Quo vadis, Aida?

• Rakúsko Quo vadis, Aida? (viac)

Bosna, júl 1995. Srbská armáda sa blíži k Srebrenici, ktorá je vyhlásená za „bezpečnú zónu“ OSN. Desaťtisíce ľudí utekajú zo svojich domovov na blízku základňu OSN. Prekladateľka Aida, pracujúca pre OSN, dôverne pozná situáciu na základni i mimo nej. Bojuje s neúprosne sa krátiacim časom, aby našla cestu z blížiaceho sa pekla pre obyvateľov mesta i jej najbližších. (ASFK)

blondboss

Dámy a páni, zabudnite na Oskary, zabudnite na Hollywood, zabudnite na prepočtovo namazané braky. Toto je skutočné filmové umenie a jeden z najlepších filmov, aké som mal možnosť vidieť. Najväčšie zlyhanie OSN v jej historií je tu ťaživo a realisticky zrežírované, do detailov je tu vykreslené psychologické rozpoloženie hlavných postáv a nehovoriac o emočne masakrálnej záverečnej polhodinke, pri ktorej som zažil asi najkrutejšie ticho vo filmových záberoch vôbec. A to všetko bez jedinej explicitne zobrazenej násilnosti, ktorej tu reálne bolo neúrekom, a s fenomenálnym hereckým výkonom ústrednej herečky. Nemám viac čo k tomu dodať a ak chcete vidieť skutočnú poctivú filmárčinu, neváhajte si pustiť tento snímok. 95 % ()

Blazis34

Velmi silný příběh monitorující život jedné ženy, která se snažila být hrdinkou, ale v celé situaci měla vlastně minimální vliv. Na celém filmu mi přišla zajímavá napínavá atmosféra a to, že nebyla vyobrazena skoro žádná akce a ani jedno zabití. Přesto si film dokázal udržet diváka v pozoru. Hodnotím za slabší čtyři hvězdy - 75%. ()

Cannonball

Videl som to pred par dňami a stále sa k tomu vraciam. Je to jeden z tých filmov, ktoré nám úkazu tu najlepšiu stránku kinematografie. Je zbabelé sa postaviť na stranu slabšieho pod hrozbou vlastnej bezpečnosti? Alebo je to len otázka zbabelca? ()

hony23

Sýrové a tísnivé drama o zvěrstvech, která páchali Srbové ve Srebrenici. Byť tvůrci záměrně vynechali veškeré scény zobrazující násilí a zabíjení, nijak to filmu neubralo na dramatičnosti. ()

Saxos

Sousedské vyvražďování tisíců lidí a to za pohledu nejenom celé Evropy. Do tohoto tématu se stále ještě nikdo pořádně neopřel a bude to trvat ještě dlouhou dobu, vždyť i dokumenty našlapují velmi zlehka. Závěr: doporučuji. ()

Dejvuvprofil

"MY, LID SPOJENÝCH NÁRODŮ, JSOUCE ODHODLÁNI uchránit budoucí pokolení metly války, která dvakrát za našeho života přinesla lidstvu nevýslovné strasti, ... ROZHODLI JSME SE SDRUŽIT SVÉ ÚSILÍ, ABYCHOM TĚCHTO CÍLŮ DOSÁHLI". Toto je úryvek z první věty Charty OSN z roku 1945. No... řekněme, že se to moc nepovedlo... Ve "Quo vadis, Aida?" pohlížíme na originální příběh z války v Bosně, ve kterém v podstatě absentuje násilí, ale zúčastněným je jasné, že se něco velmi nepěkného chystá. Hlavní postava Aida je učitelka angličtiny a tlumočnice mezi jednotkami OSN a Srby. Z toho titulu má poněkud výsadní postavení a více informací než ostatní, zároveň není hloupá a vidí, že vyjednávání s ďáblem, který se tak hezky usmívá, asi nikam nepovede. Míra impotence a neschopnosti přítomných jednotek OSN mi dává deja vu z Hotelu Rwanda. Jediný cíl Aidy je snaha za každou cenu zachránit jejího manžela a dva syny, aneb příběh ze situace, kdy být mužem nepředstavovalo žádné "privilege". Drsný film, ne tím co explicitně ukazuje na plátně, ale tím, co divák ví, že přijde. Bosna a Hercegovina - krásná, ale stále velmi bolavá země. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený film so silným príbehom bosnianskej ženy, tlmočníčky UN, ktorá sa zúfalo snaží dostať svojho muža a dvoch synov pod ochranu UN a tak ich zachrániť pred masakrom v Srebrenici. Bezradnosť civilistov a holandských, brutalita a drzosť srbských vojakov, ústiaca do tragického konca pokračujúceho povojnovou traumou, keď obete žijú so svojimi katmi pod jednou strechou. Produkcia dokázala vytvoriť dramatickú atmosféru aj bez podpory hudby a herci výborne stvárnili vypäté emócie. 85% ()

Zlty_Dodo

Film pojednáva o tragédii v Srebrenici, kde bolo obyvateľstvo na príkaz generála Mladiča (Republika Srpska) a asistencie impotentnej UNPROFOR rozdelené na ženy+deti a muži. Ženy a deti previezli cez hory do muslimskej oblasti a mužov nahnali do telocvične a všetkých (cca 8000) popravili. Príbeh sa ale viac točí okolo osobnej tragédie prekladateľky Aidy, je vierohodný a krutý, Problém s vysokým hodnotením mám v tom, že film ani náznakom nenasmeruje diváka k odpovediam prečo Srbi tento masaker vykonali. Preto zaraďujem medzi propagandistické diela nasmerované proti Srbom a podporujúce nenávisť. Dve hviezdy za prevedenie a osobný príbeh. ()

Accuphose

Dlouho jsem přemýšlel, jestli dát 4 nebo 5, ale Quo Vadis Aida je natočen bez kudrlinek, nesnaží se šokovat, ale tím, jak působí civilně a opravdově, tak o to víc naopak šokuje, a dokážete se díky tomu ztotožnit s tím, co se na obrazovce děje... Kdyby to bylo pojato jiným způsobem, tak by to možná mělo větší potenciál, ale na 90% by to nedosáhlo tak dobrého výsledku. Pět hvězdiček a doporučuju shlédnout, jak funguje světová spravedlnost v praxi. ()

alisek87

Opravdu silný film, který připomíná nedávnou minulost a když si člověk uvědomí, jak relativně blízko se toto dělo, tak z toho až mrazí. Film donutí člověka přemýšlet, kde se vlastně stala chyba, že se tohle stalo. ()

Tr0nic

Nakoniec mením na 5*. Vojnový žáner nie je úplne to práve po čom by som šiel, ale tu  sa vojna odohráva skôr na pozadí. Príbeh prekladateľky pre OSN a jej rodiny sa nedá hodnotiť hviezdičkami na ČSFD. Problematiku som pred filmom až tak dopodrobna nepoznal to mi, ale nebránilo aby som si ho naplno ,,užil". Najsilnejšie príbehy píše sám život. ()

w.w.

pozdravujem veľmi holandskú armádu za "dobre odvedenú prácu" v 94 v Rwande a o rok v 95 v Juhoslávii - tie modré prilby si môžete nastrkať viete kam, babráci...  mne sa páčil však viac Savior - napr. tá scéna s autobusom je mega ()

Tranda

Příběh: 9/10; Drama: 9/10; Napětí: 8/10; Hudba: 8/10; Vizuál: 9/10; Atmosféra: 9/10; Zábavnost: 8/10; Herci: 9/10.  8,6/10 ()

Damnsinead

Relativně nedávná historie, kterou sledujeme prostřednictvím jedné ženy, která se snaží zachránit svého manžela a dva syny., zatímco se schyluje k tragédii. Lidí v podobné situaci jsou tisíce, ale Aida se zaměří na své blízké. Snaží se využít svého výhodného postavení překladatelky, lže a hledá pomoc, kde se dá. Každý jí naslibuje hory doly, i když nemůže zaručit vůbec nic. Nakonec je jen jednou z mnoha, kdo pozná své blízké ve vystavených ostatcích... I přes absenci vyloženě explicitního násilí film zapůsobí silně. 100% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny