Greg (Owen Wilson) je nedávno rozvedený muž, jehož život se rozpadá, když v tom potká Isabelu (Salma Hayek), která je přesvědčena, že znečištěný a zlý svět kolem nich není skutečný. Věří, že žijí v ošklivém, drsném, ale simulovaném světě počítačovou animací, uvnitř krásného, ​​mírumilovného, „skutečného“ světa blaženosti. (PhoenixTears)

Aljak

Mike Cahill doteraz u mňa zabodoval obomi predchádzajúcimi psyho-scifi-drámami Another Earth a I Origins. A tak som sa celkom tešil, čo si pre nás pripravil tentokrát, obzvlášť keď som zbadal to hviezdne herecké obsadenie. O to väčšie bolo sklamanie. Tento krát sa mi Mike do vkusu netrafil, ale že vôbec! Po pozretí filmu som vyčkal ešte pár dní, aby sa mi to v hlave rozložilo (tak ako jeho predchádzajúce dva skvelé filmy), ale tentokrát ma to proste nechytilo. Celé mi to prišlo skôr ako nejaké feťácke poletovanie v paralelnom svete, kde nebolo nič reálne. Čudné, bizarné, prepálené... Dúfam, že Mike Cahill nepôjde aj nabudúce týmto smerom. 1* ()

sedm.1

Jelikož jsem byl po shlédnutí Bliss poměrně dost v rozpacích, co si o této celé podívané mám vlastně myslet, přečetl jsem si na CSFD většinu dalších komentářů k tomuto filmu od ostatních uživatelů, a upřímně mi to tedy situaci neusnadnilo, spíš naopak, každopádně když se nad tím vším ale zamýšlím tak nějak ještě dál, tak z toho všeho mám především dojem, že k tomu všichni zvolili až zbytečně sofistikovaný přístup, že v tom mnoho diváků hledá kdovíco, mě ale tento přístup nepřijde úplně namístě a říkám si, co když to bylo celé daleko jednoduší a jestli by tedy nebylo vhodnější se na tento snímek kouknout více pragmatičtějším způsobem. Proč v tom hledat sci-fi, proč přemýšlet nad tím, co byla skutečnost a co realita, proč tápat, co tím chtěl tvůrce vlastně sdělit? Mě osobně totiž přijde mnohem sympatičtější a hlavně smysluplnější pohled na celou tu přítomnou zápletku takový, že se prostě jedná o drogový trip, kdy se zkrátka ústřední hrdina pod nátlakem všech nepříjemných událostí, co se na něj postupem času navalili, zhroutí a vyhledá si tak pod vlivem omamných látek vlastní, lepší, vysněný svět, a to za pomoci náhodné známosti s pomatenou a též závislou bezdomovkyní. Co je na tomto pohledu špatně? Nezapadá to celé do sebe mnohem lépe, a to především i s ohledem na závěr? Mě tedy určitě ano a právě díky tomuto mému, možná správnému pojetí, pak musím konstatovat, že i když se ve výsledku jedná o rozhodně jedno z nejneobvyklejších dramat, tak mě vážně hodně zaujalo, samozřejmě nutno s dodatkem, že nejen ale v tom pozitivním smyslu slova. Každopádně co mě určitě potěšilo, byl velmi silný a přesvědčivý herecký výkon Owena Wilsona, kterého jinak opravdu, ale jako že opravdu vůbec nemusím, zde ovšem překvapil nevídaným způsobem a minimálně mě si omotal kolem palce, prostě podal vážně parádní výkon. Se Salmou je to pak ale trochu složitější, jelikož o jejím herectví si nemyslím nic valného a tady se to jen potvrdilo, na druhou stranu, co si minimálně pánové budeme namlouvat, i ve svých pětapadesáti je to pořád neuvěřitelná bohyně, které se toho dá díky jejímu dokonalému vzhledu mnoho prominout a ano, i zde je tak rajcovní, že mi její, jemně řečeno, podivný výkon, byl zcela lhostejný, takže vlastně i ona u mě nakonec uspěla. Jinak mě pak oslovil i styl zpracování, konkrétně pojetí špinavého a nevlídného reálu, versus harmonická a idealistická fantazie, jo, to mě fakt bavilo, s tím se pak svezla i výrazná atmosféra filmu a v podstatě musím přiznat, že za funkční lze tady považovat i emoce, které mě též nejednou pohltily. Vyloženě problém jinak nemám asi s ničím, tedy samozřejmě až na tu tolik diskutovanou zápletku, která zbytečně motá divácké hlavičky, takže bych určitě tedy uvítal nějaké to tvůrčí upřesnění, no není to zkrátka rozhodně lehká záležitost, na druhou stranu je ale zároveň natolik výrazná, nevšední a zajímavá, že jsem určitě rád, že jsem jí dal šanci. ()

Socrates

Klasicky snivý Cahill se svými paralelními Vesmíry a jeho první opravdový sci-fi. Žádná revoluce, ale za mě příjemnej kus, s asi trochu nepopulárním mlhavým koncem. Škoda, že režisér svými předchozími inďárnami vstoupil až moc do povědomí a polapil ho zazobanej Bezos, protože neznámá dvojice v hlavní roli by tomu slušela určitě víc. Owen mi ani tak nevadil, zato s paní Hájkovou neměli kluci moc šťastnou ruku, obzvlášť co se výkonu týče. Avšak musím uznat, že se na ni i v jejích pětapadesáti náramně příjemně kouká, když se upraví nebo předkloní. ()

E lan

Nu tak nejprve k tomu co se nepovedlo: Salma, to je skutečně tragický herecký výkon. Dále pak zmatenost scénáře, který se sám v sobě ztrácí a kupí jednu nesmyslnost za druhou. Tak pro tři? Poselství vlastního světa, ve kterém žijeme ať už jakýkoli je krásné, už několikrát jsem o něm četl a skutečně svět každého z nás je bohatství. A to se zde ukazuje, trochu nešikovně, ale přesto. A Owen to nezahrál vůbec zle. ()

JohnCZ

Uf, ještě, že jsem se nenechal odradit hodnocením. Cahill i tentokrát operuje s myšlenkami paralelních světů a noří svůj příběh do snové atmosféry, kdy si divák není jistý, co je či není realita. Co je simulace? Co je realita? A co je to vlastně realita? Není realita také simulace? Nebo je to snad příběh o závislosti na drogách? Nebo o duševní poruše? Film předkládá mnoho myšlenek, často i protichůdných a nejsem si jist, zda bylo cílem tvůrce nalézt nějakou jednotnou interpretaci. Rozhodně ale donutí diváka se zamyslet, ač mám teda z komentářů dojem, že ne každý se o to pokusil. Výtku bych směřoval akorát k hereckým výkonům, které mi nepřišly zrovna dobré, hlavně Salma Hayek a její cigáňa manýry nejsou úplně příjemné na sledování. Ani Owen není zrovna herecký virtuóz a osobně bych asi spíš ocenil spíš nějaký neznámý cast, který nebude působit tak rušivé. ()

• Film se natáčel v Los Angeles v Kalifornii, dále v Chorvatsku ve Splitu a na ostrově Lopud. (rafix)
  • Názov filmu sa objaví až v 97. minúte. (F2003F)