Žena na útěku, odvážný uprchlík, horlivá úřednice a otec v nesnázích. Neznali se, ale teď se jejich cesty protnou v australském záchytném středisku pro imigranty. (Netflix)

jedna_vrana

Ani neviem, kto mi bol sympatický a kto menej. Nepriateľskí dozorcovia sú tiež len produktmi systému (alebo aj absencie vlastného svedomia?). Či ľutovať tých chudákov migrantov, ktorí si vybrali akurát Austráliu, krajinu známu tým, že lode s migrantmi otáča už vo výsostných vodách? Či chuderku Sofie, ktorej sa udejú strašné veci a urobí nešťastné rozhodnutia? Keby ma neboli absolútne rozčuľovali postavy Cam Sandford a Clare Kowitz, možno by som minisériu vzala viac na milosť. ()

Fr

„TOHLE SE MUSÍ ZNIČIT ZEVNITŘ…“ Pravda, čekal jsem víc nějaký útisku, špatnýho zacházení atd. A vono je to spíš o tý události, jak tam ubytovali tu zoufalou australskou občanku. Abych nekecal – ten život a strasti nebo spíš uprchlický problémy jsou tam taky, takže mám (máte) možnost poznat, že život není spravedlivej. Kurva není! Ale já nejsem „sluníčko“, takže spoustu věcí chápu (i když možná po svým…). Víc než o těžkej život imigranta jde o obvinění systému. A taky vo tu jednu šílenou píču. Nakonec je mi líto těch obyčejnejch zaměstnanců…. Jo a prej už je to teďka v pořádku…       /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Děkuji úřednici za odebrání dětí.  /// Thx za titule „Mirka Spudilová“.                   PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Pethushka

Překvapuje mě, jak málo je tady Stateless hodnocené. Přitom jde o sérii, která si rozhodně zaslouží pozornost. Zajímavé na ní je třeba to, že má více rovin. Příběhy jednotlivých postav ze záchytného tábora jsou tak silný kafe, že jsem měla co dělat, abych si od té hromady bezmoci dokázala držet odstup. A pak je tu vynikající Yvonne Strahovski, která naléhavě touží po přesném opaku toho, co chtějí všichni ostatní a dostává se do bizarní situace, při čemž se postupně odhaluje její minulost. Velmi dobře zahrané, velmi uvěřitelné. Člověk může mít pochopení pro všechny strany, a stejně se cítit naprosto ztracený... ()

Marze odpad!

Každá z postav nese silný příběh není zobrazena černobíle. Jejich chování je uvěřitelné. Vypadá to jako nějaký propagandistický projekt, s cílem prolomit australská přistěhovalecká pravidla a zasít do společnosti chaos. ()

sofiapetra

Sice  jsem nechápala, jak může mít hezká, šikovná a průměrně inteligentní ženská tak extémně nízké sebevědomí, že ze sebe nechá dobrovolně udělat úplnou onuci, která radši skončí v sektě a pak dokonce v utečeneckém (!) táboře, než aby se svému okolí postavila, ale budiž. ()

M.i.k.e

je celkem jasné,že tzv.vítače tohle utvrdí v tom jak je všechno strašně špatně,kdežto pro ty co volí spd a o víkendu si s chutí zahajlují s Ortelem to bude jen tupá agitka,nicméně v reálu je to hlavně silná káva,která ukazuje,že se co týká migrace jde o boj,který vlastně nemá vítězů.Možná to místy trochu smrdí klišé,aby to vyvolalo potřebné emoce,ale věřím,že zhruba takhle to opravdu funguje.Moc hezky tu Stateless ukazuje tři tábory.Bezradné úředníky,kteří přes všechna pravidla,nařízení a vlastní (ne)schopnost zapomněli být lidmi.Stráže v uprchlickém táboře,kteří jsou buď hovada,nebo ignoranti a nebo lidé,kteří by snad i chtěli dělat věci správně,ale nemají moc možností.No a pak samotní uprchlíci,kteří jsou degradování na "anonymní" dav,který dozorci oslovují číslem jako ve vězení i když v něm nejsou a většina z nich chce pouze lepší život pro sebe a svoje blízké.(je možná trochu naivní,že jsou zde všichni zobrazeni jako klaďasové,ale byl jsem s tím ok).A ti všichni se pak sejdou na místě,které se jim postupně zadře za nehty a jednoho po druhém je sežere za živa...80% ()

sir-dave

Minisérie o uprchlickém táboře, na jednu stranu kvalitně, na té druhé tíživě, ne moc pozitivně natočeno, ve vyprahlém, nehezkém prostředí. Vše je, dá se říct, o schizofreničce v táboře, okolo které se motá vůdce sekty, úřednice, která neví roupama coby, bachaři pod psychickým stresem a všudypřítomnými uprchlíky dožadující se svá práva. Yvonne Strahovski to hraje bravurně, herecký bezkonkurenční. Její proměna je neskutečná. Bohužel až poslední díl dostává trochu spád a napětí. Do té doby to jde od desíti k pěti. Myšlenka podle mého není o hodných nebo zlých migrantech. Jsou obě strany. Jen to ukázalo jak to pravděpodobně vypadá v těch kultivovanějších uprchlických centrech v Austrálii. ()

Tosi

Ponurý drama plný bolesti a taky těžkýho rozhodování, co je tady vlastně správný a co špatný. Jde tady o imigranty a soucítit se tady dá s oběma stranami, s těmi co jsou zavření, i s těmi co je mají hlídat. Seriál je velmi dobře napsanej, nevypráví až tak něco novýho, ale působí autenticky a má i dojemnej konec, takže určitě 80% a silný čtyři pecky. ()

petikacka

Ano, bylo to silné a ano bylo to hnusné. Nejsem žádný vítač, ale zasáhlo mě to. Ovšem řekněme si to otevřeně, kdyby tu nebylo té Australanky nezákonně držené v tomto zařízení, tak by tento seroš vůbec nevznikl. Jeden si nemůže dělat názor po tomto shlédnutí, musel by to zažít. Věřím, že se takové věci asi stávají, ale nemůžeme házet všechny do jednoho pytle a každá mince má vždycky dvě strany...Za mě 85% ()

barteca

To bylo hodně silné. Zachycení šílené frustrace na obou stranách velmi realistické. Všichni jsou v pasti novodobého koncentráku. Tahle imigrační prekérka je řešením kvadratury kruhy a nikdo nevyhrává. Bůh suď, jestli ty šílenosti nepokračují i tam, kam Austrálie problém od svých břehů odsunula.... ()

Jenda.SG-1

Moc hezky natočeno, zejména Yvonne Strahovski předvedla vynikající výkon, za který by si rozhodně zasloužila nějaké ocenění. Její linii jsem odhadl v podstatě v okamžiku, kdy se objevila na scéně sekta a její "vůdce", protože téhle verbeži nejde o nic jiného, než o ožebračení, či zneužití oveček, co se nechají vtáhnout. Ani bych neřekl, že šlo o agitaci ve prospěch migrantů, jak někteří jiní komentující, protože nikdo nezastíral, že migranti neutíkali před válkou, to bylo pouze z počátku, ale pak když pluli do Austrálie, tak šlo už o ekonomické migranty, kteří si prostě chtěli vynutit vstup na území suverénního státu. Že podmínky v těch táborech nejsou ideální, musí být jasné každému a nelze přehlížet porušování jejich lidských práv, na druhou stranu, jak správně uvedl otec od rodiny, za smrt jeho ženy a dcery nemohla Austrálie, ani zádržné tábory, ale jeho sobeckost a hamižnost, když mu nestačilo, že jsou v bezpečí v Pákistánu a riskoval jejich životy pro nejistý majetkový prospěch cestou do Austrálie. Dal jsem proto plný počet hvězdiček, protože téma bylo pojato skutečně objektivně bez příkras, včetně morálních dilemat jednotlivých postav, přičemž série nedává řešení, pouze otevírá diskuzi na dané téma. ()

Eluin

Uprchlická krize je jednou z (mnoha) výzev současného světa a bylo jen otázkou času, něž se tomuto fenoménu bude věnovat i nějaký televizní seriál. Mozaika příběhů několika lidí z detenčního centra pro uprchlíky v Austrálii má své reálné předobrazy (jak tvůrci neopomenou před každých z celkem šesti dílů seriálů v úvodu zmínit). Patrně záměrně byly vybrány osudy dost rozdílné, kdy lidé na útěku mají různé motivace, jinak se jim daří ekonomicky, mají jiné rodinné zázemí, apod. Co je však společné, je přímo hmatatelná míra frustrace z jejich osudu. Ta se zejména v prvních dílech přelévá i na diváky a vytváří tak ambivalentní pocit, kdy si na jednu stranu chcete pustit další díl, ale na stranu druhou vám z toho moc dobře není. Zapomeňte na to, že by se zde servírovaly kdovíjaké "happyendy" plné kýčovitého uvědomění typu "jsme přece všichni lidi" a "na kulturních rozdílech nezáleží". Cesta Ameera z Afghánistánu přes Pákistán a Indii do vysněné Austrálie (kde, jak si říká mezi kamarády, přece každý může plnit své sny, že jo...) je plná důležitých životních ztrát, frustrace ze vzájemného nepochopení, kritickou ránu zasazuje zrada (trochu očekávaná) ze strany pašeráků lidí, kteří v konečném účtování vycházejí asi jako nejvíc negativní osoby (i když jejich životní příběh nám v seriálu načrtnut není). Jiné to má Sofie (Yvonne Strahowski), která řeší dlouholeté vztahové problémy s matkou a sestrou (však to znáte, rodič preferuje jednoho z potomků...) a útěk do náruče podivné sekty pak řeší tím, že se vydává za německou občanku a požaduje deportaci do své "země původu" - Německa (tedy přesný opak toho, co žadatelé z detenčního centra dělají). Šílené, kam člověka může dohnat psychická krize. Jsou tu samozřejmě i postavy pracovníků detenčního centra. I na nich můžete vidět, jak je drsná práce postupně mění, z idealistů se stávají nástroje represivního systému až nebezpečně rychle, nicméně rozhodně tu nejsou vykreslení jako "ti špatní". Je jasné, že jejich práce je náročná a často se dostávají do konfliktů, které prostě v daný moment jde jen těžko řešit nějak správně. I oni tak někdy bojují s iluzí podobnou té, která potkává migranty v cestě za "vysněnou zemí, kde už bude jen dobře". Nebo někdy jen podléhají svým dosud snad skrytým sadistickým choutkám v okamžiku, když kamery zrovna nesvítí a "ten čmoud" vás nějak pěkně naštval. Působivé téma a dobrý scénář (který vlastně píše sám život) slibně podbarvuje i velmi dobrá kamera. Díky délce seriálu v podobě šesti dílů se nedostavují pocity "přežvýkávané vaty". Skvělé jsou také herecké výkony. Stoprocentně doporučuji, vzhledem k současné situaci čas na seriály, jak se zdá, opět nastal. ()

zdenzo

NÁŘEZ, KTERÝ BY MĚLI VIDĚT VŠICHNI VÍTAČI I ODPŮRCI MIGRACE Skvělá minisérie, popisující australské imigrační peklo, kde je jenom porazenych. Hodně to prehodnotí Váš pohled na uprchlickou politiku (tedy pokud nejste tupé a sobecké hovado). Výborně zahraná role Yvonne Strahovski. Je neuvěřitelné jak si vyspělá společnost 21.století nedovede poradit se 70 miliony valecnymi migranty, z nichž polovina jsou děti. 4,7* ()

pafka

Mnohovrstevnaty pribeh ply barev a zadneho cernobileho videni. Po prvnich dvaceti minutach jsem byl naprosto nadseny a do konce sesteho dilu serial hltal a jestli tam byla serialova ridka omacka, tak snad jen dvakrat a to malou chvili. Tohle se strasne povedlo. Dokanale odehrane, dokonale sestrihane, skvele dramaturgicky. A k tomuvsemu se jeste dost dozvite o tom, jak to v takovych zarizenich asi chodi, proc vznika nasili, nedorozumneni, lez, arogance. V tom serialu je toho tolik. Tema skvele zvladnute a plne vycerpane a zhodnocene. Parada ()

TonyHawk94

Po prvej časti som zostal v nemom úžase (a zároveň zhrozený), čo ďalšieho príde, lebo už pilot je veľmi silný, ktorý môže byť základom pre skvelý film. Osud niekoľkých ľudí a pohľad na utečencov a ich podmienky očami (prevažne) 4 rôznych ľudí (otec rodiny, žena utekajúca pred obrovskou psychickou traumou, byrokratická úradníčka a bachar zabezpečujúci svoju rodinu) s neľahkým odkazom (ktorý nacionalisti, novodobí "spasitelia" a záchrancovia národov nebudú chcieť vidieť). Za mňa ultimátom s dodatkom, že hudba vynikajúca (gitarový main theme mraziaci a v nejedných momentoch navodí nostalgické chvíle) a hlavní herci skvelí (ťahá to najmä moja obľúbená Yvonne Strahovski, ale nezaostávajú ani ostatní). ()

Kozlowski8

Příběh několika lidí, jejichž životní cesty se propojí v záchytném táboře pro imigranty v Austrálii. Každá ze čtveřice hlavních postav je zde však ve zcela jiné roli a jiném postavení. Afghánský uprchlík, který touží po novém, bezpečném životě, vysoce postavená úřednice imigračního úřadu, otec od rodiny, který právě nastoupil jako strážný v táboře a žena - Australanka, utíkající spíš před svou rodinou a okolním světem a do tábora vlastně nepatří. Všichni tito lidé mají své sny, touhy, city, svědomí a každý z nich se snaží dosáhnout svého cíle a dostat se ze začarovaného kruhu, v němž se pohybují. Naprosto skvěle zpracovaná psychologie postav a atmosféra tábora, vše působí velice uvěřitelně. To platí i pro herecké výkony - zvláště Yvonne Strahovski je vážně výtečná. Pro mne neobyčejný zážitek a mnoho emocí. Moc mne to bavilo. 85 %. ()

VLADEK

Jako nebylo to špatné, téma zajímavé, postava Yvonne Strahovski je zahraná a napsaná velmi hezky, včetně těch flashbacků, i některé další postavy jsou super, ALE prostě u každého dílu byla scéna/y, které byly nedotažené, polovičané a bohužel u některých postav chování absolutně nevěrohodné. ()