Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Rajesh_K.

Velmi povedený a nezapomenutelný snímek a řekl bych, že je i nejlepším co se vietnamské války týče..Tohle je Vietnam! Film je plný filmových hvězd s výborným hereckým výkonem, vydařených bojových scén a emocí...jednoduše je tu vše, co od válečného filmu očekávám. A také nesmím zapomenout na vynikající hudbu ADAGIO FOR STRINGS, zde mě hodně překvapila a dodávala ještě větší emoce. Opravdu vřele doporučuji. (100%) => 5★ ()

Jino

No i když jako já nějak zvlášť po válečných filmech neprahnu - není to tolik můj šálek čaje. Tak přesto musím říct že Četa se mi jeví jako jeden z nejlepších válečných filmů, nebudu říkat že nejlepších, protože tomuto žánru fakt neholduju. Charlie Sheen, ale pro mě navždy zůstane Topperem Harleyem, i když jako roli Taylora tady zvládl skvěle a Willem Dafoe taky exceluje. Vlastně celý film exceluje. Skvěle natočené. Třikrát díky Olivere Stone. ()

Petoss1

Davaj pozor! Hneď ma upútal názov vojnový a tak som si to pozrel. Že Oscar zabudnite, za toto? Film je pre mňa trošku nudný, ale samozrejme s toľkými hereckými esami ani nemôže byť zlý, a vojnové scény ak tam sú tak ich je minimum. Očakavál som viac, no stále sa to dá pozerať. 75% ()

WoWoW

Charlie Sheen ve své životní formě a podpořen mnoha dalšími naprosto strhujícími výkony a to včetně Olivera Stona. Kdyby to takhle opravdu vypadalo na americké straně vietnamské války, tak ani není divu, že tam amíci dostali takovou nakládačku a se sklopenýma ušima zdrhali zpátky domů. Je to jeden z naprosto nejúžasnějších filmů o válce a co si budeme povídat je to přesně ten válečný film co má duši a to doslova děsivých rozměrů. ()

Attta

Válečné filmy moc nevyhledávám a než jsem se donutil do tohodle, trvalo to pěkných pár měsíců, ale po tom jsem byl mile překvapen. Musím uznat, že jsem měl totálně jinou představu o tomto filmu, a nakonec se z něj vyklubal totálně ůžasný film, který ve mě dokázal vyvolat pocity, jako ještě žádný jiný válečný film. Velice krásně zahrané a velice zajimavá pasáž této války, který tu byla velice pěkně znázorněna! Paráda. ()

joker.george

Docela průměrný, i když stále solidní snímek. Možná je to tím, že už jsem viděl spoustu děl s podobnou tématikou a toto nenabízí nic, co by nebylo vyjádřeno jinde. A přesto Stone o pár let později natočil film, který to dokázal - Narozen 4. července. Tento má jenom povedenou akci, ale v postavách, ději a poselství, na kterých se staví, se až příliš zbytečně zjednodušuje a nevytváří se hlubší podkres. Proč tedy nakonec 4*? Protože v nitru je to stále dobrá a hlavně silná podívaná... ()

Trainspotter

Film svým pojetím rozhodně nezapře autobiografické prvky režiséra, který si tímhle peklem, které se valí z plátna v maximálním množstvím, prošel. Platoon na rozdíl od Apokalypsy sazí spíše na přímý pohled válečných útrap z pohledu jednotlivců a studuje jejich vrtkavou psychiku, než na spektakulární pohledy bitevních scén a vidění válečných nesmyslností ve větším měřítku. ()

JohnRambo

Krásny nádherný a úžasný film! Jeden z najlepších vojnových filmov aký som kedy videl! Charlie Sheen bol fantastický a to som neveril tomu že dokáźe zahrať niečo vážne. Celý film je proste pecka! ()

starbrejkr

Oliver Stone velice zdařle navázal na Apokalypsu a téma Vietnamu rozvedl ještě trochu jinak. A stejně jako Apokalypsu ozvláštňuje postava Kurtze, tady to o podobné stará rivalita seržantů Barnese a Eliase...I kdyř rivalita není to správné slovo, protože charaktery jsou vykresleny trošku černobíle a my hned víme, kdo je ten dobrý a kdo špatný. Možná trošku škoda, ale i přesto je postava seržanta Eliase úžasná a to zejména díky krásnému (možná hloupé slovo, ale prostě se mi sem hodí) výkonu Willema Dafoe, který je pro mě hereckým králem filmu a triochu se divím, že po této roli toho nedosáhl na hereckém poli víc. Co se týče prokreslenosti postavy, nemůžu vynachválit hlavní roli Charileho Sheena, který velmi stylově navázal na svého otce v Apokalypse a tu postupnou proměnu z idealistického Američana, který chce "něco udělat pro svojí Zemi" jsem mu naprosto věřil. Četa taky jako jedna z mála lehce nastínila i dopad vietnamské války pro běžné Jihovietnamce (scéna v jejich vesnici je s tou osuduvou Dafoeho rozhodně nejsilnější) a já bych se někdy moc rád dočkal filmu, který by zobrazil tuhle válku kompletně z jejich pohledu....Jinak je tohle téma přeci už jen maličko vyčerpané a po filmech jako jsou právě Četa, Apokalypsa nebo Tenká červená linie už není moc kde brát. I proto nedávám plný počet, i když přiznávám, že Četa k nim měla slušně naběhnuto, avšak závěrečná část už se celkem drží standardu a chybí tam právě něco, co by ji povyšovalo nad ostatní filmy žánru. ()

Amroth666

Tenhle film má toho správného válečného ducha. Správní chlapi hold mluví sprostě, snadno si neodpouštějí, nebojí se smrti a jdou si za svým cílem, pozabíjet co nejvíce žluťáků. Aaaaa ____ jak já tuhle rodinnou idilku miluju. Nepřekonatelné hlášky, životní role Johnnyho Deppa i ostatních velkoherců. Oskary po zásluze. Tenhle film měl jen jediného soupeře a to byli Vetřelci. Tyhle dva filmy jsou prostě skvělé a nerad je porovnávám nebo nějaký více nadsazuju nad druhým. Každý film je něčím specifickký. Četu stáří ani americké mládí nezapomene. Naučný film o tom, jak se zabijí ve Vietnamu. ____ Díky Olivere !!! ____ ()

tomtomtoma

Působivý protiválečný válečný film, kde válka znamená strádání, utrpení, strach, brutalitu, bezmoc a hromadné vraždění neviných civilistů i ozbrojených soupeřů. Pohledem vojáka Chrise Taylora (dobrý Charlie Sheen), který přišel do Vietnamu hledat otázky o životě, narážel na syrovou drsnou realitu, kde přestává platit jakákoliv lidskost a začíná zvířecí běsnění, aby se zahnal strach ze smrti a ze všudypřítomného pekla. Kde kouření měkých drog nebo pití alkoholu představuje jediný chvilkový únik z neustálého vypjetí. Bije se na poplach při pohledu na absenci jakékoliv etiky, ať už lidské, nebo válečné. Lidskost je každodenně znásilňována a zabíjena ve vznešeném heslu o zastavení rozmachu komunismu. Obtížné překážky jsou chladnokrevně odstraňovány. Zůstává strach a zoufalý boj o holý život. Dvě výrazné postavy, seržanti Bob Barnes (dobrý Tom Berenger) a Elias (dobrý Willem Dafoe) stojí ideově proti sobě a hrubá násilnická síla vítězí symbolicky nad spravedlností, i za cenu ztráty nejkvalitnějšího kusu vojáka. A zbývá jen stejně násilnická msta. Další zajímavé role: neschopný velící poručík Wolfe (Mark Moses), velkohubý seržant Red O'Neill (John C. McGinley), prostí vojáci Velký Harold (Forest Whitaker), Rhah (Francesco Quinn), brutální Bunny (Kevin Dillon), Junior (Reggie Johnson) a další a další. Působivé výjevy, morální rozkol, válečné hrůzy a peklo, boj a strach. ()

TommyLeeJape

Postava Charlieho Sheena ve filmu poukazuje na to, že do válek za americkou svobodu se dostávají jen chudí kluci, kluci co mají sotva dvě třídy střední školy. Jde to vidět hlavně když dojde na střet s domorodými obyvateli. Bravurně natočený surový pohled na Vietnamské peklo, z kterého jde přímo cítit, že sám Oliver Stone se války zúčastnil a své pocity obtiskl do postavy zelenáče Tylora. Film posouvá na ještě vyšší úroveň skvělý Willem Dafoe, stejně tak je nezapomenutelný i brutální seržant Barnes v podání Toma Berengera. Mimochodem Charlie Sheen ve filmu kouří marihuanu ("Poprvé?" "Poprvé."). Jasný důkaz jak začala jeho slavná "drogová kariéra" nemyslíte? ()

C0r0ner

Kromě JFK mě Stone nikdy zvlášť nezaujal. Výjimku potvrzující pravidlo však představuje Četa. Že byl Vietnam brutální peklo, je jasné každému, ale v tomhle filmu (ze všech co jsem o téhle válce viděl) se člověk cítí, jakoby tam byl. Nejspíš je to díky režisérově autobiografii, ale i kdyby ne, tak je Četa nejlepší film z Vietnamu. 95% ()

Cheeter

Řekl bych velmi věrohodné svědectví o Vietnamu. Žádný velký příběh, ale spíš to, co se dělo denně. Sice velká část zachycuje boje, ale je to válečný film. Navíc ukazuje víc než jen akci, jak tomu bývá v mnoha případech. Rozhodně stojí za to shlídnout a zamyslet se nad vietnamským konfliktem. ()

danecek24

44. Zlatý Glóbus za rok 1986 - cena (3) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Tom Berenger, *Nejlepší režie - Oliver Stone + nominace (1) - Nejlepší scénář - Oliver Stone ()

kusper

Realistický pohled do nitra války i duší vojáku. Tento film se může, alespon u mě, směla zařadit mezi takové válečné filmy z Vietnamu, jako je Olověná vesta nebo Lovec jelenů. ()