J. A. Komenský - život a dílo

(TV film)

Dokumentární film o životě a díle jednoho z nejznámějších Čechů, který kvůli své víře nemohl působit ve vlastní zemi. Fascinující výprava do myšlenkového světa muže, který stál u zrodu moderního evropského myšlení, se opírá o nejnovější vědecké poznatky... Dokument J. A. Komenský – život a dílo přibližuje osudy Jana Amose Komenského jako pedagoga, filozofa, teologa, literáta a historika, který se stal kvůli svým přesvědčením a názorům patrně nejznámějším českým vyhnancem. Většinu života strávil mimo svou vlast, ale přesto svými jedinečnými myšlenkami, které zaznamenal v téměř 200 knihách a spisech, zásadně předběhl svoji dobu a ovlivnil celý svět. Film se natáčel v České republice, v Polsku, ve Švédsku a vedle řady českých odborníků na život a dílo J. A. Komenského se v něm objeví také švédská komenioložka s českými kořeny a ředitelka muzea v Lešně. Literární odkaz Jana Amose Komenského je velmi obsáhlý a různorodý. Psal latinsky i bohatou a působivou češtinou. Tvořil spisy encyklopedické a jeho ideálem byla tzv. Všenáprava věcí lidských, vycházející ze všech poznatků tehdejšího vědění. Mezi nejznámější díla patří "Dveře jazyků dokořán", "Orbis pictus", ale také fenomenální "Labyrint světa a ráj srdce". Film J. A. Komenský – život a dílo vychází z téže autorské dílny, ve které vzniklo dokudrama Jako letní sníh, avšak věnuje se více Komenského myšlenkám a dílu. (Česká televize)

otík

Poutavý dokument, který se velmi podrobně poohlíží za životem učitele národů. Velkým zpestřením jsou vybrané pasáže z nového filmu ČT o J.A.K. "Jako letní sníh" a další prostřihy asi ze dvou dokumentů. Mluví samí odborníci - filozofové, teologové, historici. Dokument na úrovni. Hudba: Studio Fontána, spol. s r.o. ()

Arsenal83

Už n názve je napísané, že ide o pekný prehľad života z pohľadu zahraničia zrejme najväčšieho Čecha. Človek, ktorý skoro celé svoje produktívne obdobie prežil počas tridsaťročnej vojny, počas vlny vraždenia a epidémií. A prežil ho naozaj produktívne a plodne. V malých rolách ma prekvapilo, že sa tu objavujú české herecké esá, ako Klára Issová, David Švehlík, Jenovéfa Boková, Eliška Křenková či Marika Šoposká vybrané zo scénok filmu Jako letní sníh: https://dokumenty.tv/j-a-komensky-zivot-a-dilo-dokument/ ()

mira007

Život a dílo Jana Amose Komenského v dokumentu s mluvícími hlavami , který je paralelně prokládán hraným dokumentem Jako letní sníh se Švehlíkovými. Ty mluvící hlavy mi připadají jako důkaz, že ten hraný dokument je podle pravdy. Jinak standardní komplexní dokument, který by mohli vysílat v hodinách dějepisu místo výkladu ()

Marze

Jde o hrane dokudrama. Akcni ozdoby nasnimane triky.Par Komensheho myslenek.Libilo se mi :"Clovek co mnoho vi a nema ctnosti, je vlastne nebezpecny". ()