Ještě patřil mezi děti, ale vydržet musel více, než mnozí dospělí.  Píše se 7. prosinec 1941, den kdy Japonci nečekaně zaútočí na přístav Pearl Harbor. Ve stejné době začnou jejich letadla a loď bombardovat a ostřelovat Šanghaj. Syn anglických diplomatů, jedenáctiletý chlapec Jim Graham, se během nečekaného útoku, plného zmatků, šoků a hrůzy, ztratí svým rodičům. Až dosud přitom žil v poklidném a celkem luxusním závětří. V zběsilém rytmu dalších událostí se nedokáže orientovat, najednou musí bojovat o přežití. Ztráta rodičů ale nejvíce poznamenává jeho psychiku. Před téměř jistou smrtí ho v lhostejném nepřátelském prostředí zachraňuje trochu podivný americký zloděj Basie. S ním se Jim dostává do japonského zajateckého tábora Su-čou...

Film Říše slunce natočil Steven Spielberg podle stejnojmenného, autobiografického bestselleru J. G. Ballarda. Podařilo se mu vytvořit neobyčejně silný a emotivní příběh, vyprávěný očima hlavního hrdiny, v němž se velkoryse inscenované válečné scény a surová realita zajateckého tábora, prolínají s magicky pojatým dětským pohledem. Ve svém protiválečném snímku stejně působivě vystihl a konfrontoval britskou, americkou a japonskou mentalitu. (oficiálny text distribútora)

AppleCore

Nádhernej a dokonale natočenej příběh. Spielberga mám docela zmáknutýho a můžu říct, že je to machr. Všechny jeho filmy dostaly většinou plněj počet, u některých výjimek čtyři hvězdy, ale jenom tímhle filmem mě absolutně dostal a dokázal, že válečný téma mu sedí ještě o chlup víc, než sci-fi. Nádherná hudba, pěkná kamera, výbornej Christian Bale. EDIT 4.2.2015: Ku příležitosti vydání filmu v nádhernym blu-ray steel-booku - kterej už zdobí mojí sbírku - jsem si film pustil znova a? Je naprostá radost na to koukat. Ten typ filmu, kdy vám hrčí slzy nejen blaha. Nejlepší Spielbergův film s nejlepším soundtrackem Johna Williamse! ()

Ruut

UPDATE 2020: Vše, jen ne černobílý válečný film. Ta kamera a poslední půlhodina … ----Skvělý budoucí Batman Christian Bale v hlavní roly. Nepamatuju se že bych někdy viděl lepší dětský herecký výkon. Trochu se mu přibližuje snad jen Jamie Bell v Billy Elliotovi. John Malkovich hraje také celkem dobře, ale na mladého Balea jednoduše nemá. Po technické stránce nelze filmu rovněž nic vytknout. Vizualně působivé válečné drama, všechna čest. Ale ze všeho nejvíc mě překvapil pro Spielberga tak netypický nehollywoodský závěr a scéna "setkání". ()

gudaulin

Steven Spielberg má za svoji dlouholetou hvězdnou kariéru na svém kontě dlouhou řádku titulů, které se zapsaly do filmové historie i do srdcí filmových fanoušků. Určitě existuje skupina snímků, které jsou v obecném povědomí nepochybně výrazněji a recenze na ně překypují nadšením, které Říši slunce překonává. Když se ale na Spielbergovu tvorbu podívám s odstupem, dovolím si prohlásit, že Říše slunce z jeho filmografie vyčnívá svou vyzrálostí, uměřeností, vyhýbáním se ždímání emocí (pracuje s nimi zkrátka civilněji a méně manipulativně, přinejmenším v porovnání se slavným Schindlerovým seznamem). Přelomové historické události zaznamenává prostřednictvím životních osudů malého kluka, který nikdy nezničil nepřátelské letadlo, ba ani nikdy nevystřelil z jakékoli zbraně. Narozdíl od jiných ale dokázal překonat odloučení od rodiny a přežít v nepříznivých podmínkách. Snímek vzbudil v USA jen velmi vlažné ohlasy a Spielberg tentokrát nedostál pověsti výrobce blockbusterů a továrny na peníze. Fanda s citem pro filmový obraz a velké filmové příběhy si ale vychutná skvělé zachycení davových scén, vzdušných obrů v oblacích i atmosféry koncentračního tábora. Celkový dojem za patrně nejlepší Spielbergův příspěvek do světové kinematografie: 100 %. ()

Fr

,,ČÍNA NENÍ NAŠE VÁLKA“...... /// řekl taťka Brit (jako Anglán vole…) a za chvíli zdrhal tak, že v Číně nechal kluka. Příběh o anglickým smradovi (přiznejme si to - potřeboval dostat nějakou životní lekci, jen to nemusela bejt zrovna válka…) vzbuzuje emoce i válečnou poetiku. Davový scény (Čína vole…), parádní kamera, ale hlavně režie a Ch. Bale, kterej si za čtyřiadvacet let svoji čínskou misi zopakoval. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal dle vlastních zážitků v roce 1984 James Graham Ballard, číst nebudu. 2.) Pamatuju ty časy, kdy z nebe padalo jídlo a bílý světlo na obloze neznamenalo, že Bůh fotografuje. 3.) Thx za titule ,,kl4x0n“ a ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

dzej dzej

Válečná vřava v rozvleklém příběhu podávaném silně subjektivním dětským pohledem. Chlapec Jim, kterého ztvárnil (ve snad nejlepším dětském hereckém výkonu vůbec) Christian Bale, je hlavním hrdinou příběhu a přestože není klasickým vypravěčem, jeho osobnost utváří celý film. Říše slunce tak obsahuje celou řadu zasněných scén, ve kterých se pod diktátem dětské fantazie mění šedošedá skutečnost v poetizované obrazy adorující letadla, nebe, klukovství a touhu. Proti dominujícímu realistickému (a naturalisitckému) pohledu válečných filmů se zde staví křehká subjektvní „malá válka“, jejímž výsledkem je bezpodmínečná kapitulace dětství. V posledním záchvěvu bláhové fantazie se dětství připomíná těsně před koncem („Bůh fotografuje“), mrazivá pravda pak znamená konečnou porážku. ()

• Eric Flynn, hrajúci britského väzňa vojenského zajateckého tábora, bol skutočne ako dieťa držaný v jednom takom. (beso74)
  • Autor literární předlohy James Graham Ballard dostal možnost si zahrát jednoho z hostů na maškarním večírku. (Lumpy)
  • Záběry ze Šanghaje se natáčely přímo ve městě, které si v tu dobu ještě zachovávalo svoji původní architekturu. Jako komparz se zúčastnili tisíce místních obyvatel i vojáci Čínské lidové armády. (Lumpy)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)