Po neúspešnom a komplikovanom obchode s heroínom príde drobný drogový díler Frank o peniaze aj o tovar a ocitne sa vo veľkom dlhu u balkánskeho narkobaróna Mila. Ako čas plynie, tlak narastá, keď sa Frank snaží splatiť peniaze napriek narastajúcej Milovej frustrácii. Dealer je dánsky kriminálny triler z roku 1996, ktorý vo svojom filmovom debute napísal a režíroval Nicolas Winding Refn. Zároveň je to aj herecký debut známeho dánskeho herca Madsa Mikkelsena. (Film Europe)

DannyBoy80

Docela zklamání. Očekával jsem nějaký promyšlený nebo netradiční scénář, tak jak to Dánové umějí. Nedostalo se mi ničeho zvláštního. Kamera a herci (tradičně) výborní. Jinak to nevybočuje ze zajeté linky podobných filmů. Uvidíme co dvojka. ()

agass

Nicolas Winding je jistě zručný režisér, o čemž jsem se mohl přesvědčit ve výtečném Drive nebo ve Fear X. Zřejmě proto jsem byl natěšenej asi až moc. Problémem Dealera je strašně pomalej rozjezd. Na to, že se prý jedná o kultovní záležitost, jsem se první půlku nehorázně nudil. ()

Schuldiner

Syrová drogová surovost... Rozhodně dost zajímavej film z dánskýho podsvětí! Kim Bodnia, v roli hlavního dealera (resp. v hlavní roli), je prostě perfektní!!! ()

Marrty3

Jeden z mála dánských filmů co jsem viděl. Zaujal mě hlavně námět filmu a vysoké hodnocení. Ovšem asi jsem do toho šel s moc velkým nadšením. Což se mi většinou nevyplácí. Bohužel taktéž se stalo i u Dealera. Neříkám, že je to špatné, to vůbec, ale chtělo to rozhodně větší zápletku. V podstatě celý film jsem pochopil během první půlhodinky, pak už se nic podstatného nedělo. Pořád jen o tom jak sehnat prachy, aby měl boss klid. Ovšem co musím filmu velmi pochválit je atmosféra a Slavko Labovic. To je skvělá kombinace, která mě vážně bavila. Místy i ty rvačky, krev, přestřelky a kupa sprosťáren. Bohužel to je vše, co mě zaujalo a proto hodnotím 3***. Nenadchne - Neurazí ()

Itar

Malý velký film, který je tak syrový, jak je to vlastní jen Refnovi. Všudypřítomná šeď a bordel dánského hlavního města v kombinaci s roztěkanou kamerou dodává filmu na nebývalé autentičnosti, kterou podporují i herecké výkony všech hlavních představitelů. Konečné zamyšlení hlavního hrdiny vás potom bez příliš zjevného konce knock outuje a nechá ležet v rohu. Je to talent! ()

lucijelucije

Pfff.. N. W. Refn je snad jeden z nejvíc kontroverzních režiséru, které znám. Opakuju se už po mnohokráté, ale jeho filmy jsou prostě buď a nebo. Mě sedí spíš to nebo..Nikdy nevím, co od Nicolase čekat, a vždycky se ten spor, jestli jeho tvorbu shlédnout nebo ne, opakuje. Přesně vím, jak to dopadne, a stejně mi to nedá. Holt mě na něm asi něco přitahuje. Něco, co ty jeho filmy mají a jiné postrádají. A většinou je to bezpochyby něco neotřelého. Nevím jestli jeho produkci nechápu, nebo mi jen nesedí, a nebo je na mě až moc bizarní, ale já je prostě nemůžu hodnotit pozitivně, vesměs mě jeho filmy nudí, bohužel. ()

Paldiny

Špinavé ulice po dánsku, akurát v surovejšom prevedení. Film nám popisuje týždenný harmonogram Franka - dílera, ktorému nevyjde zopár kšeftov, čím si znepriatelí jednu srbskú rodinu. Film aj postavy v ňom sú poňaté tak realisticky, až by ste uverili, že sa niečo podobné môže odohrávať trebárs na ulici odvedľa. Situácie točiace sa okolo Franka sledujeme len skrz jeho oči, čím sa s množstvom postáv stretávame len na chvíľu, ďalší priebeh je tak nepredvídateľný. Samotný Frank nie je žiadny svätec a po celý čas vlastne nevieme čo je pravda a čo zas len ďalší výmysel. Všetko uzatvára pesimistický odkaz "nikdy nikomu never", ktorý je ako inak európsky nejednoznačný a núti diváka vytvoriť si vlastný názor. ()

cmenda

Tohle je taková podívaná jako když se u nás koukáte jak v devadesátých letech přišly vesláci k penězům prostě tomu musíte přijít na chut. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Frank, priateľ môj..."     Ďalší z nekonečného radu "feťáckych" krimi thrillerov, ktorý som pri sledovaní dlho plánoval poslať až na absolútne dno (až kým neprišla jedna zásadná scéna, ale o tom neskôr). Okrem výborného Madsa Mikkelsena (vo svojom debute), priam ukážkovo nechutne slizkého, som v ňom totiž nenachádzal vôbec nič, čo by som mohol aspoň trochu oceniť. Totálne drbnutá kamera, ktorej nestačí, že je väčšinu času príšerne roztrasená, ale navyše často sníma v tme, takže divák sa musí dívať na akési rozmazané čierne machule (nejaký umelecký zámer?). Toľko k formálnej stránke. Po obsahovej stránke je to však ešte horšie. Niekoho možno kodaňské drogové podsvetie magneticky priťahuje a rozplýva sa blahom, keď môže byť na chvíľu jeho súčasťou, mne je však totálne ukradnuté. Čo už ma má len baviť na tom, ako si nejaké pochybné existencie dohadujú svoje drogové kšefty? Čo ma má baviť na primitívnych a vulgárnych rečiach, neustále sa točiacich okolo pohlavných orgánov a rôznych sexuálnych praktík? Ale dost už bolo kydania, prechádzam k pozitívam. Tvorcom sa veľmi zručne darí stupňovať napätie založené na jednom ťažko splatiteľnom dlhu a tým, ako sa blíži termín splátky, je toto napätie skoro až hmatateľné. Až napokon prichádza skvelá scéna u charizmatického Mila (výborný Zlatko Burić), ktorý priam neskutočným spôsobom dokáže prechádzať od žoviálnych prejavov priateľstva až k zúrivým stavom vzbudzujúcim hrôzu (a k tomu tie srbské nadávky!). Táto scéna síce dokáže vylepšiť dojem z filmu, ale celý film určite nespasí, takže musím ostať skôr kritický. ()

mira007

Sedm dní ze života drogového dealera, přičemž to hlavnímu hrdinovi jde od deseti k pěti. Kim Bodnia hraje velice přirozeně, Mikkelsen v té době asi nebyl tak známý taky boduje jako parťák feťák ( proto je v dalším díle v hlavní roli ), dvojka yugošů Buric a Labovic naprosto uvěřitelní. Herecký koncert v dobrém scénáři, točený často bez střihu jednou kamerou. Dobrá podívaná, ale další díly jsou ještě syrovější. ()

aLPaC

Výborné krimi a premiérový počin stylisticky nadaného režiséra Refna. Je tu trochu z humoru Guye Ritchieho, ale celkově vzato se jedná o drsnější pojetí. ()

kluk z Na

jo todle beru... Frank si nemůže být jistý vůbec ničím a to mi přijde na tom uplně nejreálnější... celkem by mě zajímalo co dělal Nicolas Winding Renf než se dal na režii:D ()

Perfo

Co napsat? Snad jen to, že život dealera neni žádná pohádka. Jeden z filmů tohoto žánru, který si opravdu na nic nehraje a ani nemá potřebu hrát. Přímočarý film bez servítek. ()

dude1

Tak...tento...film...mi...vyrazil...dych. Jedno z mojich prvých stretnutí s dánskou kinematografiou dopadlo vysoko nad očakávania. Reálne a predsa šokujúce, amatérske a predsa profesionálne. Režiséri traste sa, prichádza Pán Refn. ()

panmroz

skvělá trilogie, první díl zřejmě nejslabší, dvojka fantasticky smutná, trojka něco uplně jinýho než člověk chce či čeká. Perfektní střih (především v jedničce velká autorská pomůcka, efektivní i efektní) a hudba! p.s. pro podobně roztržité jako mě: nekupujte levné dvd v trafikách s tímto filmem, je to pouze v originále nebo dabovaný. žádný titulky! ()

Mr.Mick

Pusher je veľmi jednoduchý film s obrovským potenciálom stať sa kultovým ako je napríklad Trainspoting alebo menej známi Romper Stomper ktorý mi aj dosť pripomenul. Režisér tu nedostal veľký rozpočet ale ten filmu skôr prospieva ako by to mal byť mínus. Roztrasená kamera dodáva filmu reálnoť a herci su presvedčivý ako keby to vôbec nehrali a vytiahli ich priamo z ulice. S kľudným svedomím dávam 4,5* ale rozmýšľal som aj nad 5*. ()

bolan

Syrové a velmi autentické drogové drama. Oproti slavným feťáckým filmům jako "Trainspotting" či "Requiem for a dream" velmi uvěřitelné. ()

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

14.01.2023

Už tuto středu odstartuje přehlídka toho nejaktuálnějšího z kinematografie severu: SCANDI 2023. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem, představí snímky ze všech zemí Skandinávie a v programu ji bude mít… (viac)