Dokudrama Jako letní sníh mapuje životní příběh Jana Amose Komenského, který se stal kvůli svým přesvědčením a názorům patrně nejznámějším českým vyhnancem. Většinu života strávil mimo svou vlast, ale přesto svými jedinečnými myšlenkami, které zaznamenal v téměř 200 knihách a spisů, zásadně předběhl svoji dobu a ovlivnil celý svět. Film se natáčel v České republice, ale také v těch místech Evropy, ve kterých jsou nejpatrnější stopy působení Jana Amose, tedy také v Maďarsku, kde se mu podařilo vytvořit životaschopný model výuky pod heslem „škola hrou“. Příběh Komenského rámuje jeho rozhovor s malířem Rembrandtem, který kreslil jeho podobiznu. Na základě jejich rozhovoru se před námi odvíjejí jednotlivé epizody Komenského života. Ukazují, že Komenský byl nejenom nesmírně plodným autorem a skvělým myslitelem, ale také člověkem z masa a kostí, člověka láskyplného, sužovaného osobními tragédiemi i tehdejším překotným vývojem evropské společnosti. Ve ztvárnění hlavní role se vystřídají Alois a David Švehlíkovi. Významnou roli si zahraje také Vladimír Javorský nebo Igor Bareš, který ztvárnil malíře Rembrandta. Literární odkaz Jana Amose Komenského je velmi obsáhlý a různorodý. Psal latinsky i bohatou a působivou češtinou. Tvořil spisy encyklopedické a jeho ideálem byla vševěda, objímající veškeré tehdejší vědění, zanechal však také díla teologická i teosofická, hymnologická i hymnografická či všenápravná (výchovná, ale přesahující rámec didaktiky). Do obecného povědomí se zapsal také jako autor nejslavnějšího česky psaného díla 17. století s názvem "Labyrint světa a ráj srdce". Režie filmu se ujal Lubomír Hlavsa, známý filmem Poslední útěk Jeronýma Pražského, anebo Jan Hus: Cesta bez návratu. Film vznikl v koprodukci České televize a společnosti Vistafilm. (Česká televize)

sonyrx

Moc pěkné dokumentární drama. Seděli jsme u toho jako zařezaní, přitom jsme chtěli jen mrknout na začátek a přepnout. Film nás tak oslovil, že jsme si jej vychutnali dokonce. ()

JB001

Měl jsem z toho trošku obavy, ale výsledek předčil má očekávání. Hnidopichové si v tom své určitě najdou, ale režisérovi se povedlo natočit skvělé dokudrama o "učiteli národů". Výsledkem je kvalitní historický film jaký tady už hodně dlouho nebyl. A třešničkou na dortu je pro mne spekulace, že Rembrandt portrétoval Komenského. Nicméně Igor Bareš ztvárnil Rembrandta ztvárnil. Ono vlastně celé to herecké obsazení se povedlo. A Komenský v podání otce a syna Švehlíkových byl trefou do černého. Jenom tu Křenkovou si dovedu představit v jiných rolích než zrovna v roli švédské královny. Nelze nevzpomenout na vynikající herecký výkon Vladimíra Javorského v roli Komenského kamaráda a přítele Mikuláše Drabíka. A vizuální stránka filmu je na české poměry nadprůměrná. Za mne klobouk dolů ()

Berta

Zdařilé dílo, myslím že v poměru velikosti osobnosti a díla J.A. Komenského a jeho životním peripetiím, kvalitní propracovanosti tohoto snímku a výbornému obsazení by si zasloužilo rozložit a do dvou dílů. Pro mně to bylo velmi zkrácené a zbytečně skromné. ()

HMTD

Na české poměry to není špatný film. Ale když už dělám historický film, bylo by dobré ukázat historii jaká tehdy byla. Je velmi nepravděpodobné, že by měl Komenský ve vesnické škole tolik děvčat, on by spíš neměl žádné ani ve městě, sedmnácté století hold ženskému vzdělání ještě nebylo moc nakloněno. Druhý problém který mám, jsou "mystické" a náboženské prvky. Po české republice běhá jeden "historik" "specialista" na Komenského, ale především je to silně věřící člověk a naprosto naklání, naše znalosti o Komenském na stranu víry a pověr, myslím si, že to není dobře a tento film se tím neměl inspirovat. ()

Adah

Hezké, ale postavené na pouhé spekulaci. A mimochodem, za bílého dne ze studny uvidíte hvězdičky leda po ráně do hlavy od starýho Brůny. :) ()

J.CTORN

Moc fajn film, nečekal bych že v týhle době někdo natočí film s tolika moudry z Bible, které opravdu v Bibli jsou, nijak je nepozměnili a ukázali pravý význam Bible který dnes už lidi nechápou nebo nechtějí chápat. Skvěle zahraný Komenský od obou Švehlíků a kámo ten soundtrack, jako kdybych poslouchal Temného rytíře od Hanse Zimmera. 9/10 ()

quokam

No. Silné tema, ale myslim si, ze trosku prerezijovane. Nizkou vypravu zde byla snaha kompenzovat sugestivnimi zabery a brinkajici hudbou, lec mnohdy struna nevydrzela a praskla. Kdyby se trochu ubralo, vysledku by to prospelo. Jako vyraznou devizou vsak muzeme vice nez pochvalit herce v malych a minimalnich roli: Javorsky, Vesely, Bekova, Sopovska a Krenkova. 6.5/10. ()

atulur

"Za všechno mohou ti zlomyslní Habsburkové..." Achjo. Další promarněná šance České televize. Výprava filmu velmi slušná, Igor Bareš jako Rembrandt herecky a vizuálně přesvědčivý, stejně tak Alois Švehlík jako starý Comenius. Tím ale plusy filmu končí a následují skoro samé mínusy. Především ostudný je šíleně jednostranný pohled na onu dobu - hodní protestanti, zlí katolíci, žádný prostor pro složitost oné doby a dilemata. Asi aby to současný divák pochopil, musí se mu to podle tvůrců snímku podat lapidárně, jednoduše, zploštěně. A to znamená vlastně i naprosto naivně. Co dělali odborní poradci při tvorbě scénáře tohoto filmu, mi do značné míry uniká. Až na tu zmíněnou slušnou výpravu, rekvizity a kostýmy. Abych nebyl příliš přísný: Filozoficky pojatý závěr filmu s celkovým hodnocením osobnosti J.A. Komenského skore filmu o stupínek vylepšil. ()

pavala

Životopisná nuda to rozhodně nebyla. Životních příběhů učitele národů Jana Amose Komenského bylo natočeno mnoho, lze je tedy porovnávat. Podle mého názoru tenhle film patřil k těm zdařilejším, v mnohém trumfnul i Putování Jana Amose Otakara Vávry. ()

nandumaly

Já to přepl jen ta z plezíru a taková paráda! Namakané dokudrama, zítra si to pustím znova. tak se mi to líbilo. Junioři budu přišpendlení k telce taky. Výborné celé! Igor Bareš perfektní, zbytek také. ()

kavralajka

Dokument, přesně v duchu školy hrou, nám předkládá to nejdůležitější ze života učitele národů. Skvělý nápad s použitím rozhovoru, který se možná skutečně stal a možná ne, mezi J. A. Komenským a Rembrandtem. ()

Hanka_M

Velmi nudné, divadelní a herecky toporné. Hezké téma, zajímavé osobnosti, ale až na pár míst velmi ušmudlané dílko. Škoda. ()

Woodman

Dnes po zhlédnutí ve škole musím říct, že film je velice naučný o životě J. A. Komenského, ale jeho filmové zpracování je tak maximálně dostatečné. Tudíž tři hvězdy nemohu dát. Velice se mi líbil herecký výkon pana Aloise Švehlíka. Nehledě na hodnocení film doporučuji, vědět něco o jednom z nejvýznamnějších pedagogů se hodí nejen do školy. ()

martinicon

Dokudrama jako takové je první, které jsem shlédl. Jako doplněk učiva pro školy se mi zdá perfektní. Vyprávění s Rembrandtem je takové poetické, jelikož se opravdu neví, zda malíř Jana Ámose Komenského maloval. I tak mne film velice překvapil a líbil se mi. Osobnost Komenský, která patří k těm největším, je podle mě i tak nedoceněna.  Jako doplněk k jeho životu a dílu doporučuji Putování Jana Amose (1983), Komenský ve výtvarném umění (TV film) (1984), Komenský ve výtvarném umění (TV film) (1984), Světlo z temnot (TV film) (1980), Dějiny udatného českého národa - Jan Ámos Komenský (S02E22) (epizoda) (2011)Exulant Jan Amos Komenský (TV film) (1991)J. A. Komenský v dokumentoch (1958), i když se pochopitelně kvalita filmu, pochopení a náhled do života Jana Ámose Komenského od sebe v jednotlivých filmových projektech liší . ()