Vrchní, prchni!

• angličtina Waiter, Scarper! (viac)
všetky plagáty

Scenár:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Eliška Balzerová, Zuzana Fišerová-Svátková, Zdeněk Svěrák, Dáda Patrasová, Jiří Kodet, Karel Augusta, Bedřich Prokoš (viac)

Kníhkupec Dalibor Vrána má rád ženy a ženy majú radi jeho, preto väčšinu jeho príjmu zhltnú alimenty. Využije skutočnosť, že v reštauráciách si ho ľudia často pletú s čašníkom a rozhodne sa vylepšiť si svoju finančnú situáciu originálnym spôsobom. Stáva sa nedostihnuteľným fantómom pražských a čoskoro i mimopražských reštaurácií a postrachom pomalých čašníkov... (STV)

MikO_NR_1909

Jedna z najlepších českých komédií s Top hercami. Navyše doplnená zaujímavou krimi zápletkou (tá dodáva nadčasovú zábavu). Ale stále nedokážem pridať piatu. Myslím si, že drvivá väčšina československých komédií je (sú) značne nadhodnotené v globálnejšom porovnaní. ()

Laxik

Výborná Smoljako-Svěrákovina, která zaručeně a vždy pobaví. Legendárních scének a hlášek nespočet, absurdita v té správné míře, geniální konec, ale jako celek to něco postrádá. ()

zipper111

Tento film, pokud si pamatuju, jsem viděl poprvé teprv nedávno. A musím říct, že to je prostě naprostá pecka od S+S dua, což se dalo čekat, protože neznám projekt, který by se této geniální dvojici nepovedl. Paráda! 5* ()

blackrain

Dalibor Vrána se rozhodl svou životní situaci vyřešit takto. Stane se z něj nepolapitelný fantom restaurací. Jedna z nejlepších českých komedií. Výborný nápad a dobré herecké obsazení. ()

Naslund

On je to fakt pěknej film, ale nějak jsem po dokoukání vždy nabyl takové těžce smutné nálady, kterou obvykle při filmech nemívám a nemám ji rád. Proto na film nerad vzpomínám, přestože když vidím kousky, tak mi přijde super. To je snad poprvé, co vychvaluju film a přitom mu za to strhávám hodnocení. Hold realita není můj obor. ()

kaylin

Legendární komedie, kterou jsem nikdy asi celou neviděl. Tedy až doteď. Je to nádherná svěrákovina která se pyšní hláškami, jež budete znát, i když jste film neviděli. Těžko se tomu dá něco vytknout, protože i ten konec k tomu sedí. Přece takového člověka nenecháte jen tak uniknout. Hromadná scéna běhu vrchních je výborná. ()

topi

" Severní vítr je krutý, počítej lásko má s tím, k nohám Ti dám zlaté pruty, nebo se vůbec nevrátím..." Geniální spolupráce Svěráka a Smoljaka vyústila v nahláškovanou a nezapomenutelnou komedii o falešném vrchním v nepřekonatelném podání Josefa Abrháma. Tohle je klenot, kde každá scéna je nezapomenutelná. A jako exkurze po nejen pražských hospodách osmdesátých let je to také jedinečný dokument. Můžu se donekonečna na tento film dívat znovu a znovu a vždycky se bude perfektně bavit! Miluju tyhle komedie! ()

slunicko2

Jeden z geniálních filmů dvojice Svěrák+Smoljak. 1)  Jak tu pročítám komentáře, vidím, že všichni už všechno důležité napsali. Co jen dodat? Polívčička byla?_____ 2)  Dodám, že Vrchní prchni je jeden z filmů, kterým dávám 5* bez ohledu na to, že v něm nevystupuje ani jeden pro mě přitažlivý chlap._____ 3)  Vzpomínám si, že konec vzbuzoval diskuse už tehdy. Neumím si ovšem představit, že by v socialistické produkci mohl mister Vrána beztrestně působit i nadále. Dnes by si možná takový chlápek otevřel vlastní restauraci a poslední scéna by ukazovala, jak mu tam někdo cizí kasíruje hosty. Rovněž setkání s okrádacím spolužákem na závěr působí jako úlitba režimu. No vidíš, tak zas budem sedět spolu. I když možná ani ne. Ono totiž fakt není správné okrádat druhé a nebylo to správné ani tehdy a ani s použitím ospravedlňující formulky, že kdo nekrade, okrádá rodinu. To, že podobné chování režim trestal, ještě neznamená, že bylo správné._____ 4)  Přínosné jsou místní Zajímavosti, které tímto doporučuji ctěným čtenářům k prostudování._____ 5)  Závěrečná honička mě už moc nebere, stejně jako sprchování Dády Patrasové._____ 6)  Mimochodem, ačkoli Josef Abrhám nepatří mezi mé oblíbené herce, jsem rád, že tehdy Smoljak prosadil svou proti Svěrákovi, který chtěl do role Nárožného. Ten se v hospodské roli opravdu našel později v seriálu Hospoda, kde si za pípou neumím představit nikoho lepšího. ()

swed

Svěrák-Smoljak-Abrhám. Základ úspěchu je zahrnut právě v těchto třech jménech, z nichž každý byl v té době v té nejlepší formě. Perfektní (lehce nahořklá) komedie 10/10 ()

YURAyura

10/10 - zcela opravnene Zlaty cesky fond - druhy rezirovany Smoljakem a prestoze je kapku poplatny dobe sveho vzniku, tak se da rict, ze zestarl jen malikno a porad ma svym divakum co nabidnout. Prihody ze zivota, podareny scenar, absolutni Abraham a hlasky, ktere "Zimmermanovce" proslavily, takze nezbiva nez hodnotit absolutne ()

Aiax

Obvykle píšu, řekněme, ucelenější komentáře, ale tady je to tak zbytečné, že mám jen jednu otázku - jak to u všech všudy ten Svěrák dělá? ()

L_O_U_S

Opět jsem si projekcí tohohle filmu na Netflixu dohnal jeden rest. Spoustu hlášek jsem znal, věděl jsem i, o čem tehhle film je, ale celý jsem ho viděl až včera. Je to jedna z těch socialistických srand, která funguje i po mnoha letech, takže syndrom Popelky se u mě naštěstí nevyskytl. Jestli bych mohl vytknout jednu věc, pak to, jak je možné, že je Vrána schopen kasírovat zákazníky jen tak. To si sami nespočetli cenu? Nebo se Vrána naučil všechny ceny všech komodit ve všech cenových skupinách? Buď jak buď, i přes tuhle nelogičnost jde o příjemnou záležitost a já ji odpouštím, na rozdíl od dementních Rafťáků, které jsem viděl předchozího dne. (1 409.) ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu