Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

poz3n

Chci se rozplynout v tomhle bezprostředním pocitu. Tahle touha se mě u I Origins během filmu zmocnila dokonce vícekrát. Cahill totiž dokázal v každé části, která byla vždy i tak trochu žánrově jiná, než části předešlé a následující, vystavět silnou scénu, která děj zároveň posunula dál. A nemluvě o té scéně poslední. Dlouho mě žádná závěrečná scéna takhle nerozsekala. I think you're crazy, maybe. I will see you in the next life. 9/10 ()

misterz

Veľmi zaujímavá vecička. Námet je pomerne originálny a pretavený do zaujímavého scenára. Úvodná polovica filmu je síce trochu vláčna (slabšie dramatické spracovanie) a pár scénok sa mi zdalo zbytočných, ale všetko nakoniec spolu graduje do peknej myšlienky a pointe na záver. Čím viac sa blížil koniec filmu, tým viac sa mi to páčilo a tým viac som nechcel, aby prišiel koniec. Maličký problém vidím už len vo výbere herca pre hlavnú postavu. M. Pitt je výborný herec, aj tu hral ako o dušu, ale typovo sa mi sem nehodil. Jeho herecká hviezda skôr vynikne pri negatívnych úlohách, hlavne v postavách rôznych psychopatov, šialencov, prípadne lúzerov. Jeho vizáž ho k tomu priam predurčuje. Ale to je len taký môj dojem, v každom prípade ide o výborný snímok a na plný zásah chýbalo naozaj iba málo. 85/100 ()

TedGeorge

Chvilema velmi zajimavy, chvilema uspavajici. Dejte tomu sanci, je to originalni sci-fi, ktera dokaze zaujmout, ale nemuzu si pomoct - je to jako kdybych sledoval dva filmy. Ty veci, ktere by jste chteli, aby film rozvedl, film nerozvadi. A naopak. Plusem jsou dve nadherny zensky, ktery v tom hrajou. ()

J*A*S*M

(49th KVIFF) Divácky tak nekonfliktní sci-fi, že se na festival skoro až nehodilo. Příběh molekulárního biologa, který při svém výzkumu nejprve dokáže nebožský původ lidského oka, aby se pak toto zjištění dalším výzkumem zpochybňovalo. Nároky na diváka nejsou příliš vysoké, snímek nikdy nezabředne do vědecké hantýrky nebo do hlubokých filosofických rozprav, byť by zde na ně jistě byl prostor. Film je profesionálně natočený, příběh vcelku zajímavý, byť občas to celé působí až příliš nepravděpodobně a naivně (viz třeba ta Indka, které podle fotografie oka identifikuje dívku, kterou podle svých vlastních slov několik měsíců neviděla). Uprostřed festivalového shonu nicméně I Origins zapůsobilo jako příjemný odpočinkový film, takže bezprostředně po projekci jsem byl vyloženě nadšený, s odstupem to ale trochu vyšumělo. Přesto pěkné čtyři hvězdy, v závěru je to emocionálně docela silné. ()

darkrobyk

Mám rád divné filmy s tajemstvím, které jsou chytře vystavěny a směřují k překvapení, co může být tušené, ale také vůbec nemusí. Všechny složky filmu jsou v báječné harmonii - vizuální stránka, hudba a samozřejmě herci. Zdánlivě nezáživné vědecké téma se promění v napínavé drama o hledání... Oči jsou fascinující orgán; lze se na ně dívat, zkoumat je a studovat, nebo řezat, vydloubávat a rozmačkávat (mistr Fulci by věděl, jak na ně). Režisér se nebojí dotáhnout jisté scény do možná divákem nechtěného konce, a tak tu s výtahem by jistě mnohé filmy pojaly naprosto jinak. Zde však splnila svůj účel. Nádherný film, který mi nakonec ani moc sci-fi nepřišel. ()

• Ve scéně v metru zazní píseň „Dust It Off“ od francouzské skupiny The Dø. (PozorGranat)
  • Dr. Ian Gray (Michael Pitt)  fotografuje technikou tzv. reverzního uchycení objektivu, která je sice vhodná pro pořizování detailů lidských očí, nicméně při ní je vzhledem k absenci elektronického spojení mezi fotoaparátem a objektivem vyloučeno užití funkce automatického ostření. Ve scéně, kdy Ian fotografuje Salomininy oči, je zvuk motorku automatického ostření přesto slyšet. (Neuge)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)