Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

kluzo

Tento film jsem viděl poprvé v kině ještě za bývalého režimu. Vzpomínám si, že ve mně film vyvolal silný emotivní zážitek, takový film jsem do té doby prostě neviděl, a to jsme už od 86'měli video. Viděno dnešníma očima, otupělýma přehršlí ztvárněné brutality, nedivím se, že film není hodnocen výše, a že mu může někdo dát méně, než 5*. Gemini - zajímavý komentář. ()

TommyGun89

Jeden ze tří filmů o Vietnamu z režie "mistra" Olivera Stonea. Naprosto fantastický snímek, který nám popisuje vyhrocený válečný konflikt ve Vietnamu se vším všudy... Jsem naprosto unešen z hereckých výkonů pánů Sheena, Dafoea a Berengena... ()

Kingjiri

Opět jsem se přesvědčil, že válečný filmy prostě nejsou pro mě. Taky bych si Četu nejspíš normálně nepustil, ale dal jsem jí šanci ze dvou důvodů. Tim prvním bylo, že bych rád zkouknul co nejvíc filmů ze zdejší TOP 200 a tim druhým bylo, že jsem byl zvědavej na výkon Charlieho Sheena. Ten hrál vážně dobře a celkově bylo herecký obsazení víc než symptaický. Jenomže co naplat, když mě příběh příliš nezaujal a i přes jeho silný hlavní téma ve mně nezanechal žádný hlubší dojem, takže na celej film pravděpodobně velmi brzo zapomenu. Třetí slabší hvězda letí hlavně za herecký výkony. ()

kabel

Další z řady skvělých filmů jenž má na svědomí O. Stone. Další barvité a vlastními zkušenostmi nabité utrpení, jenž lidé ve Vietnamu zažili. Další ukázka toho, jak silný a tvrdý dopad měla tahle válka na psychiku člověka. Dokonalý nádech hudby tomu dodá naprosto nevídanou atmosféru, která přetrvává celý film. ()

Al44...

Skvělý válečný a psychologický film. Nutno dodat, že to není ani tak díky nevýraznému hlavnímu hrdinovi Ch. Sheenovi, ale díky perfektnímu výkonu herců W. Dafoeho a T. Berengera. Ve vedlejší a velmi malé roli se zde i mihne mlaďounký J. Depp. Jeden z nejlepších válečných filmů. ()

Joppo88

Téma Vietnamskej vojny - a skutočne živo a autenticky spracovaná... NIekoľko rokov skôr, ako Kód Navajo - ale kvalita je niekoľkonásobne vyššia v diele Olivera Stona. Miestami som mal pocit, že Stone sám bojoval a tak spomínal na VIetnam. Mladý Ch. Sheen v úlohe zelenáča a neskôr ťahúňa u mňa bodoval na viac ako len päť hviezd. Dovolím si tvrdiť - nakoľko som ale nevydel všetky jeho filmy - že Čata patrí medzi najlepšie veci v akých sa Charliie objavili. Sadlo mu to a ja som to v harmónii s vietnamskym prostredím uveril do bodky... Paráda. ()

NightPorter

Hereckej koncert Toma Berengera a Willema Dafoe (nicméně herci ve vedlejších rolích se taky překonávaj). A taky koncert Olivera Stona, skvěle natočený, má to spád, pořád se něco děje a člověk je vtaženej tou atmosférou. Titulní melodie je ikonická. Scéna s vypleněním vesnice nezapomenutelná. Ale s 2 nejlepšími filmy o Vietnamu raději nesrovnávat. Ty jsou přecijen o pár levelů výše. ()

HappyDeath

Hard and Heavy stuff.... Zřejmě nejlepší vietkongárna na video trhu. Zřejmě platilo jen jedno pravidlo. No way, no escape. Dokonalý počin, klobouk dolů. ()

Ozzy2

Nejlepší film o Vietnamu, ostatní jsou už naprosto zbytečné.Civale,Apokalypsa byla sračka a Olověná vesta byla zábavná je od půlky.Četa řeší dva veluitele, každého s jiným charakterem.Vsadím se, žes to jen nepochopil, protože mít naklikaných skoro 5000 bodů podvodem neznamená nic.Tak co, s kým bys šel do boje, s Tomem, nebo Williemem?Tak fakt to nemá chytrý příběh?Apokaklypsa měla chytrý příběh a nebyly tam moralistické kecy?To jsou jen tvé kecy.nereaguju tady téměř na nikoho,ale ta tvá partička 5000 mě tu už tak sere, že sem kvůli vám nebudu chodit. ()

Biopler

Stone píše aj lepšie scenáre ako k tomuto filmu. V globále vyznieva veľmi detinsky a nápad s písaním správ babičke o tom čo prežíva je dosť úsmevný. Boduje čo sa týka akčných scén a mini súbojom dvoch seržantov, ktorý však je len načrtnutý skrz fajn vykreslené charaktery, no príliš rýchlo ukončený. Charlie Sheen pre mňa nebude, i vďaka tomuto dielu, vojnový herec. Platoon ma nedostal tak ako som čakal, viackrát som sa nudil. ()

Kubeska

Aposteriorní pohled kontroverzního O. Stonea divákům negociuje hrůzy vietnamské války, do které zasadil Stone silné charaktery v podobě postavy krutého seržanta Burnse (T. Berenger) a dobráckého seržanta Eliase (W. Dafoe), mezi ně se vklínil zelenáč Chris (Ch. Sheen), jenž je vyděšený a perplex ze všeho, co se kolem něj děje. Robert Richardson už prvním velkým filmem ukázal, jak skvěle dokáže vykreslit atmosféru, smekám klobouk. Velmi silným momentem je scéna, kdy zakrvácený W. Dafoe utíká z džungle a vztyčuje ruce k nebesům (viz plakát nahoře). Četu vnímám jako krásný film po filmové stránce, byť se tu odehrávají zrůdnosti. Lepší je zobrazovat hrůzu války, a ne ji oslavovat. I válku oslavující filmy byly natočeny, lépe řečeno měly ten nádech, viz soundtrack z Příliš vzdáleného mostu (1977) nebo Nejdelšího dne (1962). ()

Razzor_82

"Každý jednou musí umřít, Rede." Stone zfilmoval mrazivě drsné a dost sugestivní drama z vietnamské války. Silný příběh ve kterém se promítá psychologický a morální aspekt. Napětí a vizuální efekty jsou famózní podívanou. Herecké představení je úžasné. Berenger si jede celý film skvěle svou lajnu záporáka. Dafoe vládne spravedlivou rukou. Sheen a Deep ještě v rolích zelenáčů na vzestupu své kariéry. Četa zachycuje surovost a zbabělost  obou válečných stran.  9/10 ()

Vabr

Překvapivě to pro mě nebylo tak obyčejně nezajímavé jako většina válečných filmů. Takto - já mám rád jejich myšlenku. Přijde mi, že za tohoto režimu, kdy jde o život, všechny zlé a vychytralé lidské rysy vyplouvají na povrch nejvíce. Bohužel výplň těchto filmů často nenadchne, postavy nezaujmou a nějaké násilí moc nešokuje. Zde se alespoň podařil bod druhý a tak celkem i třetí. Charlie Sheen byl už od prvního okamžiku jako vypravěč kandidátem na fajn postavu, a tou i zůstal. Násilí bylo na tento rok poměrně výraznější než v jiných filmech a hlavní soundtrack dobře pasoval. Bohužel mě to ale jinak tolik nebavilo a nic extra v tom nevidím. Vyhodnocení: Pořád čekám na nějaký dobrý válečný film ()

elessar04

Rok 1967 - Vietnam. Krvavá válka. Utrpení. Nenávist. Krutost. Žádné slitování. O tom je Četa. Charlie Sheen si také jako jeho otec vyzkoušel, jaké je to hrát ve filmu o Vietnamu. Ve filmu, který společně s Olověnou vestou a Apokalypsou, patří mezi úplně top filmy o této kruté válce (přesto každý vypráví o něčem jiném). Sheen skvěle zahrál mladého vojína Taylora - klid až vražedný amok. Willem Dafoe v roli Sgt. Eliase mi byl snad nejvíce sympatický. Berenger jako Barnes byl nekompromisní hajzl. Richardson je mistr svého řemesla. Scény ve tmě jsou dokonale natočené. Oliver Stone Četou jenom potvrdil, proč je jedním z nejlepších režisérů všech dob. A hudba? Tu zná každý a je nadpozemsky krásná. Dokáže i rozbrečet. Geniální, nekompromisní film, který ukazuje jenom pravdu. Stydím se, že jsem Četu viděl až teď. ()

AngelG

Oproti Apokalypse Now mě tohle zobrazení války ve Vietnamu dostalo mnohem víc. K postavám si člověk vytvořil mnohem silnější pouto a celkově to bylo mnohem pevněji uchopeno. Apokalypse byl jak jeden velký kokainový trip, což když člověk pak viděl jak se to natáčelo, tak bych řekla, že největší podíl z rozpočtu padl právě na ten kokain :D. Kdežto tady bylo cítit, že Oliver Stone jakožto válečný veterán ví o čem mluví, bylo to pro něj velice emoční a přesně to se snažil přeložit do filmového formátu a ukázat jaké svinstvo to tam opravdu bylo. Některé postavy jsou i inspirované skutečnými vojáky, s kterými se tam potkal. Samotní herci komentovali, že u některých scén bylo v jeho očích vidět, že se tam jakoby duchem opět vrátil. Takže za mě rozhodně jedno z nejlepších vyzobrazení společně s fantastickými výkony, kde rozhodně vede jedna strana v podobě Willema Dafoe, jakožto vojáka, který se i přes svou psychickou únavu nenechal stáhnout na dno a zachoval si lidskost a druhá strana Tom Berenger, který je spíš už jen stroj než člověk a který s nepřítelem, ale i ostatními vojáky nesdílí ani kapku soucitu. Jeho výkon byl obzvlášť dechberoucí a rozhodně se pro mě řadí k jednomu z nej záporáků vůbec a možná i nej hereckých výkonů vůbec. Prý se jeho výkonem inspiroval Tom Hardy pro jeho roli v Revenant, což když jsem se dozvěděla, tak jsem přesně viděla ty podobnosti.  PS ta celá pasáž ve vesnici pro mě byla jedna z nejnechutnějších věcí co jsem viděla a představa, že se tyhle věci rozhodně skutečně děli (a dějí) je snad ještě horší. ()