Gump - pes, ktorý naučil ľudí žiť

• Česko Gump - pes, který naučil lidi žít (viac)

Som Gump a bol som túlavý pes.“ Ono vlastne každý pes je v sebe tak trochu túlavý do tej doby, kým nájde svoje šťastie, a to šťastie nájde pes len s človekom. Môj príbeh je o hľadaní psieho šťastia a tiež o prekážkach na ceste k tomu správnemu človeku. Je o sile nezlomnosti, ktorá sa ukrýva v každom psovi. Áno, aj v tom vašom, vo vašej čivave, ktorá na vás čaká celý deň, kým prídete z práce. Aj v tom buldokovi, ktorý za vami pomaličky kráča a sotva chytá dych. Dám svoju dušu za to, že keby vám niekto chcel na tomto svete ublížiť, tak až potom spoznáte, aké silné má váš pes srdce a čo jeho láska k vám znamená. Tento film vám tak otvorí oči, pretože čo človek v psom srdci zničí, to môže zasa len človek uzdraviť. Rodinný film režiséra F.A. Brabca je o svete videným očami túlavého Gumpa. O svete, o ktorom mnoho z nás veľa nevie. O tom, ako nás vidia zvieratá a ako je ten náš svet pre ne dôležitý. Ten svet, ktorý im dáva domov, silu, nádej, ale taktiež bolesť. Dobrodružný príbeh skutočných psích hrdinov a ľudí okolo nich. (Continental film)

Emperor1

Jako majiteli hrdého tvora, jemuž se ve starém Egyptě klaněli a uctívali jej jako božstvo, se mi chce pohrdavě odprsknout a poslat film do háje s tím, že to je sentimentální kýč o hloupých tvorech, ale protože jsem se během sledovaní s dětmi při srdceryvných scénách musel hlasitě smát (to abych před hrdým tvorem na klíně maskoval nepatřičné dojetí), tak to neudělám, dokonce odpustím i tu vlezlou hudbu a Polívkovo čím dál patrnější senilnění. ()

ElisR

Musím říct, že u GUMP mi pár slz ukáplo. Zejména, když šlo "o myšlení psa". Ale pokud opustím dojemné chvilky filmu, tak to vlastně taková bomba nebyla. Byla mi tam nepříjemná Chýlková. Polívka i Holubová jako vždycky fajn a Krajčo mi taky nevadil. Ale celý to působí tak nějak nudně, monotónně. Na druhou stranu je fajn, že se ve filmu objevil i problém množíren a také trochu "reklama" na útulky. Za to si u mě film zaslouží o jednu hvězdu víc, než bych jinak dala. ()

brasek

Ak by som bol ratlík, tak by sa mi film nesmierne páčil, ak by som bol československý vlčiak tak by som bol mierne zaskočený a ako človek, tak to je vcelku mimo mňa. ()

Kozlowski8

Vcelku hezký, dobře natočený (především vizuálně) psí příběh, který je poměrně pestrý (jak se střídají hezké a veselé úseky s těmi smutnými), se silnou hereckou sestavou a se silným poselstvím, které divákovi přináší. Film, který si určitě získá mnoho fanoušků. 65 %. ()

rigby

Svého diváka si tento film jistě najde, ale já to nebudu. Podobné filmy, kde zvířata mluví a chovají se jako lidé opravdu nemám rád. ()

Winster

Film prevazne pro psofilky co si rady kompenzuji svoje zivoty pres pejsky. Eh...Velice pekny herecke vykony Polivka a Holubova. Obcas je to takovej snovej svet s hudbou z vodnika a proslunenym letem. ()

Mangano

Pěkná kamera, ale film je to strašně emočně i dějově plochý. Tady si někdo hraje na americkou produkci a nemá na to. Vedlejší postavy zbytečné, hudba nevýrazná, scénář uměle natahovaný a naprosto nepropracovaný konec - ani to se mnou nehlo a to mě zatím vždycky filmy s nějakým pejskem na konci alespoň trochu dojaly. Jestli se tu dá mluvit o nějakém herectví, tak jedině s paní Holubovou a i ta měla co dělat, aby se v tak neschopné režii neztratila. Ostatní kromě Bolka tu buď opravdu neměli dost prostoru nebo to prostě nejsou herci. Herectví pana Polívky bych pak označil za jakousi formu šťastného bytí na světě. On tím filmem tak jaksi ležerně proplul, na což se koneckonců prozatím dívá i dobře. Kromě kamery, vypravěčských schopností pana Trojana a hezké scénografie mě pak poťešila i účast pana Zbigniewa Czendlika, který je jeden z posledních které znám, co mi připomínají dobro a životní moudrost v lidech, což je ale úplně na jinou diskusi ;) Kája se jako veterinář pak alespoň mohl zatvářit smutně, když mu jeho sestra oznámila osud toho štěněte, ale jako v pohodě, chápu :D ()

Kaleidoskop odpad!

Filmy o psech, jsou pro mě na stejné úrovni jako roadmovie filmy - měly by se přestat točit. A to podle mě z toho důvodu, že abyste dosáhli požadovaného žánru, musíte se nechat svázat nespočtem poměrně striktních konvencí, které z vašeho příběhu nejspíše udělají nesmysl. Myslím, že v žánru psích příběhů již všechno napsal Jack London v knížkách Volání divočiny a Bílý tesák. A co neřekl on, to spolehlivě dořekl Hačiko. A já mám pocit, že tam někde se vývoj tohoto žánru zastavil a všechny další díla už jen opisují z těchto geniálních děl anebo mezi sebou na vzájem. Možná se tak ptáte, proč jsem se dobrovolně mučil sledováním tohoto filmu... Tvorbu F. A. Brabce jsem měl totiž celkem rád. Jeho Máj i Kytici považuji za velmi zdařilá díla a i jeho kameramanské práce na filmech jako Akumulátor 1 nebo Jízda stojí za to. Ovšem, kdykoliv se potom pokusil o jakoukoli vlastní tvorbu většinou to nedopadalo úplně dobře (Možná třeba proto, že je dobré, když režii a kameru dělají dva lidé. Protože když se pokusíte dělat oboje naráz, těkžo jednu z těch věcí můžete dělat pořádně.). A když teď do kin přišlo druhé pokračování, rozhodl jsem se dát jedničce šanci a zjistit, jestli se Brabec trochu nesebral a nezačal točit kvalitní filmy. Rovnou říkám, že nesebral. Co se týče příběhu, tak tam vidím hlavní problém v tom, že skoro celý film je vyprávěn přes voice over hlavního hrdiny (rozumějme toho psa) a ostatní lidské postavy se v něm moc nevyjadřují. Tato absence smysluplných dialogů tak vede k tomu, že film na mě působil jako rozhlasová hra, ke které někdo dodělal pár pokrývacích záběrů a spojil to do jakéhosi "klipu". Navíc další problém vidím v tom, že film se snaží pokrýt celý psův život, k čemuž ale potřebuje velké množství postav, které se v něm ale jen tak mihnou a málokterá v něm zůstane nějakou delší dobu (a je tak pro děj důležitá). Jedinou vyjímkou je Bolek Polívka. Toho mám jako herce velice rád, jenže v tomto filmu nedostává moc prostoru, což vede k tomu, že zde jen těžko může vyniknout jeho herecký talent. A ano já vím, že hlavní postavou má být ten pes. Jenže mě osobně to přijde jako to nejlevnější řešení, jak tento film finančně zajistit. Již odpradávna všichni víme, že když před kameru postavíte zvířátko nebo malé dítě a ideálně je ještě necháte pořádně a surově trpět, bude to cílovou skupinu 30 - 45 let dojímat. Navíc jak víme, češi jsou národ pejskařů a tak není divu, že to má komerční úspěch. I zde v komentářích jsem pak narazil na názor, že ten film lze hodnotit pouze pěti hvězdami, protože jako první ukazuje, jak nehezky se se psy zachází. No to ano, ale to by tam musel být nějaký realismus. Tady máme jenom kýčovitý sled obrazů, kdy hlavní autorovou snahou je nás dojímat a z našeho pláče tahat peníze a ne realisticky ukazovat smutný psí osud. Po technické stránce nemohu nezmínit, že zatímco u Máje nebo u Kytice Brabec velmi hezky pracuje s omezenou barevností obrazu, tady si to snaží vynahradit a ovládání saturace vytáhl na maximum, takže záběry vypadají jako dětské omalovánky po zásahu šíleného dadaisty (čili ani tady se nikdo nesnažil o nějakou realističnost). Udělil bych tomu půl hvězdičky za to, že film pracuje s opravdovými psy, což není jednoduchá režijní branže. Ovšem ČSFD toto nemumožňuje a tak mi nezbývá nic jeného než Odpad! () (menej) (viac)

Tarix odpad!

Všechno špatně; poodbízivá slátanina kýče a klišé, absolutně debilní scénář, kvůli němuž i ti dobří herci, jichž je film plný hrají mizerně (nejlíp hraje pes), pes neustále pseudofilosofuje, pochybná kamera, z bůhvíjakého důvodu pořád nasvěcovaná CGI paprsky světla, a k tomu ten nejhorší soundtrack (asi čtyři tóny pořád se do zblbnutí opakující), co jsem měl možnost slyšet. Jednoznačně nejhorší filmový zážitek v kině. Fuj, filme zmiz z porvchu zemského! ()

futislav

Myslím, že úmyslem tvůrců nebylo natočit nové Psí poslání, ale ukázat zejména dětem, že ten, kdo hodí štěně do popelnice je hajzl, kterému by se patřilo udělat to samé  A že existují množírny, že existují útulky, kde je spousta opuštěných vystresovaných psů, na které se lidé vykašlali. A proto dávám myšlence filmu velký palec nahoru ! Polívka v roli bezdomovce neměl chybu. Film udělal pro psy více, než všechny letákové kampaně, jen se to projeví za delší dobu. Z projekce odcházely unudlané děti, které štěně do popelnice nikdy nehodí a které budou třeba tlačit na rodiče, ať zajdou do útulku. A proto dávám filmu plný počet i přes některé slabší herecké výkony a pomalejší rozjezd. ()

Slepejsek

Hezká pohádka pro psy, děti i dospělé... Škoda (?), že život tak sladce jednostranný nebývá. Postavy hodně černobílé, o nějakých hereckých výkonech se moc mluvit nedá - je to spíš o tom, jak je divákovi která postava sympatická či nesympatická. Jediný, kdo má trochu víc prostoru, je Polívka - svého ošuntělého dobráka zvládá, ale mám pocit, že to u něho už je taková naučená póza. Hodně se tu tlačí na citovou pilu - to by sakra bylo, aby jedno oko zůstalo suché. A k tomu ten happyend, kdy se rovnoběžky protnou už v konečnu... ...ale což, je to přece pohádka a pohádky takové jsou: černobílé, s vítězstvím dobra a morálním poselstvím, kterému se nedá (aspoň v duchu) odolat. ()

Annaroz

Typické pro filmy F.A. Brabce je fakt, že výborní herci hrají pod jeho taktovkou jako naprostí amatéři (např. Bolero). Takže Gump je opravdu snůškou totálně amatérských výkonů, kterým člověk naprosto nevěří. Jedinými, kdo hrál slušně byli pejskové a trochu to zachraňoval Trojanův voice over (proto 2 hvězdy). Chvílemi film připomíná pořad o zvířatech typu Chcete mě?, chvílemi instruktážní video na téma jak zabránit týrání psů, chvílemi dětské animáky, chvílemi dokument o krásách české přírody. Všechno, jen ne film, který člověka vtáhne do děje. Ach jo. Škoda hezké látky a promrhané šance. Naprosto šílená byla hudba. Jeden jediný motiv, vinoucí se celým filmem, lezl od poloviny totálně na nervy a jediným vybočením z tohoto stereotypu byla produkce pianisty Bolka Polívky, kde do omrzení preludoval motiv Vodníka z filmu Kytice. Pan Jirásek se opravdu nepředvedl - nevím zda dostal malý honorář nebo už nic jiného nedokáže vyplodit, jen mi hlava nebere, že na takovou hudbu režisér vůbec přistoupil. ()

dejavu26

Bohužel byl vyplýtván obrovský potenciál, který mají v sobě psi z útulku a jejich příběhy. Pokud se příběhu zhostí naivní lidé, vymyslí jen takovýto či podobný plytký a jednoduchý kýč, který má dojmout otřepanými klišé. Příběh je svou prvoplánovou naivností uchopitelný hlavně pro děti svými černobílými postavami absolutních zlounů či dobráků, dialogy šustí papírem a nezachrání to ani sympatický pes a překrásné exteriéry, ve kterých se utlouká za znění otravně jednoduché, do nekonečna omílané unylé muziky filmový čas. Nepozvednou to ani dobří herci, kteří nemají co hrát, protože jsou to v podstatě jen dvourozměrné kulisy. Herci tedy často čučí do prázdna nebo se přihlouple usmívají. Škoda, útulkoví psi by si zasloužili opravdu kvalitnější scénář i zpracování. To, že u nás někdo točí o psu, považuji za zázrak, o to víc mne mrzí, když to dopadne takhle, protože to zamázne na dlouho cestu, aby vzniklo něco kvalitnějšího a opravdovějšího. ()

Sidenius

Ale jo, opuštěný pejskové maji taky svůj film. Pohladilo. Bolek, Holubová a Ríša byl taky prima. Ideální na štědrý večer :) ()

Monditrade odpad!

Taková absolutní blbost, která si hraje na výchovu lidí pomocí němé tváře.... 5x vynásobené nic neznamená ani jednu hvězdičku... člověk u toho usínal až běda.. klišé.. dopředu jasné co se bude dít.. zbytečné scény.. trapné... na co ten komentář Trojana??? To Vám nepomůže!! Chápete.. asi ne.... :-( ()

Zix.

Film je neobvyklý tématem a psími herci z útulku, ale bohužel příběhově bída. Chápu že se někteří lidé chovají k psům nebo celkově zvířatům odporně, ale tady to bylo trochu přehnaný. Z Gumpa se tady dělal super pes - vždyť vystřídal 6 majitelů, z toho u 3 byl v ohrožení života. Tolik lidí a smůly na jednoho psa mi přijde přehnaný. I přesto všechno co si prožije, na konci je úplně zdravej a psychicky v pohodě. A i když vypadá úplně jinak než jako štěně na začátku a nemá ještě ani jméno, roky nebo minimálně měsíce ho nevidí, tak ho úplně první majitel Bedřich  pozná. Když to vezmu celkově, tak film sice podporuje dobrou věc, ale tvůrci z toho dělají moc velký doják a s tou smůlou psa na majitele to přehání. ()

stret

Psia strategia - nechat panicka namotat sa na psiu "vernost" - ktora je nezavisla na tom ake hovado panicek v skutocnosti je (a to je klucova cast strategie) - je dobre vymyslena a velmi uspesna. Preto takyto film v spolocnosti kde je zavislost ludi na psovi uz chorobnou pandemiou - zakonite uspesny bez ohladu na vecnu kvalitu filmu. ()