Zapomenuté stříbro

(TV film)
  • Nový Zéland Forgotten Silver

Forgotten Silver je fiktívny komediálny dokument o živote podivuhodného, pre filmovú budúcnosť významného režiséra Colin McKenzieho a jeho úžasných pokrokoch, ktoré boli stratené v histórii... až doteraz. Tento génius, režisér a vynálezca, ktorý urobil skok vo filmovej technike, vynašiel film so zvukom a údajne aj farebný film. Ale chudoba a šialenstvo ho vyhnali do zabudnutia... (God Thor)

honajz2

Opět kreativní a opět velmi zajímavé, jako snad každý novozélandský Jacksonův film, ale tenhle mi společně s Meet the Feebles sedl rozhodně nejvíc. Už jen kvůli tomu pseudo-dokumentárnímu pojetí a skvělému námětu o zapomenutém a nedoceněném průkopníkovi kinematografie, který si v tomhle oboru zapsal hned několik prvenství včetně prvního zvukového a barevného filmu :D A když už si člověk ke konci začne myslet, že se všechny nápady už vyčerpaly, promítne se ztracený biblický film Salome a nadšení je hned zpátky. Navíc i ta stopáž je hodně příjemná a naprosto dostačující, takže nevidím důvod proč nedat plný počet. Jo, kdyby si Jackson nepoameričtil, asi by byl jedním z mých nejoblíbenějších režisérů, protože tahle jeho tvorba včetně všech těch šílených úchyláren mi sedí mnohem víc, než jeho Tolkienovky a hollywoodské blockbustery... Slabých 5* ()

ad

Mystifikace o rešisérovi ne nepodobná českému zneuznanému géniovi :) Jen zde je několik opravdu tragických momentů navíc... Jako celek určitě působivé. ()

C0r0ner

A já blbec tomu nějakých čtyřicet minut věřil! Trošku mi v hlavě hlodalo to, že by takovou haluzí Jackson našel tolik materiálu, ale pak to bylo tak šikovně zamotáno (s podporou několika osobností), že to celé bylo najednou docela věrohodné. Nic, bez čeho by se člověk neobešel, ale fajn jednorázová zábava. 70% ()

okkac

Dokument o filmařském géniovi, který se mohl stát velmi slavným, ale velká smůla, která ho provázela celý život, ho přinutila upadnout v zapomnění. Stopáží tak akorát, archivní záběry včetně Salome natočeny celkem věrohodně, z toho vyplývá povedená fikce, která ale Čechy zvyklé na Járu Cimrmana svoji "originalitou" asi těžko překvapí. ()

SniperG1

Jeden z posledních Jacksonových filmů co jsem neviděl, nic o tom nečetl, prostě stáhnul a podíval. A celých 52 minut se nechal unášet skutečností, že to tak opravdu bylo, ale pak jsem vystřízlivěl a probral se do reality...:) 90% ()

Barbarica

Nový Zéland, najodľahlejšia krajina náležiaca do západnej civilizácie, ako kolíska kinematografie a všetkých jej prvenstiev (simultánny obraz a zvuk, farba, detail)... Premisa Jacksonovej snímky naznačuje a sľubuje mnohé ďalšie gagy. Platí pravidlo paródie: čím viac divák vie o histórií média, tým lepšie sa zabáva. ()

wosho

Peter Jackson tímto svým počinem dokázal, že vyloudit úsměv dovede i bez hektolitrů krve, střev a zombíků, či marťanů. Nádherná mistifikace pro všechny milovníky filmu. ()

Spectre

Pekné, ba až výborné. Jacksona nemám rád, ale týmto filmom si u mňa čiastočne napravil pošramotenú reputáciu. 5* nemôžem dať len kvôli tomu, pretože záverečný film ani zďaleka nevyzerá, ako nejaký masterpiece nemého filmu - ľudia, ktorí sa trochu v nemých filmoch orientujú mi snáď dajú za pravdu. Na druhú stranu, radový divák, ktorý nemá s nemým filmom čo do činenia ľahko uverí tomuto veľmi vydarenému fiktívnemu dokumentu :) ()

newt17

Závidím všem, kteří nebyli předem poučeni o pointě a nechali se nachytat. Minulo mě nezapomenutelné ohromení a vystřízlivění. ()

GOREGASM

Zajímavý fiktivní dokument o jednom fiktivním filmovém géniovi, ze kterého na vás několikrát zakřičí Jacksonův entuziasmus a nadšení. Minimálně první čtvrthodina dokáže hodně navnadit a faktor zábavnosti je zde výrazně výše než ve zbytku stopáže, přesto jde o zajímavý počin, ve kterém potěší nejen Pídžejva účast (Weinstein taky pobaví). Druhá projekce ale nehrozí. 60% ()

VerteX

Zapomenuté stříbro je Jacksonovou obrovskou poctou jednomu z největších režisérů začátku století, Colinovi McKenziemu. I když se jedná dokument, je vidět, že Peter Jackson dokáže natočit opravdu cokoliv. Film je v některých místech zajímavý, jindy napínavý a také dojemný. Doslova diváka nutí vcítit se do role Colina McKenzieho, který se střetával při natáčení Salome s velkou nepřízní osudu. Objevení města a promítání Salome je pak vrcholem filmu. ()

mosem

I když na pětihvězdičkové hodnocení tenhle fiktivní dokument nedosáhne, je v něm řada nápaditých a vtipných okamžiků. Napodobení zpracování britských hraných dokumentů je téměř dokonale přesvědčivé, a v některých momentech bylo zřejmě nutné až přehrávat, aby ne zcela soustředěný divák nebyl zpochybněn, zda jde o fikci či nikoliv. To mně brání v udělení pěti hvězd. Naopak se mně líbila délka filmu, který neměl tendeci umělého protahování a nahánění času. Nádherná ukázka toho, jak multižánrově dokáže Jackson filmovat. Nejen obsahem (horor, groteska, dokument....), ale i formou (černobílý, barevný, zvukový.....). ()

Skeevee

Klobouk dolu Pane Jacksone =) To bylo vazne naprosto skvely...uz zacatek vas dostane a na to, ze to ma byt dokument, je to velice schopne =) pokud nekdy budete delat "maraton" Jacksonovych filmu, tak na tenhle urcite nezapomente =) ()

Blady.Mery

V porovnání s jinými mockumentary je to trochu slabé kafe. Obávám se, že obsahuje příliš mnoho cinefilních vtípků a pro obyčejného člověka zůstane spíš filmem, který je OK si pustit při žehlení. Poslední scéna s projekcí Salome je ale doopravdy dobrá, je vidět, že se na ní filmaři vyřádili a dobře se bavili. Plus obsahuje hromadu odkazů na velká díla kinematografie jako jsou třeba Křižník Potěmkin nebo Intolerance. ()