Zelený rytier

• Česko Zelený rytíř (viac)

Tento príbeh začína v časoch, keď česť bola všetkým a odvaha robila kráľa. Temnejším spôsobom rozpráva epický stredoveký fantasy príbeh z legiend o Artušovi. Chrabrý, ale svojhlavý rytier okrúhleho stola, synovec kráľa Artuša, Sir Gawain, sa vydáva na odvážnu cestu, na ktorej konci ho čaká osudový vyzývateľ - obrovský a tajomný Zelený Rytier. Sir Gawain na tejto púti, počas ktorej bližšie spoznáva aj sám seba, musí čeliť duchom, obrom i zlodejom, aby dokázal, že je hoden cti v očiach jeho rodiny a celého kráľovstva. (Forum Film SK)

silentname

Na úvod komentu asi poviem, že nečakajte od tohto filmu žiadne akčné fantasy, kde budeme mať poriadny súboj, kde sa dočkáme nejakej tej krvi. "The Green Knight" je skôr cesta jedného človeka, ktorý musí splniť skúšku svojej vlastnej odvahy. A mňa to bavilo skoro počas celého času. V úvode som bol trochu zmätený a tak trošku som mal pocit, že film sa celkom vlečie, no myslím si, že s príchodom "Zeleného rytiera" sa veci veľmi rýchlo začnú posúvať správnym smerom. Najväčšie plus, ktoré na tomto filme musím vyzdvihnúť je jeho vizuálna stránka. Absolútne nádherne vyzerajúci film, kde niektoré scénky skutočne berú dych. Okrem toho aj mnohé triky vyzerajú bravúrne. Ako napríklad časť, kde musí vytiahnuť z jazera "niečo dôležité" pre jednu ženu. A nie nepoviem, o čo pôjde. Záver je absolútne skvelý a keď som si trošku naštudoval aj kontext postavy Gawaina, tak dáva ešte oveľa väčší zmysel. Čo musím rovnako vyzdvihnúť je hudba vo filme. Excelentná a soundtrack by som mohol pokojne počúvať kedykoľvek. Dev Patel je tradične vynikajúci, no aj ostatní herci podávajú svoje role skvele. Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sarita Choudhury, Sean Harris, Kate Dickie... a aj ostatní. Postavy sú zaujímavé, film neustále skvele mení svoju atmosféru a je super, že ani často neviem čo sa deje občas v skutočnosti a čo sa odohráva v hlave nášho protagonistu. Scénky, kde sa ocitne na zámku s Lordom (Edgerton) a Lady (Vikander) sú miestami celkom slušne creepy a dotvárajú skvelý obraz pre tento film. Proste absolútna filmová lahôdka, ktorú si na konci roka určite pripomeniem vo svojom výbere najlepších filmov. Hodnotenie: A ()

Ruut

No budiž no. Občas taková dospělácká variace na mýty a legendy nevadí. Samozřejmě Ospalé díře ani po ty kotníčky, ale vizuál by opravdu šel a je vidět, že i za pár šupů může být hodně muziky. Hlavní problém filmu vidím už v popisku traileru, který láká na nejnovější film UZNÁVANÉHO režiséra... tak to ani omylem.. A vo tom to je ... ()

Jhershaw

Že film nebude epická fantasy, ale zádumčivý art, jsem věděl. Netušil jsem však, že se pokusí o dekonstrukci rytířského mýtu tím, že hlavní postava -svým chováním- žádný rytíř není. (Ale je možné, že tohle je podstatou příběhu i v originále). Vizuálně zajímavé jen místy, místy dlouhé. Hlavně byla chyba tenhle pomalý film ve Varech zařadit mezi půlnoční.. ()

vurhor

Velkolepý příběh rytíře Gawaina, který se zde nebude muset bát, že mu ukousne hlavu caerbannogský králík z Monty Pythonů. Tentokrát mu totiž půjde o hlavu ze strany někoho jiného. Zelený rytíř v jistém směru připomíná takový mix Villeneuveova Blade Runnera a Excalibru (částečně i Revenanta). Člověk by neměl očekávat žádné veselé a svižné dobrodružství, ke kterému by mohla usednout celá rodinka. Je to velice pomalá, pochmurná a v určitých místech bizarní podívaná, která rozhodně nebude pro každého diváka. Je to vlastně vcelku velká artovka, která spoléhá především na úchvatné vizuály, plus na zvláštní, ale velice působivou atmosféru, kterou skvěle doplňuje i pěkná hudba. Rejža David Lowery si s tím hezky hraje. A dává Gawainově cestě fajn pocit existenciálního dumání o významech statečnosti a zbabělosti. I přes pomalé tempo je ale Zelený rytíř téměř po celou dobu poměrně napínavou a emočně nabitou podívanou, od které jsem nemohl spustit oči. Možná jen některé motivy mohl film podat lépe (Morgana), plus s některými pasážemi mohl krapet přidat na tempu, ale celkově to byl moc hezký zážitek. Lepší 4* ()

Eliott

Mohu pochválit leda tak poutavou legendu a skutečně impozantní vizuál, bohužel však bylo zpracování zoufale nudné. Mimo počáteční scénu se zeleným rytířem a mírně hororovou část s duchem ženy u jezera jsem měl problém se na děj dostatečně soustředit a většinu času se v této slátanině dokonce ztrácel. Celé to bylo natolik ubíjející, že jsem se ke konci přistihl jak usínám. V prvé řadě mi hlavní hrdina nepřipadal dostatečně charismatický a jeho putování bylo přinejmenším zvláštní. Jedinou útěchu tak na jeho cestách poskytovala roztomilá lištička. Fanoušci road movie si to možná užijí, ale pro mě to byla pouhá ztráta času. Shodněme se, že se nejedná o můj šálek čaje a za to, co mohu docenit, uděluji dvě hvězdy. 40% ()

• Zbroj Zeleného rytíře je pokryta nápisy v Sabejštině. Tímto jazykem mluvil národ Sabejců žijící na území dnešního Jemenu v období 1. tisíciletí př. n. l. až do 6. století n. l. Ve filmu má postava díky nápisům působit starobyle a nadpozemsky. (NiWi)
  • Film je inspirován básní z konce 14. století s názvem „Sir Gawain a Zelený rytíř“. (Duoscop)
  • Po závěrečných titulcích následuje ještě jedna scéna. (Saur.us)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Filmový festival SXSW bude online

Filmový festival SXSW bude online

03.04.2020

Jedna z mnoha událostí, které doplatily na současnou pandemii, byl i filmový festival v americkém Austinu South by Southwest. Na akci se tradičně setkávají filmaři z celého světa, promítají se… (viac)