Rozhodne sa v nedeľu

• Slovensko Víťazi a porazení (viac)

Klubu miamských Žraloků, které vede stárnoucí trenér Tony, se poslední dobou příliš nedaří. V zápase s minnesotskými Delfíny jsou zraněni oba quarterbackové a trenér musí poslat na hřiště zcela neznámého mladého černocha Willieho Beamena, který se okamžitě po nástupu pozvrací. Podaří se mu sice touchdown, ale vinou Tonyho taktické chyby mužstvo opět prohraje. Tony se potýká nejen se špatnými výsledky, ale také s tvrdou majitelkou klubu Christinou Pagniacciovou. Netají se před ním, že se chce zbavit vynikajícího, ale stárnoucího Rooneyho stejně jako odepsaného černocha Lavaye. Při dalším zápase se sice Beamen opět pozvrací, potom se však neobvyklým způsobem hry postará týmu o první vítězství po dlouhé době. Rooney sice stále patří k oporám mužstva, ale cítí se unavený a chce s fotbalem skončit, což s nelibostí nese jeho manželka Cindy, která odmítá pochopit jeho vyčerpání. Fotbalová asociace hodlá zahájit kárné řízení s Christine kvůli nekalým obchodním praktikám. Blíží se poslední zápas a Tony promlouvá v šatně k hráčům, ve snaze vyburcovat je k maximálnímu výkonu. Jeho projev přeroste v osobní zpověď a úvahy o filozofii hry, které trenér věnoval celý život. (TV Nova)

Kivis

Když mě dokáže zaujmout film o sportu, který nesleduju, už to znamená, že filmaři odvedli kvalitní práci (byť si pak můžou dovolit nějaké věcné chybičky, ale to by jim zase neodpustili Američani). Vítězové a poražení perfektně vykreslují jeden sportovní tým, v němž má každá osobnost své klady a zápory, silné a slabé stránky, starosti a radosti. Skoro nepochybuji o tom, že by film fungoval, i kdyby byl z prostředí fotbalu, hokeje, basketu a úplně bez problémů z prostředí rugby, protože ten neustálý fyzický kontakt tomu dodává to pravé koření. Samotné zápasy jsou tady spíš na vedlejší koleji, byť jen lehce. Pozornost poutají právě jednotlivé osobnosti z kabiny i managementu a prolínání jejich občas protichůdných snah a cílů. Ústřední roli tu hraje trojúhelník trenér-majitelka-mladý talent, ale prostor naštěstí dostávají i další chlapíci z kabiny a vedení. Některé linky zákonitě nemůžou dostat tolik prostoru, jaký mají potenciál (hráč smiřující se s odchodem do sportovního důchodu vs. jeho manželka), ale to už by pak bylo na seriál. A vlastně věřím, že kdyby z toho někdo desetidílný seriál natočil, slupnul bych ho jako malinu. Jediná výtka směřuje k poslední dvacetiminutovce, která přináší klasický kýč, ale uznávám, že je kumšt natočit sportovní film s originálním koncem. Těžko vymyslet něco jiného než velkolepé vítězství nebo porážku se ctí. Závěrečné titulky se snaží z klasického konce alespoň trochu vykroutit, což budiž autorům přičteno ke cti. Klobouk dolů také před dynamickým zpracováním zápasů. Kdyby to takhle dynamicky šlapalo i ve skutečnosti a nebylo v tom sportu víc komerčních přestávek než hry, možná bych ho i občas sledoval. ()

Stinger78

Skvělý film z prostředí amerického fotbalu, jeho "zkaženosti" touze o tom, urvat si pro sebe co nejvíc a jít si zatím klidně i přes mrtvoly (a klidně i ty svoje). Skvělý Al Pacino, vynikající Cameron Diaz. Jen mě tahala ta soutěž, kterou Miami Sharks hráli, ale chápu, že aby to bylo skutečně z prostředí NFL, stálo by to asi jiný randál... Jako sportovní drama to ale bylo parádní. ()

FauSSt

Filmov o Americkom futbale je kopa, ale tento vtiahne do deja ako ziadny iny, Stone je majster svojho remesla a zachytenie atmosfery je dokonale (a to aj napriek tomu ze tento “sport” aj s baseballom podla mna patria medzi najstupidnejsie a do detailu odzrkadlujuce tupost americkeho naroda) patri medzi TOP a to nielen medzi sportovymi, ale celkovo. ()

chlievik

Vynikajúci herci ako Pacino, Diaz, Woods. Spočiatku je to jednoduchý film. Prvá polovica filmu vyznieva ako hiphopová video-séria snímkov plná polonahých báb, svalnatých chlapov, avšak tým sa nevykryje obraz vo filme, vizuál je o niečom inom, nie o nahote, tá je prirodzená, ale o všetkých tých obrazoch, ktoré majú dobrý strih, svetlo atď, čo tento film má, ale vyťažiť maximum na kráse ľudského tela je pre mňa umelecké mínus, najmä v športovom filme :) proste je strašne ľahké spraviť dobré video vo filme cez krásu polonahého tela. Prvá polovica filmu samé futbalové nadhodenia, zostrih futbalových scén, a popíjajúcich prostitútok. Pointa nikde. Potom v polovici sa film trošku obráti, zdramatizuje sa. Príde vysvetlenie psychológie slávneho hráča, zraneného hráča, starnúceho kouča, drzej mladej majiteľky, pyšnej manželky, lacného frajera so slávou v hlave a pod. Celý film je na princípe "vyhrajme a dokážme to!", pomerne jednoduchá zápletka, čoho ja nie som veľmi veľkým fanúšikom. Ale treba povedať, že Stone z týchto doslova plánovane komerčných obrazov s lacnou pointou vyťažil fakt možné maximum. Ak chce niekto vidieť ľahký film pri ktorom zabudne na to kde žije, kde pracuje, pozrie si pekné baby, športové detaily a zostrihy, kde 80% filmu sa udeje na futbalovom štadióne, nech si pozrie toto, ale pre mňa je to sofťáckych 66%. ()

Bogrant

Al Pacino si zasa ukradol celý tento dramaticko-športový film iba pre seba svojím skvelým výkonom. K nemu sa pridala režisérova suvenerita, s jeho typickým bleskovým strihom a rýchlym tempom, čoho výsledkom je zaujímavý inšpiratívny snímok. Plus samozrejme jedna famózna motivačná reč na záver. ()

90909

Jak je ten film drahej, tak je blbej........ Tohle téma mě prostě nebavilo, ale chápu, že v Americe museli být úplně unešeni. Ale Al Pacino hraje dost dobře. ()

marocco

Neskutočne nadupané, takmer 3 hodiny dlhá stopáž takmer nemala hluché miesta, americký fotbal poznám a sledujem (zápasy, nie zákulisie), takže film som si vychutnával. Aj ked nie je iba o športe. ()

NEOONE

Jsem milovník sportu. Možná dokonce o něco více, než filmu. A jestliže jsou zejména fotbalisté v naší lize výborní herci, na tu jejich komedii při filmování faulů se koukat prostě nedá. Hraní je ve sportu nenáviděno. Obdobný problém řeším u filmů se sportovní tématikou. Pokud herci hrají sportovce, trenéry, majitele a především se celý film snaží zobrazit sport, výsledek je katastrofou. Tento film neměl s reálným sportem NIC společného. Tedy pro někoho, kdo miluje sport. Z tohohle pohledu bych kategorii filmu změnil ze sportovní na fantasy. O filmu tu už byly napsány tuny. Tak přidám pár komentářů ke sportu. 1. Bylo by fajn opravit v popisku filmu slovo quaterback na quarterback. Americký fotbal se hraje na čtvrtiny :-) 2. U tradičních amerických sportů je tým postaven nerovnoměrně. Rozdíl mezi hvězdami a zbytkem dříčů je gigantický. Zadák je hero, stejně jako v baseballu nadhazovač (pitcher). Záleží na něm víc než polovina výsledku ve srovnání se zbytkem týmu. A v prvním týmu nebude sedět ani v pozici třetího zadáka nějaký trouba, který si před zahájením hry blinkne. 3. Z hlediska taktiky bylo ve filmu tisíc nesmyslů, které by ani nejtupější trenér neudělal. Které? Pro vážné zájemce napíšu do vzkazů. 4. Vzhledem k tomu, že jsou hráči národním božstvem, ty zákulisní orgie si prostě nemůžou dovolit. Na druhý den by to bylo v novinách. Občas chytnou nějakého nounejma, jak si z kreditky utírá zbytek koksu – a exemplárně ho potrestají. 5. Pálkař NY Yankees Alex Garcia má smlouvu na 21 milionů dolarů ročně, nejlepší quarterbeci na tom budou podobně. Uvádím jen pro srovnání se směšným příjmem Jágra a také proto, že baseball a americký fotbal jsou v US mimo kategorie. 6. Americký fotbal je úžasný sport, pokud znáte pravidla. Chápu zdejší ohlasy, bez jejich znalosti je to nejen pro evropana nejnudnější věc na světě. 7. Dosluhující quarterback z filmu mi nápadně připomínal legendu NFL Bratta Favre, zadáka Greenbay Packers. Ten si zahrál ve filmu Něco na té Mary je a když jsem ho tam uviděl, málem mi zaskočilo. Výborný sportovec, ovšem herec jako slon v porcelánu. A tímto se vracím na začátek. Díval jsem se na film. Nesledoval jsem sport. A jako film mě to bavilo náramně - 70%. (Dal bych i 80%, nebýt těch nestravitelných filmových „zlomů“ zápasů s již tradičním pohledem na obrovskou tabuli s ubíhajícími posledními vteřinami – nejtrapnější moment sportovních filmů). ()

Feuer

Po tomto filme milujem americký futbal.Prekrásne zábery športu ,ktorý je pre američanov národným sa stal aj mojim.Napätie a atmosféra tečie ako ich pot a k tomu skvelý Foxx a Al Pacino a prekrásna Cameron Diaz ()

Lu2

Vyborny film z prostredi americkeho fotbalu. Skvela rezie Olivera Stonea dodava filmu vyborny spad. A Al Pacino jako vzdy sqely... ()

Dusan-Be

Super pohled do světa profesionálního amerického fotbalu se všemi špinavými praktikami, penězchtivými hráči a pomíjivostí slávy. Byl jsem na tom jako malej v letním kině. Po 20 minutách půlka lidí odjela a že jsou blázni si myslím doteď. ()

Spicoli...

Dost možná nejlepší film co sem viděl...zběsilá Stoneova režie, perfektně napsané a zahrané postavy (stárnoucí trenér na kterýho už všichni kašlou a neberou ho moc vážně, stejně tak stárnoucí fotbalová hvězda, která už moc nemá co nabídnout, ale snaží se naposled vrátit na výsluní aby nebyl zastíněnej hvězdou novou, které stoupá sláva do hlavy, chamtivá majitelka klubu, která celej tým rozvrací a spousta dalších). Navíc skvělé vystížení doby kdy opravdoví fotbalisti už moc nemají co hrát, protože ted de v první řadě o reklamu a peníze. K tomu pořádně nabušenej sountrack a perfektně natočené scény fotbalovejch zápasů...prostě film, který mě nenudí ani minutu a můžu ho vidět kdykoliv... ()

wairau

Těžko,přetěžko se mi hodnotí tento film. Oliver Stone je režisér, ke kterému mám veliký respekt. Al Pacino je herec, co snad ani neumí zahrát špatně, maximálně má občas nešťastnou ruku při výběru. Jamie Foxx, Dennis Quaid, LL Cool J a další ze sebe vymáčkli opravdu maximum. Cameron tady ve vážné a neromantické roli opravdu zaválela. Prostě skvělá režie, kamera, herecké výkony. A hudba? Tak ta k těm scénám sedla jak prdel na hrnec a byla výborná. Po všech stránkách kvalitně odvedená práce. Jenže, ať se snažím sebevíc, mě se ten film nelíbil. Prostě takový ten pocit, kdy víte, že to má kvalitu, že to je dobré, ale nic vám to nedává, neřeknete si "na tohle se znovu rád(a) podívám". ()

BallsCutter

Vizuální dokonalost je nezpochybnitelná. Kontrast barev a kamerové detaily utváří dokonalý koktejl. Herecké výkony oceňuju především od Pacina a Foxxe, jak jinak. Ale Cameron Diaz mě prostě hrozně sere. Podle mýho názoru je to fakt na hovno herečka a její ksicht mě irituje jak jen to jde. Ale je to fena. V tomhle filmu mě fakt štvala hodně, hlavně její dokonalý způsob přehrávání. Modlil jsem se ať je v tom co nejmíň scén, kde bude figurovat. Naštěstí se mi přání jakž takž vydařilo. Scény z fotbalu jsou naprosto fantastický a příběh má hodně dobrý motiv. Od Pacina jsem čekal cholerickou roli jako trenéra, ale příjemně mě překvapil charakter hlavní postavy. Super! ()

Tunator

Přesně takhle si představuji americký tématický velkofilm! Je úplně jedno, jestli jde o sport, politiku nebo jiný žánr. Všechno je podáváno s takovou samozřejmostí a v takovém taktu, že si připadáte, že jste prostě "tam". Vše doplňují skvělé herecké výkony a podtrhuje dokonalý soundtrack. Pokud jste fandové amerického fotbalu, tak musíte dát pět. Pro ty, kteří nevidí rozdíl s ragby, tak asi jen 4 :) ()

DeMooo

Nejlepší film v tomto žánru. Ano má velkou konkurenci, nicméně co se týče mě tak nebyl zatím natočen lepší. Doporučuji. ()