Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

laepus

Má dětská srdeční záležitost, která se ani v dospělosti neokouká a nenudí (scéna s tyránkem, scéna v kuchyni aj.). Jak to ten Spielberg dělá, že opravdu dokáže natočit skvělý film pro každého? ()

mira007

Na svoji dobu velkoúchvatné a kdo neviděl byl out. Dneska má ten film cenu jen díky své minulosti a pokračování jsou jedna velká nastavovaná kaše. ()

Movie Gourmet

Když jsem byl jako malý v 93. roce na filmu v kině udělal na mě tehdy veliký dojem, který zanechal vzpomínky do současnosti. Kromě (na tehdejší dobu) úžasného vizuálního zpracování zaujme film hlavně svou atmosférou, sympatickým hereckým obsazením i kvalitní filmovou hudbou. Nemohu bohužel srovnávat s knihou, ale film je natočený dost dobře a za vizuální efekty se nemusí ani dnes nikdo stydět. Verdikt: 5* a 85 %. ()

suzanne1997

Tenhle film byl opravdu dobrý, obvykle se na tyto filmy nedívám, ale tomuhle nejde nic vytknout, doporučuji ho všem kteří se chtějí vrátit do minulosti a zažít něco neobvyklého, protože tenhle film Vás dokonale vtáhne do děje. ()

Mikino00

I po letech zvládne tento film bavit a napínat. Příběh a originální prostředí působí stále svěže a lákavě (škoda jen, že ho opakovaně tvůrci ždímají v pokračování). Příjemné je i herecké obsazení a uspokojivý konec. ()

kamigava

Pamatuju si, jak jsem si jako malý nahrával Jurský park na starou VHS kazetu. Ten film jsem měl prostě rád a stále mám. Po zhlédnutí nového Jurského světa v IMAXu je pro mě jednička stále nejlepším dílem série. Líbí se mi, jak je temná a dinosauři opravdu budí respekt. To bohužel nemůžu říct o JS, protože ten na mě působil víc "dětsky" a "světle". Budovaná atmosféra není vůbec temná a to je kámen úrazu JS. Tvůrci ho asi chtěli trochu odlišit od originálu. Speciální efekty v jedničce se velmi povedly. Jsou totiž chytře "zamaskované" v temných scénách. Možná v závěrečné scéně, jak T-Rex rozcupuje raptory, jsou už vidět nedostatky, ale to filmu odpustíte. Na tu dobu to musel být neuvěřitelný pokrok. Samozřejmě nesmím zapomenout na krásnou hudbu Johna Williamse a herce, kteří byli sympatičtí až na otravná děcka. Mám na ně stejný názor jako archeolog Sam Neill. :-D Nejvíce mě dostala hláška Jeffa Goldbluma: "Co tam schovávají, King Konga?". Příjemný zážitek. ()

filipvrbik

Ano jen čtyři hvězdičky a teď už vím proč. Jurský park měl být natočen jako Jurský svět, bohužel zde je spousta chyb a nelogičností daných tehdejšími možnostmi .... viděno v kině 80% ()

Garch

Už 28 let od přelomového Spiebergova volného zpracování skvělé předlohy Michaela Crichtona. První a dosud nejlepší "jurskoparkový" film. Skvělé, že tenkrát nebylo tolik možností počítačové animace (ale ta, která byla použita je paradoxně mnohdy živější, než ve spektáklech o čtvrt století později). Pohyblivé modely zvířat jsou prostě famózní (Stegosaurus, oči tyranosaura...) a dodnes mnohem uvěřitelnější, než dnešní přehršel digi triků. Holt, Zemanova škola. V roce 2022 viděno znovu na Bravia RX, a objevil jsem pro sebe ve filmu dost nového. Vynikající, přelomový film za šest hvězd. ()

bobstock

Bezkonkurenčně nejvíc nejlepší film o lidském chtíči překonávat vědecké pokroky, ať jsou jakkoliv nebezpečné a náročné. Jak ve filmu tak v realitě během natáčení. Léta páně 1993 jsem měl tu čest jako malý kluk proti pravidlům věkové hranice vidět tento dobrodružný opus...těžko vysvětlovat vše, co mi film přinesl do dětského světa za úžasy. Pamatuji si ale, že sem noc a možná i noc potom nemohl spát..v dobrém slova smyslu. Jediné na co sem myslel, kde a kdy to hrají znovu. Totálně sem se z toho posral. Perfektně zpodobněná a šikovně zkrácená novela M. Crichtona se vším důležitým, technicky a filozoficky provedeným k okouzlení všech techno-dinosauřích fandů po celém světě. Poznámka: tehdejší dohled nad triky studia I.L.&M, Spielberga a Cundeye byly tak dokonalé, že se i dnešní dinosauři mnohokrát stydí. Stejně tak děkuji a hluboce se klaním tehdějšímu umu s počítačovou animací pana Spaza, který hádám na systému Windows 3.1 navždy změnil trikové postupy ve filmech!  95% ()

mosnak

Spielbergovo veledilo na které jsem čekal hrozně dlouho. Byl jsem malý smrad a viděl ty fantastické obrázky digitálních dinosaurů v časopisu Bravo :-D na tohle nikdy v životě nezapomenu. Stejně tak na legendární scénu s T-Rexem. 100% ()

Klajnik

Já se narodil v roce 1998 a v dětství jsem vyrůstal na filmech, kde byly už lepší efekty, tudíž když jsem viděl Jurský Svět, tak to pro mě už wow efekt nebyl. Dnes jsou digitální brontosauři s rozmazanou texturou vyloženě hnusný, ale praktickej T-Rex má i dnes své kouzlo. Příběh sice je relativně funkčně odvyprávěn a nese pár zajímavých pouček/postřehů/myšlenek (viz. přírodě neporučíš), ale jinak je to celé dost naivní, hloupoučké a nijak mě to neuchvacuje ani nedojímá. V půlce filmu jsem navíc začal být docela frustrován a ke konci se už vyloženě nudil. Ta ukřičená děcka měli tvůrci nechat sežrat a ten tlusťoch, co to celé posral, byl taky úplně debilní. Je to jen další úspěšnej blockbuster - se svými typickými kvalitami i kazy. Velký úspěch ve své době vzešel hlavně z faktu, že tam jsou přesvědčivě vypadající dinosauři. V roce 2015 vyšel Jurský Svět, jehož úspěch stojí na stejných základech. Děti si vyprosili od rodičů, aby je vzali do kina na dinosaury. Další dvě pokračování byla odpadní záležitostí, protože scénář přestal být funkční a míra píčovin začala být neúnosná (utíkání před T-Rexem v podpatkách). ()

hacho

Film je sice proti knizce slaby odvarek, ale ve sve dobe byl urcite originalni novinkou (to ale neznali nasi Cestu do praveku ;o). ()

JM87

Tohle je prostě klasika, proti které se nedá říct ani jedno křivý slovo. Na tu dobu prostě zlo:) Pro každýho fanouška scifi povinost. ()

Brejlil

Je zajímavé, jak Spielberg dokáže současně natáčet projekty vážné i nevážné. Jurský park je jen technologická hříčka. ILM se vytáhlo, aby rozpohybovalo dávno vyhynulé živočišné druhy, a to se mu povedlo na výbornou. Dnes už to tak nepůsobí, ale když se poprvé objevili apatosauři, tak jsem jen udělal vow!, nic jiného se dělat ani nedalo. Ano, jde "jen" o prezentaci nových technologií, ale natočenou svižně a nápaditě. To se bohužel nedá říci o díle druhém. ()

Jožin

No na tento film nikdy nezabudnem. Prvýkrát som tento film videl asi keď som mal 6 rokov,vtedy som sa ešte aj trocha bál. No keď som trocha povyrástol film bol pre mňa parádny. Spielberg vytvoril geniálne dielo s perfektnými efektami. Ešte aj teraz keď si niekedy pozriem Jurský park ma to fascinuje. Veď keď vidím niektoré tie nové filmy v ktorých stvárňujú dinosaury je mi až na smiech. Spielberg pred 15 rokmi dokázal vytvoriť takých geniálnych dinosaurov a v súčastnosti čo by malo byť ešte lepšie je to práve naopak!!! ()

punk_zero

V mojom veku, keď som to videl poprvý krát bolo hitom nosiť trička a podobné veci s tematikou Jurský park. Tento film od Stevena Spielberga má dosť zaujal, lebo som ho videl viackrát. ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (viac)

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)