hark Tsuiovej klasiky hlavný hrdina Wong Fei-Hung čelí fanatickej skupine Biely Lotos, ktorá sa snaží vyhnať Európanov z Číny aj za pomoci násilia, nedbajúc ani na krajanov, ktorí nasledujú západné zvyky. Wong musí pred armádou taktiež chrániť revolucionárku Dr. Sun Yat Sen. V stávke je budúcnosť Číny, preto musí Wong znovu použiť svoje bojové umenie, aby mohol zachrániť nevinných. (Jevo)

Ceres

O něco lepší než první film, akorát všechna akce je schována až do závěru, což je škoda, protože po hodině sledování skoro ničeho to začne nudit. Závěr to spravuje boj v chrámu Bílého Lotosu a bitka s Donniem Yenem. Příběh není o nic méně ujetý než v prvním filmu, takže stejně je to průměr celkově. ()

Brain-D

Konečně jsem shlédl druhí díl a musím říct, že je to docela pokles. První hodinu jsou dvě malé bitky a druhou hodiny na konci jsou bitky skoro bez přestávky. Takže tu vidím určitou nevyváženost. Humor je víc trapnější, ale co všichni chtějí vidět souboje a Jet li vs. Donnie Yen - je něco co se jen tak nevidí. ()

VanTom

Vlastenecká historka ve výsledku vyzněla antixenofobně, protože na rozdíl od nacionalistického hnutí Bílý lotos (bandy náboženských fanatiků) ukazovala západní vědu/kulturu v dobrém světle a revoluční myšlenky podávala jako potřebu se změnit a obohatit poznatky i spoluprací (akupunktura "vs." moderní medicína). Celkově mi přišla soudržnější, vážnější (na humor komické postavičky samozřejmě místo zbylo) než v jedničce, i když rozuzlujícím velkým závěrečným fightem (rozhodně výborným a značně wuxia nereálným) trošku "zhloupla". 7/10 ()

Echelon1

Oveľa lepšie než prvý diel, trápneho humoru ubudlo, dej je lepší a akcie viac...Súboje Donnie Yena s Jet Lim sú skvelé. Stále sa tam ale trištvrtina postáv chová ako blbci. ()

Puol

Čo sa mňa týka, tak som už bol nadšený oveľa menej ako u prvého dielu. Dosť to vylepšujú súboje s Donnie Yenom. Tak 7/10. ()

strikeman

Tak já byl oproti jiným naopak mile překvapen. U prvního dílu jsem se nudil, druhý mi naopak utekl jako voda. Souboje jsou sice na obdobné úrovni, ale zde méně sci-fi (hlavně ty s Yenem), příběh je dobře vyprávěn, není postavený na hlavu a děj se odvíjí logicky... 75% ()

tequilla

Druhý díl o Wong Fei-Hungovi sice trochu postrádá spektákl a ohromnost prvního dílu, ale má i své klady. Prvním jsou vylepšené bojové scény (pro tentokrát a jedině jen dobře od mistra Yuena Woo-Pinga), které jsou zatraceně husté, že vám budou padat čelisti. Druhým kladem je absence příběhové vaty u neakčních scén, kterou měl a byl hlavním problémem prvního dílu. Jet Li tentokrát má rovnocenného hlavního záporáka, a to mého oblíbeného Donnieho Yena, kterej je tu zatraceně nebezpečnej s tím mokrým destrukčním hadrem. Bitka s klany Bílých Lotusáků a s jejich bossem je taky krucinál hustá, ale ten final fight Jet Li vs Donnie Yen s bambusama, tak to je šokující vrchol filmu. P.S.: Mám takový pocit, že studio Santa Monica se inspirovala některými choreografiemi bojových scén pro hru God Of War právě z tohoto filmu. ()

Tamten

Druhý díl částečně kopíruje díl první a částečně na něj navazuje. Wong Fei-hung přehodnotil své názory a západní civilizaci se již nebrání, naopak bojuje na její straně proti čínské extrémistické skupině. Dějově opět průměrný snímek, který ale stejně jako první díl předvádí vynikající bojové scény, jak po stránce choreografické, tak po stránce výkonů jednotlivých aktérů. ()

Likan7

Závěrečný souboj Yena s Liem je parádní, ale proč k tomu musím trpět 100 minut šílené nudy? Jestli je Hark Tsui respektovaný režisér hongkongské nové vlny, tak se s tímhle žánrem asi kamarádit nebudu. ()

Looka

Opět mix HK komiky a krve. Bez teatrálního patriotismu se neobešla ani dvojka, ale souboje jsou zase vymakaný tak, že současný "akční hrdinové" můžou jen tiše závidět. Finální bitka Donnieho s Jetem při který se tříštěj zdi - jak vystřižená z T2. ()

anyonecek

Slušnej akčňák, kterej bohužel nabírá na obrátkách až ke konci filmu, kdy jsou 2 zásadní fighty. Mohlo to bejt vklidu zkrácený na hodinku a půl a mohly bejt vynechaný ty kecičky kolem a na místo toho se mohlo více bojovat. Úvodní hudba je mimochodem parádní (ta jak jedou vlakem). Navíc mě velice potěšil boj s Donniem Yenem a Jetem Lim, stejně jako ve filmu Hero. ()

Syna.1990

Jednička se mi líbila víc, ta sahá skoro až na 5 hvězd (86%), ale ani dvojka nějak výrazně nezaostává. Soundtrack je moc milý a Jet Li mě moc baví - vážně machr! Děj mi sice přišel slabší, ale souboj Donnie Yen vs. Jet Li, to je něco a i proto dám 72% ()

subic

To nejlepší čeká diváka až v poslední půlhodině, kdy mistr Wong chce vstoupit do sekty Bílého lotosu. Donnie Yen je skvělý a finální mlátička je úchvatná. Za to předchozí hodina a půl je jen bláto, které se dá smrsknout tak na 10 minut. Děj by se dal krátce popsat tak, že do Číny čím dál víc proudí Evropané, zejména pak ti anglicky mluvící, takže i Číňané šprtají angličtinu. Celkově lehké zklamání. 55% ()

HKstars

Je obecně profláknutým faktem, že filmová pokračování většinou nedosahují úrovně svých předchůdců, navzdory tomu, že bývají dražší, akčnější, krvavější, prostě při oné snaze přebít první díl zapomenou na svět kolem a výsledkem je v lepším případě pouze odvar dílu prvního. Existuje ovšem pár výjimek (i ostřílený divák by je spočítal na prstech ruky), které potvrzují pravidlo. Mezi uznávané patří např. Vetřelci, Terminátor 2, Kmotr 2 a pár se jich najde i v HK kinematografii. Druhý díl ságy Once upon a time in China je jedním z nich... Znovu se setkáváme s čínským lidovým hrdinou Wong Fei-Hungem (Jet Li), tentokrát cestujícím na lékařskou konferenci, kde si lékaři západu a východu vymění zkušenosti. Hned po příjezdu do města jsou ale Fei-Hung a jeho přátelé (jeho žák Foon a jeho příbuzná Shao (Rosamund Kwan)) konfrontováni s tajemným kultem Bílého lotusu. To je samozřejmě příležitost, aby Fei-Hung ukázal pár triků v první bojové scéně, která jasně dokazuje, že mezi choreografií Yuen Woo Pinga (Matrix, Tygr a Drak, Iron Monkey) a choreografií těch ostatních je pořádný rozdíl. Brzy zjistíme, že mezi ctihodnými lékaři se skrývá několik rebelů z hnutí odporu, které bojuje proti útlaku ze strany čínské vlády. A krom toho jsou tu děti pašované z východu na západ. Fei-Hung zkrátka bude mít co dělat... Nikdo si tedy ani tentokrát nemůže dovolit říci, že kung-fu filmy mají jednoduchý příběh. Stejně jako děj prvního dílu, dvojka se větví na všechny strany a nabízí hned tři postranní linie. Navíc je příjemné sledovat i vývoj postav. Foon je stále zamilován do Shao, která má ovšem oči jen pro Fei-Hunga (je to jeho třináctá tetička, takže žádný incest v tom nehledejte). Fei-Hung oproti prvnímu dílu dospěl, je z něj více důrazný muž, stále však džentlmen. Jeho protivníkem tentokrát bude generál Lan (Donnie Yen) zavile hledající rebely. Fei-Hung s rebely sympatizuje, takže je jisté, že ti dva se budou muset dříve či později střetnout. Generál je ovšem také mistr bojových umění a navíc ovládá umění shaolinského prostěradla (ortodoxní shaolini prominou :-). Navíc si Fei-Hung proti sobě poštval kult Bílého lotusu, takže se bude muset utkat s jeho vůdcem, který je údajně čaroděj a přežije i zásah kulkou. Film má nádhernou otvíračku, úvodní scéna se odehrává v chrámu Bílého lotusu (kde se ke konci filmu odehrává velice krásná bojová scéna) a atmosféra rituálu je fascinující nejen díky Harkově práci s kamerou, ale také díky neuvěřitelným fyzickým výkonům herců. Pokud nebudeme jmenovat všechny, Jet Li v roli Fei-Hunga je samozřejmostí, Donnie Yen také není v hongkongském kung-fu světě žádnou neznámou a Xin Xin Xiong, hrající vůdce Bílého lotusu, vyrůstal ve stejné wushu škole jako Jet Li, takže o propracované souboje, vedené již zmíněným Yuen Woo Pingem, rozhodně není nouze. Ať už je to cvičný souboj Fei-Hunga s generálem, ultimátní bitva s vůdcem Lotusu nebo předfinální boj s tyčemi, všechny boje jsou unikátní a herci na drátech i bez nich předvádějí skutečně nadlidské výkony. OUTC 2 ale není jen o bojových scénách, je to velkofilm odhalující velký kus historie Číny, a to způsobem velice přitažlivým. Tsui Hark je totiž skutečný mistr (i když to mimo Asii dokazuje jen zřídka), co se týče režie a hlavně vizuálnosti jednotlivých scén, takže když zrovna nebudete tajit dech nad hyperakčními scénami, vezme vám ho atmosféra, která z filmu přímo dýchá. Pokud vám Tygr a Drak připadal moc nereálný, ale chtěli byste vidět, jak filmoví hrdinové provádějí na plátně vskutku divoké kung-fu kousky... a zároveň přitom nechcete rezignovat na příběh a ostatní atributy dobrého filmu, potom je pro vás Once upon a time in China 2 tím pravým. Stejně jako první díl, tady totiž opravdu platí, že 1=2. Berte to jako vzácnou výjimku z pravidel algebry :-). 100% () (menej) (viac)

montel

Sekta nazývaná Bílý Lotus se snaží vyhnat cizince z Číny a to všemi možnými prostředky. Nestrachují se vraždit ženy i děti. Do místa těchto nepokojů přijíždí mistr Wong (Jet Li), který se snaží do ničeho nezaplést. Jakmile je ale v ohrožení skupinka malých studentů neváhá a rozhodne se zasáhnout...Dobrý děj a výborný Jet Li řadí tento film k tomu lepšímu co Hong Kong vytvořil. Škoda ale delší stopáže, myslím že těch posledních 30 minut už volalo k sestříhání. 60% ()

Pythonator

To samé co jednička, ale s ještě větším podílem grotesky. Jet Li a Donnie Yen perfektní a to je asi tak vše. Mohl to být zajímavý historický snímek o střetu staré Číny se západem, ale to by to musel točit někdo jiný. ()

prasecak_cz

Je to klišé, ale miluju to! Oproti jedničce je víc přehnaný, ale svým způsobem je to wuxia a wire-fu choreografie k tomu patří. Scéna s Donniem Yenem byla skvělá, škoda že jeho postavě nedali víc místa vyniknout. ()