Jeden bez druhého nedají ani ránu. Spolu jich ale umějí dávat fůru! Americká dobrodružná komedie, inspirovaná básní Rudyarda Kiplinga. (oficiálny text distribútora)

kaylin

Je to takové trochu nevyvážené, člověk neví, jestli to chce být spíš komedie nebo spíš drama. Jsou zde obě polohy, ale dohromady prostě nefungují dokonale, což je škoda, protože Cary Grant je opět neodolatelný. Ten by mohl zahrát kohokoli a kdykoli. Film je zajímavý spíše v komické rovině, ale jsou zde momenty, kterého dostanou asi každého. Hlavně v té rovině osobního humoru. ()

RHK

Staré dobré časy britského impéria v Indii 19. století a válka v podání tří seržantů (Cary Grant, Douglas Fairbanks a Victor McLaglen) je samá legrace. Gunga Din je pak jméno podceňovaného věrného indického sluhy a nosiče vody, který britskou armádu zachránil svým hrdinstvím před hořkou porážkou v pasti povstalců. Gunga Din je zároveň známá báseň slavného britského spisovatele Rudyarda Kiplinga, která inspirovala vznik tohoto filmu. Spielberg přiznává, že Gunga Din byl inspirací pro jeho Indianu Jonese a Chrám zkázy. Gunga Din je zábavný klasický snímek, na tu dobu s mohutnými bitevními scénami, vše s pěknou černobílou kamerou. Trailer je zde (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=_C1NzuDzyYI ()

corpsy

To, čo mi dala sága o Indianovi Jonesovi vo farbe a v širokoúhlom prevedení, mi dal GUNGA DIN čiernobielo a vo formáte 4:3. Film, v ktorom hlavne znalci uvidia viac než podobné znaky s dobrodružstvami profesora archeológie ( hlavne to jedno v Chráme Skazy ), je takmer dokonalou ukážkou hrdinského žánru zlatého veku Hollywoodu, s obrovskou dávkou humoru, neštítiacu sa ale aj vážnych scén. K tej takmer dokonalosti, mu cestu skrížili viaceré aspekty. Prečo, sa všetky akčné sekvencie točili pre výsledný ( a dosť viditeľný ) zrýchlený pohyb ( zámer ? ). Prečo, zostali niektoré postavy ( slonica Annie, snúbenica Emmy ), z ktorých sa dali vyťažiť tony zábavných ( ale aj vážnych ) situácií v podstate iba komparzom. A v neposlednom rade, záverečná polhodina stráca dych a nestačí na strhujúci rozjazd. I tak, ale skvelá ukážka dobrodružného žánru. ()

kinderman

Pětihvězdičkový dobrodružný koktejl namíchaný ze sympatické ústřední trojice, charizmatického padoucha se znalostmi evropské historie (podobně jako další dobrodružné historické filmy té doby je i Gunga Din alegorií na Hitlerovy snahy ovládnout svět) a přesného poměru mezi chlapským žertováním a bravurně inscenovanou akcí. ()

Matty

Westernová fabule byla nenápaditě přenesená do exotického prostředí. Indiány nahradili jiní „cizáci“, kovboje neohrožení britští vojáci, kteří samozřejmě vůbec nepochybují o svých nárocích na indickou půdu. Akční scény nejsou zábavné, vtipy vtipné, dokonce i Cary Grant kdesi ztratil své charisma. Jediné, co mohu této tendenční a notně zestárlé podívané připsat k dobru, je inspirace, kterou přinesla tvůrcům nesrovnatelně zdařilejšího Chrámu zkázy. 45% ()

• Jednou z podmínek produkce byl zákaz účasti černých herců, kteří tehdy zaujímali ve společnosti podřadné postavení. Do role černého indického Guru byl tedy obsazen italský běloch Eduardo Ciannelli a maskéři ho začernili. (Frajer42)
  • Cary Grantovi byla původně nabídnuta role seržanta Ballantinea, on si však řekl o seržanta Cuttera, i když měla tahle postava v původní verzi scénáře mnohem menší a méně významný rozsah. (Mahalik)
  • Titulní postavu měl původně hrát tehdy populární dětský herec Sabu, známý např. z Knihy džunglí a Zloděje v Bagdádu. Protože však neměl čas, obsadil ji režisér Samem Jaffem, jemuž v té době bylo již třiatřicet let. (Mahalik)