Kniha džunglí

• USA Jungle Book

Snad každý zná román Rudynarda Kiplinga "Kniha džunglí", a s ním i příběh chlapce Mauglího, kterého našli jako batole, a vychovali v džungli vlci. Ti ho tak zachránili před nenasytným nepřítelem - tygrem ŠerChánem... Do domorodé vesnice se dostane divoký chlapec, který až dosud žil v džungli. Vlčí smečka ho ochraňovala, a starala se o jeho přežití. Chlapce se ujímá milá a hodná Messua, která se domnívá, že se jedná o jejího před lety ztraceného syna Mauglího a chlapce tak pojmenuje. Učí jej mluvit a pracovat, a Mauglí získává v Mahale, dceři bohatého statkáře milou a chápající kamarádku. Spolu se vydají hluboko do džungle, kde se dostanou do opuštěného krásného města. Tam najdou v podzemí veliký poklad. Mauglí neodolá a vezme sebou zlato pro Messuu. Co všechno tento nález přinese, a hlavně je tu krásná ukázka toho, jak jsou lidé hamižní, a že dokážou pro peníze a majetek i zabíjet, není vlastně také nic nového... (marťan)

bezdiakritiky

Sabu pro mě sice přednostně navždy zůstane Zlodějem z Bagdádu, ale tak krásná pohádka jako je Kniha džunglí se nedá jen tak přehlédnout. tady nenajdete žádné romantické Waltovy obrázky, tento naturalisticky uchopený snímek otevře oči nejednomu dítěti. nebo otevíral. teď už tak asi nefunguje. sice se nevyznačuje úchvatnými efekty. ovšem moje dětské oči na něj nezapomenou. 40.léta jedou! moudrého černého pantera by chtěl mít přeci každý... ()

LencaN

Na rok 1942 to bylo asi hodně zdařilé, ale v roce 2015 už to je vyžilé. Atrapa krokodýla vypadala vtipně, jak se neuměle pohybovala a klapala tlamou. K tomu sice krásné, ale příliš dlouhé záběry na zvířata, která jakoby něco dělala, přitom vycvičená asi nebyla, nevím, prostě to nevypadalo věrohodně. Koukala jsme na verzi v AJ a bez kvalitních titulků jsem to celkem zvládala i jen poslechem. Na jednu stranu bylo fajn, že měli hezkou výslovnost a artikulaci, ale na druhou byly rozhovory příliš jednoduché. Trochu jsem se pak už i nudila, 108 minut nebylo pořádně využitých. ()

StaryMech

Džungle zářila všemi barvami už sedmašedesát let před "Avatarem", bez přispění počítačů. "Kniha džungle" tří maďarsko-anglických bratří (Alexander, vlastně Sándor, produkoval, Vincent vypravil, Zoltán režíroval) není o mnoho lepší než Cameronova okolapka, ale na technicolorovou Indii (v Kalifornii) a zvířata (ta živá) radost pohledět, zvlášť ve vysokém rozlišení. Druhý štáb vedl další utečenec z Maďarska, André De Toth. ()

bartias

Filmové zpracování slavné knihy Rudyarda Kiplinga o (po Tarzanovi) nejslavnějším dítěti, kterého vychovala divoká džungle. Snímek byl původně natočen jako černobílý a až po letech dodatečně kolorován. Dlouhá desetiletí filmového vývoje vzala Knize džunglí dech a veškeré jeho zbytky zavraždil příšerný český dabing. ()

Ratemus

Už je to opravdu řada let, co jsem to viděl, bylo to tedy barevné. Podle mě asi nejlepší zpracování Mauglího, příroda je krásně udělaná, Mauglí výborně zahraný, hudba příjemná a opravdu dobrá výprava a efekty. Po letech jsem se na to podíval pořád to má něco do sebe, vskutku příjemný film a na svou dobu výborně zpracovaný, ta atmosféra je prostě okouzlující. ()

• Ve filmu účinkovalo i mnoho žívých zvířat včetně vlků a panterů, jen hadi byli atrapami. [Zdroj: Cinema] (Terva)