Reklama

Reklama

Dedinské dievča počas vojny vo Vietname na vlastnej koži spozná všetky hrôzy krutej vojny - znásilnenie i trýznenie. Ak chce so svojimi dvoma deťmi prežiť, musí sa predávať americkým vojakom. Tak spozná seržanta Steva, ktorý jej na konci vojny ponúkne oveľa viac - manželstvo. Len tak sa jej podarí ujsť z krajiny, kde by ju po prevzatí moci Vietkongom čakal krutý osud. V San Diegu sa obaja pokúsia žiť spolu, ale Steve je psychicky zlomený človek a nevie si nájsť miesto v živote... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (165)

Jordan 

všetky recenzie používateľa

režisér stone sa opäť raz vracia k jednej z najfrekventovanejších tém svojich filmov - vietnam a jeho dopad na životy ľudí. už ju rozobral z pohľadu veterána, z pohľadu amerických vojakov priamo v akcii a teraz si za uhol pohľadu zvolil drobné vietnamské žieňa z partizánskej osady. film disponuje silnými dramatickými scénami a zvratmi (pokus o samovraždu s brokovnicou, mučenie) veľmi pekné obrazy a scény zvládnuté s vysokou dávkou technickej zručnosti a nadpriemerné herecké výkony. snaha preniknúť do ázijskej filozofie je miestami iba snahou američana nadšeného týmto fenoménom a preto niektoré myšlienky vyznejú dosť zvláštne, občas sa však pán stone priblížil nebezpečne blízko k tomu, aby zopár vecí vyobrazil celkom vierohodne. ale predsa sa len ukáže, na ktorej strane pacifiku kto stojí - pretože jedna z najlepších pasáží filmu bola neskrývane ironicky natočená pasáž príchodu a oboznamovania sa Le Ly s Amerikou. Nuž - stone má aj lepšie filmy, to je pravda, ale tento ma tiež svoje neodškriepiteľné čaro a kvalitu. Skoro 4* ()

misterz 

všetky recenzie používateľa

Na začiatku vojny býva veľká pompa a silácke reči, ľudia dobrovoľne vstupujú do armády a potom sa čudujú, že majú z toho posttraumatickú poruchu... toto vážne nikdy nepochopím, tú ľudskú hlúposť. Čo sa týka obsahu, chápem, že niekoho môže osloviť pohľad na vojnu z druhej strany, navyše pohľadom ženy. Námet je preto z tejto strany zaujímavý musím priznať, avšak to podanie divákovi bolo zúfalo nezáživné. V tomto prípade ako keby to ani netočil Oliver Stone. Väčšinu času som sa tu trápil s nudou a prehrýzaním sa haldou zbytočných scén, navyše záver ma nepríjemne prekvapil svojou nátlakovosťou. Aspoň že ten úvod bol trochu zaujímavý. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

Reklama

Kaka 

všetky recenzie používateľa

Stone se ze začátku lidově řečeno vykašlal na všechno to jeho kritizování a moralizování, které mě tak leze na nervy v některých jeho filmech a připravil pro nás sugestivní, strhující a emocemi nabitý příběh mladé ženy uprostřed zuřícího válečného pekla. Dává si velmi záležet na vykreslení vietnamské kultury/zvyků a velmi citlivě zručně režíruje. První hodina je výrazně lepší než ta druhá. ()

Malarkey 

všetky recenzie používateľa

Plno lidí tu tvrdí, že tenhle film je nejslabším filmem Olivera Stonea z Vietnamu. Ono...jak se to vezme. Oliver Stone se totiž celý ten film rozhodl pojmout z druhé strany světa. Vypráví příběh o vietnamské rodině, která si někde uprostřed Vietnamu sklízí to svoje políčko, žije svůj obyčejný život a pak jim tam na rýžové pole vtrhne revoluce, tu protnou Francouzi a následně pole odklidí, aby ho připravili na Americkou invazi. Určitě to nebyla prdel a i v tomhle ohledu klobouk dolů, že se Oliver Stone rozhodl celou svojí vietnamskou trilogii pojmout ze všech hledisek tak objektivně, jak to jenom mohlo jít. Film tak kvalitně vytahují především nádherné záběry na úžasně kopcovitou vietnamskou krajinu. No a když už jich budete mít plné zuby, objeví se na scéně Tommy Lee Jones. To je řeč už o druhé půlce filmu, kde Tommy Lee předvede snad jeho nejlepší herecký výkon, co jsem kdy v životě viděl. Celé to do sebe zapadá a závěr je neuvěřitelně realistickou událostí, že divákovi až proběhnou po těle mravenci strachem a děsem, když si uvědomí, jak je křehká duše ve své podstatě lehká a ještě lehčeji manipulovatelná. ()

classic 

všetky recenzie používateľa

3. diel - vietnamskej trilógie s filmovým názvom Medzi nebom a zemou, má spoločný súčet, v podobe jedného režiséra a scenáristu - súčasne, čiže OLIVER STONE. Bohužiaľ, záverečná časť, absolútne nemá to, čo dvaja predošlí, plnohodnotní zástupcovia daného žánru, Narodený 4. júla, z roku 1989 + originálna, pôvodná Čata, z roku 1986, ma naprosto fascinujúcim spôsobom zaviedli do určenej problematiky, ktorá sa týkala vojny vo Vietname, a jej následky na rôzne postavy v nej. Tentokrát sa pozerám na vojnu, z pohľadu dedinského vietnamského dievčaťa, ktoré si toho hodne prežilo. Strašne zle to pôsobí na diváka, keď má najmä režisér, aj scenárista, akúsi tvorivú krízu, ktorá mňa, v tomto prípade, značne znervózňovala... Ešte sa dá oželieť, čo sa deje doma v postihnutej zóne, ale po spoznaní sa s americkým vojakom, do ktorého sa táto slečna zamiluje, aj pod určitým nátlakom, a po samotnom príchode do spojených štátov, tak stačí sa pozrieť na 60 - 70 % scén z amerického prostredia, ktoré mi pripadali, že ich skomponoval nejaký retardovaný debil z pomocnej školy, a nie vynikajúci režisér Stone, ktorý práve za predošle dve časti, obdržal od americkej Akadémie, Oscary za réžiu. Často v týchto rokoch obsadzuje Lee Jonesa, ktorý nie je vyslovene zlý, ale je ho, skrátka už akosi priveľa... Naopak, HIEP THI LE, hlavná postava Le Ly, je oveľa uveriteľnejšia, ale ani ona, nie je úplne stotožnená so svojou rolou, hereckým výkonom chýba väčšia miera autenticity, to isté platí aj o samotnom snímku, ktorý má niekoľko zubných kazov, ktoré celkovo kazia výsledný dojem, ktorý je u mňa značne rozpačitý, lebo som si zvykol, že Stone to s Vietnamom myslí vážne, tu akoby sa ZASEKOL. Je to dlhý a nudný, strašne nezáživný, nepútavý film, ktorý ma na plnej čiare sklamal, a to som chcel ísť ešte s hodnotením o stupeň nižšie ! Veľká nespokojnosť sa dostavila, ako blížiace sa vianočné sviatky... ()

Galéria (59)

Zaujímavosti (12)

  • Film věnoval Oliver Stone své matce. Svému otci pak věnoval film Wall Street (1987). (Monco)
  • Hlavní hrdiny dělil značný výškový rozdíl, který lze v mnoha scénách filmu zpozorovat. Tommy Lee Jones měří 1,83 m a drobounká Hiep Thi Le 1,52 m. (Posheidon)
  • Oliver Stone věrně zachycuje ve filmu tzv. betelové zuby u matky hlavní hrdinky. Černo-červené zbarvení skloviny zubů a dásní je známkou intenzivní užívání drogy betel neboli pinang. Alkaloid uvolňující se do slin a krevního oběhu má dezinfekční a stimulující účinky. (Paserak)

Reklama

Reklama