Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

Spilvo

Síla a čest, človek ktorému zobrali všetko a jeho jediný cieľ je pomstiť svoju rodinu, keď tento film neuvidíte tak prídete fakt o veľa. 100%. ()

Hanzo47

Epický Russel Crowe nám ukázal klasický mega biják, ze Scottovi dílny za doprovodu skvělé hudby a to všechno je krásně promícháno a naservírováno. Po statečném srdci asi druhý nejlepší historický velkofilm. I když tady to je méně reálné a více filmové, ale to není na škodu. ()

MysakSim

Úžasný film o lásce, přátelství a věrnosti. Russell Crowe podává naprosto skvělý, přesvědčivý výkon a atmosféra antického Říma je úchvatná. Jeden z nejsilnějších filmů, co jsem kdy viděl a myslím, že z historických už nikdy žádný nebude lepší. 100 % ()

Mabe22

Další klasický Hollywoodský hrdinský epos o pomstě a slávě, který se tentokrát i vydařil. Ve filmu je skvěle podaný a vyjádřený podpis režiséra Ridleyho Scotta, který mu dává tu správnou "váhu". Russel Crowe se hlavní role zhostil jako vždy s grácií a vydal se sebe to nejlepší co za poslední dobu mohl a nemohl bych to označit jinak než samozřejmě velice pozitivně. :) Prostě Gladiátor je film, který podle mě patří mezi ty historické ( i dramatické) špičky, které by jste rozhodně neměli vynechat pokud opravdu rádi sledujete filmy, ikdyž by vám třeba film nic nedal, tak je to úžasný prožitek se na něj dívat znovu a znovu. :) ()

Megynka

Jeden z nejlepších filmů ... Nevytkla bych vůbec nic, jen tu hroznou bolest na konci ... Vlastně ani nevím, co napsat, jen mi přijde důležité sdělit, že ... tento film rozhodně nesmí upadnout v zapomnění. ()

slavokvasic

Russell pre mňa už navždy zostane Maximus, the savior of Rome. Mimoriadne silný a emotívny film vo veľkej miere aj vďaka hudbe, ktorá každý okamih vo filme vyzdvihne tak, že zimomriavky sú samozrejmosťou (teda aspoň u mňa). A ja som ich mal počas takmer celého filmu. Pre mňa jeden z TOP filmov vôbec. ()

J.e.r.e.c

Jeden ze dvou případů (tím druhým byla Jedna ruka netleská), u kterých jsem litoval vstupného (v obou případech se jednalo snad o 80 Kč) a přes extrémně nízké očekávání vylezl z kina nasrán, s jakouže to debilitou jsem právě nenávratně ztratil dvě hodiny života. Jak už to tak bývá, mistr čas a několik poloshlédnutí kdesi na Nově od té doby značně utlumily mou prvotní nenávist, a dnes už nemám s touhle antickou tragédií nijak vážný problém. To ovšem neznamená, že ji považuji za dobrý film. Gladiátor zůstává především studijní ukázkou amerického prznění historie, kdy do filmů o stovky či tisíce let starých událostech cpou svoje pojetí demokracie a svobody, jako kdyby základy americké Ústavy čmárali už kromaňonci po stěnách v Altamiře. Místo, aby vytvořili nějaké fiktivní kulisy s císařem Prapičusiánem a jeho synem Hommodem, zneužili filmaři jména a částečně i charakteristiky skutečných římských vládců, Marka Aurelia a jeho následníka Commoda. Touhle snahou vzbudit dojem podívané položené na historických základech ovšem činí film ještě lživějším, než kdyby to byla čirá fikce. Dějová linie a zejména charaktery jsou tak schématické a předvídatelné, že už to snad ani víc nejde. Hrdinný Russel Kráva se neustále tváří jako laň střelená do prdele, což je asi univerzální kouzlo, které působí jak na Connie Nielsen, tak na jejího synka, který se do pana Gladiátora zamiluje (možná skrytou homoerotickou láskou, což ovšem Ridley nikde nerozvine). Ani ten Joaquin mě moc nebral, jeho postava je příliš jednostrunná a má být tak strašně zlá/psychopatická/sestrofilní, až to působí legračně. Když ve finále všichni bojují a umírají za Řím, gladiátoři, sobečtí otrokáři i zkorumpovaní senátoři, říkám si, že se to mělo raději jmenovat Kapitán Antika. Nejhorší na tom všem je, že na filmu je vidět každý utracený dolar, kulisy jsou velkolepé, Řím monumentální, bitvy v Koloseu i v lese krásné, neporažený gladiátor Laurel a jeho tygři bezchybní. Kdyby se scénáře a režie ujal někdo normální, mohla z toho být fantastická podívaná, která by mi navíc nezpůsobovala křeče v mozku. 60 % ()

syphoon

Historici údajně kroutí hlavami nad tím, co za dobové minely zde režiséři předvedli. Diváci (já) kroutí hlavami v opačném gardu, navíc k tomu mají hubu dokořán. Téměř 3 hodiny úchvátné podívané, po které po Vás zbyde propocené sedadlo a zabrečený kapesník. Nemohu nic vytknout. Jeden z nejlepších soundtracků, skvělý Crowe, kterému gladiátorská helma padla dokonale stejně jako role, kterou ztvárnil. Tady není o čem - 90%, ale na 100% to není, "ještě ne dnes, ještě ne dnes ..... " :)) ()

Yahey

Úžasný spektákl, nádherná forma, silné okamžiky v aréně, z nichž mrazí, monumentální bitva na úvod, čarokrásná, exotická a sednoucí hudba, ale něco tomu, Riddley, k dokonalosti chybí. Je to "jen" dokonalé řemeslo. Příběh nikde nepřekračuje klišé, Je vlastně jen vláknem, po němž cestujeme jako oko kamery, abychom se pokochali krásně vyvedenou iluzí antického světa, a tomuto účelu je film kalkulativně podřízen. Film je perfektní texturou s černobílými charaktery. Expozice je našláplá a navnadí, ale pak se film ztrácí dech v plochém předvídatelném vyprávění o pomstě zotročeného legionáře. .. Ale jinak super áčkový dobře zvládnutý velkofilm do kina s popcornem. ()

Rodin

Jak už to v Hollywoodu chodí, jde opět o fiktivní příběh zasazený do historické reality, která je nejprve značně zohýbána a následně přelomena vejpůl. Vcelku velmi slušný biják, výpravný, hvězdně obsazený, zručně zrežírovaný i zahraný, vybavený výbornou muzikou, ale proč ten konec, který nemá s Commodem a jeho smrtí společného ani zbla? Mně tohle prostě vadí a opět mě to dráždilo i zde. I přes vyjmenovaná pozitiva tak hodnotím tak o deset procent hůře, než by tomu bylo bez znásilnění historie, čili 75%. ()

AshT

Ridley Scott ve své vrcholné formě dokázal ukočírovat skvělý historický blockbuster v čele s Russelem Crowem jako generálem Maximusem. Sekundují mu Connie Nielsen,Oliver Reed a famozní Joaquin Phoenix. Proč Joaquin nedostal oscara je mi dodnes záhadou. Vizuální efekty jsou naprosto úchvatné a filmu není co vytknout. ()

hekla

Nádherný film, skvělá výprava, akční bojové scény a samozřejmě úchvatný Gladiátor Russell Crowe. A co je na tomto filmu nejpovedenější je úžasná hudba - Hans Zimmer je bůh hudby a Lisa Gerrard je anděl. Píseň Honor Him, která zazní na konci, je nebesky nádherná a poslední minuty filmu jsou neskutečně silné a krásné. ()

mac000

Velkofilm přelomu 20. a 21. století. Velkolepě pojaté davové scény (z velké části za pomoci počítačové animace) ukazují moc římského lidu a vliv římské armády. Jinak je ale s historickými fakty zacházeno velmi velkoryse. Ve skutečnosti císař Marcus Aurelius zemřel na mor a Commodus nastoupil na trůn. Byl císařem milovaným římskou armádou a nižšími třídami. Ačkoliv byl zpočátku oblíben římským lidem, postupně své postavení ztratil následkem megalomanského chování a je často považován za původce pozdějšího pádu Říma. Nakonec jej občané i římský Senát měli dost a proto byl otráven... Jelikož generál Maximus je postava fiktivní, jsou scénaristické úpravy "omluvitelné" věrohodností motivace Maxima k jeho činům. R. Crowe je věrohodný v každé scéně filmu a je to právě on, kvůli kterému se kdykoliv rád na film podívám znovu. ()

Shanen29

Nádherně natočený velkofilm ,tak jak se od Ridleyho čeká.Russell samozřejmě v této roli vynikající.O soundtracku ani nemluvím. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)