Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Zagros

Pro mě je Četa asi nejsilnější film, který klasicky zobrazuje válku ve Vietnamu. Kde je Apokalypsa spíš vizuální a symbolická, Četa je přímá a naturalistická. Prozření z hraní si na vojáčky je šokující a rychle se promění v boj o přežití, kde nic není svaté a jde opravdu jen o život. Čest a hrdinství… přímo v boji to vypadá jinak. Válka je zábavná možná v představách a jen do doby než kolem vás začnou umírat vaši spolubojovníci a přátelé. Oliver Stone je výborný režisér a vždy dokáže vytvořit vtahující atmosféru. Tady měl navíc silnou látku v podobě válečného běsnění, které náležitě využil a především měl dva hlavní představitele Toma Berengera a Willema Dafoeho, kteří oba podali životní výkon. Četu doporučuji společně s Apokalypsou i s Olověnou vestou, ani s jedním snímkem neuděláte chybu. Symbolicky na Četu ještě navazuje film Narozen 4. července, který zobrazuje příběh jednoho vojáka a jeho vyrovnávání se s následky války, rovněž rád doporučuju. ()

Hopper

Zásadné dielo Vietnamu spolu s FMJ Kubricka a Coppolovou Apokalypsou. Skvelý Sheen, Berenger aj Dafoe, skvelý scénar, proste film, ktorý treba vidieť. ()

Revolver

Pohled do Vietnamu očima Olivera Stona, člověka, který si válku skutečně prožil a tuďíž se nám nedostává zkreslená idylka tipu Zachraňte vojína Ryana, ale asi ten nejrealističtější náhled do drsné skutečnosti Vietnamského pekla. V celém filmu se režisérovi kvality zrcadlí na každém kroku a oscara za režii si odnesl zcela po právu. Za zmínku rovněž stojí herecké výkony Berengera a Dafoea. Ovšem Dafoe zasluhuje dvounásobné uznání, protože coby zesláblý vegetarián měl podmínky při natáčení několikanásobně težší. Četa je určitě nejlepší film Olivera Stona, ale na krále Vietnamu Apocalypsu rozhodně nemá. ()

cab

Hodnotny snimek z valky americanu ve Vietnamu se zaryje divakum do pameti svym naturalistickym pojetim nemilosrdne valecne vravy a uzasnymi charakternimi vykony, kterym dominuje (Wiliam Dafoe) jako vudce slusnaku a (Tom Berenger) vudce bezohledne krvechtevych rizku. Pro me lepsi nez Apokalypsa, ale vickrat bych si film nepujcoval. 80% ()

Peiper2

Můj nejoblíbenější film o Vietnamu, který s přehledem nechává za sebou Apokalypsu i Olověnou vestu. Famózní výkony Charlieho Sheena, Willema Dafoeho a dalších. Oliver Stone natočil snímek, který odsuzuje válku, ukazuje její hrůzy a nesmyslnost. Zachycuje, jak se jednotlivé charaktery vyrovnávají s válkou, z některých se stávají brutální zvířata, někteří se snaží zachovat alespoň část lidskosti. Stone dostal naprosto zaslouženého Oskara za režii a film byl zvolen i nejlepším filmem roku. ()

Bobek27

Jeden z nejlepších, nejsyrovějších a nejrealističtějších válečných filmů co spatřil světlo světa. Tomuhle se říká ELITA! ()

ElChe26

Vše co mělo být o Četě řečeno bezpochyby už řečeno bylo, tudíž se nedomnívám, že by můj komentář přišel s něčím "objevným", nicméně si nemohu odpustit pár svých postřehů. Rozhodně bych chtěl říct, že Četa, ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, není zas tak černobílá, přestože Barnes a Elias jsou jasnými morálními protiklady, nerozlišuje mezi "hodnými" a "zlými", ale na základě těchto dvou postav se snaží ukázat, že v člověku probíhá neustálý boj mezi zlým Barnesem a hodným Eliasem o jeho duši. Člověk se nerodí ani Barnesem ani Eliasem, ale s oběma jako svými otci a záleží jen a pouze na něm koho v zápase o svou duši nechá zvítězit. Válka "pouze" nutí člověka zvolit si mezi nimi. Stone navíc nerozlišuje mezi "hodnými" Američany a "zlými" Vietnamci, což dokládá i závěrečné věnování (všem) padlým ve válce ve Vietnamu. Cival: jestliže filmu vyčítáš, že "v něm hned v prvním plánu čouhají moralistické kecy, které se nemohou podepřít o chytrý příběh," pak nevim, co vlastně od válečného filmu čekáš, jestli oslavu války jakožto zušlechťovatelky lidské morálky, tak to asi budeš vidět "moralizující kecy" v každém válečném filmu... ()

dopita

Nejlepší film Olivera Stonea a vážnej kandidát na nejlepší válečnej film vůbec. Drsnej a sirovej pohled na válku ve Vietnamu, ve které sám Oliver Stone bojoval a tak asi moc dobře věděl co natáčí. ()

showxman

Zde není pochyb o absolutním hodnocení. Četa je veledílo světové kinematografie nastiňující hned několik otázek. Zobrazení Vietnamského pekla skrze boj ve vlastní jednotce je dotažené k dokonalosti. O režii na nejvyšší úrovni a a brilantních výkonech řady herců se snad ani zmiňovat nemusím. ()

Dr.Horror

Somebody once wrote: 'Hell is the impossibility of reason.' That's what this place feels like. Válka ve Vietnamu v přímém přenosu. Sheen a Dafoe zahráli přímo božsky. ()

I.AM.NOT

Jeden z nejrealističtějších válečných snímků, které jsem viděl. Prostě takhle nějak to mohlo být- uvolněná atmosféra mezi bojem a neuvěřitelné napětí při akci. Žádné litry krve, haldy mrtvol a zběsilé záchrané operace bez smyslu. . A možná to je právě špatně. ()

pipapaja

Toto surové drama o válce ve Vietnamu mě za srdce moc nevzalo ano, atmosféra je dosti drsná a herci hrají jak o život ale není to šálek mé kávy. ()

Paity

Charlie Sheen mi v mnoha filmech nesedí, ale tady se rozhodně našel. I když bez neméně skvělého Williema Dafoe by byla kvalita filmu o něco níž. Celkově se jedná o velmi surový snímek, ale přesně takhle si představuji válečný Vietnam a peklo, které rozpoutaly obě strany konfliktu. Nezáleží na tom, kolik nepřátel jste postříleli puškou, rozstříleli kulometem, rozčtvrtili mačetou, rozřezali nožem, rozemleli granátem, kolika bitvami jste prošli, záleží pouze na tom, zda jste přežili. Brána do pekel "Četa" se otevírá. ()

Scevola

Coppola (Apocalypse now) a Kubrick (Full Metal Jacket) sa snazili a az Stone to dokazal. Natocil nielenze najlepsi film o Vietnamskej vojne ale jeden z najlepsich vojnovych filmov vobec. Podarilo sa mu dokonale zobrazit to peklo na pribehu postavy Charlieho Sheena. Skvele herecke vykony medzi ktorymi vycnieva Wilem Dafoe a musim len suhlasit ze tie jeho "vztycene ruky k nebesiam" su nezabudntelne. 9/10 ()

Hanys_

Drsný ale nejspíš hodně realistický pohled na válečné peklo ve Vietnamu, který se mi ale nezadřel pod kůži tak, jako například Full Metal Jacket. Prostě "jen" hodně dobrý film s výbornými herci (hlavně duo Berenger - Dafoe) a perfektně natočenými přestřelkami. 8.5/10 ()

Michalechal

Vzhledem k režii, obsazení a taky ocenění, které film má, jsem čekal asi až moc. Což je moje chyba :-) Jinak se ve filmu pár pěkných přestřelek najde. Celkově je to spíš ale psycho drama ... což ale určitě někoho potěší. ()

bloodline

Zlatý fond svetovej kinematografie. Platoon vrylo do srdca pocit viny z účasti na tomto barbarstve. Memento pre generácie o tom, ako sa vo Vietname naozaj bojovalo za "demokraciu". ()