Jan Svěrák vás ve fantastické, žánrově těžko definovatelné podívané zve do světa za televizní obrazovkou, kde se to hemží lidskými obrazy žijícími z naší energie. Nesmělý outsider Olda je jednou z obětí. Celková ztráta energie se nedá léčit aspirinem, a tak Oldovi posílenému energií ze stromů a nečekanou první láskou nezbývá jiné východisko, než tasit ovladač, zavěšený proklatě nízko u boku. Po vzoru amerických Terminátorů, Likvidátorů a Predátorů se pouští do boje s neporazitelnou televizní hydrou. (Magic Box)

ElFifo

Podhodnocení tohoto filmu moc nechápu. Akumulátor 1 je nabitý příjemným pozitivním nábojem humoru a nápadu. Nevím jestli je to tím, že mám pro pány Svěráky slabost nebo tím, že je ten film jednoduše neotřelý a geniální? ()

Mainer

nerad přehodnocuju filmy a prakticky to nedělám, ale když mě nějakej přinutí přemejšlet o něm celej den, je to pak jasný... 90% jeden z filmů s nejlepším podtextem, kterej jsem kdy viděl ()

COLOR

Film sa mi veľmi dlho váľal vo fiktívnom adresári "Načo pozerať", ale rovnako ako mnoho ostatných aj ja po zhliadnutí v roku 2008, skoro 10 rokov od prvého a jediného pozretia, tento film hodnotím ako veľmi nadčasový. Svěrák dokázal spraviť flm, ktorý témou, ale aj spracovaním prežije ešte veľmi dlho, dlhšie než si budeme pamätať drvivú väčšinu ostatných českých filmov (o slovenských sa z pochopiteľných dôvodov nerozpisujem). A to, že Svěrákove fiktívne manželstvo s Danielou Kolářovou pokračuje aj vo Vratných lahvích, považujem za malý, trochu skrytý, ale predsa Svěrákov meisterstuck. Edita Brychta bola krásna, Terezu Pergnerovú som nespoznal, Polívkovi rola sadla, Labuda mi nebol príliš sympatický (aj keď na salaši so Svěrákom mohli spraviť krásnu odbočku na Brokeback mountain remake s Maťkom a Kubkom - kto pozná, vie) a Petra Formana som začal registrovať až týmto filmom (pri je ho filmografii sa však nie je príliš čomu čudovať). ()

`barocco

Jeden genialny film, absolutne nedoceneny a zrejme aj nepochopeny, jeden z najlepsich filmov devatdesiatych rokov ktory predbehol svojim spracovanim v ramci ceskeho filmu podla mojho nazoru minimalne jedno desatrocie. Sverakovci utratili v roku 1994 za tento film neuveritelnych 30 milionov korun. Som presvedceny ze to na nom vidiet. Bohuzial film prisiel do kin v case ked sa prudko znizila navstevnost kin (iba 12.9 miliona oproti 22 milionom v roku 1993), navyse prave tento film mal vynutene este vyssie vstupne ako ostatne filmy ... Po takejto financnej strate ked tvorcovia vlozili naozaj vsetko do filmu aby bol uspesny (nik nerozhadze 30 melonov vo filme v presvedceni ze napokon nebude uspesny) sa nemozno cudovat ze Sverakovci v dalsom filme sli na istotu aby sa im stratena investicia vratila, co sa im dnes castokrat vycita, ano, ide o film Kolja... Spat k filmu. Humorny namet ma zaklad prave v tych blaznivych ponovembrovych rokoch ked ludia hlatali vsetko mozne aj nemozne co im bolo desatrocia upierane. A tak sa v tej dobe pulty knih prehybali pod roznou literaturou ezoteriky, tantry, ludoveho liecitelstva a ludia hltali knizky o energiach ktore sa nachadzali snat vsade, len sa bolo treba naucit ako na to. Dnes tato literatura (na zapade prezivajuca boom niekedy koncom sestdesiatych a zaciatku sedemdesiatych rokov minukeho storocia) sa dopredava za smiesne sumy. A tu bol ten namet ktory so svojskym humorom preniesol Zdenek Sverak, sam hrajuci ludoveho liecitela, ktorych sa v tej dobe roztrhlo vrece, prave takychto paroduje vetou: Titul doktor nemam ale muzete mi rikat doktor.... Myslienka ze energia je vsade a ako hovori Zdenek: Vsechno je jen slovo a myslenka, nasledne rozohrava celu fantasticku dejovu liniu kde dokonca aj televizor dokaze cucat energiu z cloveka a ktora je okorenena vztahom hlavneho hrdinu v podani vynikajuceho Petra Formana s mladou sarmantnou zubarkou v podani neuveritelne presvedcivej Edity Brichta. To ale nie je vsetko. V roku 1988 sme vyrobili najviac filmov v prepocte na pocet obyvatelov. Tocilo sa 35 - 40 filmov rocne. O par rokov to bola ledva tretina a do toho tieto roky priniesli doslova zaplavu filmov z USA, jeden rok dokonca az 107 filmovych premier z Hollywoodu. Zda sa teda ze tvorcovia zamerne naramovali cely film na kopyto ktore sa bezne uziva v Hollywoodskom akcom filme, teda hrdina ktory musi vyriesit problem, nutne sa musi zamilovat, nasledne s priatelkov vyspat a nakoniec vsetko uspesne zvladne za vydatnej detonacie vsetkeho mozneho co sa da do vzduchu vyhodit. Jedna sa o cistu parodiu, nie ako si niektori potazkali ze Sverak chcel natocit Hollywoodsky film. Hlavny hrdina z Ameriky striela pistolami a puskami, nas hrdina "striela" a zneskodnuje nepriatela "televizor" dialkovymi ovladacmi. Taktiez nie nahodou je televizor ako uhlavny nepriatel. Opat cas ked nastupuje Nova ako prva sukromna televizia a na Slovensku Markiza. Vysielaca struktura tychto televizii bola spociatku zalozena hlavne na vysielani filmov a tak nielen ze prikovala filmoveho divaka doma k telke ale odlakala v tej dobe aj z kinosal. Sverakovci to to vsetko pretavili do filmovej podoby a vnutro organove zabery natocene specialnou kamerou (mozno prave najdrahsie zabery z filmu) su uz len ceresnickou na torte vizualnej a fantasticko pribehovej mnamoty ktoru nam napokon naservirovali. Ospravedlnujem sa za dlhsi komentar ale tento film si to skutocne ziadal a isto aj zasluzil. () (menej) (viac)

rigby

Česká parodie na akční filmy. Jako bonus typický svěrákovský lidský humor a střízlivý laskavý pohled na svět. A třešničkou na dortu je výborná kamera včetně nápaditých detailů. Jen scény ze světa za televizí jsem vždycky nesnášel a obešel bych se bez nich. ()

potapka02

Nevím, proč tady všichni na tenhle film tolik nadávaj, protože takhle originální nápad, který je i řádně dotažen do konce, člověk hned tak nevidí. ()

Laci

Bohužiaľ, hlavná pointa tohoto filmu mi akosi uniká. Nieje mi stále jasné, čo som vlastne videl a zaradiť film k nejakému žánru je asi nemožné. Je tu však veľa originálnych prvkov - od nápadu s televíziou vysávajúcou energiu z ľudí cez podarené triky až po veľmi dobre urobené detailné zábery (pri vŕtani zubu mi naskakovala husia koža). A to sa u českého filmu len tak hneď nevidí. ()

lepo

Po 17 rokoch od premiéry, som sa celkom dobre pobavil hlavne na niektorých "hláškach" a celkom slušnej kamere. Takže v pohode. ()

galiea

Na tento kultovní film jsem se docela těšila, nicméně po shlédnutí jsem byla poněkud zklamána. Zezačátku to bylo super - spousta triků a skvělých nápadů, vypadalo to malinko na poněkud alternativnější a zábavnější film, než ta nudná romance obzvláštěna motivem televize kterak energii vysávajícího média. Navíc jsem měla utkvělý pocit, že jsem toto téma už někde zpracované viděla. Pak jsem si uvědomila, že to asi bude realita. Zkrátka pár vtípků a vizuálních nápadů neoriginální scénář nepozvedne. ()

brasek

Priemerné, pointa snímku je nervy drásajúca v zmysle vyvolávania samovražedných sklonov, dialógy typicky svěrákovské. Celkové hodnotenie?! Radšej pokazený Terminátor ako funkčný Akumulátor. ()

vinnetou500

Nevím, co si o tom mám myslet. Mělo se to inspirovat Terminátorem? Mělo to bejt vtipný? Pár hezkejch záběrů tam ale bylo, to se musí nechat... ()

Gregor_Samsa

S odstupem času jedna z nejlepších českých věcí posledních 30 let (chtěl jsem napsat 20ti, ale kurevsky nám to letí). Takže od revoluce, myšleno. Je to krásné - kamera, příběh. Jemný humor. Takovej českej blockbuster, který podprahově pomrkává lehkým úsměvem a ironií. Krásná Edita Brychta. Auto, co bez kabelů nestartuje ani v nížinách. Slonice a gazely. Nedoceněná věc; origálnější, vtipnější a zajímavější než všechny hřebejkoviny a ostatní hezky-české filmy dohromady... palec nahoru a díky za tenhle nadčasový film, který se stane kultovním. [90%; 2015-02-01 Home sweet home] ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

18.07.2018

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady 2018 navazuje na úspěch předchozího ročníku, který navštívilo přes třicet tisíc fanoušků nejen filmové hudby. Ti měli možnost… (viac)