Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

_Irbe_

Hm, po prvním shlédnutí je poměrně zmatenost. Ono bohužel nejde k takovému typu filmu jako je BR přistupovat bez předsudků že se jedná o sci-fi legendu atd. a potom samozřejmě čekáte že na vás vyskočí dvouhodinová orgie nejlepších věcí co vymyslíte. Realita je téměř pokaždé trochu zklamáním. To ale samozřejmě pro film jako takový nic neznamená. BR je nádherný film a diváci v kinech v roce 1982 asi museli mít čelist někde hodně dole. A to ještě měli k dispozici "pouze" tu známou kino verzi s Fordovým hlasem vyprávěče, který vše vysvětluje a na konci je happy end. To Final Cut je jiný kafe. Vizuální podobu a hudbu nemá smysl rozebírat, prostě luxus. Ale pravdou je, že pomalé tempo a v podstatě celkově depresivní atmosféra už ke konci trochu nudí. Nicméně díky pár vychytávkám na konci, to celý snímek u mě zvedlo dost nahoru (Deckard je replikant, absence happy endu, origami kozoroha). On to skutečně asi bude geniální film, ale člověk ho musí vidět víckrát aby všechno pobral a pochopil. ()

Dabing

Výjimečný film. Byl natočen před 25 lety, ale stále ohromuje svoji originalitou. Všechny složky filmařských řemesel zde do sebe krásně zapadají a výsledkem je kultovní dílo, opakovaně citované řadou následovníků (Batman, Matrix, apod.). Český dabing vyrobilo WHV začátkem devadesátých let, kdy byl film vydán pod "poutavým" názvem Ostré komando. Harrisona Forda zde slušně dabuje Ladislav Županič a s ním dalších cca 5 herců. S ohledem na menší počet mluvících postav však tento dabing nepůsobí nijak rušivě. JInou českou dabingovou verzi jsem dosud nezaregistroval. ()

StrixCZ

Atmosféra a hudba vynikající (soundtrack poslouchám docela často), nicméně herecké výkony a některé dialogy na mě působí přinejmenším rozpačitým dojmem (a např. začátek milostné scény mi připadá spíš jako pokus o znásilnění, což mi u hlavního (kladného) hrdiny trochu vadí). Naopak mi nevadil mnohými kritizovaný spletitý děj (i když se přiznám, že závěr jsem napoprvé nepochopil a musel mi být dovysvětlen zasvěceným kámošem) a efekty/kulisy na mě sice už dnes nepůsobí příliš futuristicky, nicméně vytvářejí atmosféru zajímavé, řekněme alternativní budoucnosti (pro kritiky - uvědomte si, že ten film je starší, než mnozí z vás) ;o) Celkově pro mě ani dokonalost, ani kult, nicméně pořád velmi nadprůměrné sci-fi, které si rád někdy zopakuji. ()

jiricek86

Viděl jsem directors cut, který byl samozřejmě zdlouhavý, takže těžko hodnotit. Výborná atmosféra roku 2019, hudba skvělá, kamera..chtěl bych film shlédnout minimálně ještě jednou, abych si urovnal všechny myšlenky. ()

pursuer

Dickovy povídky žeru, protože ačkoliv by se mnohdy daly z vědeckého hlediska rozcupovat na kousky (na což si leckteří scifkaři potrpí), vždy se v jeho příbězích dají najít nové, neotřelé, hluboké myšlenky hodné dlouhého hloubání s cigárem ve vaně. Tento film není vyjímkou, doplněno o skvělé efekty, které si ve své době dlouho nedokázaly najít konkurenci. Ovšem ani perfektní grafika nedokáže obstát před nezkušenou nehereckou opicí, jako je Harrison Ford a jelikož vždy skvělý Rutger Hauer není čaroděj, ani on to nemohl zachránit. Jako by Ridley dostal pálkou po hlavě a začal zvracet mléko, když ztvárnil svět s tak přehnaně geekovskou sortou obyvatel a nereálnými kostýmy, které mi vyloženě vadily. Vždyť už dokázal, že dokonce i na konci sedmdesátých LZE natočit střízlivé sci-fi, uvěřitelné ve všech aspektech, tak proč takové debilní kostýmy, proboha! Každopádně vzhledem k nepřekonatelné atmosféře, průlomovém grafickém zpracování a bezvadně zvládnuté myšlence Elektrických oveček se nedá říci, že nejde o srdcovku, která si zaslouží zařadit do osobní sbírky. 82% činí čtyři poctivé hvězdičky. ()

kanalek

Efekty a celkové vizuální zpracování na tu dobu úchvatné, ale do děje jsem se nedostal..možná tomu dám ještě jednu šanci:) ()

Tolf

Pomaly až 27 rokov po vzniku vidím tento film, no moje hodnotenie čas neovplyvní. Po vizuálnej stránke, na tú dobu vynikajúce, hudba takisto a aj herecké výkony. Ale celý film sa už od začiatku strašne ťahá, dejovo pomalé a nudné. Taký Piaty element ma dokázal rozhodne viac pobaviť. Aj keď je od tohto omnoho mladší a je úplne o inom, myslím si, že Ridley Scott mohol film trocha viac oživiť. ()

sew810

Poprvé jsem tenhle snímek viděl jako dítě a samozřejmě jsem ho nechápal, pak jsem ho náhodou shlédl ( opět na videu ) v době dospívání a byl jsem mile překvapen, ale nepřišlo mi to moc zajímavý ( snad jen Vangelis v pozadí a cyberpunkově stylizovaný svět ). Pak jsem ho viděl nedávno. Úžasný a skvělý, první záporňák, kterýho mi bylo na konci filmu líto. ()

Mufi315

Na vetšinu snímků se musím dívat retrospektivně (vhledem k mému věku), ale jsem rád, že jsem měl tu čest. Ridley Scott nás opět přesvědčil, že scifi mu jde na výbornou (viz Vetřelec). Režisér nás postavil do takové budoucnosti, kdy za lidi pracují tzn. replikanti, kteří se od opravdového člověka liší nejen větší obratností a silou, ale i změnou panenky při emočních situacích. A protože replikanti musejí býti pod kontrolou lidí, existuje oddělení Blade Runnerů, detektivní elitní policie, která chrání zájmy vyšších institucí a na rozkaz likviduje . Harrison Ford prvotřídní špička a tuším, že tato role mu sedne jako ušitá, i když si ho každý z nás asi představí "v klobouku a s bičem v ruce". Původně jsem očekával, nějakou válku mezi lidmi a replikanty o nadvládu nad Zemí, ale na takového klišé(?) si budu muset počkat až na Avatara. Překvapilo mne, že se dostáváme do neakční ponuré detektivky ze scifi prostředí. Výprava i efekty mě tak uchvátily, že nedokážu pochopit, tak to tehdy natočili. Mimo to, zde se zrodil Vangelis, který svojí mystickou hudbou doprovází pohledy na obzory. Rozhodně nejpěknější je hudba při milostné scéně Forda s Daryl Hannah. Tak jiný erotický motiv hudby jsem doposud neslyšel. Z děje tatřka odkapává zamyšlením nad filmem tvořící otázky: "Zda-li replikanti nemají také právo na život?", či "Proč jim lidém způsobili takovou bolest ve formě pouhého stvoření?". Ač byli replikanti záporní, po čase jsem s nimi začal i sympatizovat a závěrečná scéna na střeše domu mě jednoznačně položila (jako že asi každého). Otevřené konce mě nikdy nevadili, zvlášť v podání, kdy režisér si nechá diváka vybrat podle vlastní představivosti, zda ten Ford snad také není nakonec replikant? Blade runner je tudíž filmem s dojemnými, akčními, meditačními i dramatickými scénami, ohromnou hloubkou, která donutí člověka přemýšlet o potencionálním klonování, ale zároveň je ucelený a snadno pochopitelný (což se o to ještě více cenní). Krásná hudba, kamera i herecké výkony, takže né jinak než ***** (91 %) ()

Amaranta

Ani nevím, proč jsem čekala větší akci, přitom toto bylo mnohem lepší! Hauer byl skvělý (můj oblíbenec z Jestřábí ženy, no...) a všechno bylo tak ohromující, že jsem to ve své nepřipravenosti myslet nestíhala prožívat. Věřím, že po opětovném shlédnutí zvednu na pět. ()

ftw

I přesto, že děj je poměrně zdlouhavý tak se po celou dobu filmu nebudete moct odpoutat od obrazovky a na konci zůstane koukat s pusou dokořán. Skvělé vizuální zpracování, dokonalé herecké výkony i skoro až poetické dialogy jsou jedna věc, ale co vás opravdu dostane je propracovaná a strhující atmosféra. To co Ridley Scott dokázal natočit je naprostý master piece. Na tohle by se měl podívat každý. ()

veverysiak

Keď som tento film videl prvýkrát, zdal sa mi fascinujúci a neopakovateľný, opäť som si ho pustil po dvadsiatich rokoch a až na pár detailov som musel znova konštatovať, že nestratil nič zo svojej jedinečnosti a plným právom sa zaraďuje medzi najsvetlejšie kulty v oblasti filmového žánru, takže 95%. ()

Ruadek

Fenomenální dílo natočené podle předlohy podobně fenomenálního génia, P.K.Dicka. Knihu jsem četl, přesto na mne film zapůsobil minimálně stejně hodně jako jeho předloha. V budoucnosti, kde stěží říci, kdo je vůbec lovenou kořistí a kdo pronásledovatelem. Zda má vůbec cenu odsoudit na smrt odsouzené a zda realita existuje jen ve snech a nebo je ještě kolem nás. Barvy, chomáče páry a kouře, věčná tma a výhledy na lepší svět kdesi mimo tento život. Zcela jiné, filozofující sci-fi, kterých moc není. Ohromující zážitek. ()

pisty

Blade Runner Ridley Scott Philip K. Dick v roce 1968 jistojistě netušil, na jak dlouho se mu knihou Sní androidi o elektrických ovečkách? Podaří zaměstnat producenty filmu Blade Runner. Byť trvalo čtrnáct let, než se knize dostalo Ridlyho zpracování a další desetiletí než se filmu dostalo opravdového uznání. Při prvním uvedení do kin nebyl snímek s rozpočtem osmadvaceti milionů amerických dolarů, přijat příliš vřele. O filmu se ve všech typech medií vyskytují tuny textů. Šlo prý o nelehké natáčení : Harrison Ford( Rick Deckard) údajně nesnášel svou filmovou partnerku Sean Youngovou a štáb si nechal vyrobit trička, na nichž vyjadřoval nespokojenost s porušováním natáčecího plánu. Těžko říct, jak by film vypadal v pojetí jiného režiséra, v roce 1969 se o zakoupení práv zajímal Martin Scorsese (Skrytá Identita). Pokud jde o hlavní roli, mluvilo se o Dustinovi Hoffmamovi. Pravděpodobně hlavním důvodem pověsti kultovního filmu je hned několik verzí díla. Režiserské sestřihy někde přidali, jinde ubrali. Zmizel americký happy end a Deckardův hlas. Scéna ve kterém Batty zabije Tyrella měla další variantu, v té Batty sice zabije Tyrella, ale vzápětí režisér nastoluje otázku, zda šlo opravdu o Tyrella, anebo o nějakého klona. Konečně samotný Deckard by mohl být replikantem – zmutovaný android, přestrojený za lidské bytosti. Přes tohle všechno a jiné (http://dokina.tiscali.cz/clanek/blade-runner-ruzne-verze-1331) je Scottova utopistická verze L.A. v roce 2019 jako neony nasvíceným městem s přeplněnými ulicemi a všudypřítomným kyselým deštěm těžko překonatelná. Snímek je napěchovaný symbolikou a vzbuzuje tím v každém z nás polemiku o všech možných tabuizovaných a problematických tématech dneška i minulosti. Postava Tyrella (Joe Turkey) který je tvůrcem replikantů by snadno mohla reprezentovat Boha. A replikant Hauer (Roy Batty) který si prorazí ruku hřebíkem je možnou narážkou. Hádejte na co? Batty která zabila Tyrella, skutečně mohla zabít replikanta, ale bůh ví, dnes píšeme rok 2010. ()

Dream Dealer

V 8 hodin na Nově tenhle film nečekejte. Je moc temnej. Svým pomalejším tempem, je to fajn afterparty film kolem 2 hodiny raní. Jestli se zajímáte o tvorbu filmových triků a sci-fi design, je tohle stejná klasika jako třeba Hvězdné války. Na filmu totiž pracoval slavný Syd Mead a inspiroval tak celou současnou generaci designérů stojících třeba za Avatarem. Atmosféru dotváří skvělá hudba od Vangelise. Poslední řada červeného trpaslíka (2009) je v podstatě jen parodie na Blade Runnera. Geniální práce se světlem - je to asi jediný film kde se světlo hýbe. ()

Asi to nestačí vidět jednou nebo dvakrát na to, aby to jeden celé pochopil, ale atmosféra byla dobrá a rozuzlení zajímavé a ani na chvíli se mi to nechtělo stopnout. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)