The Beatles: Get Back

Dokumentárny / Hudobný
Veľká Británia / Nový Zéland, 2021, 7 h 50 min (Minutáž: 139–174 min)

YumiOkami

neskutečný zážitek. peter jackson je génius. tohle byl vždycky můj sen - vidět remasterovaný beatles, MNOHEM víc mcbeardy (aka paul s vousy, kdo by nevěděl) kontentu, lindu s malou heather, krásný vzpomínky na začátek brouků, maureen a pattie, billyho prestona, vtipné tanečky, sexy george martina (daddy), koncert na střeše, “fuck the police” moment, podporu od náhodných lidí na ulici, george ve fialových košilích, johna parodující písničky od ostatních interpretů, paulův ohromující barytenor, ringovo nesmírně milou povahu, šedesátkové outfity a samozřejmě ROCK AND ROLL!!!!!!! || ❝𝐈'𝐝 𝐥𝐢𝐤𝐞 𝐭𝐨 𝐬𝐚𝐲 𝐭𝐡𝐚𝐧𝐤 𝐲𝐨𝐮 𝐨𝐧 𝐛𝐞𝐡𝐚𝐥𝐟 𝐨𝐟 𝐭𝐡𝐞 𝐠𝐫𝐨𝐮𝐩 𝐚𝐧𝐝 𝐨𝐮𝐫𝐬𝐞𝐥𝐯𝐞𝐬; 𝐚𝐧𝐝 𝐈 𝐡𝐨𝐩𝐞 𝐰𝐞 𝐩𝐚𝐬𝐬𝐞𝐝 𝐭𝐡𝐞 𝐚𝐮𝐝𝐢𝐭𝐢𝐨𝐧.❞ 🕺🏼🌈🎸 ()

Antek

V podstatě se nejedná o nic jiného, než osmihodinový záznam o skupině čtyř týpků, co natáčí jedno album – navzdory neustálému mumraji kolem, přicházejících a odcházejících hostů a také faktu, že nové album začínají s naprostou tabula rasa. Jenomže ti čtyři týpci jsou Harrison, McCartney, Lennon a Starr – natáčejí jedno z nejlepších alb na světě „Let it Be“, mumraj tvoří filmový štáb (jehož kamery natočily více než 60 hodin materiálu) a jejich tým, a přicházejícími a odcházejícími hosty jsou celebrity (Peter Sellers!) a členové rodin. Sledovat tu tryskající tvůrčí energii je čirá radost. Když McCartney z doslova ničeho vykřesá nesmrtelné „Get Back“ a vy máte možnost sledovat zrod písně od prvních akordů až po finální podobu, jednoduše musíte smeknout. V další chvíli pak Lennon blbne, dělá obličeje a do toho jenom tak v rámci rozcvičování celá kapela zpívá různé provařené fláky – protože tyhle kluky to pořád hrozně baví a hudba je pro ně „alfa omega“ (a shodou okolností zdrojem obživy). Nakonec dojde i na určité tenze – ale není to nic dramatického, snaží se to řešit, protože jim záleží jeden na druhém a vždycky „v tom byli spolu“. Ten pocit vzájemné sounáležitosti, kus společného osudu, byl pro mě asi zdaleka nejdůležitější. Nesledoval jsem firmu na hity, ale čtyři chlapy, co díky svému nesmírnému talentu dali světu pořádný žvanec hudební historie (včetně pro mě niky nepřekonaného živého vystoupení na střeše Apple Studio v Londýně, jehož záznam jsem viděl jako kluk, a už to ve mně zůstalo). A pokud jsem si to užil já – jako člověk, co neumí zpívat, ani na cokoliv hrát – nedokážu si představit, co musí prožívat ti, co hudbu dělají. Ti musí explodovat. ()

vyfuk

Zdlouhavá neuvěřitelně nezáživná podívaná, která má k dokumentu daleko jako já ke zlaté medaili z olympiády v krasobruslení. Informací a nějaké grafiky k tomu a snaha dělat cokoliv kreativního ve filmu je nulová. Sem tam nějaký text a jinak hraní, cvičení, přemlouvání, plahočení a únavné opakování. Tohle byla super příležitost přiblížit jednu z nejzajímavějších věcí v dějinách hudby i byznysu. Místo toho máme nesetříhané, hezky restaurované záběry o hovně. Pro fanoušky asi orgie. Ale v ostatních případech totální zbytečnost. ()

velkyvezir

Záznam rozpadu manželství, ve kterém se všichni vzájemně milují, ale zároveň vědí, že nastal čas vydat se každý svou cestou, aby se jednoho dne zase sešli. A sešli by se nebýt jednoho magora, co si odpoledne přišel pro podpis a v noci na oplátku ukončil jakékoliv šance to manželství obnovit. ()

Tet.Ew

Děkuji. Děkuji že jsem to mohl vidět. Jsem dá se říct fanatik takže pro mě každá minuta byla hrozně důležitá. Dozvěděl jsem se spoustu nových informací a vychutnal jsem si poslední chvíle nejlepší kapely všech dob. Pro normálního diváka si upřímně myslím moc tématický. A doporučil bych spíše Scorseseho dokument George Harrison: Living in the Material World. Ale pro mne je to naprosto dokonalý dílo. ()

Katie88

Celý to bylo tak strašně dlouhý, že jsem to chtěla několikrát vypnout, ale nemohla jsem. Vidět a slyšet Beatles spolu zkoušet mě jako fanouška prostě fascinovalo. Když ale člověk spadne dolů z toho orgasmu, uvědomí si, že vlastně vůbec netuší, co byl účel tohoto dokumentu. Jestli byl cíl ukázat nám sestřih zkoušky z doby, kdy se Beatles dali opět dohromady před svým posledním turné, jsem s tím naprosto v pohodě. Obávám se ale, že to byl opět takový pokus diváka vmanipulovat do nějaké představy Disney+. V tomto případě přesvědčit ještě některé nepřesvědčené, že paní "Oh No!" opravdu neměl co dočinění s rozvrácením této kapely. Předpokládám, že na světě už není moc fanoušků brouků, co by nevnímali realitu (holky už při poslechu I Wanna Hold Your Hand nepiští, většinou) a každému je snad jasné, že kdyby Beatles fungovala kapela jak měla sama o sobě, tak by nějaká ženská nikoho nerozvrátila. Jsem si jistá, že toto byl primární záměr celého dokumentu, jak napsal Jiří Špičák pro deník A2larm "Yoko nemůže za vaše posraný životy"! Já to považuji za dost slabý pokus, protože i přestože si nemyslím, že by tato dáma měla až takovou moc, její přítomnost během zkoušení, kde si vyšívá nebo čte (protože nuda, neasi!) považuji za dost vysírající. Nedivím se, že si v druhé části Paul přitáhne rovnou celou svoji rodinu. Jako film je to ale dost těžké hodnotit. Čtyři hvězdy jen kvůli tomu hudebnímu zážitku. ()

char_t

Unikátní záběry ze zákulisí finální éry Beatles. Parádně zachycují chemii mezi všemi brouky, několik klíčových momentů ve vývoji skupiny, a hlavně hodiny a hodiny muzicírování, od improvizací, přes debaty nad texty a finální podobou známých songů, až po kultovní koncert na střeše. Škoda jen, že se Jackson (jako obvykle) utrhnul z řetězu, a nebyl schopen to prostříhat pod osm hodin. Takhle hrozí, že důležité momenty v hodinách brnkání a nezajímavých keců zapadnou, a co hůř, i ty nejlepší songy už na konci solidně lezou na nervy, jelikož je slyšíme třeba po patnácté. Ale i tak, za mě 80 % ()

GMVajgl

Největší přínos tohohle počinu je možná v zdokumentování kreativního procesu, který potřebuje volnost, čas a taky dobrou náladu. Třeba George dostane nápad večer u sebe doma u televizní obrazovky. Paulovi to jde i před lidmi a kamerami. Ale i ten největší hit vždy začíná jako křehká a nicotná hra, jako malý klíček rostlinky který lze snadno zadupat. Vývoj myšlenky o posledním koncertu taky potvrzuje, že "když to nejde po dobrém, tak to nejde vůbec". A tak si Beatles chodí, kdy chtějí - třeba v 10 nebo v 11 a pak se ponoří do hry. A je to skutečná upřímná hra - anything goes, hraje se cokoliv (i cizí písně) a jakkoliv, střídají se navzájem nástroje a na čas se zapomíná. Je pěkně vidět skutečná dynamika v rámci skupiny, kde každý měl své místo a z jistého úhlu pohledu mohl být ten nejdůležitější Ringo, kterého mají lidi rádi a se kterým se cítí dobře. Z úhlu tvůrčí geniality však Paul trochu přerůstá všechny ostatní, ale zároveň ukazuje svou diktátorskou stránku. Přitom vlastní hlavu a dobré nápady měl každý. Lennon si navíc začal do samého jádra skupiny tahat svoji kodependentku. Rozpad Beatles je nakonec dobře pochopitelný. ()

montongery

Jasně, chápu, že asi pro někoho kdo zná Beatles jen tak povrchově či obecně, tak absolutně nemůže chápat, na co se těch 8 hodin vlastně dívá. Ale tohle je prostě jeden z největších hudebních fenoménů v celé historii a o kterém se zákonitě traduje mnoho fám a členové jsou až zboštělý. Tady máme možnost vidět tvůrčí proces tohoto fenoménů a jejich 'odbožtěnost' v každodennosti a jak vztahy mezi nimi fungovali, tak jak v kolektivech fungují. A jak najednou obrazy jednotlivých členů (a ano i nečlenů), vypadají jinak, než nám bylo podáváno, či než jsme si představovali na základě mnohých dokumentů, zpráv, článků atad.. Další naprosto originální (i když určitě pro někoho náročný) unikát od Petera Jacksona. ()

elessar04

Toto bylo to, co jsem si vždy přál vidět. Mistru Peteru Jacksonovi se podařilo sestříhat přes 60 hodin dosud neviděného materiálu, který byl před 50 lety zamýšlen jako film. Téměř nemožné, ale přesto se to povedlo. Přes první pokusy natočit novou desku a odchod George vše nakonec končí samotným vystoupením na střeše. Nemám k tomu, co říci. Možná jen toto: s Pánem Prstenů je tento giga projekt životním dílem Petera Jacksona. Děkuji za úžasný zážitek ()

Maximilianus

Prvá časť sa mi páčila veľmi, druhá bola celkom nuda a pôsobila zdĺhavo, a tretia bola niečo medzi. Určite sa jedná o zaujímavý dokument, ktorý približuje jednak vznik albumu, ale aj charaktery jednotlivých členov a ich vzájomné vzťahy. Nemôžem povedať, že by sa mi páčilo to, čo som videl, takže asi naďalej budem pokračovať v tom, že si pesničky The Beatles nebudem púšťať. Podľa môjho názoru za rozpad skupiny nemôže (iba) Yoko Ono, ale najmä smrť manažéra a tým pádom absencia nejakej vedúcej postavy v skupine.  Paul McCartney sa snažil byť touto postavou, ale nedarilo sa mu to. Ringo je pasívna postava, John mal viac hlavu pri Yoko a George si už ulietaval na rôznych indických opiátoch, takže ťažko s touto skupinou. Čo ma však veľmi prekvapilo, že dokázali tak výborne zahrať na záver, keď pri nácviku zneli ako úplní amatéri, ktorí vedia ledva držať nástroje, miesto spevu väčšinou mrmlali, zavýjali alebo "srandičkovali". Napätie by sa tam dalo krájať, a už podľa toho, ako sa navzájom správali, bolo jasné, že im to dlho spolu nevydrží. 7,6/10. ()

Demonic189

Beatles mam veľmi rad, ale toto občas to bolo utrpenie. Fanusikov si to isto nájde /keby to bolo o Metallike či Ozzy., tak dám samozrejme plný počet!/, ale sledovať hodiny a hodiny ako členovia kecaju a brnkaju si niečo popod nos je pre mňa už moc. Avsak zaverečne vystupenie je doslova vynikajuce a je pre mna doslova vykupenim! Zaň 1* nahor ()

blondboss

Keď som videl recenzie na tento dokumentárny počin a zároveň samotného režiséra, tak som mal okamžitú chuť si to pustiť. Po jednej projekcii môžem zodpovedne povedať, že zrejme hodnotenie odráža silnú fanúšikovskú základňu skupiny Beatles. Nehovorím, že je to zlý dokument, ale očakával som trošku viac dobových záberov, výživnejší materiál a hlavne nečakal som, že 80 % dokumentu sa bude odohrávať v štúdiu pri nahrávkach skladieb. Chápem, že fanúšikovia určite krochkajú blahom, ale mňa tento materiál teda až tak nedostal, nakoľko preferujem trošku výživnejšie spracované snímky. 65 % ()

tomino28

Možná je tenhle třídílný dokument trochu pro masochisty a hodně pro fanoušky, ale já jsem si zhruba 8 hodin ve společnosti The Beatles užil. Je vidět, že Peter Jackson si s celou sérií dal sakramentskou práci a kdo má rád tvorbu těchto legend, zklamaný rozhodně nebude. Při vzniku a prvním nástřelu budoucích hitů místy mrazí v zádech. Na chvíli jsem se cítil, jako bych seděl ve studiu s nimi. A možná, že kdybych tam byl místo Yoko Ono, nic by se nestalo... :) ()

Franki69

Pro mě, jako muzikanta a taky fanouška muziky, kterou po sobě Beatles a po jejich rozpadu i jejich jednotliví členové zanechali je tenhle dokument, zachycující kapelu v lednu roku 1969 splněný sen. Tohle jsem si vždycky přál…nahlídnout nějaký kapele „do kuchyně“. Ukazuje mimochodem, jak tihle čtyři talentovaní muzikanti i ve vizuálním umění předběhli svou dobu. V podstatě vymysleli „stream“, v kterém chtěli svému publiku nabídnout, ať jsou s nimi u vzniku písniček pro poslední společné desky. Z Let it Be (vydané v roce 1970) od prvotního nápadu Dont´t Let Me Down, Get Back nebo I´v Got A Feeling, přes jejich cizelování až po natočení finálních tracků. A v dokumentu jsou zaznamenány, také v podstatě od prvních nápadů, i první verze mnoha písniček z Abbey Road ( vydané v září 1969). Je to neskutečné a velmi oceňuju, že Peter Jackson nevynechal ani místa, kdy se nedařilo, kdy se jen debatovalo, popíjelo, vtipkovalo, řešilo, hádalo a taky usmiřovalo. S lehkým mrazením v zádech si uvědomuju, že jim nebylo ani 30 let. A je to právě Jacksonem remasterovaný a režijně vedený devítihodinový dokument, sestříhaný z celkových 60 hodin materiálu , který v očích členů Beatles v posledních měsících existence kapely ukazuje únavu po megaúspěšných posledních letech, prožitých ve frenetickém tempu a šíleném zápřahu světových superstar. S mrazením v zádech dávám 100%. ()

Modular

Vzhledem k tomu, že jsem zarytý fanoušek této populární britské skupiny, tak jsem si tento dokument nemohl ujít a musím říct, že jsem nelitoval ani v nejmenším. Tvorba jednotlivých písniček, humor Johna Lennona a samotný koncert byly vážně skvěle nahrané (a sestřihané), dodávají tím seriálu na intenzitě. Vyskytlo se sice pár nudnějších částí, ale přece jen, je to téměř osmi hodinový dokument, takže mu tyto hluchá místa nemůžu mít za zlá. Jsem rád za vznik tohoto seriálu a možnosti nahlédnout do zákulisí pomalu se rozpadající skupiny The Beatles. Doporučil bych jednoduše všem fanouškům The Beatles, nepřekvapivě. ()