Malcolm a Marie

• USA Malcolm & Marie (viac)

Filmař Malcolm (John David Washington) a jeho přítelkyně Marie (Zendaya) se po premiéře filmu vrátí domů a očekávají reakce kritiků. Jenže v průběhu večera začnou vyplouvat na povrch tajemství jejich vztahu a jejich láska projde tvrdou zkouškou. (Netflix)

Klara

Ale vlastně jo. Čím dál jsem ve filmu byla, tím více mě to bavilo, zajímalo mě, kam to ještě může dojít. Hodně oceňuji zpracování (černobílé, snímání scén venku v dálce z ložnice domu - dům tam podle mého hrál určitě také velkou roli). Komorní konverzační drama mezi dvěma skvělými herci - Zendaya je s každým projektem lepší a lepší, John David Washington mě zatím v žádném projektu tolik neoslovil, ale tady ukázal, že v něm něco fakt je. Jednoduše příběh dvou zlomených lidí v toxickém vztahu, kteří během této nešťastné noci poznávají i sami sebe. ()

Thomas_xxxxx

Uťahaná konverzačka so strednou stopážou, pri ktorej máte pocit, že trvá 3 hodiny a na konci ste už bez akýchkoľvek síl to vôbec dopozerať. ()

Strike

Nikdy nezapomeňte poděkovat ženě... Jinak bude shitstorm. Dalo by se tomhle filmu povídat dlouho - jestli oba jsou debilové, nebo on je hovado, ona je kráva, jestli je to dlouhé, krátké nebo akorát... Každopádně je to zajímavé. K hercům se kloním spíš k Washigtonovi, protože jeho monolog, když se Zendaya koupe byla část, byl vrcholem filmu. Líbilo se mi to, ale lepší hvězdičkové ohodnocení nedám, protože sám nemá ujasněný věci, o kterých píšu ve druhé větě (teda vím, že Malcolm nebyl hovado...) ()

Muel

| Netflix | Malcolm & Marie nie je perfektný film. Ale zhltol som to náramne. Dialógové prestrelky ma bavili a uvedomujem si, že to miestami postavy preháňali a že sa film točí vlastne dokola a vlastne nikam nevedie. Ale bolo mi to jedno. A dajte niekto Washingtonovi Oscara. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Pawlisman

Poměrně jse byl vtáhnut do děje i atmosféry, skvělé provedení. Nerizumím nízkému hodnocení, asi není ten pravý film pro dané recenzenty. ()

theSaint

Krásně nasnímané "nic". Já se velmi těšil.. dialogy padají na úrodnou půdu, mají co říct a mají potenciál. Ale.. až příliš monotónní, bez dramatické gradace, vyvrcholení, bez jakkékoli invence v příběhu, zvratu, bez čehokoli, co by to posunulo na vyšší level. Stačily by závěrečné 3min k tomu, aby to vše dostalo jakýsi přesah. Ale, světe div se, ono nic. Tak trochu promarněný potenciál. Washington je herec s nulovým charismatem, jeho role by slušela mnohým více. ()

Batahst8

Hodně osobitý, hodně lidský film, který sází na dva výborný herce. Problém je, že film je o 15 minut delší než má být. 6.5/10 ()

Dm1tr1j odpad!

Keď v prvých 5 minútach po titulkách ide hneď téma rasizmu od černocha... tak to ide hneď do hajzlu...pustil som si to lebo mám obidvoch hercov rád. Johna kvôli tomu že mi pripomína jeho otca a Zendayu ,ehm len tak :D.... celé je to ale otravné, sledovať túto súkromnú toxicitu ľudí čo ku sebe vôbec nepatria ale nepriznajú si to lebo by sa tými svojimi hovnami museli brodiť sami a to ich na smrť desí. Keby boli hádky postavené na skutočnom omyle tak je to možno sledovateľné, ale takto to je o hajzlovi a troske :/. Navyše ona má 24 a vyzerá na 18 a chýba jej ženskosť, ktorá by dodávala jej postave vážnosť pri tých pohľadoch, ktoré sa snažila počas hádky vystrúhať. On je zase pochabý 40tnik a presne tak aj vyzerá. Obidve postavy postrádajú vážnosť. Soundtrack a čiernobiela sú síce štýlové ale nezachránia to. ()

geek.ondra

Zajímavá a zručně napsaná konverzačka. Zendaya ukazuje že po zisku Emmy chce jít výš a Washington opět ukázal že když nehraje u Nolana tak dokáže předvést důvěryhodné charakterové herectví. Je to super ale ambice mohli být přece jenom větší. 7/10 ()

HenryIvan

Toto bola skôr divadelná inscenácia, kde sa dvaja herci úplne vybláznili, no neznamená to, že to je zlý film, to naopak. Je to silné, hlavne vďaka hercom a komu sa zdá, že sa zápletka po celý čas opakuje, asi nikdy nebol v poriadnej hádke. V nej sa hlavné trumfy nikdy netasia ako prvé a dôvod vypuknutia hádky nie je skoro nikdy aj jej jadrom, len nejakým spúšťačom. Pokiaľ vás nebaví pozerať na hádku dvoch ľudí, ktorá trvá „len” hodinu a pol, tak to nebude film pre vás. Ja si ale myslím, že každý si v tom nájde nejakú sebareflexiu či uvidí náhľad do psychiky jedincov. Je to veľmi dobre napísané, občas sa človek aj pousmeje, lebo správanie jedného či druhého vám buď pripomenie vás samých alebo niekoho koho poznáte. Často budete súhlasiť s Malcolmom a nebudete chcieť riešiť v danej chvíli danú vec a niekedy budete zase na strane Marie. Sťažovať sa, že film sa nikam neposunie a na konci nič nové neprinesie je tak krátkozraké. Vo väčšine sa nič nevyrieši, taký je život a hádka či zvada sa presúva na pokračovanie. Ako odznelo vo filme a toto je veľká pravda v živote a hlavne vo filmoch ako takých. Ľudia chcú autenticitu, dychtia po nej, no pravda je taká, že ľudia chcú vidieť rozprávku, nalinkované správanie postáv, nechcú vidieť vo väčšine nič nové, osvedčené postupy sú pre nich natoľko zaužívané, že ich meniť nechcú a keď príde niekto s niečím novým, len hŕstka to dokáže oceniť. Takže, keď sa budete nabudúce sťažovať, že vám ten a ten film či ten či tá neponúkli to, na čo ste zvyknutí, porozmýšľajte, či to nie ste vy, kto pohŕda autenticitou a či to nie ste vy, kto potrebuje zmeniť svoj spôsob myslenia. To len na margo filmovej „kritiky” ako takej. Lebo protagonisti v tomto filme vravia mnohé pravdy, spojené aj s filmovým odvetvím. Na záver len jedno. Možno je predsa len lepšie ísť do postele pohádaní. ()

AloeB

Člověk pomalu až dostává dojem, že Zendaya si buď cíleně vybírá cynické postavy s temným vzezřením či nepěknou minulostí, nebo si ji marketing zaškatulkovává tam, kde to funguje. Nebo jí prostě Sam Levinson píše postavy rovnou na míru, no a nebo také neumí psát jiné postavy. Marie totiž částečně připomíná nejen Rue z Euforie (kterou psal právě Sam Levinson), ale i MJ z obou Spider-manů. Zamilovanou krásku z The Greatest Showman nyní prosím vynechme. Ať už je pravda kdekoliv, já si nemohu stěžovat, protože přesně proto se mi Zendaya v těchto filmech líbí a zde je tomu stejně. Spolu s J. D. Washingtonem zde pak přehrávají scénář, který by mohl vcelku dobře fungovat i jako divadelní hra (a samozřejmě zde figuruje Aristotelova trojí jednota), ale (snad i naštěstí) se Malcom & Marie nesnaží stavět pouze na tom, ale nabízí divákovi i něco, co by jeviště jednoduše nabídnout nemohlo (tedy mohlo, ale ne stejně), takže kromě scénáře je film i vizuálně a stylisticky dobře natočeným snímkem, ať už jde o černobílý filtr nebo hravé záběry. Technicky je tedy film naprosto v pořádku, horší je to po stránce příběhu. Výborně budovaný úvod sice rozehrává zajímavý narativ, ale přibližně v půlce jsem si jako divák uvědomoval, že se až nebezpečně točí v kruzích a ta samá hádka ze začátku se opakuje znovu a znovu. A přestože se i nadále objevují dobré nápady (velmi povedená je scénka, kdy Marie předstírá závislost a sebevražedné sklony jen aby Malcolmovi dokázala, že by casting zvládla) tak jako celek vyšumí tato černobílá Marriage story do ztracena a ani závěr venku (jehož roli sice chápu) na to nedokáže moc navázat. Co se ovšem filmu musí nechat je jízlivé navážení se do současné filmové (nebo spíš Hollywoodské) kultury, obvykle z úst cholerického Malcolma, s nimiž se dovedu ztotožnit a kterým bych také dovedl odporovat. Když už nic jiného lze tedy alespoň některé části filmů brát jako režisérův esej o současném filmu (jakkoliv samozřejmě nemusí jít o postoj S. L. ale čistě o myšlenky jeho postavy) a proto věřím, že stojí za to film vidět, ovšem s vědomím, že je zkrátka v některých částech slabší. ()

Maximilianus

Celú dobu som nevdel, či sa Denzel Washington ml. pohybujem v reálnom čase alebo v tom odvrátenom. Taktiež som mal podozrenie, že chce Zendayi ukradnúť titul Najväčší šoumen. Väčšinu filmu sa mu to aj darí, ale ku koncu ho Zendaya predsa len predbehne. Inak ide o čiernobiele Marriage Story, akurát je menej zaujímavé, emočné a uveriteľné. Fakt, že sa dokázali v sekunde z ničoho nič 3 krát za noc pohádať mi prišlo neuveriteľné a veľmi umelo a nasilu vyvolané. Práve to považujem za najväčšiu chybu tohto filmu. Inak to bola fajn komorná konverzačná vzťahovka. 7/10. ()

arkie

Pekna ukazka pagologickeho vztahu dvoch sebestrednych postav. Bohuzial sa tema stale opakuje dokola, takze som to asi po 45 minutach vypol. Mozno som prisiel o nejake prekvapive rozuzlenie, ale silno o tom pochybujem. ()

rublik05

Původně jsem očekával něco poněkud "živějšího", nicméně nakonec se z toho vyvinula docela fajn konverzačka, které dominují suverénní výkony obou hlavních (zároveň i jediných) protagonistů, z nichž mi přeci jen byla trochu sympatičtější mladá a nadějná Zendaya. Filmařsky je snímek na dobré úrovni, moc se mi líbila luxusní kamera. Oceňuji také dobře napsané dialogy a místy i vcelku trefný hudební podkres. Zklamal mě však především příběh, který toho ve finále ani moc nenabízí, a také extrémně pomalé tempo, díky čemuž jsem docela intenzivně usínal. Příště si film zcela jistě nechám ujít, i tak ale uznávám, že jisté kvality dozajista má a že díky své odlišnosti si jistě nějaké fanoušky najde. Já osobně však preferuji poněkud odlišný žánr. 5/10. ()

Equilita

Malcolm a Marie je emocionálna jazda, ktorú ticho pozoruješ a rozmýšľaš ako to všetko vlastne skončí. Najprv som chcela napísať, že je to skvele prevedená realistická dráma o vzťahu medzi dvomi ľuďmi, ale kto reálne používa pri hádke také brutálne dialógy? Takže ako obraz reality to brať nebudem, ale ako filmové "divadlo" podložené skvelým scenárom kľudne. Po dopozeraní som bola emocionálne dosť vyčerpaná, pretože aj keď ide o extrémne komorný film o 2 postavách, ani na jeden moment z celej stopáže som nebola mysľou niekde inde. Celý čas som hltala vetu za vetou a to striedanie lásky, nenávisti, hnevu, zúfalstva a všetkých ostatných emócií, ktoré tento film ponúkol, bolo veľmi duševne skľučujúce. ()

Ewík

13.02.21:Tihle dva si dávají hodně čouda. A právě tahle otevřená zranitelná otevřenost je přesně to, co je ve vztahu potřeba a co se mi na filmu nejvíc líbí. Malcolm je sice dost sebestředný (ale kdo to tak nemá - hlavně po vytvoření něčeho zásadního) a Marie si nechává dost ubližovat (ale kdo to tak nemá - hlavně po prožití traumatických situací). A ta síla, která je drží spolu...to je fakt síla. Protože já bych si tohle už nenechala líbit. Ovšem není láska i o tom druhého přijmout takového, jaký je - plný chyb a nedostatků? O tom být autentický i ve svých slabých chvílích a přijmout v tu chvíli sám sebe i toho druhého? Podle mne ano. ()

Brooks

Pekne nasnímané divadlo, čb forma poteší vždy, slušní herci a to je tak všetko. Konfrontácie postáv pôsobia repetetívne a neživotne, cítiť z nich scenáristický konštrukt, chýba im prirodzenosť. Veď v skutočnej hádke, keď sa človek nechá strhnúť návalom emócií, určite neargumentuje tak kvetnatými a umeleckými monológovými perličkami Aspoň tak to bolo v hádkach, v ktorých som figuroval ja :) Pokiaľ chcete uveriteľný partnerský konflikt skúste Baumbacha, je omnoho realistickejši a emocionálnejší. ()