Kdybys jen tušil

• USA The Half of It

Nesmělá jedničkářka Ellie pomáhá sympatickému sportovci Paulovi sbalit dívku jeho snů. Všechno se ale zkomplikuje, když se do ní Ellie zamiluje taky. (Netflix)

Aljak

Milé prekvapenie! Také modernizované prevedenie Cyrana z Bergeracu - resp. v tomto prípade Ellie zo Squahamish. Na prvý pohľad to možno pôsobí prvoplánovo, ale v širších filozoficko-psychologických súvislostiach je to skutočne vydarený film, pri ktorom treba občas čítať aj "medzi riadkami". A práve to vytiahlo tento film z hladiny priemernosti. Tá (takmer) všadeprítomná LGBTI agitácia väčšinou ide na nervy, ale v tomto prípade to vnímam skôr pozitívum, ktorý umocnil celú atmosféru a rozvoj dejovej línie. Ústredná trojica bola veľmi sympatická, a je zaujímavé sledovať psychologický vývoj týchto postáv, ktoré sa v závislosti od okolností menia z povrchných puberťákov na emočne vyspelé bytosti schopné ľúbiť aj to, čo nie je na prvý pohľad očami viditeľné. Niektoré situácie v deji pôsobili trochu nelogicky, ale ako celok veľmi vydarené, vrátane konverzačnej stránky filmu. 4* ()

Chen

Milé, zbytečně nedramatické, civilně zahrané a ano, je tu pár klišé, ale rozhodně to není standardní teenagerovská romance. A právě proto mě to bavilo. ()

Juto

Nezvyčajné ,že to robili američania, lebo ich štýl romantickej komédie je iný. Viac bláznivý alebo ich príbehy sú nereálne, ale tento príbeh nie je. Pravý opak je to úprimne a realistické. 7/10 ()

ondraondra

Vcelku povedená středoškolská romantická komedie. Hlavní hrdinka je sympatická a film mě od začátku do konce strašně bavil. Taky je fajn, že tu není až moc vtipných scén. Akorát konec je trochu klišovitý a cítil jsem se při něm dost trapně, ale to už tak bývá u filmů takového žánru. Mám z toho fakt dobrý pocit. Nebýt toho konce, šel bych i na 5 hvězd, ale i tak je to nadprůměrný film. 8/10. ()

oveckaoa

Holka píše spolužákům úkoly jednou za ní dojde jeden kluk, že chce, aby napsala za něho milostný dopis jedné holce, která už má, ale jiného kluka. Optimálně je to i na 80 procent, ale scéna v kostele je trapná (vzpomněl jsem si na Zamilovaného Profesora tuším 2) celá romantika vyjde do prázdna a ten kluk je ve vztahu k té co má rád úplně marný (chápu, že to byl účel, ale přesto tam mohla být větší chemie než jen to, že si dají jedenkrát pusu). Navíc Aster to úplně zničilo život jelikož holka, kterou asi milovala odjela kamsi do prdele a kluk, který miloval ji zůstal pouze kamarádem nejspíše. 60 procent ty odpady taky nechápu neříkám, že je to něco světoborného na co si za týden vzpomenu, ale odpad si to nezaslouží. ()

hroubek

Příjemný menší film. Kdybys jen tušil má pohodové tempo, inteligentní humor a netlačí moc na pilu. Jde o ten typ filmu, který nemá potřebu se zalíbit diváků. To co film říká je upřímné, nenucené a celkově i dost příjemné. Trochu mě mrzí, že se nešlo více na dřeň. Postavy přes svou zajímavost nakonec nepřirostou k srdci, tak jak mohli. Na druhou stranu je film mnohem sympatičtější, než jsem čekal. Režisérka Alice Wu odvedla dobrou práci. Ústřední herecká dvojice si to na pohodu dává. Kdybys jen tušil je fajn menší film, který neurazí. ()

WincKruspe

Otázka, kterou si každý z nás musí položit, je v celku prostá. Je to asijská lesbičanka? A skončil by příběh soubojem na nůžky? 3 postavy, nic víc, velice ploché, v závěru až velmi banální a nelogické. Ale taky nenáročné, strašně fajn a jednoduché. Něco jako Já Simon, bez toho amerického tlaku všechno přehánět, tolerantního poselství a happyendu. ()

andalin

Čekala jsem něco úplně jinýho. Celou dobu jsem nevěděla, jak to dopadne a kam to směřuje a ta cesta mě nesmírně bavila. Sympatické herecké obsazení a pocitově hrozně reálné. Love is messy. ()

Giggs

Slušná pubertálna romantika, ktorá balansuje na hrane prvoplánovej LGBT propagandy. Našťastie do nej nevkĺzla úplne. ()

Hanys_

Tyhle teenege "musím ti to nějak komplikovaně sdělit" mám vlastně dost rád, tady to ale tak úplně nevyšlo. Sic to není úplně špatný film, tak by mu prospělo o něco zrychlit, pokrátit, protože se dlouho motá v kruhu. Ale ten závěr zase sílu má, to zas jo. 5/10 ()

Sayko

„Kdybys jen tušil“ je naprosto perfektní příklad toho teenage konzumního průmyslu, který provozuje velké N. Od samého začátku víme, jak film skončí, ve filmu nejsou žádné zvraty, logika postav je nastavena na velmi nízkou laťku stejně jako logika scénáře a snad jediné, nad čím se zkušenější divák pousměje, je občasná zajímavá scénografie. Takové malé perličky, které se sem tam mihnou, ty mě udržovaly naživu. Každopádně klobouk dolu, Netflixe, tohle je přesně způsob dělání filmů, na kterým masivně vyděláte, ale pomalu tím zničíte filmografii s kvalitou, kterou už generace Y a dál s vyžraným mozkem bude přehlížet, jelikož budou zmanipulováni a zaplaveni těmahle hovnama se samolepkou červeného N. ()

Wishkah

V některých momentech úžasné, v hodně momentech takové nedomrlé a kostrbaté. Škoda potenciál tu byl. Leah Lewis je jako samotářská Ellie sympatická, Alexxis Lemirre je holka snů a Daniel Diemer je hodný trouba. Jejich postavy jsou fajn a nosné. Nicméně všichni okolo jsou tak ploché a šablonovité postavičky. Škoda. Byl tu potenciál na novou Juno nebo Perks of Being Wallflower, ale zůstalo to nějak na půl cesty ()

TheTristo

Hrozně zvláštní young adult film, který vypráví o hledajících se studentech. Nejdivnější na filmu je jeho integrita. Vyprávění začíná jako klasický film z americké střední, v němž jsou přítomny všem dobře známé postavové typy: kráska, hezoun, fotbalista, outsider, intelektuál. Ovšem tahle až klasická a vážná příběhová linie se během filmu přetváří do úplně jiných poloh, postavy jsou najednou komplexnější a manifestují další témata (LGBTQ, tlak společnosti, odcizení přistěhovalců atd.), objevují se scény komické, kýčovité, neuvěřitelné a snad i špatně natočené, přes to všechno, i když občas kroutíte nevěřícně hlavou, to má jakýsi náboj, který mě nenechal pocitově chladným. Možná je to záměr, vyprávět z messy perspektivy studentů, kterým se některé životní momenty jeví jak ze špatného filmu a v jiných vidí hloubku nutnou k prozkoumání. Tenhle balanc na hranici kýče a niternosti zajisté zabaví mladého diváka, má však rovněž potenciál dojmout staré kmety. ()

KosiR_ksr

Nejsem velký fanda romantických komedií, protože většina jede podle několika málo zajetých vzorů. Tohle naštěstí není ten případ, a nejen proto bych film zařadil do kategorie drama s prvky komedie a romantického filmu. Trochu jako 500 dní se Summer nebo Má mě rád, nemá mě rád s méně hvězdným obsazením (nikoliv však na škodu) a větším odklonem od romantických komedii. Tento nápaditý a milý snímek o neobvyklém "milostném" trojúhelníku balancujícím mezi přátelstvím a láskou hodnotím 80% ()

BOURQUE

Od Netflix je to pre mňa v podstate pozitívne sklamanie. Je daná mladá veľká slečna, ktorá je uzatvorená a pre peniaze si píše domáce úkoly ostatným (najviac ma v tom prekvapil podpora zo strany učiteľky literatúry). Všetko sa zmení po tom, ako ju mladý chalan poprosí, aby pomohol napísať milostný list pre dievča. Postupom času sa však ocitne v „milostnom trojuholníku“. Spôsob, akým na to išla A. Wu, nie je zlý. Príbeh je postupne vybudovaný, ale bez očakávaného emocionálneho vybuchnutia. To, čo vidíme, je spíš taký klasický postup bez väčšej sily. Trojicu L. Lewis / A. Lemire / Daniel Diemer však musím pochváliť, pretože v rámci možností podali sympatický výkon. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()