The Chosen

USA, (2017–2024), 30 h 50 min (Minutáž: 20–91 min)

Tvorcovia:

Dallas Jenkins

Jonathan Roumie, Shahar Isaac, Elizabeth Tabish, Paras Patel, Noah James, George H. Xanthis, Nick Shakoour, Lara Silva, Yasmine Al-Bustami, Kirk B.R. Woller (viac)

Seriál o živote Ježiša, prerozprávaný z pohľadu ľudí, ktorí ho stretli – charizmatického mladého rybára topiaceho sa v dlhoch, ženy sužovanej skutočnými démonmi, mladého vyberača daní nenávideného okolím a náboženského vodcu, ktorého trápia pochybnosti o tradíciách vlastnej viery. (Anego)

Recenzie používateľa quokam k tomuto seriálu (10)

Season 1 (2017) (S01)

Vcelku povedený seriál, který se však nevyhnul much a pokušení podobných dramatizací biblických příběhů - zvlášt k osobě Nikodéma, ale i např Matouše a dalších. Herecky je nejvyraznejsi Paras Patel, ktery samo "ma co hrat " Trochu jeho pojeti pripomina "Dobreho doctora", bud tedy od sebe vzajemne opisuji, nebo je inspiruje stejna diagnoza. Dobrej je i Roumie v roli Jezise, dokaze jemne vybalancovat roviny mesiase, aniz by z toho vysel nejakej podivnej fil ci sexual, nebo na druhou stranu nejaka karikatura jakehosi obecneho dobrocinitele. Celkovy dojem 8/10. Update 10012024: muj maly osobni oscar za dila poprve videna v roce 2023. The chosen udeluji cenu za nejlepsi serial, za nejlepsi serialovou rezii, za nejlepsi serialovou vypravu, za nejlepsi serialovej namet,  Parasovu P za nejlepsiho herce ve vedlejsi dramaticke roli a panu Ericku Avarimu za nejlepsiho seniora v dramaticke roli. ()

The Shepherd (2017) (S01E01)

Prvni dil na netflixu neni? Proc ne? ()

Volal jsem tě jménem (2019) (S01E02)

S "bblickými" seriály a filmy je problém. Samo na jedné straně mohou uvést příběhy do historických kontextů, na straně druhé však chtě nechtě při tom musí zabrousit do detajlů, které již jsou v "nebiblických" vodách. Jako příklad si vezmeme slavný film Umučení Krista - Velkolepý film, "historicky" přesný, pak však přiletí krkavec a jedním klovnutím to "biblicky" zcela zabije. Podobné problémy jsou i zde. Například postava Matouše. Jasně, pokud seriál vezmeme jako čistě historický, pak mají autoři právo na svou "uměleckou" licenci. Ale apoštol Matouš sepsal evangelium, velice odborné dílo. Autor Matoušova evangelia musel mít hluboké znalosti Hebrejského písma. Byl by schopen jej sepsat - autista utopených v číslech? Navíc je otázkou, zda-li v celnici byl povolán on. Spíše to byl muž jménem Levi, syn Alfeúv. Matouš si jeho příběh pouze "prožil" na svou vlastní kůži. Celníkem se nemohl stát jen tak někdo, ale vždy pouze člen zámožných ariskotratických rodin - oni totiž za výběr daní ručili svým majetkem. V době neúrody prostě měli smůlu a museli vše zaplatit ze svého, proto v čase dobrých museli i do vlastní kapsy "dovybrat" tolik, aby tuto svou povinnost byli schopni unést. Taktéž detajly z života Nikodéma, bratrů Zebedeových, nebo Marie Magdaly. Více či méně mohou sloužit jako dodávání historického kontextu doby, ale e větší či menší míře t mohou být i krakavci slétající se nad kříž. Pokud se však oporstíme od těchto "pozemních" úvah, lze si seriál užít jako skvělé kostýmní drama s výbornou výpravou a i herci. Já se od rěchto úvah oprostit nedokážu. Tudíž za mne 6/10. ()

Šabat (2019) (S01E03)

Slabší než předchozí. 5/10. ()

Ježíš miluje malé děti (2019) (S01E04)

Hezky vybalancovane. Potize s beletrizaci biblickych knih, jak jsem je charakterizoval v prispevku k prvnimu resp druhemu dilu jsou zde ukazkove a citive reseny. Tezka uloha, hrat Jezise tak, aby z nej nevylezl pedofil ci jiny fil, byla sverena ocividne schopnemu herci. 9/10 ()

Skála, na které je postaven (2019) (S01E05)

Trosku to pripomina Anonymni alkohoiky: zde je muj novy prutel Simon, privitejte jej. Potesk. Bud zdrav Simone... 9/10 ()

Svatební dar (2019) (S01E06)

Trosku slabsi dil, po hloubce s detmi a emocemi se Simonem. Anyway: V jedne chvili Jezis nazve Marii matkou - ale v "originalu" by melo byt "ženo." Jiste, nepodstatny detail, pokud serial bereme jakozto beletrii.ALe jinak souhlasim s Vydumnicou, ze svatba v Kani byla ukazana velkolepe, v historickem kontextu zidovskych tradic.  6/10. ()

Nepopsatelný soucit (2019) (S01E07)

Uzdraveni malomocneho bylo emocne velice silne zpracovano. Pak sice dej sel dale a emocne proste musel jit dolu, ale i tak si drzel vysokou latku. 9,5/10.  Mimochodem, do ted vsichni kritici dali pet hvezdicek, to taktez o necem svedci. ()

Pozvánky (2019) (S01E08)

Tvurci neodolali pokuseni a rozhovor s Nikodemem zbytecne domysleli. Meli ho utnout kdy mel byt utnut. Naproti tomu povolani Matouše bylo pusobive. ()

Já jsem on (2019) (S01E09)

Seriál je nespravedlivý k Nikodemovi. Z dramatickeho hlediska rozumim, proc tvurci dali do protikladu Matouše a Nikodema, ale - ale filmuj biblickou latku, a k tomu prostě nemají právo. Ona šeptaná poznímka Ježíše k Nikodemovi byla přes čáru.  Na druhou stranu hvezdicka navic za rozhovor se Samařskou ženou, bez toho by to bylo za tři. Ale zase ta rocková hudba k poslední scéně mi osobně prostě neseděla. Vyznělo to lacině. 7.5/10. ()