Laskavá komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života. Františkovi už prošedivěly vousy. Kolja ještě nedosáhl školního věku a setkali se díky tragikomické životní situaci. Ti dva zůstali nakonec sami.Starý mládenec a kluk, kteří si navzájem nerozumějí a to ve všech směrech. Čeká je dlouhá a složitá cesta za úsměvem a láskou... (oficiálny text distribútora)

Mouzon

"Naposledy jsem byl v kině na Koljovi. Od té doby do kina nechodím, nepochopil jsem, jak může být tak banální a primární útok na složitost světa úspěšný. Pak se kouknu na něco, co se točí dneska a říkám si: 'Ty vole, zlatý Kolja.'" (úryvek z rozhovoru s Karlem Dobrým ve speciálním vydání časopisu Instinkt) ()

Ollie235

Nesmírně milý, příjemný, na nic si nehrající film. Bezchybní herci, příjemná hudba, Svěrákův trabant a mnoho dalších detailů daly dohromady jeden z nejlepších obrazů z '89. A i když jsem moc lepších českých filmů neviděl, zůstal jsem mírně zklamán. Čekal jsem, že to na mě zapůsobí o poznání víc. Oscar nejspíš zasloužený, ale mně tam něco chybělo. ()

Movie Gourmet

Jeden z mála českých filmů, který si vysloužil i slavného amerického OSCARa stojí rozhodně za to vidět. Je to především samotný příběh a jeho síla, co Vás osloví a zanechá ve Vás nezapomenutelný dojem. Za úspěchem filmu stojí scénář a režie Svěráků i herecké výkony nejen hlavního představitele. Verdikt: 5* a 85 %. ()

geimz

Ale hej. Pekný príbeh, ako dokáže malý chlapček mrzutému starcovi do istej miery zmeniť život, no na ktorom nie je nič výnimočné či nadmieru pôsobivé. Kolja neponúkne nič, čo by som už niekde nevidel, a napriek tomu, že to robí s formálnou precíznosťou, výsledný efekt je len veľmi priemerný. ()

mira007

Oscar se počítá za pět hvězd ikdyž nejsme úplně fanda Svěrákových filmů. ( přesto mne udivilo, že jsem tenhle film nikdy nehodnotil za dobu moji kariéry na CSFD ) ()

BarboraSalom

Plným právem oscarový film z dílny otce a syna Svěrákových. Tento film zraje jako víno. Funguje je v něm naprosto vše-příběh,  herci, kamera, hudba. Příběh starého mládence v pozdním socialismu, kterému osud do života pošle pětiletého ruského chlapce, dojme při každém shlédnutí. ()

Emzet

Ano, tento film je poněkud prvoplánově přeslazený. Ano, očividně poohlíží po Oscarech. A myslím, že Svěrák (ten i ten) má na kontě i snímky lepší. A ano, mám ho sakra rád. ()

MR007

Pro mě opravdová ukázka kýče. Taky proto asi dostal film Oscara. Od Svěráka mladšího bych určitě spíše doporučil Obecnou školu. ()

kubyno

Zdeněk Svěrák napsal krásný, celkem smutný příběh, ve kterém se ovšem mockrát zasmějete nepřekonatelným humorným scénám, které umí jen on. A navíc všechno výborně zahrané. Jeden z nejlepších českých snímků, co jsem viděl. A ještě jedna věc - nejsem kritik, co sedí u filmu s tužkou a papírem a zkoumá, co je ve filmu špatně, co je průhledný útok na diváka nebo jestli je to sázka na jistotu atd. Já si chci snímek užít, a toho se mi tady dostalo. Jestli tu někdo míní argumentovat stylem ''téma na jistotu'', tak rovnou můžeme odsoudit Forresta Gumpa, Schindlerův seznam a dalších tisíc filmů s citlivým tématem. Tihle kritici si potřebují jen něco dokazovat. (Reakce na některé zdejší komentáře a rádoby kritiky.) ()

waits

Po letech se mi film zdá ještě lepší než při premiéře. A po desítkách tristních domácích počinů shlédnutých od té doby si kromě zatvrzelých intelektuálů asi těžko někdo postěžuje na přílišnou sentimentalitu a podbízení divákům. Za sebe říkám: Víc takových komerčních kousků a budu zase chodit na české filmy do kina. Režie, hudba, scénář, obsazení (Svěrák, Vetchý, Šafránková, Zázvorková!), všechno na svém místě. ()

Hepy13

Zase ten Svěrákovský humor, to je přesně můj šálek kávy, který můžu pít neustále. "Škoda že se pán nepsal jenom s jedním T, hned by to bylo o pět korun levnější" :D Kdepak, v čem májí prsty Svěrákovi to je záruka té nejvyšší kvality. ()

Vesecký

Těžko se hodnotí takový film s odstupem let, kdy ideály, za něž někteří cinkali klíči, vzaly za své. Komedie laskavá, to ano, režisérsky i herecky zvládnutá na výbornou, sentimentalita filmu - připravovaná pro mezinárodní úspěch, a to především v USA, ta mi nějak odplouvá do rezignujícího pocitu, že všechno to vlastenčení, které by jistě hezky zkritizovali zesnulí klasikové Havlíček-Borovský a Kryl, bylo přehnané, ba místy nepravdivé a závěr s odstupem let trapný. ()

IvcaSammet

Musím se přiznat, že jsem se k filmu poprvé dostala až dnes. I přes to, že mě jeho shlédnutí velmi lákalo, vždycky se mi podařilo odložit "na neurčito" ... Ze začátku mi sice přišel film lehce zvláštní, když se pak ale příběh rozjel, okamžitě jsem si ho zamilovala. Kolja je opravdu nádherný film, krásně zpracovaný s úžasnými hereckými výkony. Andrej zde předvedl vynikající výkon, všechno jsem mu věřila bez mrknutí oka ... A i přes to, že jsem konec samozřejmě očekávala přesně takový, jaký byl, přece jen jsem se smutku neubránila ... Krásný film, který si pět hvězdiček rozhodně zaslouží! ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (viac)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu

28.10.2019

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

18.07.2018

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady 2018 navazuje na úspěch předchozího ročníku, který navštívilo přes třicet tisíc fanoušků nejen filmové hudby. Ti měli možnost… (viac)