Továrník Bartoš byl přísný, nepřístupný protiva, postrach všech svých zaměstnanců. To ovšem platilo pouze do dne, kdy na procházce spadl se srázu. Zranil se, nedokázal sám vyhledat pomoc - a tehdy ho našel skalák Fábera a vzal ho k sobě do chalupy, kde žil s dcerou a dvěma osiřelými synovci. Byl to chudý člověk, jeho domácnost však přímo dýchala láskou a porozuměním. Několik dnů strávených mezi těmi milými lidmi Bartoše hodně poznamenalo, po návratu do svého světa byl jako vyměněný. Choval se laskavě, dělníkům zvýšil platy, pilně navštěvoval rodinu svého nového přítele a radoval se z věcí, jichž si dřív ani nevšiml. Jednoho dne se ovšem dozvěděl, že si jeho synovec chce vzít Fáberovu dceru, a zapomenutá pýcha znovu nabyla vrchu... (oficiálny text distribútora)

Brtniik

Ano, hezký a poučný (dalo by se napsat i mravokárný) film, ale ať si! Mezi námi přece běhají spousty lidí, kterým nedocvakne, že okolí jsou protivní. Film je prošpikován milými fórky pana Plachty, tento druh humoru je mi velice blízký. Ač hraje (jak dvakrát řekl) starého člověka, bylo mu 42 let! :-) Pravda, za 10 let zemřel a Palackého v 50ti zvali velebným kmetem... Byla hold jiná doba, ostatně toto hodnocení píši v lázních, abych mohl ještě minimálně 10let chutě makat... Napadlo mne, že pánové Fábera i Bartoš se vlastně oba starali o své osiřelé ne přímé rodinné příslušníky. Pravda, každý k témuž musel vynaložit rozdílné úsilí. ()

Bozvav

Velmi dojemný a krásný příběh, ve jterém herecky excelují Plachta s Marvanem a roztomilí bratři Blahníkovi. Jeden z nej filmů z válečné éry. Za mne 150%. ()

tragos

Chtělo by se říci prvorepubliková klasika, a ejhle, Nebe a dudy už byly natočeny za války, a to v těch nejtěžších letech. Snad právě proto film tak silně apeluje na lidskost, která, jak už to v té době a tomto žánru bývá zvykem, zvítězí nad čímkoliv. Nechci aby to vyznělo nějak posměšně, naopak. Nebe a dudy mám moc rád, a jako jeden z mála "prvorepublikových" filmů ho hodnotím pohledem současného diváka, bez nějakého přivírání očí. Pětadvacet na holou mi vždycky připomene mého dědu. 8/10 ()

Rokle

Brilantní Plachta a neméně dobrý Marvan v jednoduchém příběhu, který má stále co říct. Možná v tomhle čase ještě víc než kdy jindy. ()

Denny

Tenhle film neztratil nic ze své svěžesti a dobré nálady. Dětskými hvězdami byli bratři Blahníkovi, kteří zazpívali a zahráli na harmoniku "Nám je to jedno"... ()

GIK

Už herecké obsazení bylo příslibem kvalitního filmu. Pan Marvan skutečně hraje skvěle a jeho přeměny z odporného továrníka na hodného strejdu a ještě jednou dokola jsou bez problémů uvěřitelné. A výkon pana Plachty je neméně skvělý. Je to krásný a dojemný film o přátelstí. ()

NiaWolf

Skvělý film ze starých let. Ačkoliv se jedná o typickou zápletku (Zlý si vyslechne co si oněm doopravdy myslí ostatní a tak se polepší) v tomto filmu je však vybroušena do dokonalosti. Film dokáže prostě chytnout za srdce nejen pamětníky, ale všechny, kteří rádi shlédnout dobré filmy, což tento film bezpochyby je. ()

iiiva

Ono je to tak naivní a všichni jsou tak poctiví, že se z toho vyklubala příjemná pohádka. A Jindřich Plachta aspiruje na nejsympatičtější postavu kinematografie! ()