Obecná škola

• angličtina The Elementary School

Je krátko po vojne a jednu zo škôl na predmestí Prahy navštevuje aj desaťročný  Eda Souček so svojim kamarátom Tondom. Chlapci ignorujú pokusy rezignovanej učiteľky Maxovej (Daniela Kolářová) o výuku a viac než o učivo sa zaujímajú o farbu jej nohavičiek.  Ani niet  divu, že sa jedného dňa učiteľka zblázni a na jej miesto nastúpi nový učiteľ. Volá sa Igor Hnízdo (Jan Tříska) a vymyká sa všetkým učiteľom, ktorých chlapci doposiaľ poznali. Chodí vo vojenskej uniforme, na opasku má naozajstnú pištoľ a v triede okamžite zavedie tvrdý režim. Jeho súčasťou je aj veľmi svižný bičík a pútavé rozprávania o vojnových zážitkoch, ktorými učiteľ pretkáva preberanú učebnú látku. Napriek tomu, že jeho metódy sú prekvapivo účinné, nad prísnym učiteľom sa začnú čoskoro zaťahovať mraky. Okrem toho, že niektorí poslucháči celkom neveria jeho hrdinským historkám, začne sa u neho prejavovať i  slabosť pre nežné pohlavie. Nešťastná milenka, ktorú Hnízdo opustil kvôli koketným dvojčatám Fabiánovým, napíše na neho udanie a učiteľovi hrozí trest za mravný delikt. Napriek tomu sa všetci žiaci postavia za svojho obľúbenca. Edo  si začína  uvedomovať, že tým pravým vzorom pre neho nie je obdivovaný učiteľ, ale jeho puntičkársky otecko Fanouš Souček (Zdeněk Svěrák) so svojím nenápadným, ale napriek tomu skutočným hrdinstvom... (TV Markíza)

Zapinka

tak na tomhle jsem vyrůstala:) viděla jsem ho asi milionkrát a stále mě baví a stále si v něm dycky něco najdu. Jeden z nejlepších českých filmů vůbec! Nemluvě o úžasných výkonů herců! Už jako malá jsem u toho vždy brečela. ()

Horác

Já vím, je to legenda. A zaslouženě. Ale u mě tu jednu hvězdičku ztrácí zkrátka proto, že Svěrák nezná míru. Ta poetičnost z toho tak tryská, až je jí příliš. ()

peaceNwar

Naozaj milý film, po formálnej aj obsahovej stránke na československé pomery uspokujúcou úrovňou, s výbornými hereckými výkonmi, no hlavne, čo som chcel povedať, s prekrásne jednoduchou, no svätopravdivou myšlienkou. ()

cirkulace

Oba Svěrákové v tomhle filmu zabodovali. Jan Tříska jako "Igor Hnízdo" by mohl posloužit jako vzor pro učitele, jo a taky už vím, že se nemá olizovat zábradlí v zimě :) ()

pan_ponozka

...Dušička, ty hajzle, to vodvoláš! Takhle ti to nevodvolá ty blázne. Takhle ti to vodvolá. aaarrghhh!! ... Jeden z nejlepších (a nebojím se říct i nejlepší) českých filmů za posledních 20 let. Fantastické. 10/10 ()

rigby

Film, který dnes můžeme zařadit mezi českou filmovou klasiku. Po všech stránkách vydařené dílo, které dokresluje vynikající herecké obsazení. Jedinečný návrat do kouzelného dětství. ()

Trinculo odpad!

Film, který opravdu nemám rád a nemůžu dát jiné hodnocení než to, které jsem mu dal. Avšak přiznávám, že jako filmařské dílo určitě skvělý. Příjde mi, že tohle je první z velkých, záměrně patetických a účelově vytvořených komerčních snímků, které vznikly jako nové produkty v České kinematografii po revoluci. Navíc si to naschvál hraje na film, který je daleko starší než je, jakoby byl znova objeven v nějakém trezoru. Tato možnost sice funguje, a dává snímku určitou kvalitu, ale nic, proč bych mi bylo příjemné se na to dívat. Navíc působí jakým si kalkulem, navázání a přeskočení do zlatých dob české kinematografie, které je však vědomou umělou konstrukcí. Navíc díky svému nepochybnému úspěchu spustí podobný žánr. Film vnímám jako velmi umělý. Iluze, kterou dvojce Svěráků je obvykle schopna zprostředkovat tady pro mě nefunguje, neboť je až příliš záměrná a dokonalá. ()

Tristesse

Pokud si některý z filmů ze Svěrákovic dílny zasloužil Oskara, tak je to právě Obecná škola. Je to autentické, bez zbytečného kalkulu, lehce cimrmanovské, laskavé a úžasně nadčasové. Nezapomenutelný Jan Tříska v roli Igora Hnízda, jedna z posledních rolí Rudolfa Hrušínského, rozkošná Libuška Šafránková, dětští herci, kteří nepřehrávají. Prostě kultovka. ()

pursuer

Nemohu zadupat českou klasiku, ale ani skličující pocit při závěrečných titulcích. Nedokážu ten film sledovat očima lidí, kteří mají s režimem a českou minulostí delší dočinění. Mohu ho zhodnotit pouze zrakem polistopadového člověka. Závěr se nahlas nevyslovuje. ()

DAJAAAA

pro mě zatim nejlepší porevoluční film,hodně mi to připomíná Menzelovy filmy,při točeni dnešních komerčních rychlosraček se něčeho podobného již nedočkáme ()

R.I.S.A

Chroust a ty vy mě budete radit :D Tendle film nikdy neomrzí strašně hlášek který slýcham v okolí hodně často... Svěrák výbornej jako vždy.. Marek Endal jako Rosenheim to i v osobním živoťe dotahl tam kam ho film nasměroval, a tim mi udělal velikou radost týpek :D ()

zigy

Viděl jsem to nejprve jako malý očima malého Edy, a bylo to superklukovský film. Když na to koukám dnes, vidím tu životní moudrost, kterou tam pan Svěrák zanechal. Tohle je film, který pohladí na duši. Spousta skvělých hlášek (Idiot), ale nejraději mám pozdní příchody Rosenheima a pak scénu s hospodou, kde je dneska obzvláště nahulíno, aneb jak dostat tatínka z hospody:) ()

unclejack

Má to ten správny melancholický nádych, medom zafarbený vizuál a je strašná psina sledovať učiteľský štýl Jana Trísku. Nerád by som bol poslom zlých správ, ale tam to pre mňa končí. Plus ešte Sverákova blatníkovská hláška, inak ma film miestami vyložene nudil. Má to svoju poetiku, rozkódovať ju však trvá značne dlho... ()

TonoM

Toto nikdy neomrzí stará Česká klasika u které se člověk hezky zasměje a uvolní, hlavně výborně Svěrák a Tříska :-) 85% ()

jjjerry

S Koljou nejlepší Svěrákových dílo. "Tatínek" je skvělý. Děj tak nabitý, že vám film přijde daleko delší než hodina a půl. Nevím, zda je to tím, že mně přirostl k srdci už v dětství nebo jeho nespornou kvalitou. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Po nešťastném pádu z Karlova mostu zemřel ve věku osmdesáti let herec Jan Tříska, celoživotní oblíbený představitel shakespearovských rolí. Jeho touha stát se tanečníkem vzala za své, když mladého… (viac)

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

12.01.2017

Na prvního Anděla Páně vyrazilo do kin 188 138 diváků, takže Jiří Strach rozhodně nečekal, že jeho pokračování rychle zaútočí na milion. Právě tahle cifra ale padla v šestém týdnu promítání, čímž se… (viac)