Továrník Bartoš byl přísný, nepřístupný protiva, postrach všech svých zaměstnanců. To ovšem platilo pouze do dne, kdy na procházce spadl se srázu. Zranil se, nedokázal sám vyhledat pomoc - a tehdy ho našel skalák Fábera a vzal ho k sobě do chalupy, kde žil s dcerou a dvěma osiřelými synovci. Byl to chudý člověk, jeho domácnost však přímo dýchala láskou a porozuměním. Několik dnů strávených mezi těmi milými lidmi Bartoše hodně poznamenalo, po návratu do svého světa byl jako vyměněný. Choval se laskavě, dělníkům zvýšil platy, pilně navštěvoval rodinu svého nového přítele a radoval se z věcí, jichž si dřív ani nevšiml. Jednoho dne se ovšem dozvěděl, že si jeho synovec chce vzít Fáberovu dceru, a zapomenutá pýcha znovu nabyla vrchu... (oficiálny text distribútora)

Sakikura

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů, který o svátcích vždycky hledám v programu. Milá zápletka a úžasná dvojice Jindřicha Plachty a Jaroslava Marvana dokáže příjemně pobavit. ()

Delmondo

Teda na to že takhle starý filmy nijak extra nevyhledávám tohle byla skutečně výborná volba. Tak milej českej film nepamatuju a od tak letitýho snímku bych to ani neočekával. Ta přeměna Marvanovi mrzoutský postavy v dobráka šířícího radost a Plachta ve svý typický slušňácký roli jsou naprosto geniální. ()

Jaryktichy

Klasický Československý film pro pamětníky. Příjemný film a krásný příběh se zápletkou. U spoustu scén jsem se zasmál a dost mě pobavily. Herci byli taky super a hlavně malý Vašíček s Toníkem. Příběh u kterého jsem se nenudil a nádherně si odpočinul. Moje nejoblíbenější černobílá komedie. ()

MrKrahujec

No jasně, je to krásné retro, Plachta je tu okouzlující, Marvan dělá, co může, roztomilí jsou i oba klučíci, ale, - panebože! - něco tak barvotiskového, sladkobolného a naivního, to je opravdu už trochu moc!! Dokonce i na takového kýčaře, jakým byl, žel, Vladimír Slavínský. ()

kokofek

Už jsem ten film viděla snad 20 krát,ale pořád mě tento naivní příběh o napraveném majiteli lomu dojímá!A určitě se příležitostně podívám znovu!!! ()

PTuranyi

Príjemný mravoučný príbeh o zlom boháčovi = továrnikovi Bartošovi a dobrom chudákovi = Fáberovi. Scenár vďaka premotivovanosti vyzerá byť mierne pritiahnutý za vlasy a pôsobí miestami ako rozprávka. Kompenzujú to však vynikajúce herecké výkony Jindřicha Plachty a Jaroslava Marvana vo veľmi dobrej produkcii. Takže čarovná premena Bartoša z hypochondrického egocentrika na dobráckeho ľudomila pomocou fáberovej borovičky a opatere, vyznie celkom dobre. ()

Vital

Jeden z mích velmi oblíbených starých komedií,kde Plachta a Marvan naprosto září,s hezkým příběhem a prostředím a se starou sentimenálností,ale tady neubližuje,ale hřeje... ()

agent00074

Klasická veselohra stříbrného plátna kde kontrastují životy prostinkého pracovníka v lomu Fábery (Plachta) a bohatého továrníka Bartoše (Marvan). Zatímco Fábera je opravdový prosťáček, kterému ke štěstí stačí úsměv dcery a dva nezbední kluci (synové zesnulého bratra) tak továrník Bartoš je hamižný, protivný a všichni jeho zaměstnanci se třesou hrůzou až je znova "seřve". Obrat nastane když se Bartoš zraní a zachrání ho Fábera. Bartoš pozná že i s mála penězi se dá žít dobře - záleží na "nátuře". Sám se začne měnit protože si uvědomuje jaký byl... Pohodovká na sobotní odpoledne, doporučuji a dávám 4* ()

charles3

Mordyje, to je film, který se mi nikdy neomrzí. Vždycky mě dostane, jak kluci Blahníkovi zazpívají tu jedinou slušnou sloku písně "Nám je to jedno", a bavím se úvahami, jestli znají i ty další :-) ()

jonnybe

Je to naivní, je to pohádka, ale sakra já ač jsem vcelku cynické povahy tak u toho skoro brečím a dojímám se. A jak. "Pak mě vzal do ruky doktor, ruce měl jak podešve, ale ten když pohladil...." A řvu málem teď. Českému národu nebylo dobře, ale tenhle film zahřeje. Tandem Marvan, Plachta je vynikající. Děti dovedou bejt pěkně votravný, ale tyhle dvojčata jsou skvělý. Nám je to jednom, nám je to jedno....... ()

sikky

Vtipná černobílá pohádka pro dospělé, aneb zázračné prozření boháčovo. Škoda, že v těchto starých filmech bývá dětem hůř rozumět. ()

DanušeGr.

Opravdu naivní, až přímo pohádkový příběh s dobrým koncem tak, jak to v pohádkách bývá. Vynikající herecké obsazení s Jaroslavem Marvanem a Jindřichem Plachtou v hlavních rolích. Skvěle zde zahráli své dětské role dvojčat i bratři Blahníkové. ()

D||X

Zeptejte se mě jaké jsou mé nejoblíbenější staré české filmy a buďte si jisti, že Nebe a dudy bude jedna z odpovědí. ()