Scény z manželského života

• USA Scenes from a Marriage

Seriál Scény z manželského života, natočený podle švédské klasiky Ingmara Bergmana z roku 1973 s Oscarem Isaacem a Jessicou Chastainovou v hlavních rolích, znovu zkoumá ikonické pojetí lásky, nenávisti, touhy, monogamie, manželství a rozvodu z pohledu současného amerického páru. (HBO Europe)

Voyer

Kvantum slov, myriáda úhlů pohledů, útoky a riposty, šepoty a výkřiky. Jádro příběhu je zdánlivě o dialozích manželské dvojice, o jejich neschopnosti komunikovat a neschopnosti nekomunikovat. Zdánlivě. Ve skutečnosti je o emocích, tajných proměnlivých hláscích, které němě kvílí v hlavě. A taky svírají průdušky a tepají v čele. Je to šachová partie, kde se s každým tahem mění počet polí, soupeři si prohodí barvy a naši protagonisté sami jsou figurami, obětmi, pouhá dáma s králem. První díl a poslední díl chutnají divně, odtažitě, dokud si divák neuvědomí, že v prvním nebyly dosud emoce vyjeveny, kdežto v posledním se již oba přiznali ke svému otrockému jhu vůči svým emocím, akceptovali je a do jisté míry se tím osvobodili. Není to vítězství, ale taky to není prohra. ()

Tanner

Strhující. Není to dokonalé; občas způsobuje horská dráha emocí příliš velké přetížení. Slušelo by tomu méně střihu. Ale v kontextu současné seriálové tvorby naprosto výjimečné a nelze jinak než za 5. Skvělí oba hlavní představitelé. ()

Niflheim

80 %. Zpočátku je nutné říct, že jsem dosud neviděl původní Bergmanovu kultovku. Do jisté míry proto můžu tento komentář psát svobodně, nezatěžkán nutností srovnávat. Hagai Levi vytvořil komorní minisérii, která je ve své podstatě zčásti traumatickou, zčásti terapeutickou vztahovou konverzačkou s vynikajícími hereckými výkony. Subtilní hudba, jež zaznívá veskrze jen v úvodech a závěrech epizod, celou tu křehkou a zároveň hutnou atmosféru jen a jen umocňuje. Velmi na mě zapůsobil artový (?) prvek přechodu herců před kameru z civilní roviny do roviny herecké – kromě dokumentárního aspektu v tom vidím metaforu propojení reality s iluzí a jejich vzájemnou průchodnost. Nebo jde o posílení dojmu, že vše je realita nebo naopak vše je iluze? Tak či tak, Scény z manželského života nutí k zamyšlení (lépe by to snad vyjádřilo jen anglické thought-provoking) a konstantně svádí k projektování vlastních (ne)zkušeností. Každopádně se nemůžu zbavit dojmu, že celá minisérie měla skončit po čtvrtém díle. V takovém případě bych patrně s hodnocením mířil výš. ()

iz67

Překvapivě podařený seros podle Bergmanovy klasiky. Několik fází konce jednoho manželského vztahu. Když jsem original videl ve svych dvaceti, tak jsem o tom hrozně přemýšlel, hledal různé významy. A starší kamarádka mi řekla, až budeš starší, tak o tom zas tak moc přemýšlet nebudeš muset. Je to tak... ()

PlysovyMacko

Pat hodinovy dialog dvoch manzelov v ich dome. Dej uvedie do pohybu nevera manzelky a potom sledujeme vyvoj ich vztahu skrz rozhovory a hadky. Je to komorne, cele postavene na dialogoch a dopozerala som to so sebazaprenim. Miestami som sa nudila. Po takejto vztahovej drame mam vzdy radost, ze ziaden vztah nemam a nemusim nic z toho riesit. Kedze sa vo vztahoch ani nevyznam, nepochopila som koniec, ze kam sa oni dvaja posunuli. ()

Gortyna

Především musím ocenit práci kameramana. Nebylo jednoduché udržet pozornost diváka, když po většinu děje se vyskytují jenom dva herci v interiéru. Ale snímal je z různých úhlů, tu staticky, tu dynamicky, dokázal v detailech tváří zachytit nejjemnější emoce obou. A oba herci hráli své role jedinečně. Jenže: poslouchat pět hodin tisíce keců dvou sebestředných polopsychopatů, oslovujících se "lásko" a snad padesátkrát projevujících touhu "musíme si promluvit" (používáte tuhle frázi doma?) bylo ubíjející. Zlatý Bergman. Anebo se běžte podívat na inscenaci agentury Harlekýn s Badinkovou a Dlouhým. Tam se to všechno stihne jen za dvě hodiny. Po posledním dílu jsem si pustil pár epizod Mr. Beana. ()

Zoltar78

Dokonalost! Dva lidé co se nechovají jako kokoti a člověk naprosto rozumí jedné i druhé straně proč dělají to co dělají. Film co především ocení ti déle ženatí nebo ve svazcích. Vše působí tak uvěřitelně.. dějový oblouk.. vývoj postav.. až člověk zapomíná, že kouká na film. Podobné pocity jsem měl při filmu “Manželská historie”. Vše leží na bedrech obou hlavních představitelů, kteří jsou úžasní. Při posledním dílu jsem si uvědomil jak mi oba za tu chvíli přirostli k srdci. Tohle psal život. PS: Budu si muset někdy dát i originál od Bergmana. ()

serdehelan

Budem si musieť pozrieť originál. Tu mi to prehodenie rolí extrémne bilo v niektorých scénach do očí a miestami ničilo akúkoľvek autenticitu. Obidve postavy napísané ako veľmi nesympatické od začiatku až po poslednú scénu. Na druhej strane herecky dobré, minimalistické, po formálnej stránke spokojnosť. ()

bonovox

Tak toto mi absolutne nesadlo. Hraná verzia vzťahu dvoch ľudí, pričom ona sa správa a má zmýšľanie miestami ako totálna krava a on zase reaguje tiež miestami ako úplný idiot. Herci síce hrajú ako život ale je to veru naozaj len hrané a ťažko uveritelne. 40% ()

Salvache odpad!

Asi nepatrim ke skupine lidi, ktere by neco takoveho mohlo zaujmout. Vsechny genderove rovnosti a nerovnosti, radoby bolistky dnesniho sveta, naservirovane a zabalene v celofanu jiz v prvnim dile. Za me brutalne utahane a nudne. ()

hanca.uh

Naprostá pecka! Od začátku každého dílu, kdy kamera chvilku ručně nasnímává šrumec na "place" + nástupy herců na klapku, první scénu až po konečné titulky. Vážně dost dobré - Oscar i Jessica předvedli dokonalé výkony (skoro se mi až nechtělo věřit, že to jen hráli:-)), kamera úžasná, střih dokonale jednoduchý a emoce ke mně skákaly a lítaly sem a tam. Napětí mezi těma dvěma bylo vidět a cítit, chvilkama jsem skoro až nedýchala. Tenhle "Bergmanův" psychologicky intimní skvost vřele doporučuji (za sebe), stejně tak jako režisérův předchozí seriál Aféra a Naši kluci (na tento se ještě musím podívat).....a už teď vím, že tak vysoká % hodnocení u tohoto tvůrce jsou zasloužená :-)) ()

Tibern

Podobný pocit jsem měl po shlédnutí jen jednou. Bylo to po pětidenním maratonu Přátel, kdy jsem prožil během pár dní celých deset let vztahu Rosse a Rachel. Dobře, tohle je o hodně levelů výše, ale jde o to, že se mi Jessica a Oscar během chvilky vryli tak pod kůži, že jsem nemohl rozdýchat, že už není další díl. Tak moc jsem si je zamiloval, se všemi dobrými i špatnými rozhodnutími a reakcemi. Nutno přiznat, že tohle téma - úspěšná, krásná a nezávislá žena vs. citem zmítaný a citově závislý muž na rodičáku - právě prožívám a v mnoha věcech je to prakticky stejný scénář. Stejné dilema s dětmi, stejné fixace na minulost a věci, terapeuti, dům. Jen já jsem momentálně někde na začátku čtvrtého dílu a čekám na stěhováky. Tak uvidíme, jestli to celé nebyl spoiler. ()

imanicornyt

Tenhle brilantní počin jsem rozkoukala se slovy "dneska bych mohla stihnout 2 epizody" a tehdy jsem neměla ani ponětí, jak naivní tahle domněnka je. Scenes from a Marriage skutečně není seriál, který lze sledovat formou maratonu; každý díl je velmi hluboký, silný, promyšlený, ve všech ohledech pikantní a nenechá vaši mysl chvíli odpočinout. Skutečně jsem po každém dílu byla zralá maximálně na týdenní proces vstřebávání a úvah o ději. Jednu hvězdičku ubírám částečně právě proto, že pro mě osobně bylo samotné sledování často až nepříjemné a duševně bolestivé, ale v této otázce hraje velkou roli osobní přístup a zkušenost s partnerskými vztahy. Nicméně, tohle dílo je ve všech ohledech naprosto ohromující a obsazení hlavních postav by potenciálně ani nemohlo být více padnoucí a dokonalé. A určitě se vyplatí jim dát alespoň šanci. ()

ushi

silné po všech stránkách, výborný scénář, skvělá kamera, dechberoucí herecké výkony a tolik zajímavých myšlenek. prostě paráda ()

alienable

Komorní, strhující, intimní, chytrý, mrazivý, vášnivý, drsný, opravdový, dojemný, aktuální, na dřeň. Ani sekunda mi nepřišla přehnaná nebo nepatřičná, nic nebylo navíc, nic nechybělo. Skvěle zahraný i zrežírovaný. Díl co díl hodina skoro bez dechu. Jdu ještě snížit hodnocení Marriage story. Dostalo mě to. ()

Stanto

Veľmi dobrá konverzačná vzťahová dráma. V niektorých miestach mierne nudí, no aj tak je to jedna z najlepších záležitostí roku 2021. Pridávam hviezdičku za úvodné scény a taktiež za titulné scény. ()

pallok

"Kubrick má Eyes Wide Shut a Bergman Scenes from a Marriage. Tak vyzrálý, osobitý, vztahový a životní film jsem dlouho neviděl. Herectví Ullmannové a Josephsona světový. Bergmanův život otisklý filmovou optikou v nesmírné hloubce postav, životních zvratů, emocí, rozdílných názorů, nenávisti, touhy, nenaplněného snu, až přesahuje hranici filmového pásu. Bergman ví o čem točí a dělá to dokonale - přesnost a detailnost záběru na tváře plné emocí se vidí párkrát za život." (Dík pane Hnedý) A čo to má spoločné so seriálom Scenes from a Marriage? Všetko a nič, tento seriál pri najmenšom možnom počte ľudí pre dialóg dokáže z diváka vyžmýkať všetky city, aj tie o ktorých sám nevie. A tí, ktorí zostali neoslovení, nech to skúsia ešte raz! ()

petisebesta

No tak zajímavě udělané to je. Minimalistické. Jak herec z Guatemaly dokáže hrát Ameriku. No tak to je hodně dobré. Paní hraje hysterku.. taky dobré. Jak zbytečné je to všechno, jak zbytečný se jeví osobní rozvoj, jak zbytečné jsou funkce v akademické sféře, jak zbytečné je aby dva takoví lidé měli potomky, jak zbytečné je aby takoví lidé co v podstatě nic neumí(ona je produktový manager a on přednáší cosi) jen umí pregnantně vyjádřit slovy co cítí. No to je maso. Ti lidé se bez pomoci skoro nenají a bez pomoci se nevyznají ve svém nitru. Ještě že mají ridičák. No strhující a kdyby je někdo utratil hned v druhé epizodě mělo by to alespoň překvapivý konec. Ten konec kdy oba poruší pravidla airbnb a vniknou do soukromí jiného ..a pak podvedou své současné partnery a děti...tak to je rozklad a opovržení. To je víc něž MeeToo takovou propagaci dekadence anglosaského západu snad platil Soros nebo Moskva :-) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD