90 minut do smrti

• USA Castle Falls

Soupeřící gangy hledají miliony dolarů ukrytých v luxusním kondominiu, které má však záhy být srovnáno se zemí. Musejí se vypořádat se správcem, který peníze našel jako první. (Filmbox)

kenkaku

Když pominu opět název filmu zcela vycucaný z prstu (název znamená “Stržení budovy Castle Heights”… takže co třeba výstižné slovo “Demolice”? Vážně ty lobotomy s distribuce nepochopím), každopádně… hned na začátku zaujalo: produkce-režie-hraje Dolphík. Jeho dceru hraje jeho dcera :). A vzal si k sobě opět Scotta. Co doslova pobavilo je hravost. Demolici má na starost “Lundgren Construction Services”. Jeden z bachařů má na jmenovce “SGT. Adkins”. Ve dvacáté minutě zazní jméno filmu… Rejža se prostě s filmem mazlil. Škoda jen, že stejnou lásku nevěnoval i volbě scénáristy. Polovinu filmu se regulérně moc neděje. Ale není to alespoň debilní. Druhá polovina je pravý opak. Ve vteřině, kdy Scott začne křepčit (a posedávat!?) u hromady peněz s tikající náloží pod zadkem (místo toho aby vzal hned kramle), spadne pověstné hovno na větrák. Jeho postava se začne systematicky chovat jako debil. Takže ne jednou, ale pokaždé kdy něco udělá. Jako kdyby se z filmu najednou stala parodie. Sice se tedy “něco děje”, ale je neskutečně bolestivé sledovat vývoj příběhu. Na dvě je to málo, na 3 zase moc… 2,5? ()

sedm.1

Přestože oba kluci patří k mým velkým oblíbencům, tak pravdou je, že mám k jejich filmografii, minimálně co se hodnocení týče, v rámci zhruba posledních deseti let naprosto opačný přístup. Zatímco totiž Scott jen málokdy klesne pod 5*, tak u Dolpha je naopak téměř až zázrak, když se dostane přes 1*, no a tak jsem čekal, na jakou stranu se překlopí tento jejich společný projekt. Takže asi takhle, Lundgren se přes ten svůj obvyklý podprůměr tedy sice dostal, ale ne natolik, aby naopak Adkinse nestrhl sebou do mdlých vod, kde se čehokoliv skutečně výtečného dočkáme jen stěží. Vlastně tím jediným světlým bodem zde skutečně zůstává právě jen Adkins, jeho charisma a hlavně bojové umění, a je jen škoda, že byl v tomto ohledu využit tak málo, jelikož i těch pár soubojů tu patří jednoznačně k vrcholům filmu, a být jich tedy logicky mnohem víc, došlo by tak minimálně u mě zároveň i k vyššímu hodnocení. Na druhou stranu musím ale v souvislosti se Scottem ještě konstatovat, že se divím, že neoponoval Lundgrenovi vůči své postavě, protože hrát takového idiota se jen tak nevidí a opravdu celý film mě ta jeho figura jen srala. Lundgren jinak působí fakt už jako stařeček, jeho pohyb je strašně těžkopádný a konkrétně třeba když se rozběhl, tak to vypadalo fakt už jako že dost krutě trapně a spíš by ve filmech měl už jen posedávat, nebo maximálně střílet, na pohybovou akci to ale fakt už rozhodně není, každopádně na druhou stranu tu ale herecky kraluje právě on, a to hlavně díky emoční přesvědčivosti. Zápletka je pak takové klasické béčko, které ovšem nemám v úmyslu nějak úplně strhat, sice doplácí na zbytečně vleklý a nezáživný dlouhý úvod, postupně se ale slušně rozjede, pořád se něco děje, a i když to celé působí hloupě a naivně, tak s notnou dávkou tolerance to lze lehce skousnout. Věci, jako atmosféra, napětí, či efekty pak nemá v podobných produkcích ani cenu hledat, takže ve výsledku se zkrátka o žádnou velkou zábavu tedy nejedná, nicméně cílový divák, zvyklý na úroveň těchto filmů, nemůže být úplně znechucen, na to totiž zas Castle Falls své určité kvality má. ()

borec999

Škoda. Aj keď je Dolph už starý a viditeľne za zenitom, tak spojenie so Scottom Adkinsom malo určite potenciál ponúknuť oveľa viac než len 1 priemerný súboj ťažkopádneho Ivana Draga a Yuriho Boyku. V prvej polovici o akciu ani nezakopneme a film je skôr drámou. V druhej polovici okrem už spomínaného súboja dostaneme prestrelky s dosť lacnými efektami streľby a pár rutinných súbojov, ktoré majú s ohľadom na možnosti Scotta Adkinsa v akcii len veľmi jednoduchú choreografiu, ale tak sú ešte v kategórii pozerateľných takže aspoň niečo. Občasná nechcená vtipnosť v akcii, biedni záporáci, chabí herci vo vedľajších úlohách, hlúpe dialógy či viditeľná absencia väčšieho rozpočtu- to sú hlavné problémy Castle Falls. Náznaky istej snahy boli síce badateľné a Lundgren to z režisérskeho kresla zrejme predsa len úplne neodflákol, no stále je Castle Falls aj na pomery béčkových filmov len lacným a slabým príspevkom. 40% ()

iXtr3m3

Slabota na všetkých zúčastnených. Najväčšia sranda je to vtedy, keď si to dávajú Dolph s Adkinsom, Adkins dáva Dolphovi rany do tváre a nemá ani šrám, dokonca má okuliare a nči. To sa len tak nevidí. Strata času a potenciálu oboch zúčastnených. ()

agass

Já nevím, jak to ten Dolph dělá. Od Atkinse dostane kopačku do držky, k tomu asi čtyři děla, a furt mu ty brejle držej na nose. Asi je má přilepený nebo nevím. ()

rublik05

Nebudu tvrdit, že se v současné době nenajde hromada horších akčňáků, pan Willis by mohl vyprávět, nicméně ani tohle není žádná velká sláva. Nízký rozpočet lze rozpoznat prakticky v každém záběru, šetřilo se na čem mohlo, snímek má extrémně vlažné tempo a pomalý rozjezd, pořádně se něco začne dít až v druhé polovině, i to je však díky mizerné kameře, špatnému střihu, podivné choreografii a nekvalitním efektům totálně o ničem. Logiku aby člověk pohledal, záporáci působí jako parta amatérských ochotníků, moc se nepředvede ani Scott Adkins, nijak zvlášť nefunguje ani chemie mezi ním a Dolphem Lundgrenem, který taktéž nepředvede nic zajímavého, spíše svůj nízký standard posledních let. Párkrát jsem se upřímně pobavil, jinak nuda neskutečná. Velmi špatná parodie. 2/10. ()

Toshio

Naprosto dementní akční film bez akce. Děj, ani "akční scény" nedávají smysl. Scény s Karate/Kickbox/BJJ/MMA vypadají, jako by to točili děti na mobil a přidali náhodné střihy. Lungdren má údajně IQ 160, tak by mě zajímalo co těmito filmy sleduje. ()

Mamlas

Od té chvíle, nedlouho od začátku, co jsem to začal brát jako komediální taškařici o Křemílkovi a Vochomůrkovi, kteří chodí po baráku a mlátí a likvidují zlé ošklivé skřítky, se na to dalo s úsměvem dívat. Jinak úplně debilní záležitost. Z úcty ke stáří a fyzické snaze obou hlavních toporných protagonistů nedávám do odpadu. (11%) ()

a0001

Mohol to byť úplne v pohode film, ale vyžadovať aby sa herci chovali ako dementi.. Aj tie klišé by som odpustil, ale tú nepochopitelnú demenciu odpustiť nejde. Žiaľ.. 25% ()

Kushina

Taková zcela průměrná Adkinsovka. Bojovat uměl průměrně, střílet neuměl vůbec, příběh vcelku jednoduchý, žádný zásadní zvrat, nebo překvápko. Prostě se to tak nějak táhlo a skončilo to sice dobře, ale ve výsledku to nebyl žádný zázrak. Lepších 50% ()

Heywood

Bylo to takové okázale laciné. Hlavní hrdina je blb, druhý zkrachovalý polda, gang jsou sadisté a celé si to mělo si hrát na smrtonosnou past, ale slovo "odvar" je slabé. Bitky ještě ušly, děj nuda s předvídatelností až bolavou. Policajt - bachař s výcvikem jako ze SEALS a k tomu boj o prachy, při kterém nejenže neztratí, ale ani si nerozbije brýle. Úžasný zázrak, filmově trapas. Celý film divně pajdá. Střelbu jak z kanómů samozřejmě politici pod barákem neslyší..samej tlumič.. Nic na tomhle filmu nebyla zajímavého. Tak snad ten konec to vylepšil... ()

mokki5

Dolphovi se o něco lépe daří, coby režisérovi než herci. Možná by měl s herectvím seknout a věnovat se více režii, přeci jen už má svůj věk a takové filmy jako třeba Liam Neeson stejně nikdy mít nebude, akci zde měl spíše stejně kolega Adkins, takže by mi nevadilo, kdyby se na filmu fakt podílel jen jako režisér. Naopak Scott zde předvádí tradiční akrobacii, která mu jde na výbornou a celý požitek z filmu vyzdvihuje. Za mě odřených 60% ()

McGuffin

Vybydlená nemcnice Castle Falls v americkém Birminghamu má jít jedné neděle před zraky politiků a kamer k zemi a uvolnit místo novostavbě. Než se tak stane, plánuje každý ze tří týmů, dva jednočlenné a třetí šestihlavý, odnést z ní ve třech taškách ukryté tři miliony dolarů, samozřejmě na úkor ostatních dvou. Komu se to podaří lze uhodnout z jejich popisu. Hlava nejpočetnější skupiny chce nalezené peníze ukrást svému bratrovi, kterému z obchodů s drogami patří, ale co, když je v base, že. Další chlápek je profi zápasníkem, kterého po zranění z profi ringu vyloučili a teď se tak tak protlouká. A kterému ti první bezdůvodně zastřelí kamaráda. Třetí je pečující otec a vdovec, co potřebuje peníze na drahou operaci své těžce nemocné dcery. Tak a teď už publikum scenáristovi Andrew Knauerovi vidí až do žaludku. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. MacGuffin ()