Nevěrná žena

• Francúzsko La Femme infidèle (viac)
TV spot

Komorní rodinné drama je studií žárlivosti, jež vyústí ve zločin. Poklidné šťastné manželství se hroutí, když si žena najde milence. Manžel celkem snadno zjistí totožnost a s milencem své ženy se konfrontuje. Avšak stane se to, co rozhodně neplánoval. Chabrola ani tak nezajímá vnější důsledky činů jeho hrdinů, jako spíše způsob, jakým se s nimi vyrovnávají a jak fatálně poznamenávají jejich život. Podle Chabrolových filmů vznikla řada remaků, mezi nejslavnější patří film Adriana Lyne Nevěrná s Richardem Geerem a Dianou Laneovou. (oficiálny text distribútora)

NinonL

Dobré. Spousta okamžiků napětí - havárie - nejde otevřít kufr - fotografie v saku ... Tento pomalu plynoucí Chabrolův film je i po skoro 50 letech stále velmi dramatický a napínavý. Doba se změnila, tehdy byly telefon a pošta jedinými prostředky komunikace, dnes už by to nefungovalo. Příběh o nevěrné ženě a jejím chladném muži ale zaujme i dnešního diváka. ()

Rosalinda

OK, tak z tohoto téměř dokonalého filmu se téměř jisně inspirovali američtí filmaři, kteří vyběhli s filmem "Nevěrná". Takže již od půlky filmu jsem si mohla představovat, co asi přijde... A také to přišlo. Zbytek komentáře dopíši, až nebudu tak smrtelně usínat... ()

Skip

Hrozně unylé s příšerně otravnou hudbou. To už bych radši kouknul na amerrický remake Nevěrná, Bůh mi odpusť. ()

radektejkal

Chabrol je pro francouzský film to, co Stendhal pro francouzskou literaturu. Jemné, i když mnohdy kontrastní vzory chování; duševní hnutí vyjádřená náznakem, někdy jen polohou lícních svalů. To si (o Stendhalovi, a můžeme to přenést i na Chabrola) myslel také Friedrich Nietzsche: "... za nejzdařilejší výraz ryze francouzské zvědavosti a vynalézavosti v této říši jemného mrazení může platit Henri Beyle, onen podivuhodně předjímající a předbíhající člověk..." Chabrolovo téma (Stendhal se bavil jen o "vyšších" citech a činech) je ale spíš flaubertovské. Tolikrát zpracovávané téma paní Bovaryové snad už patří k francouzskému folklóru... Nejspíš je to od věci, ale napadá mě paralela z jedné písničky Paula McCartnyho "She's leaving home": We gave her most of our lives / Sacrificed most of our lives / We gave her everything money could buy (zpívá John Lennon). Paul to kdesi komentoval: Rodiče jí dali všechno, on nic – a tak si za ním pro to došla. ()

Martin741

Ja mam rad Chabrolove filmy z 50. a 60. rokov - tvrdim, ze az v 90. rokoch sla kvalita jeho filmov dolu. Pan reziser natocil vskutku brilantnu studiu onevere manzelky. Vysoko ocenujem fakt, ze rezisera nezaujimaju vonkajsie dosledky cinov ale skor vnutorny svet ludi a sposoby jaxa konkretny clovek s problematikou vyrovnava : 77 % ()

tomtomtoma

Nevěrná žena je niterným kriminálním thrillerem z Chabrolovy filmové dílny. Claude Chabrol použil své tradiční přednosti: estetiku poezie Nové vlny (obrazové kompozice Jeana Rabiera zvýrazňují úzkosti vnitřních světů), černý humor, útoky na mravopočestnost buržoazní vrstvy a niternou psychologickou sondu, která je vždy nadřazena kašírovanému technickému efektu samotného kriminálního činu. Chabrol se spíše zajímá o příčiny a soukromé intimní pozice v ideologickém vyznání i v jejich úzkosti, proto stylizovaně kreslí a zpívá poezii řeckého ducha. Hrdinou intimní poezie je Charles Desvallées (velmi zajímavý Michel Bouquet), vedoucí pracovník pojišťovny a úspěšný muž. Společenská váženost je nejvyšší hodnotou, ale pocit intimního ponížení je příliš traumatizující. Žárlivost si je vědoma osobních limitů, neznámý strach proto bezodkladně požaduje identifikaci, ale ani to muka neumenší. Obětí intimní poezie je Hélène Desvallées (vynikající Stéphane Audran), Charlesova atraktivní manželka. Dlouhá chvíle ženy v domácnosti a život bez vzrušení vášně si najde svou vlastní cestu k niternému uspokojení. Konvence versus potřeby, maloměšťáctví a výkřik slabosti žárlivce. Výraznější postavou je tu Victor Pégala (zajímavý Maurice Ronet), spisovatel a rozvedený milenec Hélène. Osobní zkušenost nejásá nad svátostí institutu manželství, přesto je intimita téměř pro každého nutnou životní potřebou.Z dalších rolí: s tím dobrým školním prospěchem malý synek zaopatřených manželů Michel Desvallées (Stéphane Di Napoli), lidské zmizení řešící policejní inspektor Duval (Michel Duchaussoy), jeho věrný stín, a policejní inspektor Gobet (Guy Marly), zkušený a decentní vyšetřovatel pojišťovny Bignon (Serge Bento), Charlesův spolupracovník v pojišťovně Paul (Henri Marteau), či tím životem dychtivější Charlesova sekretářka Brigitte (Donatella Turri). Film Nevěrná žena je kriminálním thrillerem se zvýrazněnou niterností. Ten Chabrolův útok na buržoazii je stylizovanou intimní skladbou niterné poezie Nové vlny. Poetický filmový prožitek! ()

majo25

Film mi vyznením pripomínal skôr britskú školu než francúzsku. Ten pokoj a nadhľad, predom nastavený poriadok, všetko bez výrazných emócií, čo kvitujem. Možno aj preto si dokázal držať pomyselnú linku pútavosti po väčšinu času. Parohatému manželovi jednoducho musíte držať palce v tom, čo si zaumieni a čo aj dotiahne do konca, aj keď sa rozhodne v momentálnom amoku. Film má občas nudnejšie pasáže a ani ten koniec nie je ktovieako podarený, skôr to vyzerá, ako keby došli tvorcom nápady, ale celkovo čímsi zaujal. ()

Homer Simpson

škoda, že jsem tento film viděl až nyní. Před tím jsem totiž viděl americký remake, který tomuto snímku nesahá ani po kotníky, a tak jsem byl v ději bohužel o krok napřed.. zajímavost - Před dopravní nehodou míjí hlavní hrdina obchod (nebo kino) s nápisem Les Biches (Laně), který odkazuje na režisérův starší snímek. Mimo to dopravní nehodu zde zavinil i herec (Dominique Zardi), který v Laních hrál. ()

Mikino00

Vůbec mě to neoslovilo, příběh o krizi manželské mě nezaujal, absence děje tomu rovněž nepomohla. Chabrol natočil lepší snímky, třeba za pár desítek let po delším manželství změním názor na film, takhle mi to nemá co říci. ()

edie sedgwic

Chladne, vypocitave, bez stipky vtieravej taktiky, ktora by obranovala konanie hlavnych hrdinov, prave naopak. Nic nove pod slnkom, a predsa vecne aktualne. ()

Rokle

Věrná studie nevěry a zároveň života paničky, která nemusí makat a žije z výdělku svého manžela. S výborným závěrem, který dává další rozměr. ()

huzgi

Nenápadný šperk francouzské Nové vlny. Chabrol zraje jak víno a jeho filmy jsou čím dál chutnějšími lahůdkami. Obdivuhodný herecký výkon Michela Bouqueta, neokázalý mistrovský minimalismus. ()

gizi

Stylem i hudbou zapadá snímek k dalších Chabrolových filmům Bestie musí zemřít a Laně, které jsem viděl. Zde mi ovšem hudba nepřijde již tak dobře podpírající děj a zdůrazňující napětí. Film má opět celkem běžný začátek, až od druhé poloviny začíná být opravdu poutavý a zajímavý. Z této trojice snímků mi přijde nejslabší, přesto si zaslouží 80%. 21.7.2012. ()

Sejkorka

23.3. 2023 jsme shlédl remake z roku 2007 - Nevěrná - s výtečnou Diane Lane v hlavní roli. Tento originál je dle mého krapet lepší, ale hodnocení stejné - 3 * Je méně akční (pomalejší), ale zase více propracovaný a asi by bylo lepší neznat ten plagiát. Stéphane Audran je v době natáčení 35 a hraje velmi dobře, Michel Bouquet, to je standardní záporák s úsměvem v tváři. Závěr je též otevřený. Co řekli policajti vrahovi v závěrečné scéně? Přišli si už por něj, nebo mu oznamují, že mu manželka byla nevěrná s obětí ? Babo raď! ()

StaryMech

Prvotřídně obsazené a natočené psychodrama, nejen v sekvenci odklízení mrtvoly odkazující k Hitchcockovi. Na rozdíl od dobytka pokládám i závěr za nadmíru povedený. ()