Chaplin verzus Hoover

(TV film)
  • Česko Chaplin versus FBI (viac)

Amerika ho proslavila, ale přestal v ní být vítán... O legendárním filmovém tulákovi s buřinkou už toho bylo napsáno, řečeno i natočeno tolik, že mnoho z nás má pocit, že už nelze přijít s ničím novým. Opak je pravdou, jak dokazuje dnešní dokument, který zpracovává půlstoletí trvající příběh jedné osobní nenávisti. Jeho aktérem je kromě svobodomyslného geniálního umělce také jistý Edgar Hoover, mocný Američan, jenž dokázal shromáždit dvoutisícistránkový spis, aby dokázal, že Chaplin je pro USA nepřítelem skoro tak strašlivým jako Sovětský svaz. Angličan Charles Chaplin strávil ve Spojených státech čtyřicet plodných a úspěšných let. Vznikla zde jeho nejslavnější díla. Poté, co byl označen za komunistu, však čelil nejrůznějším útokům, až musel roku 1952 milovanou zemi opustit. Usadil se i s početnou rodinou ve Švýcarsku, kde roku 1977, pět let po skonu Edgara Hoovera, také zemřel. (Česká televize)

marhoul

Chaplin byl hlava. Kdo by ho neznal? Snad jen kdesi v Amazonii, nebo v nejodlehlejších končinách třetího světa, či v zemljankách na Sibiři by neměli šajn, ale kdyby jim ho někdo pustil na pouhých deset minut, už by ho znali navždy. Nejenom mistrně vtipný, mimořádně pohybově nadaný, inteligentní, navrch se silně vyvinutým sociálním cítěním, briskně ironizující systém, poukazující na aktuální bolesti společnosti, dělnické pracovní podmínky nebo přímo Hitlera... Koule Charlie měl. Ať už byl přesvědčený levičák, či komunista se zálibou v šestnáctiletých slečinkách nebo humanista a demokrat, byl zároveň workoholik s jasnou vizí, který dobře věděl, co dělá. Svou kontroverzní práci si často financoval sám a jeho letité boje s kdejakým bigotním, šovinistickým, závistivým přiblblým představitelem inkviziční komise nabízejí otázku: jak to ten chlap mohl všechno vydržet? Na toto nestačí být ve vatě. Muselo to být nesmírně náročné a vyčerpávající. Jeho komediantsví i v rovině této je mi sympatické a to bych komanče hnala bosky pěšky až k japonskému moři, kde bych jim konečně dala napít slané vody. Čistky v USA, černé listiny stran názoru byly odporné! Staré dobré: Je-li člověk Osobnost, nikdy se nemůže zalíbit všem. ()

Marze

Skutečně zajímavý dokument na České televizi Art. Je to vždy legrace se učit o raném Hollywoodu. A zde je to také o tehdejší politické situaci v USA a veřejném mínění. V Americe se dlouho báli, že obyvatelstvo zvolí komunisty a ty bohatým vezmou všechen majetek. Nyní je tato země s Bohem Dolar plná gangů, drog a kulturní války na pokraji občanské války. Dokument má pěkný rehabilitační happy end. ()

Gilmour93

Důraz na důvody ostrakizace tuláka z hollywoodských plání, který svými náměty, postoji a životním stylem dráždil puritány a bijce komunistů (předpokládám, že do ruda). Kdyby ti tvrdošíjní liberálové a konzervativci udělali pár kroků k sobě, nemuselo by být za jejich ideály tolik pokrytectví, jenže oni se raději střídají ve vlnách u kormidla a nechávají posoudit čas, nakolik byl nastavený směr hodnotný.. U úryvků z filmů jsem měl v jednu chvíli pocit, že mě střelili do krku šípem a já na něm objevil účet za plyn. Pozdravujte Černou zmiji.. ()

ostravak30

Podle mě se jedná o skvělý dokument i proto, že o jeho problémech s FBI jsem nevěděl. Takže vidíme plno archivního materiálu. Pak je zajímavá ještě jedna věc. Zvláštní je, že ať žijete v jakémkoli systému, některé věci se nemění. Zatímco komunistický blok naháněl imperialisty a nepřátele režimu, USA naháněli komunisty. Socialismus měl svá padesátá léta, američani též. V obou režimech tak vlastně probíhal hon na čarodějnice. I když si mnozí s padesátými léty a politickými procesy mysleli, jak je to v demokracii nádherné, asi by zírali, jak se i ve výkladní skříni všech demokratických států - v USA, děje něco podobného. A ještě nejzvláštnější je, že způsoby a prostředky používaly oba režimy prakticky stejné. ()

Autogram

Fakty zo života filmového génia, ktoré mi doteraz unikali. Z niektorých jeho filmov aj dnes trochu cítiť komunistické myšlienky, za čo bol vtedy prenasledovaný zo strany FBI a nakoniec až vyhostený z USA, miesta svojich najväčších filmových úspechov. Rehabilitácie sa mu od Ameriky dostalo až pred koncom života, ale o to väčšie bolo jeho dojatie a filmu sa podarilo vyčariť dojatie z týchto momentov aj u mňa osobne. Fakty sú skvelo oživené ukážkami z grotesiek aj celovečerných filmov, a naozaj bolo z čoho vyberať. ()