Cidade de Deus - Mesto bohov - je jedna z najnebezpečnejších štvrtí v Riu de Janeiro. Buscapé vyrastá obklopený všadeprítomným násilím a vidí svojich priateľov zomierať i zabíjať kvôli obchodu s drogami, alebo len tak, z rozmaru. V priebehu troch desaťročí sa chudobná švrť mení na bojisko, na ktorom v brutálnej vojne gangov zomierajú vinní i nevinní. Film sa aj vďaka svojmu realistickému zobrazeniu pomerov stal jedným z najúspešnejších latinsko-amerických filmov všetkých čias, bol nominovaný na 4 Oscarov a získal viac ako 70 ocenení na rôznych filmových festivaloch. (RTVS)

Attta

Všechno je naprosto perfektní, záběry, drsnost, příběh podle skutečné události, režie, ale přece mi tu chybí nějaký "faktor", který film musí mít abych mu dal 5 hvězdiček. Myslím na to druhý den a nemůžu přijít, co to je. Trošku mě to samého mrzí protože po všech filmařských stránkách je na 100%. Třeba na to časem přijdu:-) . ()

joker.george

Úchvatný snímek, který nyní snad právem řadím mezi ty nejlepší... Je vidět, že si dal někdo velice záležet, aby vykreslil všechny zúčastněné lidi (ne postavy) v maximálním rozsahu s jejich charakteristikami, postupným vývojem i konečným odchodem ze scény... Výsledek podtrhuje i řemeslná stránka od vybraných lokacích, přes střih, kameru až po způsob vyprávění příběhu skrz menší dějové linky a používáním retrospektiv... A aktéři, se zde ani zdaleka neprojevují jako ,,neherci''! ()

Langy10

Zpočátku jsem to chtěl okamžitě vypnout. Koukat na nějáký pobíhající negry - pro mě nuda. Vim, že v té lokaci se hezky nežije. Jsou tam slamy těhlech negramotných negrů a střílejí se mezi sebou. Ale nic ojedinělýho. Je sposuta zemí, kde to takhle funguje, jen málokdo ví. Takže mě to nějak nedostalo. A příběhově už vůbec ne. Určitě se na to podruhé nepodívám. 20% ()

Silverluv

Války "teenage" gangů, drogy, násilí, cynické zabíjení, zbraně, to vše je v ghettech "Města bohů" na denním pořádku. Krutý a drsný snímek z předměstí Rio de Janeira vyprávěný postavou dospívajícího chlapce, který se děje zůčastňuje především jako pozorovatel než jako přímý účastník. Film je zajímavě natočený oblíbenou formou vracení dějových linnií. Ani chvilku nenudí, neustále se něco děje, kamera dynamicky sleduje veškerou akci a že jí není v tomto filmu málo. ()

DruidKarel

615. hodnocený film: Naprostá bomba. Vynikající fudba. Vynikající herecké ztvárnění všech rolí od největšího přicmrndávače až po šéfa celé bandy. Jenom ta jména: Raketa, Malej Zé (Černoušek), Břitva, Mrkváč, Mané Pipka, Hříva, Kostička, Hasák, Řízeček a jedinej bílej Thiago... Co jméno, to pojem a hlavně celý film podává násilí takovým způsobem, jako snad dosud žádný, který jsem dosud viděl. Je to neuvěřitelné,ale pohrávání si s časem a jeho střídáním v průběhu filmu, mi bylo hodně blízké a nelze neříct, že také dosti podobné s Pulp Fiction. Tohle je film, kterej asi budu muset zařadit do svého topu, jinak to bude neslýchané. Skvělý příběh a taky závěr, kterej lze jenom těžko odhadnout. Jestli je tu pro mě nějakej film, o kterým jsem nikdy nic neslyšel, neznal žádné jeho herce a pak mě takovýmhle způsobem dostal, tak je to právě film Město bohů. Bravo, 5*! 5* ()

starbrejkr

Tady co se týče hodnocení, není moc o čem debatovat. Tohle téma by zprznil jen matlák a o tom v případě tvůrců Města bohů nemůže být ani řeč. Film je totiž vybaven jak vynikající kamerou, tak především parádním stylem vyprávění s nepravidelnou dějovou linkou, která často odbočuje k vyprávění malých příběhů dopředu či dozadu a dodává tak filmu na pestrosti. Příběh jako takový je v podstatě takovým menším gangsterským příběhem ala Scorsese či Tenkrát v Americe situovaným do prostředí brazilských slumů. Je to příběh jedné generace gangsterů (jestli se vůbec o ganhsterech v tomhle případě dá hovořit, protože v tomto prostředí to má svá specifika), kterých už tam bylo mnoho a mnoho bude a film to dává především svým závěrem velmi silně najevo. Je nám podávám nenuceným způsobem, protože se přehnaného násilí (ono to jde i bez něj, brutálnost a bezvýchodnost celé situace jde dávat najevo i jinak) nedočkáme a působí dojmem smířeného s realitou. Ono to stejně asi jinak nejde, tyhle periferie na okrajích měst jsou dopředu odsouzené k podobnému životu a nemá cenu hledat způsob řešení. Ten se má hledat už dávno předtím, když se lidé do takových míst posílají a snažit se zabránit jejich vzniku. Jinak film jsem bohužel byl nucen vidět z českým dabingem, který je vskutku hrozný - dáno především tím, že většina herců jsou v podstatě děti a s těmi je u dabingu vždycky kříž. Sice mě to štvalo, ale dojem ze snímku to výrazněji nepoznamenalo. ()

Amroth666

Hned po prvním shlédnutí Města Bohů jsem byl unesený skutečnou realitou, kterou si já dovedu živě představit. K tomu ale až za chvíli. ____ Už jsem zabil i kradl, já jsem velkej chlap. ____ Kdo nezná trend, který se přenesl z Jihoamerických států Brazílie, Argentina, Kolumbie, Chile a i Mexiko až do Evropy a do slamů v Indii, nikdy ho nepochopí. Někdo chce mít moc a autoritu ve městě. Musí k tomu mít ale odvahu, potřebné zbraně, lidi kolem sebe a touhu chtít oblast získat. Co se stane ale potom, když už je hlavní člověk z party moc starý? Převezme moc malá krev, která vidí vzor vůdce. Rozdávání novin mělo prinést budoucí strach z několika ročních bojů. Fotka malého vyšla a on to bere jako úspěch. Dva rajony a nikdo se nechce vzdát a mezi tím vžím "Raketa". Město bohů přesně znázorňuje velké množství rozdílů, které jsem si po filmu uvědomil. Gengstr nebo Mafia? To je hlavní má otázka po skončení. Jasná odpověď. Mafia klidná, má za sebou rodinu, která nikdy nezradí. Pouliční gengstři, mají také vůdce, mají také lidi, ale není to jejich rodina(matou nerozumící a nechápající lidi svými brácho, kámo), jsou to jen kamarádi, kteří chtějí moc a jsou ochotni pro to zabít vůdce. V mafii by se tohle nestalo. Zrada je hlavní důvod odlišnosti. ____ Kdo v kritu nejvyššího bydlí, přečká noc ve stínu všemocného. Říkám hospodinu, mé útočiště. Má tvrz je bůh v něž doufám. Nelekej se hrůzy ani šípu který létá ve dne. Moru jež se plíží temnotami ni nákazy šířící zhoubu za polednem. Můj bůh je pastýř. Nebudu mít nedostatku. toužící po čerstvých pastvinách. Dává mi odpočinout, ve stích ____ První tři zajímavosti doporučuju přečíst, budete pak ještě více vypleskaní z toho, co jste právě viděli. ____ ()

tomtomtoma

Vynikající zobrazení jednoho z nejdrsnějších způsobů života v moderně úchvatném filmařském stylu. Chudinská slumová oblast v jednom z nejvelkolepějších měst světa a jeho život v něm. Mužská populace už od dětského věku touží po lepším životě a nejjednodušším způsobem je cesta zločinu a kriminálních činů, jejichž závažnost se posunuje postupem času za další a další mez. Hlavním faktorem je bezvýchodnost lidí, kteří zde žijí své životy a mají i své sny. Většinou o lepším životě, plným hojnosti a respektu. Problémem jsou i samotní strážci zákona, kteří se rádi přiživují na kriminalizaci obyvatel a jejich zločinů, či je brutálně sadistickým způsobem potlačují a tím více radikalizují ostatní. Tito lidé žijí na okraji společnosti a jakéhokoliv zájmu o ně. Ti pak často touží po životě, který alespoň v tom jejich malém království vzbudí dostatek respektu a úcty, popřípadě trochu strachu a děsu. Chtějí působit tak, jak na ně působí svět z vnějška, či jaký život vedou jejich vzory. Odkrývá se nám svět zločinu z nutnosti, svět zločinu z touhy, svět zločinu, který je všudypřítomný, svět malé ceny lidského života, svět lítého boje o přežití. A přesto je to svět zalitý Sluncem, přesto je to svět vlnící se v rytmu ladných latinskoamerických tanců. Příběh má svého vypravěče Buscapého-Raketu (Alexandre Rodrigues, jako malý Luis Otávio), který se snaží zachovávat si odstup a má svůj sen, za kterým pomalu kráčí. Z dalších postav jsou to zločinci, kteří rvou životu maso zaživa: krvežíznivý Zé Pequeno-Malý Zé (Leandro Firmino da Hora), v mládí známý jako Dadinho-Kostička (Douglas Silva), neodbytný v touze po dráze drsného zločinu, jeho věrný kamarád Bené (Phellipe Haagensen, jako malý Michel de Souza), nejlaskavější ze zločinců, Beného starší bratr Cabeleira-Hříva (Jonathan Haagensen), brzy dostižený osudem, Sandro Cenoura-Mrkváč (Matheus Nachtergaele), poslední odolávající ze staré gardy zločinců, Mané Galinha-Mané Pipka (Seul Jorge), přivedený na dráhu zločinu z touhy po pomstě sadismu Malého Zé, Alicate-Hasák (Jefechander Suplino), který před zločineckou dráhou utíká k bohu, Buscépeho starší bratr Marreco-Kačer (Renato de Souza), usmrcený ze záštných důvodů, Thiago (Daniel Zettel), přivedený ke zločinu z touhy po drogách, podrazácký Paraíba-Prcek (Gero Camilo), a další a další. Ženský půvab dodává Angélica (Alice Braga). Drsný život, který i přes všechnu krutost dokáže být krásný a velkolepý. Jen je k tomu použit styl, který není příliš ohleduplný k ostatním. Ale proč se oblékat do kabátu slušnosti, když nikdo se tak nechová. A to ani představitelé strážců zákona. Cesta vedoucí k tomuto způsobu života je především beznaděj a touha. Navíc se jedná o srdeční záležitost, neboť v míře menší než malé jsem poznal odvrácenou tvář tohoto města. A přesto je úchvatné a září do dáli svou radostí ze života. ()

laik_60

tarantinovsko - brazílska oslava banditizmu gangsterstva a všetkého toho "neludského podsvetia", s výbornou hudbou, fajn kamerou a zaujímavým scenárom. Milovníkov krimižanru a drsneho prostredia film potesí mna velmi nie, nechápem prečo je film takéhoto žánru na tak vysokom mieste v rebríčku, no ale keď je tam aj "pulpfikšn" tak sa až tak zase nedivím :( ()

C0r0ner

Když jsem koukl na režiséra a herce a nenašel vůbec nic povědomého, tak jsem se hodně podivil tomu +-35. filmu historie. Po shlédnutí musím říct, že pozice Města bohů je jedině zasloužená. Neuvěřitelná kamera navozuje pocit, že je divák přímo v Riu a chtě nechtě je svědkem brutálních i hezkých věcí, které jsou na tomhle místě na denním pořádku. Pekelně silný zážitek, který je tím neuvěřitelnější, že vznikl kompletně z ničeho. 100% ()

Cheeter

Asi nedokážu tento film úplně docenit. Mě přišel jako další gangsterka, akorát z jiného prostředí. Chápu, že život v brazilských slumech je problematická záležitost. Ale jihoamerické filmové prostředí, a obecně oblast, mi není natolik známá, abych poznal případnou výjimečnost tohoto filmu. Třeba si časem doplním vzdělání a bude to jinak. Zatím je to ale takhle, proto jsem zvolil hodnocení, jaké jsem zvolil. ()

Flynn

Naprosto vyníkající film, trochu ostřejší téma a příběh, ale vše je krásně poskládané a osudy hrdinů jsou výborně vysvětleny a skvěle podány divákovi. Krutý příběh vývoje dětí v brazilském ghettu o tom, koho a kam zavede osud ve městě, které neposkytuje podmínky na které jsme zvyklí.... hodně silný zážitek. ()

zette

Asi jako pro vetsinu zde ma prvni zkusenost s brazilskym filmem. Je to dobre odvedena prace, neprinasi ale moc noveho ( bohuzel ke skutecnosti ). Nejvetsi zahadou mi tak zustava 19. misto v zebricku:-(. 74% ()

MarekT odpad!

Omlouvám se, ale dramata vycházející z poetiky italského neorealismu (nejvíce mi styl připomínal Rosselliniho - sociální zařazení postav, neherci, důraz na vizi skutečnosti), který moc nevyhledávám, k tomu okořeněná snahou o šokování pomocí co největší obscénnosti, tzn. že se zde akorát souloží, střílí a hovoří o těchto dvou tématech (není to tak, že bych větší míru brutality nebyl schopen akceptovat, jelikož v poslední době jsem tento svůj nedostatek odstranil, nicméně čekal bych větší rozvoj tématu), mě absolutně neoslovují. Snaha o dokumentární přesnost to nezachrání, jelikož dokument i přes svoji prvotní neutralitu by ve mě jakožto v divákovi měl vyvolat určité emoce, zatímco v případě tohoto filmu mi bylo absolutně jedno, co se odehrává na plátně. K čemu mi je, že film zakládá své obrazy na skutečných událostech, když postavy působí zmateně? A vůbec jsem na pochybách, zda poskládání výše jmenovaných prvků do tohoto celku tvoří dokument. Narativní stránka je sice filmově nadprůměrná a zasluhovala by si nějak ocenit, špatné vedení neherců však dává na podobné vychytávky zapomenout a je také nutno dodat, že při sledování jsem se cítil podobně otráven jako u "Milionáře z chatrče" - takže o hodnocení mám aspoň do odeznění všech emocí jasno. (Shlédnuto v rámci školní výuky.) ()

kvasiva

Při sledování tohoto filmu mě až mrazilo v zádech při představě, že toto se skutečně děje. Strašně silné pocity ve mně tento film zanechal. ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (viac)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (viac)