Mladí manželé Hynek a Pavla Dolejšovi se rozvádějí. Hlavním důvodem je podle všeho Hynkova matka, která se mladým manželům neustále plete do života a Pavle dává jasně najevo své antipatie. Náhle přijde telegram, kterým ohlašuje svůj příjezd Pavlin otec Arnošt Provazník. Pavla mu nechce o rozvodu říci a také Hynek se prchlivého tchána bojí, takže se nabízí jediné řešení - předstírat fungující manželství. Hynek rychle nastěhuje Pavlu zpět do bytu své matky. Rozpačité chování mladých manželů si Arnošt vysvětlí po svém a sám je přivede rozpaků, když jim druhý den věnuje nové auto. Hynek chce říci tchánovi pravdu, ale ten ho vůbec nepustí ke slovu. Situace se ještě víc zkomplikuje v okamžiku, kdy se paní Provazníková svěří šokované dceři, že má její otec milenku a proto se budou rozvádět, takže ona se svou rodinou jsou to jediné, co jí zůstalo. Česká filmová komedie o tom, že všechno zlé je k něčemu dobré. (oficiálny text distribútora)

Mrkvič

Než komedie mě na filmu naposledy zaujalo to srovnání rozvodů páru žijícího spolu 25 let a páru, který je spolu pár let. Nebýt Vladimíra Menšíka, tak si to snad ani nemůže napsat do popisu "komedie". ()

fabecc1222

Podobná prapodivnost jako Půl domu bez ženicha. Komedie to moc není. Snaží se to o nějaké společenský podtext, ale tak to taky vůbec nefunguje. Jednotlivé postavy šíleně socialisticky škatulkované. ()

Pražák

"Začalo to pár taškama na střechu, pak ji udělal celou, pak okna, fasádu a teď i tu saunu. Já si ho snad budu muset vzít, on je takovej hodnej..." Oslava zfušované lidové architektury v době normalizace. ()

lskala

Typická rodinná komedie totalitní doby. Herecké obsazení je skvělé, zábava je však stejná jako u všech ostatních filmů. 50% - 3*** ()

štísko

Do komedie to má docela dost daleko. Spíše obraz ze života s méně pravděpodobnou zápletkou, kde jsme se asi měli zasmát. Koukal jsem se ale s chutí. I když dnes už tyto filmy sleduji i hodně kvůli retro atmosféře. Hodnocení bych dal větší, ale z mého hlediska nevýrazný závěr, snímek shodil o level níž. ()

Paity

Rok 1982 a řada podivných komedií, mezi které řadím právě i Když rozvod, tak rozvod. Nevím, zda to je komedie, ale spíše ne, ale pak stejně nevím kam to žánrově zařadit. ()

Vesecký

Žádný světoborný film to není, spíš jen trošku rozvedení staří známí Bakaláři s moralitkou, jak by se lidé neměli od sebe vzdalovat. Ale příběh je to ze života,který má cosi de sebe a dá se na to koukat, opět s mistrovským herectvím Vladimíra Menšíka, ti ostatní odvedli jen standard, na jaký jsme bývali zvyklý a jaký se nám v těch starých dobrých časech líbil... ()