Reklama

Reklama

Portrét boxera Jakea LaMottu, šampióna v strednej váhe, ktorý bol povestný svojou výdržou a odolnosťou v ringu. Film sleduje LaMottove osudy počas dvoch dekád od začiatkov jeho boxerskej kariéry v štyridsiatych rokoch. LaMotta sa preslávil agresívnym štýlom boja a nezlomnou zaťatosťou, vďaka ktorej neraz z posledných síl odolával ranám svojich súperov. Jeho prchký a výbušný temperament mu vyslúžil prezývku Zúriaci býk a doviedol ho nielen k boxerskym výhrám, ale aj k životným prehrám. LaMottu spaľovala žiarlivosť, kvôli ktorej stratil milovanú ženu Vickie i jediného priateľa a spojenca, svojho brata Joeyho. Po ukončení kariéry viedol bar, ale kvôli známosti s neplnoletou dievčinou sa dostal do väzenia a po prepustení skončil ako bavič v nočnom podniku. Režisér Martin Scorsese nakrútil film podľa LaMottovej vlastnej autobiografie. Z príbehu o vzostupe a páde boxera vyťažil materiál pre ilustráciu svojich obsedantných tém komplexu viny, sebadeštrukcie a problematického vzťahu muža k žen e. Zúriaceho býka LaMottu zobrazil ako muža neovládateľných vášní, ktorý si zúrivosť vybíja násilím na tých, ktorých najviac miluje, a vykúpenie za svoje viny následne hľadá v ranách utŕžených v ringu. Robert De Niro kvôli úlohe LaMottu podstúpil intenzívny tréning a neskôr pribral 20 kg. Svoju postavu obdaril nielen animálnou zúrivosťou, ale podarilo sa mu stvárniť aj beznádejnosť boja zúriaceho býka, ktorý musí ísť vždy hlavou proti múru. Za svoj herecký výkon De Niro získal Oscara. Film je povestný bravúrne stvárnenými scénami v ringu, zobrazujúcimi násilnú stránku tvrdého športu. Oscarom bola ocenená aj Scorseseho stála spolupracovníčka, strihačka Thelma Schoonmakerová. Film bol nominovaný na Ceny americkej filmovej akadémie vo viacerých kategóriách a hoci Scorsese cenu za réžiu nezískal, jeho Zúriaci býk je považovaný za najlepší film osemdesiatych rokov a roku 1990 bol zaradený do Národného filmového registra. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (3)

Trailer 2

Recenzie (687)

Webb 

všetky recenzie používateľa

Na snímku mi vadila špatná choreografie ringových soubojů, ještě k tomu mizerně prostříhaná. Jinak se mi líbila po scénáristický stránce napsaná postava Jakea La Motty, který byl neuvěřitelný tupec, ztvárněný Robertem De Nirem. [6,5/10] (Chartoff-Winkler Productions) (Technicolor /// Produkce: Robert Chartoff, Irwin Winkler /// Scénář: Paul Schrader, Mardik Martin podle knihy Jakea La Motty, Josepha Cartera a Petera Savagea /// Kamera: Michael Chapman /// Hudba: Pietro Mascagni /// Oscar: Robert De Niro (herec), Thelma Schoonmaker (střih) /// Nominace na Oscara: Irwin Winkler, Robert Chartoff (nejlepší film), Martin Scorsese (režie), Joe Pesci (herec ve vedlejší roli), Cathy Moriarty (herečka ve vedlejší roli), Michael Chapman (kamera), Donald O. Mitchell, Bill Nicholson, David J. Kimball, Les Lazarowitz (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

kinej 

všetky recenzie používateľa

Tak tenhle biografický film zvládnul Scorsese na jedničku. Z celéhu snímku je cítit atmosféra Bronxu a De Nirův La Motta působí opravdu autenticky. La Motta není žádný chytrák, ale je to chlapák, který má svou hlavu a řeší vše po svém. Divák si neví rady, zda La Mottu brát jako kladného, či spíše záporného hrdinu a tento rozpor činí tento film netradiční a unikátní. ()

Reklama

Falko 

všetky recenzie používateľa

Z boxerskych filmov, ktore som videl a na ktore si najrychlejsie spomeniem su Zuriaci byk a Rocky a ak by som mal obe filmy porovnat, tak Zuriaci byk sa mi pacil o trosku viac. Je sice pravda, ze Jake LaMotta bol jeden odporny, ziarlivy clovek, ale vdaka prave jeho agresivnemu chovaniu bol aj film lepsim a zaujimavejsim, pricom Rocky bol naopak dobrak, ale zase jeho rozvlacnost v prvej casti ma nedokazala presvedcit dat mu plny pocet hviezdiciek. Robert De Niro skutocne pribral niekolko kil a vdaka Jakeovej prchkej povahe si De Niro zasluzil svojho druheho Oscara. Toho prveho dostal za ulohu Vita Corleoneho v drame KMOTR 2 / KRSTNY OTEC 2 (1974). Aj Joe Pesci a Cathy Moriarty boli nominovani za najlepsich hercov vo vedlajsich ulohach, avsak väcsie stastie mali v kategorii herec vo vedlajsej ulohe Timothy Hutton za dramu OBYCEJNI LIDE (1980) a herecka vo vedlajsej ulohe Mary Steenburgen v drame MELVIN & HOWARD (1980). Zuriaci byk bol nominovany aj na najlepsi film roka vratane najlepsej rezie Martina Scorseseho, avsak favoritom oscaroveho vecera sa stal uz spominany film OBYCEJNI LIDE, ktory vyhral Oscara za najlepsi film roka vratane rezisera Roberta Redforda... 05.11.2010 _______ Robert De Niro - (Jake La Motta) +++ Joe Pesci - (Joey La Motta) +++ Cathy Moriarty - (Vickie Thailer) +++ Frank Vincent - (Salvy Batts) +++ Nicholas Colasanto - (Tommy Como) +++ Theresa Saldana - (Lenore) +++ Mario Gallo - (Mario) +++ Produkcia: Irwin Winkler +++ Hudba: Jim Henrikson, Pietro Mascagni +++ ()

Superpero 

všetky recenzie používateľa

Není to nejlepší Scorseseho film, ale určitě nejlepší De Nirův herecký výkon. V jeho podání jsem opravdu věřil, že se Jake LaMotta takhle asi choval (dost odpudivej týpek, já jsem mu prostě nedokázal fandit, když to byl takovej debil). Joe Pesci rovněž skvělé. Scény z ringu jsou velice působivé a opravdu dobře natočenné. Napoprvé jsem to úplně nedocenil, ale napodruhé jsem věděl co mám očekávat a tak jsem si to víc užil a konečně prozřel. ()

InJo 

všetky recenzie používateľa

Prvotřídní životopisné psychologické drama. Syrové, emocemi nabušené, s precizní dobovou atmosférou a sugestivně natočenými boxerskými zápasy. Scorsese po celou dobu vykresluje LaMottu (úžasný De Niro) hlavně jako namachrovanýho a nechutně žárlivýho hajzla, ale divákovi to stejně nedá a musí ho mít svým způsobem rád (jako člověka, který není zlý, ale trpí duševní nevyrovnaností, což bohužel není nic neobvyklého) a fandit mu až do konce (i když si to vlastně ani nezaslouží). Přese všechnu tvrdost a nesmlouvavost velice upřímný film, z něhož srší Scorseseho typická životní protřelost a zkušenost. 90 % ()

Galéria (137)

Zaujímavosti (86)

  • Martin Scorsese odmítnul točit boxerské scény více kamerami, spíš trval na pečlivé choreografii a přirozeném pohybu kamery, která by měla působit jako třetí zápasník v ringu. (don corleone)
  • V záverečnom zápase je pomocou hľadiskového záberu zobrazené, ako Jake vidí protivníka. Hľadiskové zábery využívajú spojenie nájazdu kamery a zároveň odjazdu transfokátora, aby sa nadobudol dojem, že ring sa rozlieha do diaľky. S použitím tlmeného predného svetla sa súper v ringu, černoch v čiernobielom vizuále, javí oveľa hrozivejšie. (Biopler)

Súvisiace novinky

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Joker dostane vlastní film

Joker dostane vlastní film

23.08.2017

Studio Warner Bros. na Comic-Conu oznámilo 8 nových přírůstků do svého filmového vesmíru. Teď se ale objevily zprávy, že nepůjde o jediné adaptace comicsů od DC, které nás čekají. Warneři totiž… (viac)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (viac)

Reklama

Reklama