Jeden obrněný vlak převážející půl milionu dolarů ve zlatě versus pětice zlodějů s geniálním plánem... Mexiko na vrcholu občanské války. Od pobřeží míří do hlavního města vlak s půl milionem dolarů ve zlatě, jež by generálu Huertovi umožnilo pustit se do dalších bojů s povstalci. Na naditý vlak má ovšem spadeno Holanďan (Peter Graves), ve Státech hledaný psanec, který kdysi našel azyl právě u mexických revolucionářů. Plán na přepadení obrněné lokomotivy však vyžaduje pomoc několika starých přátel z druhé strany hranice: hromotluka Mesita (Bud Spencer), mistra demolic Augusta (James Daly) a málomluvného Samuraje (Tecuró Tanba). Partu veteránů pak doplňuje „létající“ Dominguez (Nino Castelnuovo), který naopak nedokáže zavřít pusu. Nesourodá pětice má jen pár dní na přípravu a náročný plán loupeže nevyžaduje jen jejich schopnosti, ale také vzájemnou důvěru. Ale kdo by se spoléhal na zlodějovu čest... Italský zapata western natočil Don Taylor v tandemu s Italem Zingarellim, italským producentem, jenž stojí za většinou nejznámějších filmů Buda Spencera a Terence Hilla. V Armádě pěti mužů (1969) vystupuje pouze ona větší polovina slavné dvojice, už tehdy ale Spencerův Mesito předznamenává pozdějšího Bambina, Bena nebo komisaře Rizza – urostlého bručouna, který věci řeší věci ručně, s ničím se nemaže, ale v jádru jde hlavně o velké dítě. (Česká televize)

ostravak30

Western z doby, kdy Bud Spencer měl s Terencem Hillem měli za sebou jen pár filmů. A tady hrál Spencer troufám si říct ještě většího moulu než ve zbylých komediích. Tady se jen cpe žinýruje se na prachy. Víc než řádit pěstí ho pak vidíme zacházet s pistolí a nakonec s kolejemi. Filmů přímo se odkazujících na Mexickou revoluci ve starých westernech zase tolik nebude. Jednotliví členové bandy jsou různorodí a jsou situace, které mě zaujaly a pobavily zároveň. Třeba, když jeden z tlupy vypadne z vlaku a pak si dá sprint. Jinak se ale ve snímku moc neděje. Víc je plánování než přestřelek a skutečného napětí, vše armádě pěti prochází vcelku snadno a i na vlaku se potýkají jen s drobnostmi. Neurazí, ale nenadchne. ()

Hruskovice

Po delší době jsem našel špageťák, který je originální. A nejen to, je až nevídané jak se dbá na detaily a to je pro mě ten potřebný kousek abych ohodnotil za maximální počet. Morricone super, výběr herců dokonalý hlavně pro to, že až na Spencra jsou pro mě neznámí a neokoukaný. Příběh opravdu velice napínaví, některé scény impozantní, a to že to někdy více připomíná komedii vůbec nevadilo, 5/5. ()

PTuranyi

5 statočných uprostred mexickej revolúcie. Podobne ako vo Vera Cruz ide o španielske zlato pre mexickú vládu a generála Huertu. Naši hrdinovia chcú toto zlato získať a pomôcť mexickej revolúcii. Podobne ako 7 statočných aj tu má každý z hrdinov svoju špecifickú vlastnosť. Kvalitná produkcia, skvelá hudba Ennia Morriconeho a veľmi dobré herecké výkony vrátane Buda Spencera večne hladného zlodeja dobytka rozdávajúceho svoje tradičné päsťovky. Nechýbajú dramatické momenty a vážne zamyslenia no a hlavne správna spageti westernová atmosféra. 75% ()

charles3

Zdařilý mix typického lupičského filmu, jakési epizody v té době již známé Nulové šance (a to včetně Gravese!) a spaghetti westernu z dob mexické revoluce. Zaujala mě realisticky nasnímaná a zahraná sekvence přepadení vlaku, bez triků a kaskadérů. Hlavní hudební motiv sice "Mr. M" poněkud recykloval z první a třetí leonovky, ale i tak vznikla zajímavá a zapamatovatelná melodie. Výsledkem je stejně zajímavý a zapamatovatelný western. ()

Mordechai

Je to pěkně vymyšlené akce není zbytečně moc davová... Což je chvílemi na škodu.Jem čekal,že vlak bude více obsazený. A běžecký výkon samuraje byl úctyhodný:-) Dávám 4* ať nežeru:-) ()

milos.bradik

Velmi naivní příběh, ale docela dobře se na to dalo dívat. Ovšem některé scény byly spíše jako z grotesky, například když Japonec běží za vlakem a zkracuje si cestu terénem aniž může tušit kudy trať povede nebo většina scén s Budem Spencerem. Také je to strašně natahované a ke konci už to spíš nudí. ()