Inzerát

(TV film)
Dokumentárny / Publicistický
Československo, 1968, 61 min

Vyměnili byste své dítě za nové auto? V roce 1968 nabídlo výměnu téměř tři sta rodičů. S několika příběhy se setkáte v unikátním dokumentu Jindřicha Fairaizla.
Od samého počátku televizního vysílání u nás hrála významnou roli publicistika a dokumentární tvorba. Nejen z hlediska televizního programu, ale i z hlediska celé společnosti a jejího vývoje. Ne náhodou po sovětské okupaci jako první museli odejít z televize publicisté. Mezi nimi byl i Jindřich Fairaizl, který se od prvopočátku věnoval morálním vztahům mezi lidmi, z nichž - podle jeho názoru - se odvozuje stav celé společnosti. Úspěchy i neúspěšnost své práce hluboce prožíval a ze zdánlivé marnosti svého úsilí patrně vyvodil i svůj odchod z tohoto světa.
Původně třídílný pořad Inzerát z roku 1968, který se později stáhl do dílu jediného, zrcadlí nemilosrdně vztah rodičů k bezbranným malým dětem. Vysíláme ho v autorově verzi, s jedinou výjimkou. Dovolili jsme si zaretušovat tváře jednotlivých aktérů. Ti sice se svým zveřejněním tehdy souhlasili, ale uplynulo půl století a my předpokládáme, že dnes jako staří lidé mohli změnit svůj názor na věc. Nejde - a Fairaizlovi také nešlo - o skandalizaci jednotlivce, ale o společenskou analýzu. A v té je Inzerát živý dodnes. I po pětatřiceti letech je tento dokument silným emocionálním zážitkem. (oficiálny text distribútora)

NinadeL

V době, když jsme osobnost a tvorbu Jindřicha Fairaizla probírali na škole, tak samozřejmě nebylo možné vidět Inzerát v plné délce. Věc se zdála jasná, pomýlení lidé by vyměnili dítě za auto. Proč neodsoudit? Pointa je v tom, že už tehdy byla situace mnohem komplikovanější, někteří lidé ignorovali poptávku po dítěti a zcela věcně chtěli auto jen koupit, jedna matka nabízela surogátní mateřství a mnoho těch, kteří přemýšleli o směně za skutečné dítě, nabízeli v podstatě jen "přepsání" dětí již odložených v různých ústavech. Z dnešního hlediska je mnohem důležitější poznat životní úroveň a bytovou politiku té doby. ()

sportovec

Špičková publicistika Pražského jara imponuje svou opravdu reportérskou pohotovostí a odbornou poučeností, která navíc neskrývá ani vysokou estetickou kvalitu zpracování. Nepřekvapí, že Fairaizl měl uměleckou průpravu (brilantní dikce komentářů, skvělý střih směřující k psychoportrétům dotazovaných) a  navíc byl nadán darem ostrého, neosobního vidění a mravního náboje, který byl prostě v něm. Trapné dodatečné zastírání některých zpovídaných klade i choulostivou srovnávací otázku po míře demokracie v roce Pražského jara a také demokracie po listopadu 1989. Zcela chybí údaj o ocenění snad celého seriálu Zlatou růží festivalu v Montreux. ()

evapetra

Zdá se, že v roce 1968 měli tvůrci volnost ještě větší než v době dnešní. Kdoví, jestli by dnes vůbec mohl být proveden takovýto experiment a výsledný dokument pak odvysílán na veřejnoprávní TV. Když i tváře vypovídajících lidí, které mohl divák v původním materiálu vidět, musely být pro současné vysílání zakryty, jak se píše v obsahu. ()

Sandiego

Terénní sociologie metodou šoku. Na svou dobu nebývale odvážná, otevřená a komplexní společenská sonda, která vede k více principiálním otázkám, než se zpočátku může zdát. I díky příhodné formě s pozoruhodnou střihovou skladbou a souznění uváženého tázání s přesně zamířenými úvahami v komentáři i z odstupu padesáti let mrazí. ()

Castrator

U výpovědí některých týpků z řad pracující inteligence jsem řval smíchy. Komentář čtený jako smuteční řeč, aby soudruhům necvaklo, že si z nich někdo dělá prdel (aspoň já to tak vnímám), tomu dodává korunu. Tenhle dokument se po všech stránkách povedl. Pobavilo použití skladby, kterou filmoví fandové znají z úplně jiného snímku a povyšuje Inzerát na majstrštyk, který hezejčt víc než veryvuel. Kéž by se ty staré dobré časy, kdy se lidi měli rádi a lépe se jim žilo, vrátily. P. S. Vyměním fakana v kleci za zánovní motocykl. ()

Tominecek

Scénář a režie Jindřich Fairaizl. Hlavní cena Zlatá Praha a cena čs. televizních diváků v kategorii dokumentárních a publicistických pořadů, cena kritiky - MTF Zlatá Praha 1968. Hlavní cena v kategorii dokumentárních pořadů - MTF Prix Italia 1968. ()

rivah

Sociologie formou šoku: inzerátem se hledá dítě do tří let výměnou na nový Fiat- 300 lidí odpovědělo s nabídkou....Dnes by to bylo ještě horší. ()

MeGab

Opravdu dobře natočeno. Tyhle staré dokumenty mám rád. Nikam se nepospíchá, komentář je klidný. Navíc bych řekl, že je ten snímek hodně nadčasový. Klidně by se dnes mohl natočit jeho „rymejk“ s prakticky naprosto identickým scénářem a výsledek by byl stejný. ()

mrLotus

Adoptuji dítě do tří let.Nabízím nový vůz Fiat 850.Zn:Tuzex-dohoda jistá.Scénář a režie Jindřich Fairaizl.Kdo neviděl neuvěří.V reálném socialismu je všechno možné. ()

Veber

Všichni ti, kteří mají pocit, že "bejvávalo dobře" by se na to měli podívat. Protože nebývávalo. Zajímavá sonda do rodin a dané problematiky. Važme si toho, co dnes máme. ()

Montana

Vynikající dokument. Škoda, že tehdy nemohlo(nesmělo, nechtělo) točit víc režisérů. Důkaz toho, že doba není zlá, doba je taková, jací jsou lidé a lidé jsou pořád stejní. Otevřelo by to oči lidem, kteří tvrdí, že dříve bylo lépe a dnešní doba s sebou nese zlo z bídy a přepočítávání vše na peníze. Vyprávěl jsem obsah dokumentu známým a záměrně neřekl, že se jednalo o černobílý dokument z roku 1968. Nechal jsem je zanadávat si na dobu a pak jim to prozdradil. Někteří starší lidé mají minulou dobu idealizovanou z toho, že se o něčem nesmělo mluvit a vše se lakovalo na růžovo. Také s časem zapomněli na to špatné. Více takových dokumentů v ČT! Děkuji. ()