Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Skip

Nejlepší film o vietnamské válce, jaký kdy byl natočen. Oliver Stone skrz vlastní zkušenost věděl, o čem točí, a na filmu je to znát. Chrisovy dopisy babičce "zlidšťují" peklo války a díky nim se dozvídáme například i to, kdo byli oni vojáci a odkud pocházeli. Tu podivnou hru mocných odehráli většinou tací, kterými ti v tzv. lepší společnosti pohrdali, nemluvě o černoších, kteří v šedesátých letech dostávali na Jihu pořádnou sodu, ale k tomu, aby bojovali v džungli, byli Americe dobří. Výborně režírované a zahrané. ()

Colonist

Můj první filmový Vietnam. A hned na začátek jsem si vybral znamenitě. Četa je vynikající snímek, který ukazuje vietnamské peklo vskutku realisticky a diváka vtáhne do děje tak intenzivně, že máte pocit, že vy sami klečíte uprostřed džungle, těžké kapky deště vám bubnují o hlavu a Vietcong vám dýchá na záda. Herci ve filmu předvádějí úžasné výkony a jejich postavy působí opravdově. Oliver Stone si svého Oscara zasloužil, o tom žádná. Uvidím, jaká bude taková Apokalypsa, Olověná vesta nebo třeba Oběti války, každopádně tento film nastavil laťku poměrně vysoko... ()

Dont

Jeden z mála filmů s Charliem Sheenem, na který se dá koukat. Drama odehrávající se v pekle vietnamské války zachycuje nástup nováčků do první linie, jejich první bojové zkušenosti, které některé budou stát život, jiné možná zocelí, a současně konflikt uvnitř jednotky, který proti sobě staví ty, co brání zbytky etiky a ty, pro které je etika prázdný pojem. Snímek ukazuje válku a především pak její aktéry bez příkras a bez zkreslování, tj. i s jejich slabostmi. Role hlavního záporáka se skvěle zhostil Tom Berenger, nejlepší výkon ale podle mě předvedl Willem Dafoe, který je jako seržant Elias nezapomenutelný, i přesto, že zdaleka nedostal největší prostor. ()

Aleee89

Válečné filmy nikdy nebyly moc pro mě, málokterý mě dokáže zaujmout a i když se většinou jedná o vysoce hodnocené filmy, ba o kulty, nedokáží mě strhnout tak, abych slepě následovala dav. Četu musí člověk vidět už jaksi z povinnosti. Pro Ameriku je to bezesporu důležitý film, pro nás už méně, to kvůli tématu. Některé scény u mě způsobovaly silné pohnutky, režie standardně dobrá, ale o kultu u mě nemůže být řeč. Opět jsem se nedokázala zorientovat ve spoustě postav, k žádné jsem si nenašla extra vztah... Jsem ráda, že můžu říct, že jsem Četu viděla. Špatný film to není, leč nejedná se o film dle mého gusta a navíc myslím, že v žánru válečných filmů jsou filmy lepší a tento už je za zenitem. ()

L_O_U_S

Je tak nějak samozřejmé, že válečné filmy jsou svým zpracováním filmy spíše protiválečnými. Ale nikdo nezobrazil válku se vším hnusem a ztrátou lidskosti tak, jako to v případě Čety udělal Oliver Stone. Nejvíce je to znát v šokujících scénách z vietnamské vesnice a kdykoliv při zaznění Barberova Adagia, které má neskutečný emocionální dopad. Jednu věc ovšem u podobných filmů nemám rád – když ani po dvou hodinách nevím, která z vedlejších postav je která. (972., 18. VIII. 2014) ()

radektejkal

Otec mého přítele, který bojoval ve wehrmachtu mi vyprávěl o hrůzách z ruských zajateckých táborů, ze kterých se vrátil v roce 1953. Když však vykládal o tom, jak pochodovali Paříží, vypadaly jeho oči úplně jinak. Hermann Göring, než požil kapsli s cyankali, řekl: Těch 12 let přece jen stálo za to. Z každé, i vietnamské války, těží mnozí lidé svůj prospěch a zadostiučinění, a nejsou to jenom lidé "ze zadní linie". Ve válkách (a revolucích) se svět obrací naruby a stává se pochopitelným jen tomu, kde se jich účastní. Pro mě je celý "Vietnam" nepochopitelný, stejně tak jako Stoneův film, v celku i v detailech.. ()

Fanucci

Četa vs Olověná vesta? Já mám jasno - pan Kubrick to u mě vyhrál na celé čáře. A taky mám jasno v tom, že v případě rodiny Sheenů padá jablko hodně daleko od stromu. ()

Chrysopras

Podle mě přefouknutý hodnocení. Neni to špatný, ale třeba Apokalypse nesahá ani po kotníky. Tam je atmosféra mnohem hutnější a M. Sheen Charlieho taky poráží na celý čáře ( v tomhle jsem ale určitě ovlivněnej pozdější komediální dráhou CHS ). Dojem nejspíš zkazil i dabing, který u mě většinou hvězdičku ubírá... ()

GILLWANDER

Oproti Kubrickovej Olovenej veste a Coppolovej Apokalypsy stráca Stoneova Čata dosť na svojej podstate. Film je dosť ukecaný, miestami sa dej vlečie a Vietnam je divákovi jednoducho ukázaný. Vojna ako vojna, ale nie vo filmovom svete vojny. Tu sa kladú hranice medzi vecou, ktorá má diváka zaujať, a naopak, nezaujať. Pre niekoho Big Bang a pre niekoho zas slabý odvar skutočnej vojny. Dlho som uvažoval nad 3*, ale keď si to zhrniem do kopy tak nie je toho veľa na čo by som si posťažoval. Akurát tej jednoduchosti, bezcitnosti a nie veľmi vydarených dialógov. Z utrápených ľudí ste necítili skutočné emócie, ale ich chlad na vec pre ktorú sú tu. I keď išlo asi o opak. Ale za týmito nie veľmi pozitívnymi tvrdeniami sa schováva i niečo, prečo som nemohol dať hodnotenie také, aké som mal skôr v úmysle. Bude to asi tým, že mám slabosť na filmy takéhoto žánru... ()

dyfur

.....dobrý film-dráma.Realisticky natočené,drsné i keď toho násila tam nie je až tak moc ....dobré herecké výkony.Jeden z tých lepších filmov Olivera Stone-ho.Z kina som odchádzal so silným dojmom. ()

SonG

Oliver prožil Vietnam na vlastní kůži a na filmu je to znát...ví, o čem točí,a věrohodně nastiňuje hrůzy války v tomto mistrovském kousku.... ()

Cl3ricK

O dost lepší, než Kubrickův pohled na Vietnam. Je to tak brutálně syrové, opravdu jde vidět jak se postavy mění. No koukal jsem na to s otevřenou hubou. Pecka válečňák. ()

honajz2

Když pominu World Trade Center, ze kterého si už nic nepamatuji, tak tohle je moje první setkání s tvorbou Olivera Stonea a to zrovna s jeho nejslavnějším filmem, který jsem dlouhou dobu měl jako celkem velký rest. A popravdě moc nevím, jestli se mi to líbilo nebo ne. Já osobně válečné filmy moc nemusím a když už na nějaký koukám, mnohem víc mi vyhovují příběhy obyčejných lidí, kteří nebojovali na frontě, ale museli během války nějak (pře)žít a vytrpět si všechno nejvíc, protože zastávám názor, že následky každé války odnesou především ti nejvíc nevinní. Příběhy vyloženě o vojácích mě tedy moc neberou a tohle je holt jeden z nich. A ano, musím uznat, že Stone to natočil opravdu skvěle, ze všech herců vytřískal to nejlepší a díky tomu tu předvádějí naprosto úžasné výkony (a to nejen u jako vždy dokonalého Dafoea, ale dokonce i takový Charile Sheen tu hraje opravu neskutečně charismaticky a přesvědčivě) a že to opravdu zobrazuje válku ve Vietnamu krutě, nemilosrdně, brutálně a přesně takovou, jaká byla. Samozřejmě to má i protiválečné poselství a to cením samozřejmě taky. Jen si říkám, že mě mnohem víc osloví v podání, které se víc soustředí na postavy, psychologii a depku, než na naturalistické boje. Četa stojí především na akci a krutosti, ale ne tolik na všem ostatním. Mé nejoblíbenější válečné filmy jsou Démanty noci, Plechový bubínek a Kandahár, takže kdo nějaký z těch filmů viděl, tak asi tuší, že moje představa opravdu silného válečného filmu je prostě jiná. Dokážu tenhle typ válečných filmů pochopit, rozhodně jsou i víc válečné než ty moje oblíbené, ale asi žádný mě nikdy nedokázal vyloženě nadchnout. Četa mě většinu času docela pohltila, ale má čtvrtá hvězda padá na tom, že se to nesnaží jít víc do hloubky a že to vše, co to chce říct, říká zkratkovitě a bez silnějšího důrazu na to podstatné. Takže dám jen silné tři, ale určitě chci do budoucna zkusit i jiné Stoneovy filmy. Silné 3* ()

Morloth

Doposud jsem za nejsyrovější ztvárnění boje spojoval se Scottovým Black Hawk Down, ale Platoon jej bezesporu předčí. Platoon možná není tolik efektní, možná není tak popisná a rozhodně byla o několik desítek milionů dolarů levnější, ale v čem jej předčí jsou jednoznačně skvělé herecké výkony všech protagonistů. Možná byly postavy hlavního "klaďáka" a "záporáka" napsány a natočeny prvoplánově, ale rozhodně fungují. Emoce jsou vzbuzeny a kdo jim odolá je kámen. Přesto divák nemá pocit, že by jej režisér citově vydíral. Naopak, peklo války se vryje pod kůži a nepustí. Zatím nejlepší Stoneův film, který jsem viděl. Popravdě dosti pochybuji, že jej někdy překoná. ()

/Pablo

Já nevím, vždyť ono to je takové prvoplánové... A nebo by to bylo tím, že holt u válečných filmů je těžké přijít s něčím novým než "válka je peklo a dělá z lidí zvířata..." (ta mi snad prominou). Ono to jde, ale musí se to buď "zabalit" do pozoruhodné poetiky (Malick: Tenká červená linie) anebo třeba zkusit větší sondáž do hlubin lidské duše (Cimino: Lovec jelenů). Proti realistckému ztvárnění nelze nic namítat, ale to dokáže většina snímků s touto tématikou také, ne? ()

lekr

Opravdu překrásný a kultovní film!! Skvělé realistické vylíčení vietnamské atmosféry, ve kterém mě herci nezklamali a scénáristě a režisér přímo šokovali. Ty scény, ve kterých seržant Elias umírá, opravdu berou dech. ()

Jonash87

Rozhodně podařenej snímek z vietnamský války, o čemž svědčí místní hodnocení. Ale stejně mě to nezasáhlo tolik, jak jsem čekal. Ano, některé scény tu jsou bezesporu nezapomenutelné (každý, kdo viděl, ví), ale... toho moralizování vážně bylo trochu moc a samotný scénář mě ničím nepřekvapil; síla snímku stojí na válečném konfliktu jako takovém, na zrůdnostech či bezmoci vojáků a obyvatelstva této země, Oliver Stone to ví a trochu prvoplánovitě na tom celou Četu postavil. Neříkám, že to musí být špatně, válečná dramata už taková jsou, ne? Ať se v tom dál nezamotávám: za mě "pouze" lepší tři hvězdy, ()

Martin741

Oliver Stone natocil genialny film o Vojne vo Vietname /1969 -- 1975/. Krasne je zobrazeny boj dobra so zlom uprostred US armady a sceny vojakov, ktori hladaju logicke zdovodnenie, preco su ta, kde su. 95 % ()

Wiikii

Rozdělil bych Četu na čtyři čtvrtiny. Kdy první a druhá ukazuje geniální snímek, plně procítěný se vším co válka obnáší a je sama o sobě. Třetí čtvrtina je rambo styl seržanta Eliase. Tuto část měl Stone vynechat, protože do té doby to byla geniální podívaná. Nakonec to udělalo malou dějovou linii o pomstění dobrého seržanta Eliase, ale myslím si, že by tam tento mini příběh vůbec neměl být. A nakonec můžeme vidět ve čtvrté čtvrtině závěrečnou bitvu, která se vrací k jádru. No na první a druhou čtvrtinu už nedokáže navázat a stává se jen zakončením smutného příběhu se šťastným koncem. .... HODNOCENÍ: 80% (4*) ()

rakovnik

Válečné filmy nejsou úplně moje parketa, ale vyrovnávání se američanů s traumaty po Vietnamu (poté také Kuvajtu, Iráku, Arghánistánu...) je téma navýsost zajímavé. Chopili se jej mnozí režiséři a ať už je to celovečerní film, seriál, či dokument, čiší z něj téměř vždy odmítání nesmyslnosti války, se všemi důsledky. Ani Oliver Stone s partou mladých herců, budoucích hvězd stříbrného plátna, se nepostavil k tématu jinak. Vznikl pěkný (proti)válečný film, plný akčních scén a bitev, ale také s pohledem do srdcí a duší kluků, kterým válka změní (pokud jim ho nevezme) život. Mám raději akci než psychologické analýzy, takže i přes dvouhodinovou stopáž mi film pěkně ubíhal. Škoda jen, že neumírají vždy jen ti, kdo si to zaslouží. ()