Světoznámý český filmař Jan Švankmajer zpracoval ve svém osobitém stylu lidovou pohádku o Otesánkovi. Vyprávění o nenasytném dítěti stvořeném ze dřeva, které postupně spořádá všechno živé kolem sebe, situoval do dnešní doby a do tuctového městského činžáku. Manželé Horákovi tak dlouho touží po dítěti, až ho paní Horáková spatří v pařezu, který jí muž přinesl z parcely. V patřičném okamžiku dřevo obživne. Rodičovská radost však netrvá dlouho. Malý Otík, jak mu tatínek a maminka říkají, potřebuje stálý přísun jídla. Posléze si je začne opatřovat sám. Neunikne mu ani kočka, ani obtloustlá sociální pracovnice. Jen sousedovic přemoudřelá dcerka Alžbětka, která dobře zná pohádku, ví, kam se ztrácejí lidé z okolí. Její snahu zachránit jediného kamaráda v domě může překazit jen stará paní správcová. Jan Švankmajer pojednal svůj film jako groteskní horor, přerůstající v podobenství o zpupné snaze lidí vzdorovat přírodě. Stejně jako ve svých dřívějších celovečerních filmech i tady autor kombinuje hereckou akci s trikovými scénami a s dokonalou animací reálu. (oficiálny text distribútora)

TomPrusik1

Myslím si, že Švankmajer si nemohl vybrat lepší pohádku, než je právě Otesánek. A pochopitelně ji zpracoval po svém, s velkou nadsázkou a svým specifickým humorem. Ačkoliv je stylizovaná do současnosti, tradiční Erbenovské motivy v ní zůstávají zachovány. Bizarních animací zde není sice tolik, jako v jiných Švankmajerových filmech a větší prostor dostávají reální herci a mluvené slovo. Není to ale vůbec na škodu, herecké výkony ústřední dvojice Veroniky Žilkové, Jana Hartla a dalších jsou skvělé. Snad asi jedinou slabinou tohoto filmu je přepálená stopáž. Přeci jen dívat se přes dvě hodiny na ,,pohádku" o které našinec ví, jak dopadne a dějové zvraty pro něj nejsou tak překvapivé není jednoduchá záležitost. Řadě lidí se proto film moc líbit nebude a já to naprosto chápu. Mě to ale celkem sedlo a dobře jsem se u toho bavil. 7/10 ()

Mr.Ripley

Mé první celovečerní setkání s legendárním tvůrcem, jehož dílo respektuji, a hned takhle rozporuplné. K Otesánkovi se při hodnocení musí přistupovat odlišně. ______ První polovina: Švankmajer si poctivě buduje atmosféru a psychologickou rovinku postav, kterou s každou další těžkostí prohlubuje a s ní stupňuje takřka hororové dusno. Americký přístup vyprávění je zde cítit téměř z každého okénka, ač je to stále Švankmajer, jen umírněn na úkor uceleného vyprávění. Veronika Žilková podává svůj životní výkon! Její výbuchy emocí byly natolik sugestivní, až mi běhal mráz po zádech. Totéž se dá říct o atmosféře a hororovému převyprávění klasické pohádky. ______ Druhá polovina: Napětí graduje, dusno ustupuje, aby se na scénu prodrala neskutečně trpká černá komedie. Závěrečná půlhodinka vypadá jako úplně jiný film. Psychologie postav, která byla poctivě budována od první minuty, bere za své a charaktery se začínají chovat nelogicky (holčička je nejdříve v úloze zvědavé průzkumnice, jež se nebojí zasáhnout; následně je přetransformována v lobotomickou figurku s mateřským pudem sebezáchovy ohledně Otesánkova přežití a vraždění lidí velice perverzním způsobem) a samotný závěr vyšumí do prázdna. ______ Film bolestivě úpí v křečích přetaženou stopáží, která v závěrečné zúčtovací desetiminutovce diváka spíše nudí, než aby jej přikovala k sedačce. Obrovská škoda! Mohlo se jednat o geniální horor s příchutí trpké komedie, ale namísto toho zůstala původně morální báchorka pro děti, kdesi napůl mezi. ()

A.L.E.S.

Nikdy bych si nepředstavil, že pohádka, kterou tak důvěrně od dětství znám, může být tak děsivá. Klasická švankmajerovina, která skládá poctu tradiční pohádce. Bylo zajímavé vidět Žilkovou v jiné než komediální roli. Rovněž i nápad zasadit tuhle klasickou pohádku do moderní doby je brilantní. Jak by asi uspěl Smolíček a jezinky v dnešní době? ()

xxvasa

Svankmajer dokazuje ze patri mezi nejlepci ceske rezisery timto hodne kvalitnim zpracovanim klasicke pohadky. Alzbetka paradni a uchylny dedek roules:] ()

lennyd

Manželé Horákovi (Jan Hartl a Veronika Žilková) už drahně let touží po potomkovi, ale příroda je v jejich případě proti. Když už začíná Horáková úplně bláznit, vyřeže jí Horák napodobeni mimina z nalezeného pařezu. To ale netuší, že záchvat mateřské touhy postihne Horákovou i vůči pařezu - a ten znenadání obživne a začne jí lásku oplácet. Jenže proti normálnímu dítěti má malý Otík potřebu neustálého přísunu jídla - a když ji nedostane, najde si ji sám - dle známé pohádky zbaští kočku, sousedovic psy i sociální pracovnici... Když už nic jiného, tak je Otesánek alespoň velmi originální. Dokonce si troufám tvrdit, že jde snad nejoriginálněji zpracovaný film který jsem viděl (a zvlášť v české prostředí je to velmi pozoruhodné). Po filmové stránce už mne ale tolik neuchvátil - možná bych radši uvítal poloanimované zpracování, než loutkové. Každopádně herecké výkony jsou obstojné (a to i u přemoudřelé Alžbětky - v první polovině mne svými chytrými poznámkami vždycky dostala). Druhou polovinu filmu bych asi o chlup zkrátil, přece jen ke konci už začíná trochu nuda... ()

Nepi

Skvělý horůrek od Jana Švankmajera o zlém Otesánkovi,který sežere na co příde...Např. i pošťák mu nedělá žádný problém..Veronika Žilková a Jan Hartl hrají celkem vyvážený pár... ()

Jello Biafra

Otesánek je adaptácia pohádky od Karla Jaromíra Erbena, ale v Švankmajerovom pojatí sa film mení na značne úchylnú záležitosť, ktorá má navyše neznesiteľnú dĺžku. Na jednu stranu tu máme skvelé herecké výkony a dobré triky. Na druhú stranu mi jednotlivé zábery pripadaly až nechutné. Je mi jasné že tu režisér kritizuje konzumnú spoločnosť, ale také filmy ako Lekce Faust, Spiklenci Slasti či jeho krátkometrážne filmy mali jasnú myšlienku, ktorú tento film postráda a v divákovi zanechá skorej trpkú pachuť. ()

Gekacuk

Otesánek ani po patnácti letech neztrácí na půvabu. Originální animátor Jan Švankmajer opět našel porozumění u zahraničních umělecky založených investorů a stvořil svéráznou variaci na Erbenovu pohádku. Film je po všech stránkách povedený. Dokonalé triky a animace zachycené skvělou kamerou doprovází působivá hudba. Herecké výkony jsou výrazně nadprůměrné, a to jak u představitelů hlavních rolí, tak u rolí epizodních. Přesvědčivá je představitelka hlavní role Kristína Adamcová, která se však bohužel v dalších letech příliš neprosadila. Držím palce panu Švankmajerovi, aby se mu podařilo dotáhnout do zdárného konce všechny zamýšlené projekty. ()

Braddy

Další skvělý Švankmajerův celovečerní film, ve kterém tentokrát dostává víc prostoru i mluvené slovo. Animace je zde sice méně,ale Otesánek je i tak výborný. Výborné jsou i výkony herců, s Kristýnou Adamcovou v čele. ()

lskala

Švankmajer je originální režisér a jeho rukopis je i zde opět znovu hodně čitelný. Ale já jsem byl rád, že jsem to dokoukal. Nuda. 35% - 2** ()

mohamedsfinger

Jednoznačně nejsrozumitělnější a divácky nejpřístupnější (tydy je to diskutabilní) film Jana Švankmajera. Kde ubral na absurditě (i když té je tu stále dost), tam přidal prostoru hercům, kteří se svých rolí zhostilí skvěle, a to včetně Kristíny Adamcové, jejíž postava mě v první polovině několikrát přinutila k záchvatu smíchu. Ale ten se dostavil i při několika dalších absurdních a dost černěhumorných scénách... a takové já mám moc rád. Je sice pravda, že filmu by prospělo nějaké to zkrácení, aby byl trochu intenzivnější, ale i tak poskytuje dostatek zábavy a i zamyšlení. Mimochodem pan Žlábek je král:-p ()

DeLaMorte

Další dílo z podivné dílny pana Švankmajera mě i přes kritiku velice překvapil..člověk vnímá tu prapodivnou atmosféru přes dvě hodiny a ani mu to nepřijde a to dělá z filmu právě ten filmový požitek.... ()

tempus

1. půl hodina mě sice nudila a připadali tak trochu zbytečná, ale tušil jsem, že je nutný, abychom si užili nasledující hodinu a půl. Z hodně stránek mi to připomnělo čarodějnický díl Simpsonů (jeden z prvních), ale s tím rozdílem, že je to české a hrané. Film má silnou 90" atmosféru, bez které by film nebyl tak dobrý, jako by byl dnes. Obzvlášť jsem byl zvědavý na Jana Hartla, protože jsem si ho tam nějak neuměl představit. Byl dobrý. ()

bari68

Už pri pohľade na kolónku režiséra.Jan Švankmajer mi prebehli myšlienky,že pôjde o originálny počin z trochu iného súdka....Očakávaných pocitov sa mi aj dostavilo.Zo začiatku som myslel,že ani film nedopozerám, no každou minútou som sa viac a viac naladil na rovnakú notu tohto diela.Či už je film nejakým podobenstvom,alebo len zrealizovanou rozprávkou v času prítomnom je v podstate jedno.Film som si užil hlavne vďaka čierno-komediálnemu poňatiu.Dvojica Žilková-Hartl a Kretschmerová-Nový boli skvelí a ich výkon vlastne bol navýši kvôli prirodzenému prejavu,v ktorých sa našlo určite viacej z nás. ()