Továrník Bartoš byl přísný, nepřístupný protiva, postrach všech svých zaměstnanců. To ovšem platilo pouze do dne, kdy na procházce spadl se srázu. Zranil se, nedokázal sám vyhledat pomoc - a tehdy ho našel skalák Fábera a vzal ho k sobě do chalupy, kde žil s dcerou a dvěma osiřelými synovci. Byl to chudý člověk, jeho domácnost však přímo dýchala láskou a porozuměním. Několik dnů strávených mezi těmi milými lidmi Bartoše hodně poznamenalo, po návratu do svého světa byl jako vyměněný. Choval se laskavě, dělníkům zvýšil platy, pilně navštěvoval rodinu svého nového přítele a radoval se z věcí, jichž si dřív ani nevšiml. Jednoho dne se ovšem dozvěděl, že si jeho synovec chce vzít Fáberovu dceru, a zapomenutá pýcha znovu nabyla vrchu... (oficiálny text distribútora)

chrispe

Dívám se pokaždé, když to zahlédnu v televizním programu. Milý příběh, ve kterém je nám naservírován výborný pan Plachta, kterému tahle role sedla jak prd*l na hrnec a pan Marvan si s ním v ničem nezadá. Samozřejmě se ve výčtu dobrého obsazení nemůžu nepozastavit nad roztomilými dvojčaty aneb: ,,Nám je to jedno, nám je to jedno, my peníze nemáme. Ten kdo má peníze, ten má hezkou paní a ten kdo je nemá, ten mu chodí za ní!" ()

tranquill

"Já myslím, že člověk člověku musí pomáhat!" Krásná a milá, až pohádková, komedie. Člověk by neřekl, jak mohl vzniknout tak krásný film v pohnuté válečné době, ale možná právě proto... Vynikající Jindřich Plachta a Jaroslav Marvan, no a ti dva malí caparti byli také dokonalí :-)) "...a my budeme po tobě střílet.. A kdepak máte flinty? .. Budeme po tobě střílet kamením!" ()

Zevon

Limonáda z období, kdy se téměř nic normálního točit nesmělo, což spolu se zřejmou návazností na podobné slátaniny z první republiky dalo vzniknout filmu, jenž nechápu, proč byl vlastně natočen a čemu a komu měl sloužit. Utopistická myšlenka o napraveném továrníkovi na pozadí lásky bohatého dědice a krásné, leč chudé přadleny z chýše na stráni není ani nová, ani zajímavá. Přesto za všech režimů a ve všech věkových kategoriích diváků neustále dlí v mozkových závitech jakási opiová iluze o nečekaném štěstí. Je zcela jasné, že pravděpodobnost, že štěstí sedne na vola je menší, než sex s mimozemšťanem, ale to nevadí, v srdci to oblaží. Herecké výkony Plachty a Marvana jsou jako vždy na úrovni, úsměvné a milé a i zde převálcovali zbytek herecké kočovné společnosti rozdílem dvou tříd, ale žádný to div, falešné pózy Raola Schránila a podobných výplodů herecké školy předválečného státu mi pod vousy nikdy nešly. Ale i to je vlastně fuk, na vývaru z vody se nic pokazit nedá a také mi připadá nesprávné odsuzovat film, který vznikl v období temna ať si je, jaký je. ()

Colour

Krásne naivná rozprávka pre dospelých. Príbeh je prostý, zápletka jednoduchá, postavy jednorozmerné, chovanie niekedy nepochopiteľné (Fábera nahnevaný na továrnika ako špek a keď sa dozvie pravdu, automaticky to berie ako fakt?), no nedá sa mu uprieť akási hrejivosť a príjemnosť. Vzhľadom na vek, 4* ()

BigBang

Než jsem pustil video, díval jsem se na csfd. To se všichni zbláznili, že to tak chválí? jsem si říkal. Ale on je to opravdu vydařený film. Stojí a padá s p. Plachtou, ale stejně i s p. Marvanem. Člověk na ně kouká a jen si myslí: dva mistři při díle. Opravdu to byla jejich práce, tohleto předvádět před kamerou? Proč to v jejich podání vypadá tak snadno a samozřejmě? Ale proč pak všichni ostatní jsou tak nepřirozeni? ()

Luxocculta

Možná trochu až moc jednoduché a přímočaré, ale kritizujte snahu přinést lidem trochu té naděje a štěstí příběhem, který dopadne jako v pohádce, když v tom navíc figuruje dobrácký Plachta a poletují tam dva tak správní malí chlapi s tahací harmonikou a mičudou :) A Jana Romanová, mordyjé, to byla dívčina! ()

Armin82

Já černobílé klasice moc nefandím, ale tohle je asi nejlepší film, který jsem z této doby viděl. Pan Plachta je tak přesvědčivej herec, až z toho mrazí. Tohle hrát nešlo, takovej musel být i ve skutečnosti. Příběh je dost naivní. Člověk, který se koupe v pěnězích a chová se jak trotl, se určitě za 3 dny nezmění. Nicméně natočený je to skvěle. Scéna, kdy donese na chalupu ty dárky, jsem měl slzy v očích. Asi jsem trošku přecitlivělej. Za mě 100% ()

playboy_05

černobílé a 70 let staré filmy v podstatě rád nemám a ani je nijak nevyhledávám, ale Nebe a dudy za shlédnutí opravdu stojí...po všech stránkách příjemná odpolední komedie ()

Knor

Je to nenápadnej a jednoduchej film, ale zároveň má neuvěřitelnou sílu a poselství. S radostí se na tenhle filmeček podívám, protože je to neobyčejně příjemenej film. ()

ForGump

Superjednoduchý film. I ty ovšem patří do filmového spektra. Jenže né každý je dobře natočen a zahrán. A stlejda Rudla a Fábera nemohly mít lepší představitele. 70% ()