Gustav Makovec (František Peterka) a Karel Vašátko (Karel Augusta) sú dvaja nielen nerozluční kamaráti, ale aj podvodníci, ktorí nedokážu odolať vidine ľahkého zisku, majú však smolu a namiesto zisku sa dočkajú straty. Straty slobody, ktorú sú nútení vymeniť za pobyt v nápravnom zariadení. Brány väznice po čase opúšťajú s pevným odhodlaním začať nový život. Nastúpia v autodielni podniku Frigotherm, ale ich predsavzatie živiť sa poctivo veľmi rýchlo dostáva prvé trhliny. Vystriedajú niekoľko zamestnaní a vymyslia celý rad originálnych podvodíkov a zlodejín. Zakaždým však narazia na podvodníkov oveľa drzejších, bezcharakternejších a prefíkanejších, takže na ich nápadoch zakaždým zarobí niekto iný. A keď už toho majú plné zuby a chcú sa svojim šikovnejším sokom pomstiť, skončia nakoniec tam, odkiaľ na začiatku vyšli. Za mrežami... (TV JOJ)

Kimon

Mě se prostě takové humorné filmy o špatné totalitní době líbí. O době, ze které si scénáristé, režiseři a herci dělali srandu, přestože byla špatná. O době, kdy "všichni měli všechno a nikdo nic". Tehdejší pořekadlo "Kdo nekrade, okrádá rodinu" bylo nanejvýš platné. A dělat si srandu i v době špatné, to jediné pomáhalo tu dobu přežít". Proto to mé vysoké hodnocení. ()

roswelll

Krásná satirická komedie, které pan Schulhoff opravdu uměl. Herecký koncert pana Augusty a pana Peterky, tuto komedii si v pravidelném intervalu pouštím. Poslední natočený film režiséra Petra Schulhoffa ()

nervoznideda

tak po 28 letech mě to tak blbý nepřipadá. To co se dělo tehdy se dneska provádí ve velkém s požehnáním kamarádů prostě se nikdo nepolepšil spíše naopak 28 12 2010 deda ()

Orlau32

Asi se u nás vždycky kradlo, ale rozhodně ne tak ve velkým, jak se to děje dnes. Proti dnešním loupežníkům jsou ti dva v tom filmu úplní žabaři. Až se divím, že to tehdy "cenzura" pustila. No průměr. ()

blackrain

Herecké obsazení se opravdu povedlo. Jedna vypečenější figurka než druhá. Kdo nekrade jako by nebyl. Jeden švindl lepší než druhý. Karel Augusta a František Peterka jsou velcí sympaťáci. ()

Dr. Hawkeye

Schulhoffovy filmy jsem nikdy neměl nijak v lásce (snad s výjimkou Bohouše), ale musí se mu nechat, že je často zachraňovali herečtí představitelé - stejně jako v tomto případě zejména František Peterka. Jinak dost vyčpělá komunální satira druhé normalizační dekády, která mi díky ústřední dvojici smolařů lehce evokovala o pět let starší Což takhle dát si špenát ()

K.I.N.G.

Typický příklad dementního oficiálního textu distributora. Tento když si přečtete, tak už víte o filmu úplně vše. Jinak pochvala pro Františka Peterku za herecký výkon. ()

topi

Karel Augusta a František Peterka je naprosto bezchybná dvojice podvodníčku, kterým se nedaří a nedaří. Výborná komedie v jasně rozpoznatelné režii pana Schulhofa, který si svoje filmy i perfektně obsazuje a nejinak je to i u této pohodové komedie z 80. let. Rád se vždycky podívám znova. ()

dyfur

asi najslabšia komédia P.Schulhoffa -vtipy už vtipné moc nebol... bolo to kŕčovité a nevtipné. A hlavne Karel Augusta a František Peterka už nestačili utiahnuť celý film ....moja zaujímavosť: Filmovanie prebiehalo v Prahe, Ondřejove, Unhošti a Třemblatoch. (dyfur) ()

Hennes

Petr Schulhoff natočil dobré komedie a tato také není špatná. František Peterka v nejlepší formě spolu s tehdy ještě hubeným Augustou tvoří výbornou dvojici. Jeden ráznější, druhý zakřiknutější. Komedie poukazuje na rozkrádání socialistického majetku a na nutnost živit se poctivě. Mě jich bylo ale obou líto, jak jim to vždy nevyšlo. ()

rakovnik

Dvojice povedených podvodníčků v podání skvělých herců Peterky a Augusty se protlouká socialistickým hopodářstvím tak, aby nemusela pracovat a přece se měla dobře, ale nakonec se jejich nápady vždy zvrtnou a narazí. Film sice není až tak vtipný, ale vynikající herci vytváří příjemnou podívanou. Twiggy rules :-) Jinak krásný příklad socialistické ekonomiky: aby auto nejelo nevytížené, čili se ušetří za pohonné hmoty pár korun, klidně bude stát stavba školky. ()

Martin741

Normalizacnymi sudruhmi bol film dost tolerovany, a satira nepresiahla medze, ktore filmu vytycila vladnuca moc. V roku 1982 v ramci stojatych vod ceskoslovenskej normalizacie sa to dalo povazovat za zabavu, teraz som mal film problem dopozerat v Telke, DVD by som urcite nechcel. 25 % ()

Rodriguez

Někdo odsuzuje socialismus spolu s komunisty, já osobně jsem to nezažil, ale filmy z této éry jsou nejlepší "česko-slovenskou" tvorbou v dějinách kinematografie. Rád se u nich zasměju a pobavím a pokud výjdou na dvd nosičích, sem s nimi! ()