Hlavným hrdinom rozprávky je silný a odvážny mladý kováč s dobrým srdcom. Volá sa Mikeš (Pavel Kříž) a presne tak,  ako jeho otec i on zatúži vydať sa do sveta na skusy. Cestou sa spriatelí s dvoma mladými silákmi, mlynárskym pomocníkom Matejom (Ján Króner ml.) a drevorubačom Ondrom (Jiří Knot). Keď sa dopočujú o troch krásnych princeznách, ktoré záhadne zmizli, Mikeš presvedčí svojich lenivých spoločníkov, aby sa vydali stratené kráľovské dcéry hľadať. Po dlhej ceste plnej prekážok zistia, že princezné uniesol zlý Čierny kráľ. Mikeš oklame ohyzdnú starenu a výmenou za jej odtrhnutý fúz získa jej služby. Mládencom sa podarí oslobodiť dve z troch krásavíc. Boj o záchranu tretej, najkrajšej princeznej však bude omnoho náročnejší... (TV Markíza)

Dexter666

Mne sa páči hlavne krásna nosná myšlienka, že bez práce nie sú koláče a pracovať má každý. A keďže je to rozprávka, tak mi nevadí, že ma takýto výrazne náučný charakter. 75% ()

O_Peki

Když jsem byl dítě, byla to jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Dobrodružství tří kamarádů z hororovým nádechem a potrestanou zradou. Dnes po letech se jen usmívám nad propagandistickým vykreslením zlého sedláka a mlynáře, kterak ožebračují spodinu :-) Ale rád se jednou za rok podívám. ()

John Dunbar

Co můžeme očekávat, když si nezkušený filmový režisér natočí svoji pohádkovou prvotinu? Zřejmě totální průšvih, že... V tomto případě, se ale stal pravý opak a vznikla jedna z nejkvalitnějších českých filmových pohádek 80. let a společně s Pohádkou svatojánské noci nejlepší pohádka natočená na území Moravy resp. Valašska. Skvělou tajemnou atmosféru "Statečného kováře" posiluje poněkud netradiční, ale zde naprosto skvěle fungující hudba a zpěv Petra a Hany Ulrychových obdařená jasnými ryzími prvky moravského folklóru. ()

jojto

Rozprávka to krásna, strachnaháňajúca (duševne mám 6 rokov), s epickým podmasom, jasným scenárom a naozaj s profi, bez afektov obsadením. Len ten kovář je takovej hovňousek, že má problém nosiť i ten polystyrénový kyjak. ()

Logout

U téhle pohádky jsem se celé dětství strašně bál, ještě teď mi přijde zbytečně démonická. V dospělosti mi nesedí Kříž coby hlavní hrdina (megasilný kovář vypadá jako střízlík) a hudební podkres. Ale to jsou jen osobní preference, celkově je pohádka jasný nadprůměr. ()

Fjera

Výborné scény z kláštera Rosa Coeli, to je paráda. Ale velké mínus za zastřelení káně, to je fakt hnus, skoro jak z Popelky. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá adaptácia klasickej rozprávky. Produkcia je kvalitná aj herecké výkony sú výborné, takže dej postupuje hladko a nikde nič neťahá za oči. Dokonca aj triky sú decentné. Prekvapivé je obsadenie množstva slovenských hercov, ktorý sú však kvalitne predabovaní, keďže rozprávka má české znenie. 75% ()

Mr.Dark

Miluju pohádky,ale u téhle zrovna nejásám....kovář,který místo panování,raději maká v kovárně...to mi něco připomíná:-) ()

Ramesse

Moc mě tahle pohádka nechytla, takže průměr. Poukazuje na lidskou chamtivost a touhu po majetku, takže klasické téma, ale vždycky je zde hlavní klaďas, který zvítězí. ()