Víťa Jakoubek už překročil třicítku, pracuje jako špatně placený sociolog a žije jako spořádaný manžel a každodenními povinnostmi unavený otec dvou dětí. V sociologickém ústavu se podílí na výzkumu postojů středoškolské mládeže. Aby cílovou skupinu lépe pochopil, vydává se za studenta a denně usedá do gymnaziálních lavic. Náhle jako by se vrátil zpátky v čase, cítí se opět mladý a bezstarostný, vidí před sebou spoustu příslibů. Skutečný život se ale ošálit nedá a brzy se přihlásí o svá práva a povinosti... (oficiálny text distribútora)

Gamekeeper77

Jedna z posledních předrevolučních komedií, která se mi zalíbila už tenkrát, ve dvanácti letech. V tomhle směru jsem byl nejspíš už tehdy dost předčasně vyzrálej chlapec s výborným filmovým vkusem :-). 82%. ()

MartinTerran

Čekal jsem že to bude víc vtipné, ale nakonec z toho vzešla spíš tragikomedie. Jde vidět, že hlavní postava není profík a nechal se pohltit atmosférou. No to se holt někdy stává. Film byl dobře zpracován, postavy i výkony uvěřitelné. Hodnocení: 64/100. ()

ostravak30

Milan Šteindler a Halina Pawlowská spolupracovali už víckrát - O život, Díky za každé nové ráno, Maestro. Když se ale podíváme na režisérovu tvorbu, tak z filmů jsou to celkem solidní již zmíněné Díky za... a Perníková věž. Jenže pak O život a seriály Krmelec U Muflona či Drazí sousedé. Halina P. zase možná píše kvalitní knihy, ale Zoufalé ženy dělají zoufalé věci? Tuto komedii bych já osobě zařadil jen do jejich průměru. Milan Š. ostatně nebyl nikdy veliký herec a jak už víme, role se ujal spíše ze zoufalství. Jako třiatřicátník si občas připadám stejně jako Víťa Jakoubek, pravda. Ale možná se to týká každé generace a i ti dnes dvacetiletí si budou připadat za deset, patnáct let stejně. Pravdou je, že už v roce 89 je nastíněna nastupující generace jako odmítající řídit se jakýmikoli pravidly, nerespektující autority. Zkrátka by si chtěli jen užívat a pokud možno nic nedělat. Že to dnes bude mnohem horší se tehdy asi tušit dalo. Jenže dnešní film na podobné téma by už patřil spíše do žánru hororu. Ještě bych chápal, že se chce Víťa přiblížit k mladým a zdemoluje tak s nimi kolotoč. Ale že se zamiluje do puberťačky? A na vlastní děti zapomněl. Léta jdou dál, člověk stárne a časem si uvědomí, že léta blbnutí jsou nenávratně pryč. Spíše hořká komedie z níž nejvíc vyčnívá zadek autorky scénáře a prsa dvou studentek. A pak Jaroslavem Duškem, pro kterého se jednalo o druhý film. ()

knihovna

Tohle se mi nelíbilo ani v době vzniku, tehdy jsem byl lehce starší než ti maturanti, a teď se mi to líbí ještě míň. A Štaidlera kromě alles gute nemusím vůbec. ()

hrumsrt

Režijní debut legendy české satirické scény Milana Šteindlera, který i po letech je jasně nejlepší, k čemu se jako tvůrce a herec přitočil. Navíc právě tenhle jeho projekt mu následně otevřel dveře na české filmové scéně. Zda se nakonec svojí šance důstojně chopil, nechám na individuálním posouzení.. Vrať se do hrobu! by pro mě v těch osmdesátkách asi byla naprosto zaměnitelná komedie a dost dlouho tomu bylo i nyní, ale přijde mi, že film nesmírně vyzrál s věkem diváka a až nyní jsem to dokázal více ocenit... Námět o sociologovi (s krásně všedním českým jménem Víťa Jakoubek), který se dnem i nocí v rámci svého experimentu vydává za studenta gymnázia, aby dokázal přesněji objasnit starším kolegům "fosilům", o co že té mládeži vlastně jde. Do výzkumu naplno ponořený Víťa tak možná poprvé opravdu zažívá, jaké to je opravdu žít a se svými zkušenostmi to najednou i s těma holkama jde.. Doma čekajíce manželka se siroty, zatímco dospělý taťka na zábavě zkouší zasvěcovat spolužačky do svých existenčních krizí.. Roztomilá porevoluční povídka, o střetu dvou generací, která má ale sloužit jako jejich propojení. Krása, která s citem nostalgicky vzpomíná na telecí školní léta a potvrzuje, že dospělost je jen skupinová iluze a v každém muži tkví dítě.. 70% ()

Milivoj

Výborná komedie s výtečným Milanem Štaindlerem v hlavní roli a v režii téhož. Spousta dnes už klasických hlášek... slzy mi kanou z oka. Bože, vždyť já už jsem vlastně taky pamětník. ()

rawboy

"Valná většina maturující mládeže již má zodpovědný přístup k životu. Existuje však ještě nejméně 50% těch, kteří zodpovědný přistup k životu nenalezli." ()

DooFooS

Tenhle film si pouštím na Vánoce každý rok místo Mrazíka a stejně tak, jako u Mrazíka se u něj směji víc a víc. Jediný rozdíl je v tom, že zatímco u Mrazíka byl smích s léty více hysterický, u tohoto filmu je smích více chápající. ()

wocicko

Skvělý nápad i zpracování, zajímavý pohled na věčný generační souboj, z něhož nikdo nevyjde jako vítěz. Moje nejoblíbenější scéna je: "Matikářka, dělej něco, nebo mě zítra tasí!" a taky ten brilantní konec: Nikdy se nevrátí, pohádka mládí... ()

Toumyk

Tak tohle je fakt šílenost...ale v dobrym slova smyslu...film, který jsem těsně před maturitou viděl nejmíň 10x a onu samotnou maturitní scénu ještě víckrát. Asi nejlepší část celýho filmu. ()

Perchta6

Skvělý film, ale pochopíš ho, až budeš sám mít děti a neuzavřené ambice... Zcela se ztotožňuju s Tosim, jeho komentář je přesný a vyčerpávající. ()

MiniMer

Ty hlášky,to je prostě něco. Tady se ještě M. Šteindler věnoval herectví a ne tomu, čemu se dnes zaprodává v televizi. D. Batulková byla (a je) krásná, Klára roztomilá a já jen doufám, že moje maturita nebude vypadat podobně. ()