Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

karnifex

Povrchní a přihlouplé. Obzvlášť první polovina, kde jsou některé scény tak legrační, že připomínají komedie s Leslie Nielsenem. ()

Rust_Francis

Po zádech mráz vyvolávající McKellenův pochod. Síla fašismu jakoby se v celé své hmotnosti ukázala právě v této scéně. Výborně zpracovaná Kingova předloha. ()

SelfishMan

Když tak na sebe narazí dvě zvrácené a pošramocené duše... Singer spolu s famózním McKellenem a Renfrem na mě dokázali přenést tíživou atmosféru, aniž by museli explicitně ukazovat hrůzy druhé světové války. Mladého Todda bych neoznačil zrovna za za nevinného ač neznám jeho prvotní motivace, řekl bych, že to zlo a psychopatické vlohy v něm musely být už od začátku jen uzamčeny a jeho seance s jeho starým "mentorem" Dussanderem posloužily pouze jako klíč k odemčení a "kultivaci" toho co v něm dřímá. Mimo zrození tohohle mladého monstra mi skoro nabíhala husí kůže i ze samotného Dussadera, který ač navenek starý téměř obyčejný důchodce v sobě stále ukrývá nejen děsivé vzpomínky a minulost ale i svou povahu (mašírující McKellen v uniformě...nářez). Hodně silný kousek. ()

StanaB

Možná, že kdybych neznala knižní předlohu, tak bych byla shovívavější, ale takhle nemůžu dát víc než 3*. Ian McKellen předvedl slušný výkon, ale zbytek bohužel nic moc. Povídka měla spád, hltala jsem každé slovo, běhal mi mráz po zádech, ale tady nic. Scénáři toho z povídky chybí hodně. ()

Kozlowski8

Šestnáctiletý chlapec pozná ve svém samotářském sousedovi bývalého esesáka a válečného zločince Dussandera. V chlapci se probudí jakási zvrácená touha slyšet z první ruky o praktikách mučení a zabíjení zajatců v koncentračních táborech. Proto přinutí válečného zločince, aby mu o všem vyprávěl... Typický kingovsky mrazivý příběh, nabitý emocemi a atmosférou zla, které, zvláště u chlapce, postupně graduje a zavrtává se hluboko do divákova mozku. Ta atmosféra není konstantně hutná - místy se mění v absurdně patetickou a je podbarvená patřičně laděnou hudbou, která rovněž zasluhuje velikou pochvalu. A co teprve herci. Ian McKellen je ve svém vyzrálém a přirozeném projevu tak dokonalý, až děsí. Ještě teď, s odstupem času, když si vybavím Dussandera v esesácké uniformě, jak pochoduje, mám hodně zvláštní svíravý pocit. U mladého Brada Renfra by se asi ve výrazu daly najít drobné nedostatky, ale i on je velice dobrý. Velmi závažný film, který nabádá k zamyšlení nad nebezpečím fanatických, zrůdných a zvrácených ideologií, které nás obklopují a které je v současné době na pořadu dne. 85%. ()

Dorian.gray

Z vykonu Brada Renfra mi isiel mraz po chrbte. Opat sa raz ukazalo, ze Kingovky su akoby stvorene na adaptaciu. Divaka drzi film cely cas v napati, v podstate som cakal takmer v kazdej scene kedy "Brad" sa utrhne z retaze. Finale nesklamalo. ()

Saxos

Knížní předlohu neznám, ale určitě si jí nenechám ujít. I když film z převážné části vyplňuje dialog dvou hlavních postav, nic mu to neubírá na spádu, očekávání i zajímavosti. Klady: opět nezbývá nic jiného, jak smeknout před pánem Kingem. ()

Katjushkator

Sir Ian McKellen byl opravdu dechberoucí. Jinak mě dílo pana Singera ničím extra neoslovilo. Druhá polovina filmu se nesla v atmosféře " Už tam byl ten Tříska? " Mé doporučení zní: nedívejte se na snímek s dabingem. Bude se vám chtít zvracet, Iana dabuje Jack Nicholson, Třísku nedabuje Tříska a aby toho nebylo málo, na scéně se znovu objeví Simona Stašová. Ross se tvářil velmi vážně, skoro jako by mu někdo snědl jeho sendvič. Stručně řečeno, film na mě asi nezapůsobil tak, jak měl. Věřím, že můj nejoblíbenější spisovatel to naspal mnohem lépe. Bohužel jsem si nejdříve nepřečetla knihu. Teď ji mám zkaženou. ()

Salvator

Mrazivá záležitost s vynikajícím Ianem McKellenem. Závěr se sice odklání od své knižní předlohy, je ale otázkou, jestli je to dobře nebo špatně. ()

drozd

King může i z klasických tisíckrát ohraných příběhů udělat něco, co nás dostane. V hororu To se spíš než vražedného klauna bojíte matky jednoho z hrdinů, v Nadaném žákovi se zase více bojíte malého chlapce než bývalého esesáka. Ačkoliv se některé z filmů na motivy románů Stephena Kinga moc nepovedly, Nadaný žák je mistrovské dílo. ()

tomaszon

Jmenuji se Denker, Arthur Denker… Jsem spořádaný americký občan. Pravda, alkohol a cigarety patří mezi mé nešvary, ale proto mě snad soudit nebudete? Každý má ve skříni nějaké kostlivce, ale musím uznat, že tady jich bylo pěkných pár tisíců.. ()

kakapo007

Příběh od Kinga jsem četl a nadchnul mě, takže jsem se na film opravdu moc těšil... a nezklamal ani ten. Opravdu nádherná atmosféra, postavy a jejich pozvolný vývoj vykreslené brilantně, realisticky a uvěřitelně, a navíc jako bonbónek scéna s kočkou:-) Vynikající film, kterému nemám co vytknout, plus můj oblíbení David Shwimmer, a Čech Jan Tříska rovněž rozplesal mé patriotistické srdce ()

zkurvysyn

Po všech stránkách dobře udělaný a zahraný film, kdybych nečetl knihu, hodnotil bych výš. Ale ve srovnání s předlohou slabý odvar. Tragický je hlavně uhlazený závěr . ()

Chandy

Na jednom sa asi všetci zhodneme. Bryan Singer to nemôže mať v hlave úplne v poriadku. Ale keby mal, určite by sme ani nevedeli kto je Bryan Singer. ()

naytsirk

Možná jsem se s hodnocením unáhlil. Nebylo by fér dát mu jen dvě hvězdičky. Já jen, že kniha je perfektní a na film jsem dlouho čekal, než jsem ho sehnal a viděl… No a prostě knize se zdaleka nevyrovná. Vím, že je mnoho filmů, které se s knížkou srovnat nedají a vždycky jsem tamtěm lidem, kteří to kritizují v duchu říkával, tak se na film pak nedívejte, když vám je jasný, že bude stát za prd… Tak teď už chápu, co měli na mysli… Ovšem to neznamená, že Nadaný žák je špatný film… Takže po rozumné úvaze dávám hvězdu navíc. (Ale kniha je kniha a to jsem si do teď myslel, že tohle niky nevyřknu…) ()

marek.kral

Opravdu velmi povedené spracované téma, řešící otázku uprchlých válečných zločinců. Herecké výkony obou hlavních představitelů byly velmi zdařile (McKellenuv samozřejmě vysoce převyšoval). Děj filmu je sice do jisté míry předvídatelný, ale to nic nemění na jeho atraktivitě. Nejde jen o vztah stárnoucího nacisty a studenta, ale rovnez o ukázku vnitřního boje obou postav sama se sebou. Velmi doporučuji ()

ragtime

Po rýchlom spáde hneď spočiatku prišlo trochu nudné zoznamovanie a túto stagnáciu vyrovnal skvelý záver. Chovanie postavy stvárnená Bradom Renfrom je v určitých chvílach jemne povedané zmätené, raz je z neho nas...ý nacista, raz poctivý žiačik, všetko bez odpovedajúceho vysvetlenia. Sú to ale malé muchy a celkovo som si z filmu odniesol nadpriemerný zážitok. Ian McKellen samozrejme bezchybný. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder