Dobrodruh Joe Erin a bývalý generál z války Severu proti Jihu jménem Benjamin Trane, se stávají ochránci dostavníku převážejícího dámu z vyšší společnosti a utajené zlato. Oba tají soukromý zájem o poklad, který má posloužit k nákupu zbraní. Kromě nich se ale o dostavník s pokladem zajímají také bandité a vzbouřenci v Mexiku… Známý americký režisér Robert Aldrich, který se proslavil svými drsnými a často nekonvenčními snímky (Apač, Velký nůž, Grissomova banda, Ulzanův nájezd, Podivná spravedlnost), zrežíroval výpravný western, který svými morálně lhostejnými charaktery ovlivnil řadu následovníků žánru, v popředí se Sergiem Leonem čí Samem Peckinpahem. Ne nadarmo si Vera Cruz vysloužilo poněkud přehnanou nálepku prvního „špageťáku“. Snímek byl dále nezvyklý svou volbou lokací (mj. Teotihuacán s pyramidou Slunce), které obohatily ikonické fordovské panoráma Monument Valley. Z produkční perspektivy byl snímek také zajímavý tím, že byl natočen výrobním procesem SuperScope, „širokoúhlou“ technikou 35 mm, která měla v patentové válce 50. let konkurovat náročnějšímu a dražšímu procesu CinemaScope. (Česká televize)

Gilmour93

Ani nadržená Harmonika, ani seladon Cooper, kterému sice v době natáčení bylo lehce přes padesát, ale vypadal, že si chodí na poštu pro důchod. Největší krádež tady předvedl křenící se Lancaster, který při svých vítězných soubojích nejdříve fikaně oslnil soupeře odrazem slunce od svého chrupu. Lehce cynické a občas naivní Vera Cruz patřilo jeho belmondovskému rošťákovi.. ()

Mirokukii

Skvělé hvězdné duo Cooper-Lancaster (jako ten nejvíc se tlemící sympatickej parchant), diky kterému neskončí tento zábavný western v propadlišti, jelikož za akční scény by si to určitě zasloužil. Dva skvělý pistolníci, s vidinou parťáctví, které svede dohromady pohádková suma, a to je přece velká motivace. Parádní duel na závěr, a Bronson bohužel pouze do komparzu. ()

YURAyura

8/10 Film, ktery otocil muj nazor na Burta o 180° - v jeho prospech samozrejme ;]] Kdo by odolal hajzlikovi s takovymi hlaskami a uprimnym usmevem? ;]] Pri sledovani exterieru a realii neslo nevzpomenout na soudruha Karla Maye, jehoz tvorbu jsem opustil presne ve chvili, kdy jsem zacal cist jeho druhy dil dlouhe mexicke telenovely a uz nikdy jsem se k ni nevratil. Takove intrigy a zakernosti! To by Karel cumel ;] Jediny spravedlivy Gary, ktery mi svym skalopevnym postojem Mirka Dusina uz v nekolikatem filmu naznacuje, ze to s nim nemuze byt uplne v poradku. No skoda, ze jsme nezustali v te monarchii, mohli jsme jezdit do sousednich statu konfederace na prazdniny zastrilet si Mexicany nebo Indiany. Teda v pripade, ze by se nejednalo, jako obycejne o nejakou flignu. ()

Anderton

Tak šlape to poriadne od začiatku do konca. Akcia nie je vždy najdôveryhodnejšia, ale vďaka tomu tempu a dvom výrazným hlavným postavám to vôbec neprekáža. Takže na "divokom západe" nebola iba občianska vojna, ale po nej hneď aj tá v Mexiku a z hľadiska príbehov príťažlivých pre sfilmovanie na tom nebola o nič horšie. Strety indiánov s novousadlíkmi, respektíve vojakov juhu a severu si zameňte za Francúzov, Mexičanov a klasických kovbojov a máte tu hneď originálny western, ktorý plní okrem funkcie zábavnej aj tú historicko-informačnú, aj keď pravdepodobne s veľkou dávnou autorskej licencie. ()

• Císař Maxmilián I. Mexický měl v době popravy (1867) 35 let. Za jeho propuštění se přimlouvali mimo jiné i Victor Hugo, Giuseppe Garibaldi nebo americký prezident, avšak marně. (Casablanca)
  • Charles Bronson a Ernest Borgnine se během natáčení rozhodli koupit si cigarety. Šly proto do města v kostýmech. Po cestě potkali mexickou policii Federales, která si je spletla s bandity a zadržovala je za použití zbraní. (Mol)