Utrpení Gabriela Fernandeze

• USA The Trials of Gabriel Fernandez
USA, 2020, 5 h 31 min (Minutáž: 47–63 min)

Brutální vražda chlapce a soudní procesy s jeho opatrovníky a sociálními pracovníky vedou k otázce, jestli systém dokáže ochránit bezbranné děti. (Netflix)

HonzysKISS

Klasicky velmi kvalitně natočený dokument od Netflixu. Jenomže je to vážně sakramensky dlouhé. I když chápu, že se nemají týrat děti, tak by stejně podle mě bohatě stačil dokumentární film. Tady se dokumentaristi snaží vyzpovídat úplně všechny, co znali Gabriela. Od rodičů, kamarádů, učitelů, rodinný příbuzní až po sociálce atd. Vlastně těch reálných záznamů ani není tolik vidět. Sice se všechna týrání vysvětluje do detailu, ale fotek těla je málo. 69/100 ()

jerry12

100%. Je úplně jedno, jestli jste žena, muž, mladý, starý, heterosexuál, homosexuál, běloch, černoch... u tohoto seriálu bude všem tuhnout krev v žilách. A to je ta nejúctyhodnější žurnalistika - když tak silné a autentické emoce dokáže dokument vyvolat i v cynikovi jako jsem já. Protože jedině pak se může něco skutečně změnit. Ne povaha vrahů, ale systém a hierarchie, která to všechno umožnila. A představa, jak vysoko to sahá, je snad děsivější, než čin samotný. Nemám k dětem nijak silný ani osobní vztah, ale u Gabriela Fernandeze jsem vysloveně trpěl. Jeden z nejemočnějších a pro mě osobně nejdůležitějších dokumentů vůbec, který mě trvale ovlivnil a výrazně přispěl k mojí chuti věnovat drahocenný čas, energii a finance prospěšné práci pro společnost. Obsah tohoto seriálu je tak strašidelný, že si u mě Netflix (vedle dalších skvělých dokumentárních seriálů) vysloužil nálepku dokumentárního génia. Gabrielovu tvář budu mít před očima ještě hodně bezesných nocí. ()

grogodil

6 hodín, počas ktorých vám bude všelijako, len nie príjemne a veselo. Svojim spôsobom masochistická záležitosť zo sledovania, lebo od prvých minút je jasné, že ta výstraha na začiatku pre citlivé povahy je na mieste. A bez ohľadu na to, či ste rodič, alebo nie, alebo či plačete aj pri reklame, alebo ste cynické hovado ako ja, tak takáto krutosť na bezbranných deťoch proste zomelie emočne asi každého. ()

Pavlínka9

Poslední dobou se mi dokumenty na Netflixu hodně líbí...K tomuto jsem se dostala přes příběhy vrahů, kdy komentátorky zmiňovaly, že tento případ je z důvodů týrání dítěte fakt extrém...a proto mě to zaujalo... Ano, je to extrém. Nicméně - když to vezmeme po té dokumentární stránce - jak tu i bylo zmíněno - hodně věcí se tam opakovalo a sem tam jsem ztratila nic..Nicméně - cíl to podle mě splnilo - fungování systému v USA, týrání dětí, ukázka toho, jak se někteří chovají k dalším lidským bytostem - v tu chvíli se jen držíte a říkáte si, jak toto může někdo udělat.... ()

vyfuk

O čem tento dokument je? No, ve výsledku dost poukazuje na případy brutálního týrání dětí a na to, jak velké jsou díry v americkém sociálním systému. Což vám dojde hned po dvou highlight epizodách Last Week Tonight. To celé je na jedné hromadě šesti dílů, které poukáží na problém, ne na jeden a dokáží ho i vysvětlit a udělat za ním nějakou tečku. Ale ta dlouhá a kyselá omáčka kolem toho je lehce k nesnesení. Je to sice silné slovo, ale obecně se při nejmenším dá mluvit o nudě, která vás mnohdy nikam nevede. Minimálně dokument poukazuje na dva dobré problémy, o kterých je potřeba jednat. Tím je splněn jeden aspekt dokumentů. Ale tak málo rozhodně nestačí. ()

Sdoom

Komplexní dokument, který na otřesném případu utýraného chlapečka ukazuje obrovské díry ve fungování amerického sociálního systému. Jak již zmiňuje pár lidí přede mnou, délka je přehnaná, a nebo měli tvůrci jít ještě víc do hloubky, takhle tam byla spousta věcí opakovaně a spousta pasáží dost hluchá. Každopádně téma nepochybně závažné a zpracované poměrně dobře. (Netflix 4k UHD, orig.) ()

klukluka

Kdyby to bylo na 90 minut- dobře, ale nasekat z toho 6 dílů..? To je pekelně moc... Bez rychloposuvu bych to nedokoukal. Jinak ten uplakaný státní zástupce není člověkem na svém místě, to ať se na mě nikdo nezlobí. Míra jeho citové angažovanosti byla daleko za hranou toho, co jsem ještě ochoten akceptovat. A výše trestů? Totální nonsens. Ti lidi se poměrně dobře starali o další dvě děti... Za těch X týdnů soudního procesu nedostali prostor k vlastní obhajobě. Nebo jsem to přehlídl? To je fuk, z oprátky už se kvůli tomu Shaggy nevyvlíkne. Ale přišel k tomu celkem lacino. ()

Michelle75

Gabriel měl smůlu už když se narodil. Milý kluk, který ve svém krátkém životě vytrpěl jako málokdo. Systém na h..... Ten dokument se mi nelíbí, je hodně o žvástech. Amerika je z mého pohledu více a více divná. A Gabriel? Ať je mu zem lehká a já věřím, že je..... ()

Luciášek

Už jsem toho viděla a slyšela hodně o týraných dětech, ale tohle... Hodně těžko koukatelné a nesnesitelné k poslechu, ten nevinný kluk zažil peklo v pravém smyslu slova. A pořád maminku miloval. Hrůza, absolutně mi to zlomilo srdce. Gabriel už bude navěky se mnou. ()

zahadum

Hrôza nad hrôzy, nedalo sa to skoro ani dopozerať lebo to človeku zasadí vážnu psychickú ujmu a niet ani k tomu čo veľa povedať. Neľudské beštie ktoré to urobili nemá cenu komentovať je len škoda,že aj tá vypasená a vyšinutá vulva nedostala trest smrti ! ? Systém v USA je na samom kraji funkčnosti a aj dávam aj nedávam im za vinu,že im utekajú tieto prípady. Ako tam zaznelo jeden sociálny pracovník má cca 280 detí ! ! ! na starostí a štandard by mal byť cca 30. To je veľký rozdiel. Nechcem sa ich zastávať ale niet financie na nič a USA sa rozpadajú takže toto a nielen toto čaká veľký úpadok. Kto neverí nech si pozrie toto a pochopí prečo USA končia. Môžu si za to sami : https://www.usdebtclock.org/ ()

Deleatur

Plusy: Výběr případu, který se nejen týkal týrání dětí, ale i selhání státu v ochraně oběti. Přestože svědčila pro násilníka, musím vyzdvihnout svědkyni, která se nenechala ovlivnit tím, u čeho nebyla, ale svědčila o tom, u čeho byla. Někde mezi: Houževnatost oběti, prezentované často usměvavými fotkami. (Případ nezpochybňuju, vím, že děti rychle odpouštějí, zvláště, když se k rodičům upínají jako k jedinému domovu. Nemluvě o horších případech, kdy si nechají namluvit, že chyba je u nich. Což byl ostatně i Gabrielův případ.) Mínusy: Samozřejmě případ a exemplární příklad homofobie (řešit budoucí sexuální orientaci u 8iletého dítěte!). Hodnocení: 85%. ()

JanBar

Jaké okolnosti předcházely usmrcení Gabriela Fernandeze? Jak je možné, že k vraždě vůbec došlo? Došlo ze strany sociálních pracovníků k pochybením ve vyšetřování? Jedná se pouze o selhání jedinců, nebo celého systému? Je vůbec možné, že takovéto zlo může existovat za zavřenými dveřmi bytu, aniž by ho nikdo nezaregistroval? Dokument si pokládá všechny zásadní otázky vázající se ke kauze umučení a vraždy Gabriela Fernandeze a odpovědi servíruje divákovi na stůl tak, že mu vysychá v ústech. Bohužel na tom však má zásadnější podíl příběh jako takový než forma jeho předkládání. Po dokumentární sérii Making a Murderer se s podobnými kriminálními tématy roztrhnul pytel a další zpracování prakticky stále dokola kopírují její šablonu. Ani Utrpení Gabriela Fernandeze není výjimkou. Rozhovory s vyretušovanými odborníky, kteří mnohdy dávají na odiv spíše své osobní názory než expertní analýzu, působí uměle a mnohdy nevěrohodně. Jednotliví rodinní příslušníci mnohdy nemají moc co říct a tak „mlátí prázdnou slámu“, ovšem záběry vytržené z kontextu a hudební podkres se snaží zuby nehty v člověku vzbudit nějaké emoce. Reportéři a scénáristi často kladou triviální a bezduché otázky, aby celkový příběh pochopil i ten poslední redneck odněkud z Idaho, kteří sice vyšel jenom základní školu, neumí moc číst a trpí morbidní obezitou, ale za to je schopný jednou za měsíc zaplatit pár babek za Netflix. Právníci jsou zas naopak jednou z nejautentičtějších věcí z celého dokumentu – i přes zářivé vzezření a rádoby emoční kecy je na první pohled vidět, že by poslali na elektrické křeslo klidně svoji matku, kdyby z toho koukalo renomé nebo karierní postup. Ovšem i přes tuto formu zpracování tvůrci vynáší na světlo příběh, který by neměl být zapomenut, který se zaryje hluboko do podvědomí jedince a to nejpodstatnější, který udrží odkaz Gabriela Fernandeze naživu. ()

JetDryerFan

Seriál jsem si pustila na doporučení bez toho, aniž bych tušila o čem vlastně je. Po prvních dvou minutách jsem přemýšlela, jestli nebude lepší sledování ukončit a už nikdy se k téhle záležitosti nevrátit. Bohužel mi to nedalo. To téma je hrozné, otřese to asi každým, nedá vám to několik nocí spát a pořád budete myslet na to, co byli ti lidé zač a proč to udělali. Námět bezpochyby brilantní. Ale to uchopení? Snad jenom první epizoda byla natřískaná informacemi a natolik zajímavá, že vás to uhrane. To co se dělo v následujících epizodách, je nudné vlečení děje, a tak pomalé dávkování důležitých informací, že je to až otravné. Srdceryvné, stále dokola se opakující záběry na usměvavého Gabriela za doprovodu depresivní hudby se snaží tak moc okatě citově diváka deptat, že to přece nemůže fungovat. Tohle dokument bohužel hodně podráží, namísto zbytečně umělého drama by se tvůrci měli zaměřit na komplexní dávku informací a výpovědí, která mě osobně chybí. Ale možná to byl záměr, možná tvůrci chtěli seriál udělat "špatně" abychom nemluvili a zbytečně dlouho se netrápili hrůzami jaké se stali Gabrielovi, ale abychom seriál okomentovali hrůzami, které napáchali tvůrci. Každopádně tenhle dokument nikdy neměl vzniknout, tyhle věci by se prostě neměly stávat, snad to poselství k něčemu bude. Gabriel nechť odpočívá v pokoji, věřím, že teď už má klid. ()

haroska

Až na kost. Pro rodiče smrtící a myslím,že se to hluboce dotkne i těch, co děti nemají. Perfektně žurnalisticky pojaté..... ()

rublik05

Mimořádně silné téma, neskutečně smutné a dojemné, které nenechá snad nikoho chladným. Je absolutně neuvěřitelné, že se něco takového může v 21. století dít, aniž by někdo zasáhl a dotyčné dítě zachránil. Byl jsem docela překvapený, že nejen naše milovaná republika, ale i slavné Spojené státy se potýkaly/potýkají s problémem kvality úředníků a jednotlivých úřadů jako celků. Nemohu se však zbavit dojmu, že je celá série zbytečně moc dlouhá, čímž samozřejmě ztrácí na údernosti, scény se občas opakují a spousta jich tak vyzní zcela do prázdna. Na druhou stranu mi tam určité podstatné věci chyběly, takže můj celkový dojem je tak nějak rozpačitý. Účel, tedy poukázat na špatný systém v USA a na problematiku týrání dětí, dokument jistě splnil a snad se i něco změní k lepšímu, minimálně v té veřejné sféře. Závěrem chci jen podotknout, že nebýt té šílené stopáže a velkému množství nudných scén, měl by dokument mnohem větší údernost a poutavost. 7/10. ()

Arkagas1989

Malý Gabriel byl veselé a šťastné dítě do svých 7 let. Do doby, než se dostal zpět k matce a jejímu příteli, i přesto, že ona se ho hned po porodu vzdala. Za 8 měsíců utýrali malého Gabriela k smrti. Mučili ho tak, jak si nezaslouží žádný člověk, natož dítě. Místo jídla dostával kočičí stelivo, byl mlácen a zavírán ve skřínce s roubíkem v puse na dlouhé hodiny. Popáleniny, stopy po škrcení, střelné rány z air softové pistole. Malý semiletý klučík proti 120 kilovému chlapovi a jeho pošahané přítelkyni. A to všechno před dalšími sourozenci Gabriela.  Byla tohle chyba systému? Nebo tady klasicky pochybili lidé a sociální pracovníci, kteří nereagovali na podměty?  Tohle je dokument, který se sice odehrává v Americe, kde zemí otřásl, ale všichni víme, že tyto věci se dějí i u nás. Nevadí mi dokumenty o vraždách, nevadí mi psychicky narušení jedinci, ale tady se ukazuje pravé zlo se vším všudy. Tohle je dokument, který by měl vidět každý a je úplně jedno, jaký jste člověk a že Vás tyhle věci nezajímají. Tohle otevírá oči. Jako máma jsem minimálně 3 hodiny z 5,5 probrečela a musela jsem si dávat pauzy při sledování, ale jsem ráda že jsem to viděla. I tohle je totiž realita našeho světa a já děkuju na dálku prokurátorovi, který do toho šel s plnou vervou a i díky němu se nakonec matka Gabriela dostala na doživotí do vězení a její partner byl odsouzen k trestu smrti. I když za mě osobně je trest smrti vysvobození, on si to zasloužil. Tohle bohužel není ani thriller, nebo smyšlený horor, ale skutečnost. A mě děsí, kolik takových případů na světě je.    Takže pokud máte děti, i když Vás občas strašně štvou, obejměte je. A pokud je nemáte zrovna u sebe, pošlete jim vzpomínku. ()